15 nawyków w pielęgnacji twarzy, które musisz wdrożyć już dziś!

Nawyki mają wielką siłę. Gdy już się w nas zakorzenią, trudno je zmienić. Czy to źle? Nie, jeśli mowa o dobrych nawykach! Przyjrzyj się swoim nawykom w pielęgnacji twarzy – które z poniższej listy to Twoja codzienność, a które dopiero zaczniesz w sobie wykształcać?

Pielęgnacja skóry. Jakie zmiany możesz wprowadzić od zaraz?

Na szkodliwe działania w pielęgnacji skóry Twoja cera może reagować gwałtownie, a może też znosić je cierpliwie przez dłuższy czas. Zdecydowanie gorszy (ale i częstszy) jest ten drugi scenariusz. Skóra w pewnym momencie odpowie podrażnieniem, alergią czy wypryskami, a Ty wówczas nie możesz jednoznacznie stwierdzić, jakie działanie z Twojej strony spowodowało taki efekt. Nie chcesz mieć tego typu problemów? Zobacz, jakie nawyki pielęgnacyjne mogą Ci szkodzić i jak możesz zamienić je na przyjazne skórze przyzwyczajenia.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy wybieraj zgodnie z typem swojej cery

Tłusta, mieszana, sucha – to tylko kilka podstawowych typów cery. Potrzeby każdej cery mogą być skrajnie różne, dlatego różnić musi się także sposób ich pielęgnacji. Właściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy potrafią znacznie zmniejszyć charakterystyczne problemy danego typu cery, natomiast kosmetyki „z przypadku” je nasilić (a nawet spowodować zupełnie nowe).
W porządku, tylko czy któraś z nas rzeczywiście stosuje kosmetyki niezgodnie ze swoim typem cery? Przecież to nic trudnego, by dobrać te właściwe – kosmetyki na drogeryjnych półkach są przecież przejrzyście podzielone na kategorie „nastolatki”, „20+”, „cera trądzikowa”, „cera normalna” itp. Cóż, okazuje się, że takie proste podziały często są niewystarczające. Przecież trądzik dotyka także kobiety po trzydziestce, a sama cera trądzikowa nie zawsze jest tłusta, tylko przesuszona i wrażliwa.
Jak rozpoznać rodzaj cery? Dokładne poznanie swojego typu cery bywa skomplikowane. Podstawowe wskazówki znajdziesz w artykule Jaki masz typ cery?. Jeśli jednak pomimo dobrania kosmetyków pod ustalony typ Twoja cera sprawia Ci sporo kłopotów, być może potrzebujesz dokładniejszego wglądu w potrzeby swojej skóry. Może Ci w tym pomóc dermatolog. Specjalista na podstawie obserwacji i wywiadu skuteczniej oceni stan i potrzeby Twojej skóry i pomoże Ci dobrać pod nie optymalną pielęgnację.

pielęgnacja skóry
jak rozpoznać rodzaj cery

Dobrze poznaj rodzaje kosmetyków i stosuj je zgodnie z przeznaczeniem

Wielość rodzajów kosmetyków do twarzy może przyprawić o zawroty głowy. Serum, mleczka, olejki, płyny micelarne, boostery, mgiełki, ampułki, maski… Producenci zasypują nas kolejnymi nowościami o coraz doskonalszych składach i działaniu. Kosmetyki te w większości przypadków mogą przynieść Ci wiele dobrego, pod warunkiem, że będziesz ich właściwie używać. A jak praktyka pokazuje, nie zawsze jest to takie proste.

Najwięcej problemów sprawiają serum i ampułki. W jakiej kolejności ich używać? Czy zastępują zwykły krem na noc? Czy używać ich stale czy w formie czasowej kuracji? Sporo wątpliwości pojawia się także w związku z płynem micelarnym. Czy trzeba go zmywać z twarzy? Czy zastępuje tonik? Dobry nawyk pielęgnacyjny to szczegółowe czytanie zaleceń producenta co do sposobu użytkowania. Poza tym zawsze gdy sięgasz po nowy rodzaj kosmetyku, warto, byś zapoznała się z nim nieco bliżej, w tym z ogólnymi zasadami jego używania. Z pomocą zawsze przyjdą Ci nasze poradniki, np. Serum do twarzy a krem. Co wybrać? oraz Czym są kosmetyki micelarne?.

Błędy w pielęgnacji twarzy to m.in. używanie przez cały rok dokładnie tych samych kosmetyków do twarzy. A przecież wiosną i latem nasza skóra wymaga ochrony przed promieniowaniem słonecznym, a więc stosowania kremu na dzień z filtrami UV. Latem należy też zmienić swoje zwykle stosowane kremy na takie, które mają lżejszą konsystencję. Przed wybraniem nowego kremu na lato należy sprawdzić, czy w swoim składzie nie on alkoholu etylowego i jego pochodnych, a więc substancji, które w kontakcie ze słońcem mogą wywołać fotouczulenie i przebarwienia.

Jak dbać o skórę twarzy jesienią? O tej porze należy skupić się na regeneracji po lecie. Twoja skóra po wakacjach może być odwodniona, podrażniona i spragniona substancji odżywczych. W chłodniejszych porach roku powinnaś więc używać dodatkowo odżywczego serum i silniej nawilżających maseczek. Zimą natomiast stawiaj na detoksykację. Ograniczony dostęp do świeżego powietrza i wszechobecny smog osłabiają kondycję Twojej skóry, więc zimą powinnaś wspomóc ją w oczyszczaniu się ze środowiskowych toksyn.

kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Błędy w pielęgnacji twarzy: nie stosuj tych samych kosmetyków przez cały rok!

Jak wiesz, nawyki i przyzwyczajenia mają też swoją negatywną stronę. Np. łatwo przyzwyczaić się do określonego sposobu pielęgnacji twarzy, jeśli tylko sprawdza się on choć w minimalnym stopniu. Ludzki mózg lubi podążać utartymi ścieżkami, bo dzięki temu marnuje mniej energii. Kiedy więc przyzwyczaimy się do pewnego schematu pielęgnacyjnego i określonych kosmetyków, przestajemy się zastanawiać, czy w pełni spełniają one nasze potrzeby. A te zmieniają się przecież nie tylko na różnych etapach naszego życia, ale też wraz ze zmianami pór roku!

Demakijaż a oczyszczanie – to nie to samo!

Wiele kobiet traktuje te dwa zabiegi jako jedność. Sądzą, że przeciągnięcie po twarzy wacikiem nasączonym uniwersalnym płynem oczyszczającym załatwia całą sprawę i przygotowuje skórę na dalszą pielęgnację. Jeśli również Twoim nawykiem jest pobieżne traktowanie demakijażu i oczyszczania, koniecznie go zmień!

To, że zmyłaś makijaż, nie oznacza wcale, nie masz czystą twarz. W oczyszczaniu cery chodzi bowiem o usunięcie nie tylko makijażu ale też nadmiaru sebum i zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze przez cały dzień. Dokładne oczyszczanie to podstawa w pielęgnacji twarzy. Zaniedbania w tym zakresie pociągają za sobą poważne konsekwencje – osłabiają, a nawet uniemożliwiają działanie kremu, serum, maseczki i innych nakładanych na twarz kosmetyków.

Stosuj dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Z powyższego wprost wynika kolejne zalecenie – stosuj dwuetapowe oczyszczanie skóry. Jak oczyszczać twarz tą metodą? Należy ją stosować podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy w danym dniu masz na sobie makijaż, czy nie. Oto, jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy krok po kroku.

jak oczyszczać twarz
  1. Wybierz swój kosmetyk do demakijażu oczu
  2. Nasączone kosmetykiem płatki kosmetyczne przyłóż do skóry i poczekaj, aż zawarte w nim składniki rozpuszczą makijaż.
  3. Przecieraj delikatnie powieki kolejnymi płatkami, aż na ostatnim z nich nie będzie już śladów makijażu.
  4. Przejdź do demakijażu twarzy. Sięgnij po olejki do demakijażu, płyn micelarny lub mleczko, stosując produkt zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  5. Na koniec potrzebujesz przetrzeć twarz przywracającym równowagę skóry tonikiem do twarzy. Wyjątkiem jest stosowanie płynu micelarnego, po którym nie ma konieczności stosowania toniku.

Takie oczyszczanie twarzy w domu wymaga nieco więcej czasu niż np. umycie całej twarzy wyłącznie żelem do mycia twarzy. Jest to jednak o wiele bardziej opłacalna inwestycja w piękną cerę niż kolejne, coraz to droższe kremy albo nawet profesjonalne zabiegi kosmetyczne na twarz. Zmianę na lepsze zauważysz już po kilku dniach stosowania takiego schematu oczyszczania!

Kosmetyków pielęgnacyjnych używaj zgodnie z kolejnością

Prawidłowa kolejność w pielęgnacji twarzy to: demakijaż, oczyszczanie, złuszczanie, maseczka, tonizacja oraz nawilżanie/odżywianie (aplikacja kremu). W rozważaniach o pielęgnacji twarzy krok po kroku musisz mieć na uwadze, że nie przez wszystkie wymienione etapy przechodzi się każdego dnia. Peeling i maseczka to elementy dodatkowe, w rytuale pielęgnacyjnym obecne 2-3 razy w tygodniu. Nie zawsze będziesz też potrzebować demakijażu, a jeśli do oczyszczania twarzy używasz płynu micelarnego, to pominiesz też etap dodatkowego tonizowania. Tonik jest potrzebny zawsze po kontakcie twarzy z wodą i powinien się znaleźć na ostatnim miejscu przed kremem. Jeśli więc w danym dniu robisz peeling bądź nakładasz na twarz maseczkę, tonik zastosuj dopiero po tych kosmetykach pielęgnacyjnych.

Jak dbać o skórę? Nie zapominaj o peelingu i maseczce

Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy peelingu i maseczce. Bardzo dobrym nawykiem pielęgnacyjnym jest stosowanie tych kosmetyków według stałego, ustalonego schematu, a nie tylko z doskoku, gdy skóra wysyła już wyraźne sygnały o potrzebie dogłębniejszej pielęgnacji. Dzięki złuszczaniu skóry np. raz w tygodniu i nakładaniu maseczek co trzeci dzień utrzymasz skórę w stałej, dobrej kondycji. Dla podtrzymania efektów wystarczą Ci łagodniejsze kosmetyki. Pamiętaj tylko, że różne rodzaje cery wymagają innych składników w maseczkach i różnego stopnia złuszczania. Np. wśród peelingów do twarzy NIVEA znajdziesz peeling ryżowy do twarzy o trzech stopniach złuszczania. A jak dbać o skórę maseczkami? Nie ograniczaj się do jednej, stosuj zamiennie te, które odpowiadają potrzebom Twojej skóry, np. w przypadku cery tłustej stosuj maseczkę oczyszczającą zamiennie z nawilżającą.

zabiegi kosmetyczne na twarz

Kosmetyki do twarzy – stosuj kremy z filtrami

Przy tym nawyku postawimy kilka „gwiazdek” niosących ze sobą pewne zastrzeżenia. Obecnie zaleca się stosować kremy na dzień z filtrami jako stały element pielęgnacji. Krem z filtrem jest ważny, bo ogranicza wpływ promieniowania słonecznego działającego na Twoją skórę przez cały rok (to odpowiedzialne za głębokie uszkodzenia skóry promieniowanie UVA), a twarzy przecież nie osłaniamy ubraniem, jak innych części ciała. Na co dzień, nie tylko latem, powinny używać go osoby pracujące na świeżym powietrzu oraz kobiety, które się nie malują albo używają kosmetyków do makijażu bez filtrów przeciwsłonecznych.

jak dbac o cere

Jak dbać o twarz? Myj ręce przed nałożeniem kremu

Drobny nawyk, który zmienia tak wiele! W dodatku możesz go wdrożyć w życie choćby dziś. Może Ci się wydawać, że skoro masz już za sobą demakijaż, oczyszczanie i tonizowanie skóry, to Twoje dłonie siłą rzeczy są czyste, a Ty możesz spokojnie przejść do nakładania kremu. W rzeczywistości wcale nie musi tak być! Po wszystkich poprzednich etapach pielęgnacyjnych na Twoich dłoniach mogą pozostać resztki kosmetyków oczyszczających, a nawet makijażu i zanieczyszczeń. Zanim więc przejdziesz do aplikacji kremu, umyj dokładnie ręce mydłem. W ten sposób nie tylko nie przeniesiesz z powrotem na twarz niepożądanych substancji, ale też nie zanieczyścisz nimi kremu w słoiczku!

Dbaj o nawilżanie skóry – bez względu na wiek

Nawilżanie skóry nie jest potrzebą wyłącznie cery odwodnionej bądź młodej, której nie potrzeba jeszcze przeciwstarzeniowych działań. O prawidłowe nawilżenie skóry powinna dbać każda z nas, bez względu na to, czy zmagamy się z trądzikiem młodzieńczym, czy rozpoczęłyśmy już kurację przeciwzmarszczkową. Często przesuszonej skóry twarzy nie da się rozpoznać gołym okiem. Problem może dotknąć nawet posiadaczki cery z trądzikiem! Nawilżanie to podstawowy element pielęgnacji kremami, dopiero dobrze nawilżoną skórę można skutecznie odżywić i pobudzić do samonaprawy. Jak nawilżyć skórę? Używaj kremów, które nawilżenie zapewniają zarówno poprzez dostarczanie skórze humektantów (składników wiążących wodę, np. mocznika, aloesu, kwasu hialuronowego), jak i tworzących zewnętrzną barierę ochronną emolientów. Właściwości nawilżające powinien mieć zarówno krem na dzień, jak i na noc. Ponieważ czasami się zdarza, że w kremie na noc dominują innego rodzaju składniki (np. przeciwzmarszczkowe), wieczorną pielęgnację warto uzupełniać o serum nawilżające. Jak nawilżyć twarz konkretnym kremem? Na noc wybierz krem, który w równej mierze zaspokaja potrzebę nawilżenia i regeneracji (np. kremy nawilżające na noc z serii 24H Nawilżenia), do tego zaś kremy nawilżające na dzień o właściwościach odżywczych (NIVEA Care 3w1 Krem Odżywczy), rozświetlających (NIVEA Care 3w1 Promienna Cera) lub detoksykujących (NIVEA Urban Skin Ochrona).

nawilżanie skóry

Jak dbać o cerę? Przeznacz osobny ręcznik do wycierania twarzy

Kolejny nawyk z cyklu małych zmian o wielkiej skali działania. Wycieranie twarzy ręcznikiem jest tak prozaiczną czynnością, że z pewnością w żaden sposób się nad nią nie zastanawiasz. A powinnaś! Ręcznik, którym wycierasz całe ciało po kąpieli bądź co gorsza ręcznik do rąk nie nadają się do wycierania twarzy. Chodzi o to, że na takich ręcznikach z łatwością gromadzą się brud i rozwijają bakterie. Twarz najlepiej jest więc wycierać zawsze dobrze osuszonym ręcznikiem przeznaczonym tylko do tej części ciała. Możesz też iść o krok dalej i tradycyjny ręcznik zastąpić papierowym jednorazowego użytku. To najbardziej higieniczne rozwiązanie z możliwych!

Codzienna pielęgnacja twarzy: Zacznij regularnie stosować balsam do ust

W codziennej pielęgnacji twarzy nie zapominaj o ustach! To ważne nie tylko zimą, gdy przebywasz na świeżym powietrzu. Pomadki ochronne zapobiegają wysychaniu i pierzchnięciu delikatnej skóry warg, dzięki czemu Twoje usta są stale doskonale przygotowane na makijaż wyrazistą szminką. Wyrób w sobie nawyk smarowania ust balsamem wielokrotnie w ciągu dnia!

Pielęgnacja cery. Co jeszcze możesz dla niej zrobić?

Nawyków w związku z pielęgnacją cery można wykształcać w sobie jeszcze więcej. Kiedy już w krew wejdą Ci dokładny demakijaż, zachowywanie porządku pielęgnacyjnego i nawyki związane z higieną twarzy, stawiaj sobie kolejne wyzwania. Może potem przyjdzie kolej na poprawę pielęgnacji szyi i dekoltu? To partie, które tak często pomijamy podczas oczyszczania i pielęgnacji kremami. Następny w kolejce nawyk do wyrobienia to aplikacja kosmetyków poprzez masaż twarzy, a może nawet… codzienna joga twarzy. Każdy z tych nawyków i rytuałów wprowadzony na stałe sprawi, że kosmetyki do pielęgnacji twarzy zaczną działać niemal ze zdwojoną mocą!