W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

uśmiechnięte-niemowlę

Wszystko na temat odparzeń pieluszkowych

Jak zapobiec odparzeniom pieluszkowym u dziecka

W pierwszym roku życia większość dzieci cierpi z powodu odparzeń pupy, ale istnieją sposoby pozwalające temu zapobiec.

Odparzenia pieluszkowe: Podstawy

Odkryj fakty związane z odparzeniami pupy i dowiedz się, czym są spowodowane.

Czym są odparzenia pieluszkowe?

matka-tuląca-dziecko

Odparzenia występują, gdy skóra stykająca się pieluszką jest zaczerwieniona, rozgrzana i zaogniona. Dziecko może też mieć niewielką gorączkę. Odparzenia pieluszkowe są bardzo powszechne, zwłaszcza u dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu miesięcy.

Przyczyny odparzeń pieluszkowych

Główną przyczyną odparzeń pupy jest kontakt wilgotnej pieluszki ze skórą. Bez względu na to jak chłonna jest pieluszka, zawsze pozostawia wilgoć na skórze maluszka, przez co funkcje ochronne skóry są nadwyrężone i pojawiają się podrażnienia.

Inne przyczyny to wywołana wilgocią infekcja grzybicza albo bakteryjna, którą może spowodować nawet małe skaleczenie skóry. Istnieje również ryzyko, że Twoje maleństwo ma alergię na produkt stykający się z jego skórą, na przykład na nową markę pieluszek, środek myjący albo wilgotne chusteczki. Niemowlęta karmione piersią mogą również reagować na ostre potrawy lub warzywa, które wcześniej zjadły ich mamy.

Niektóre dzieci mają szczególnie wrażliwą skórę i tendencję do odparzeń, nawet jeśli często zmieniasz pieluszkę. Pamiętaj, aby używać produktu opracowanego specjalnie dla wrażliwej skóry dziecka.

Jak zapobiegać występowaniu odparzeń pieluszkowych

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – oto kilka czynności, które możesz podjąć, aby zapobiec występowaniu odparzeń.

Nie zapominaj o przerwie od pieluszek!

niemowlak-gotowy-do-kąpieli

Ważne jest, aby dziecko miało tyle czasu wolnego od pieluszki ile to możliwe, aby skóra swobodnie oddychała, a powietrze swobodnie przepływało wokół pupy. Twoje dziecko również bez dwóch zdań doceni to uczucie wolności!

Pieluszki tetrowe a jednorazowe

zmiana-pieluszki-u-niemowlęcia

Rodzaj wybranych pieluszek zależy od indywidualnych upodobań, jeśli jednak wolisz używać pieluszek tetrowych, pamiętaj, by po praniu dokładnie je spłukać i usunąć wszelkie pozostałości mydła. Przy tych pieluszkach najlepiej jest unikać używania ceratkowych majteczek.

product-stage-bg

Wspaniałe produkty od NIVEA zapobiegające odparzeniom pupy

Leczenie odparzeń pieluszkowych

Nie zawsze da się zapobiec odparzeniom pieluszkowym, ale istnieje wiele sposobów na to, by się z nimi uporać – nie ma powodów do paniki!

Najlepsza jest łagodna pielęgnacja

miś-i-motyl

Wybierając odpowiednie produkty do stosowania na delikatną skórę dziecka pod pieluszką, upewnij się, że są wystarczająco łagodne i nie powodują dalszego podrażnienia. Szukaj pielęgnujących i łagodzących produktów, które zostały klinicznie przebadane i zawierają przyjazne skórze składniki.

Ile czasu zajmie wyleczenie odparzeń pieluszkowych?

pupa-niemowlęcia

Jeśli dolegliwość leczona jest prawidłowo, odparzenia powinny zniknąć w przeciągu trzech do czterech dni. Jeśli odparzenia nie zniknęły albo się pogłębiły, pora porozmawiać z lekarzem – na pewno pomoże rozwiązać problem.

Zapobieganie odparzeniom pupy jest łatwe, jeśli mamy pod ręką odpowiedni produkt!

Aby zapobiec zaczerwienieniom i podrażnieniom, najlepiej po zmianie pieluszki użyć dobrego kremu przeciw odparzeniom.

Wybór chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt potrafi przytłoczyć. Przy takiej różnorodności produktów ciężko się zorientować, które najlepiej zapobiegną odparzeniom pupy. NIVEA Baby Chusteczki Soft & Cream, nasiąknięte łagodnie pielęgnującym i miękkim kremem, zapobiegają występowaniu napiętej i podrażnionej skóry oraz pomagają jej zachować naturalny odczyn pH.

Jak w najlepszy sposób aplikować krem przeciw odparzeniom

dziecko-z-rączką-w-buzi

Nie ma potrzeby aplikować zbyt grubej warstwy kremu przeciw odparzeniom – przed założeniem nowej pieluszki nałóż tylko cienką warstwę. Pamiętaj, by wetrzeć ją tak, aby dobrze widzieć skórę noworodka.

Szybkie wskazówki dotyczące leczenia odparzeń pieluszkowych

  • Zmieniając maleństwu pieluszkę, zawsze obmywaj cały obszar skóry, która znajdowała się pod pieluszką – w tym talię i pachwiny dziecka.
  • Delikatnie wysusz obszar pod pieluszką delikatnie, unikaj mocnego pocierania.
  • Przed położeniem dziecka do snu zawsze pilnuj, by było czyste i suchutkie.
  • Jeżeli odparzenia nie ustępują lub tworzą się na nich pęcherze, skontaktuj się ze swoim lekarzem, który przepisze odpowiedni lek.