uśmiechnięte-niemowlę

Odparzenia pieluszkowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W jaki sposób ustrzec dziecko przed tym, czym są odparzenia pieluszkowe

W pierwszym roku życia większość dzieci cierpi z powodu odparzeń pupy, ale istnieją sposoby pozwalające temu zapobiec.

Odparzenia pieluszkowe - przyczyny

Odkryj fakty związane z odparzeniami pupy i dowiedz się, czym są spowodowane odparzenia pieuszkowe.

Czym są odparzenia pieluszkowe?

matka-tuląca-dziecko

Odparzenia pieluszkowe występują, gdy skóra stykająca się pieluszką jest zaczerwieniona, rozgrzana i zaogniona. Dziecko może też mieć niewielką gorączkę. Odparzenia pieluszkowe są bardzo powszechne, zwłaszcza u dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu miesięcy.

Przyczyny odparzeń pieluszkowych

Odparzenia pieluszkowe powstają, gdy dochodzi do kontaktu wilgotnej pieluszki ze skórą. Bez względu na to jak chłonna jest pieluszka, zawsze pozostawia wilgoć na skórze maluszka, przez co funkcje ochronne skóry są nadwyrężone i pojawiają się podrażnienia.

Odparzenia pieluszkowe mogą mieć również inne podłoże. Inne przyczyny to wywołana wilgocią infekcja grzybicza albo bakteryjna, którą może spowodować nawet małe skaleczenie skóry. Istnieje również ryzyko, że Twoje maleństwo ma alergię na produkt stykający się ze skórą dziecka, na przykład na nową markę pieluszek, środek myjący albo wilgotne chusteczki. Niemowlęta karmione piersią mogą również reagować na ostre potrawy lub warzywa, które wcześniej zjadły ich mamy.

Niektóre dzieci mają szczególnie wrażliwą skórę i tendencję do odparzeń, nawet jeśli często zmieniasz pieluszkę. Pamiętaj, aby używać produktu opracowanego specjalnie dla wrażliwej skóry dziecka.

Odparzenia pieluszkowe - jak zapobiegać ich występowaniu

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – oto kilka czynności, które możesz podjąć, aby odparzenia pieluszkowe nie wystąpiły u Twojego dziecka.

Nie zapominaj o przerwie od pieluszek!

niemowlak-gotowy-do-kąpieli

Ważne jest, aby dziecko miało tyle czasu wolnego od pieluszki ile to możliwe, aby skóra swobodnie oddychała, a powietrze swobodnie przepływało wokół pupy. Twoje dziecko również bez dwóch zdań doceni to uczucie wolności! Dostęp powietrza powoduje, że odparzenia pieluszkowe nie będą dotyczyły Twojej pociechy.

Pieluszki tetrowe a jednorazowe

zmiana-pieluszki-u-niemowlęcia

Rodzaj wybranych pieluszek zależy od indywidualnych upodobań, jeśli jednak wolisz używać pieluszek tetrowych, pamiętaj, by po praniu dokładnie je spłukać i usunąć wszelkie pozostałości mydła. Źle wypłukane pieluszki mogą podrażniać skórę i wywoływać odparzenia pieluszkowe. Przy tych pieluszkach najlepiej jest unikać używania ceratkowych majteczek.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

Nie zawsze da się zapobiec odparzeniom pieluszkowym, ale istnieje wiele sposobów na to, by się z nimi uporać – nie ma powodów do paniki!

Najlepsza jest łagodna pielęgnacja

miś-i-motyl

Wybierając odpowiednie produkty do stosowania na delikatną skórę dziecka pod pieluszką, upewnij się, że są wystarczająco łagodne i nie powodują dalszego podrażnienia. Szukaj pielęgnujących i łagodzących produktów, które zostały klinicznie przebadane i zawierają przyjazne skórze składniki. Odpowiednio dobrane i łagodne działające produkty pielęgnacyjne to świetny sposób na odparzenia pieluszkowe.

Ile czasu zajmie wyleczenie odparzeń pieluszkowych?

pupa-niemowlęcia

Jeśli dolegliwość leczona jest prawidłowo, odparzenia pieluszkowe powinny zniknąć w przeciągu trzech do czterech dni. Jeśli odparzenia pieluszkowe nie zniknęły albo się pogłębiły, pora porozmawiać z lekarzem – na pewno pomoże rozwiązać problem.

Zapobieganie odparzeniom pupy jest łatwe, jeśli mamy pod ręką odpowiedni produkt!

Aby zapobiec zaczerwienieniom i podrażnieniom, najlepiej po zmianie pieluszki użyć dobrego kremu przeciw odparzeniom.

Wybór chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt potrafi przytłoczyć. Przy takiej różnorodności produktów ciężko się zorientować, które najlepiej zapobiegną temu, czym są odparzenia pieluszkowe. NIVEA Baby Chusteczki Soft & Cream, nasiąknięte łagodnie kremem z pantenolem, delikatnie oczyszczają i pielęgnują skórę dziecka, przynoszą ulgę oraz pomagają zachować skórze naturalny odczyn pH.

Jak w najlepszy sposób aplikować krem przeciw odparzeniom

dziecko-z-rączką-w-buzi

Nie ma potrzeby aplikować zbyt grubej warstwy kremu przeciw odparzeniom – przed założeniem nowej pieluszki nałóż tylko cienką warstwę. Pamiętaj, by wetrzeć ją tak, aby dobrze widzieć skórę noworodka.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe - wskazówki

  • Zmieniając maleństwu pieluszkę, zawsze obmywaj cały obszar skóry, która znajdowała się pod pieluszką – w tym talię i pachwiny dziecka.
  • Delikatnie wysusz obszar pod pieluszką delikatnie, unikaj mocnego pocierania.
  • Przed położeniem dziecka do snu zawsze pilnuj, by było czyste i suchutkie.
  • Jeżeli odparzenia pieluszkowe nie ustępują lub tworzą się na nich pęcherze, skontaktuj się ze swoim lekarzem, który przepisze odpowiedni lek.