regeneracja włosów

Regeneracja zniszczonych włosów

19 kosmetyków i domowych sposobów Suszarka, prostownica, farbowanie, agresywne czesanie – każde z nich może pogorszyć stan Twoich włosów. Paradoksalnie, im bardziej gonimy za pięknymi włosami i fryzurami, tym bardziej możemy swoim kosmykom zaszkodzić. W jaki sposób zadbać o regenerację zniszczonych włosów?

Regeneracja włosów – na czym polega?

Regeneracja włosów to inaczej ich odbudowa, przede wszystkim wiązań keratynowych, które zostały uszkodzone na skutek działania różnego rodzaju szkodliwych czynników. Włosy, które są suche, bez blasku, odkształcone, szorstkie, łamliwe i rozdwajające się to właśnie włosy z trwale uszkodzonymi wiązaniami keratynowymi.

Keratyna to białko, główny budulec włosa. Czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura czy źle dobrane kosmetyki wpływają na niszczenie się cząsteczek keratyny. Poza tym znaczną część składu włosów stanowi woda, która z łatwością odparowuje, gdy często wystawiasz je na działanie słońca czy innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ważnymi składnikami włosów są także pierwiastki, siarka, cynk, wapń, żelazo, miedź, fosfor, mangan. Dostarczamy je włosom głownie poprzez dietę, wiec jeśli kiepsko się odżywiasz, Twoje włosy mogą cierpieć na niedobory wymienionych minerałów. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednym składniku włosów – melaninie. Jest to barwnik włosów. Im bardziej nasycone melaniną są Twoje włosy, tym intensywniejszy ich kolor. Melanina ma także wpływ na grubość i elastyczność włosów, dlatego też brunetki mają mocniejsze włosy niż blondynki (o pielęgnacji włosów tych drugich przeczytasz w artykule Pielęgnacja włosów blond – wszystko co musisz wiedzieć).

Nie tylko kolor włosów ma związek ich siłą i odpornością na zniszczenia, ale także tzw. porowatość. Powierzchnia włosów nie jest gładka, lecz składa się z nachodzących na siebie łusek. Jeśli łuski przylegają do siebie ściśle, to włosy mają niską porowatość, jeśli mocno od siebie odstają, to włosy są wysokoporowate. Porowatość wynika częściowo z naszego sposobu obchodzenia się z włosami na co dzień (jeśli dbamy o nie nieprawidłowo, będą miały wyższą porowatość), a częściowo z indywidualnych, wrodzonych cech włosów. Zabiegi regeneracyjne mogą zmniejszać poziom porowatości włosów, zmniejszając tym samym ich podatność na uszkodzenia.

Jak więc widać, włosy można zregenerować, ograniczając obciążające zabiegi stylizacyjne (suszenie suszarką i prostowanie prostownicą) oraz poprawiając jakość swojej diety. Niekiedy to jednak nie wystarcza. Silnej regeneracji włosów, a więc profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, wymagają włosy, w których uszkodzeniu uległy struktury ich wnętrza, na poziomie warstwy rdzennej.

regeneracja włosów

Kosmetyki do zniszczonych włosów

Na kosmetyki do zniszczonych włosów warto spojrzeć nieco szerzej niż tylko jako na kosmetyki naprawiające już istniejące uszkodzenia. Najlepszą regenerację włosów osiągniesz poprzez połączenie wielu metod, także tych zapobiegających uszkodzeniom w przyszłości. Musisz wiedzieć, że np. na złą formę włosów wpływ ma pH skóry, natomiast na zmiany pH skóry największy wpływ ma stosowany na co dzień szampon do włosów. Regenerację włosów należy więc zacząć i skrupulatnie prowadzić już od poziomu dbania o dietę, nawadniania organizmu czy sposobu i częstotliwości mycia głowy.
włosy

Szampon do zniszczonych włosów – jak go wybrać?

Najlepszy szampon do włosów zniszczonych to szampon stosowany z umiarem. Najprostszym sposobem na poprawę stanu włosów jest ograniczenie częstotliwości mycia włosów. Od tego należy rozpocząć naprawczą pielęgnację. Dlaczego? Bo nadmiernie częste mycie włosów (nawet dobrym szamponem do włosów zniszczonych) pozbawia Twoje pasma naturalnego zabezpieczenia – sebum. Tak, tego samego sebum, które odpowiedzialne jest za przetłuszczanie się włosów. Sebum w odpowiednich ilościach nie jest Twoim wrogiem, wręcz przeciwnie – to sprzymierzeniec włosów. Dzięki temu, że skóra głowy produkuje sebum, włosy zyskują ochronną warstwę tłuszczowo-woskową, zatrzymującą nawilżenie w swoim wnętrzu i chroniącą keratynę przez zniszczeniem. Warstwy tej nie należy nieustannie zmywać, bo wówczas włosy stają się słabo zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i łatwo się przesuszają.

Jaki jeszcze powinien być szampon do włosów suchych i zniszczonych? Czas przyjrzeć się właściwościom konkretnych produktów. Dobrze, jeśli szampon do zniszczonych włosów uwzględnia nie tylko istniejące zniszczenia, ale też strukturę włosów – czy są grube, czy raczej cienkie, czy są koloru blond, czy może czarne lub ciemnobrązowe. Każdy z tych typów włosów wymaga bowiem innego rodzaju pielęgnacji, bo dotyczą ich inne problemy. Jeśli stosujesz szampon dobrany do charakteru swoich włosów, zwalczasz nie tylko objawy (puszenie, matowość itp.), ale też rzeczywiste przyczyny tych problemów (zniszczenia, wysoką porowatość).

Z uwzględnieniem grubości włosów powstała np. linia szamponów NIVEA Hairmilk. W linii tej znajdziesz:

Szampony do włosów zniszczonych z serii Hairmilk mają ulepszone formuły, które nie zaburzają naturalnego pH skóry głowy. To bardzo ważne! Kiedy używasz kosmetyków o nieopowiadającym Twojemu pH, równowaga kwasowo-zasadowa skóry ulega zaburzeniu, co objawia się problemami z włosami (np. suchością czy puszeniem). Szampon powinien mieć zatem pH neutralne lub lekko kwaśne. Dodatkowo, jeśli masz problem ze zniszczonymi włosami, powinnaś unikać silnie i agresywnie oczyszczających szamponów. Takie kosmetyki zawierają substancje myjące, które nadają im silnie zasadowy odczyn, co oczywiście zaburza równowagę Twojej skóry.


Jak powinna być odżywka do zniszczonych włosów?

Odżywka do zniszczonych włosów to obowiązkowe uzupełnienie codziennej regeneracji. Zwróć uwagę, że nie mówimy o dowolnej odżywce, a odżywce do włosów zniszczonych. Owszem, każda odżywka jest w stanie wygładzić łuski włosa i wspomóc utrzymanie jego nawilżenia, jednak nie każda ma moc naprawy istniejących uszkodzeń. Co zatem powinno znaleźć się w odżywkach do włosów zniszczonych? Na pewno kompleks pielęgnujących olejków, które uzupełnią niedobory minerałów.
włosy zniszczone

W odżywce NIVEA Repair & Targeted Care jest to formuła Nutri-Essences. Ponadto odżywka zawiera system odbudowy Keradetect, który precyzyjnie lokalizuje zniszczone fragmenty włosów i działa dokładnie tam, gdzie to potrzebne. Odżywkę do włosów suchych i zniszczonych warto stosować w połączeniu z szamponem z tej samej serii – szamponem NIVEA Repair & Targeted Care.

Musimy jeszcze nadmienić, że zwykła odżywka (czyli nieprzeznaczona stricte do włosów zniszczonych) i tak jest lepsza niż… brak jakiejkolwiek odżywki. Odżywka jest potrzeba po to, by zneutralizować wysuszające działanie składników myjących z szamponu. Po samym szamponie włosy są sztywne, mniej elastyczne, trudno się je więc rozczesuje. Delikatne i łagodne dla włosów rozczesywanie po umyciu jest kluczowe, gdy mowa o ograniczaniu nowych uszkodzeń! Mokre włosy są bowiem o wiele bardziej podatne na zniszczenia. Jeśli więc używasz odżywki, łatwiej Ci rozczesywać włosy, nie szarpiesz ich tak mocno i tym samym nie niszczysz.

Jest jeszcze jeden problem. Którą odżywkę wybrać, do czy bez spłukiwania? Wydawać się może, że odżywka bez spłukiwania podziała na włosy silniej regenerująco, niż odżywka do spłukiwania, którą usuwa się z powierzchni włosów po kilku chwilach od nałożenia. Z drugiej strony odżywki bez wpłukiwania postrzega się jako bardziej obciążające, co jest szczególnie niekorzystne dla posiadaczek włosów cienkich.

Na szczęście istnieją odżywki dostosowane także do potrzeb włosów cienkich.  Pielęgnują matowe, zmęczone włosy. Przykładem takiej odżywki jest Łagodna odzywka pielęgnująca NIVEA® Hairmilk Natural Shine z proteinami mleka i jedwabiu.  Zawiera formułę, która intensywnie nawilża włosy. Dzięki niej odzyskują zdrowy wygląd i  swój naturalny blask.  Regeneruje włosy od wewnątrz, ale także wygładza, aby równo się układały. 

Jak działa maska do włosów zniszczonych?

Maska do włosów zniszczonych to kosmetyk o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Stosuje się ją tak, jak maseczkę na twarz – raz w tygodniu (czasem częściej) pokrywa się nią umyte włosy, pozostawia na kilkanaście minut i spłukuje. Aby maska do zniszczonych włosów uwolniła swój pełny potencjał, po aplikacji należy nałożyć na włosy foliowy czepek, a głowę zawinąć szczelnie ręcznikiem. Ciepło, które zgromadzi się pod spodem, otworzy łuski włosów i spotęgują wchłanianie substancji pielęgnujących z kosmetyku. Pamiętaj, że maski do włosów zniszczonych należy spłukiwać letnią wodą, nigdy gorącą. To konieczne, by zamknąć rozchylone łuski i utrwalić efekt działania maski. Miej też na uwadze, że nawet najlepsza maska do włosów zniszczonych może spowodować przetłuszczanie (jeśli masz do tego tendencję), gdy nałożysz jej zbyt dużo u nasady włosów. Kosmetyk nakładaj zatem na pasma i nie wcieraj w skórę głowy.

Nie tylko kosmetyki – zabiegi na zniszczone włosy

Co, jeśli domowa pielęgnacja kosmetykami przestaje wystarczać? Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi na zniszczone włosy. Zabiegi regeneracyjne na włosy wykonuje się w salonach fryzjerskich, jednak dopiero po konsultacji z fryzjerem. Często bowiem się okazuje, że nasze kosmyki nie są w aż tak złym stanie, jak nam się wydaje i żeby poprawić ich stan, wystarczy poprawić codzienną rutynę pielęgnacyjną. Jeśli jednak fryzjer stwierdzi, że uszkodzenia są głębokie, jaką intensywną regenerację włosów może Ci zaproponować?
regeneracja włosów

Profesjonalna regeneracja włosów u fryzjera

Jednym z łatwiejszych w wykonaniu zabiegów regeneracji włosów u fryzjera jest sauna parowa. Zabieg polega na aplikacji specjalnej ampułki odżywczej, a następnie umieszczeniu głowy pod urządzeniem przypominającym fryzjerską suszarkę do włosów. Urządzenie wytwarza parę wodną, która otwiera łuski włosów i pozwala wniknąć składnikom ampułki. Dla satysfakcjonujących efektów zwykle wystarcza 4-5 zabiegów raz w tygodniu.

Innym bardzo popularnym dziś sposobem na regenerację włosów u fryzjera jest keratynowe prostowanie. Niech nie zmyli Cię hasło „prostowanie” – zabieg nie ma charakteru stylizacyjnego, działa odbudowująco. Na czym polega regeneracja włosów u fryzjera tego rodzaju? Najpierw na włosy nakłada się preparat z bardzo wysokim stężeniem keratyny, naturalnego budulca włosów. Następnie „wprasowuje się” go za pomocą fryzjerskiego żelazka i wysokiej temperatury. Efektem tej profesjonalnej regeneracji włosów są lśniące, idealnie proste, ale też podatne na układanie pasma. Keratynowe prostowanie nie obciąża kosmyków i daje efekty na ok. 3-5 miesięcy.

Istnieje jeszcze kilka sposobów na regenerację włosów u fryzjera. Warto spośród nich wymienić jeszcze zabieg z wykorzystaniem podczerwieni. Odżywczy preparat wprowadza się w głąb włosów za pomocą aparatu emitującego światło podczerwone. Podczerwień powoduje rozgrzanie wnętrza włosa z pominięciem jego powierzchni, dzięki czemu składniki odżywcze wnikają do środka, a włos z wierzchu nie ulega przesuszeniu. 

Samodzielna regeneracja włosów kosmetykami

Zabiegi na włosy suche i zniszczone należy co jakiś czas powtarzać – mimo, że są zaawansowane, nie dają raz na zawsze trwałych efektów. Jeśli nie chcesz rujnować budżetu ciągłymi wizytami u fryzjerki, zadbaj o lepszą regenerację włosów kosmetykami w domu. Jeśli nie dysponujesz dobrymi kosmetykami do włosów zniszczonych, zawsze możesz poratować się innymi, które znajdziesz w łazience – kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie wykorzystanie. Najlepszy sposób na domową regenerację to po prostu zastosowanie odżywki do spłukiwania i owiniecie głowy folią oraz ręcznikiem. Takie działanie ma w sobie nieco z sauny na włosy, bo również powoduje parowanie wilgoci i gromadzenie ciepła przy powierzchni głowy. W ten sposób lepiej wykorzystasz składniki odzywki, którą normalnie spłukujesz po minucie trzymania na włosach.

Możesz też wykorzystać preparaty regeneracyjne do kupienia w dobrych drogeriach. Nie one zwykłymi kosmetykami, nie są też profesjonalnymi preparatami używanymi w zabiegach fryzjerskich, ale na pewno zapewnią Ci silniejszą niż standardowa regenerację. Takie preparaty zalecane są też do domowej pielęgnacji po zabiegach u fryzjerki. Wśród nich znajdują się kosmetyki do włosów rozjaśnianych oraz do włosów po keratynowym prostowaniu.

regeneracja włosów w domu
szczotkowanie włosów

Regeneracja włosów domowymi sposobami

Jak jeszcze możesz zapewnić sobie regenerację włosów w domu? Bardzo dobrym, choć nieco zapomnianym sposobem, jest szczotkowanie włosów. Szczotkowanie wykonuje się na suchych włosach, z wykorzystaniem szczotki o naturalnym włosiu. Ma to na celu pobudzić krążenie w skórze głowy oraz równomiernie rozprowadzać sebum na całej długości kosmyków. Właśnie dlatego naturalne włosie jest tu bardzo ważne – plastikowe lub bambusowe „igiełki” szczotki nie rozprowadzą sebum po długości włosa. Sprawia to, że kumuluje się na czubku głowy, sprawiając wrażenie, że włosy szybko się przetłuszczają. Z kolei naturalne włosie (np. dzika) doskonale rozprowadza sebum, dzięki czemu będziesz mieć bardziej nawilżone włosy na długości, oraz mniej tłusty skalp.

Jak już wiesz, sebum działa ochronnie, więc kiedy rozprowadzasz je na całej długości włosów, zabezpieczasz je od nasady aż po końce. Nie myśl, że takie zabiegi na włosy w domu, jak szczotkowanie, niszczą je i osłabiają. Byłoby tak, gdybyś szczotkowała włosy mokre i splątane.

O domową regeneracja włosów warto dbać także podczas zwykłych, prozaicznych czynności wykonywanych każdego dnia. Będziesz potrzebować o wiele mniej zabiegów odżywczych na włosy, jeśli postarasz się unikać:

  • Chodzenia spać z mokrymi włosami. Mokre włosy przyciśnięte do poduszki z łatwością się odkształcają, poza tym łatwiej namnażają się na nich drobnoustroje, odpowiedzialne np. za łupież (jeśli zmagasz się również z łupieżem, przeczytaj nasz artykuł: Jak pozbyć się łupieżu i suchej skóry głowy).
  • Czesania się metalowym grzebieniem. Łatwo nimi podrażnić skórę.
  • Zbyt częstego i mocnego wiązania włosów, zwłaszcza gumkami z metalowymi elementami.
  • Agresywnego rozczesywania poplątanych włosów, zwłaszcza po umyciu.

Jakie domowe sposoby na regenerację włosów możesz jeszcze przetestować? Możesz np. przygotować sobie domową maseczkę z miodu i wybranego naturalnego olejku. Dobrym sposobem na intensywną regenerację włosów w domu jest też olejowanie. Jest to jednak zabieg wymagający nieco wiedzy o specyfice swoich włosów, bo np. nie każdy olej jest odpowiedni dla każdego typu włosów. Szybką regenerację włosów domowymi sposobami możesz zafundować sobie także poprzez ziołowe płukanki (np. z lnu, lipy, lawendy, pokrzywy).

 

Czynników niszczących włosów jest wiele, ale równie wiele (jeśli nie więcej!) jest sposobów na regenerację. Pamiętaj, by na proces odbudowy włosów patrzeć z szerokiej perspektywy – nie tylko jako na naprawę istniejących uszkodzeń, ale też zapobieganie powstawaniu nowych. Podstawą regeneracyjnej pielęgnacji powinny być zawsze szampon o odpowiednim dla skóry głowy pH oraz odżywka. Jeśli to nie wystarcza, warto sięgać po maskę na włosy, ewentualnie skorzystać z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych u fryzjera.

maska do włosów