W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

pielęgnacja-noworodka-header

Pielęgnacja noworodka – podstawy

Jak zapewnić dziecku najlepszą możliwą pielęgnację

Poznaj wszystkie podstawy pielęgnacji noworodka – świetne rady dotyczące przewijania, usypiania dziecka oraz zapewniania mu bezpieczeństwa na słońcu.

Pielęgnacja i tworzenie więzi z noworodkiem

Gdy matka i dziecko zostają połączeni po raz pierwszy, tworzy się między nimi specjalna więź, która trwa przez całe życie. Opieka nad noworodkiem w tych pierwszych chwilach może być wymagająca, jednak po ustaleniu zestawu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wszystko zacznie się układać.

5 porad, jak dbać o zdrową skórę noworodka

  1. Nie wystawiaj noworodka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż jego skóra nie potrafi się zregenerować po uszkodzeniu wywołanym działaniem promieni UV.
  2. Stosuj jedynie łagodne środki piorące, gdyż inne mogą powodować podrażnienia.
  3. Do mycia dziecka stosuj produkty łagodne, takie jak NIVEA BABY Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2w1, a dla zapewnienia jego skórze nawilżenia nakładaj NIVEA BABY delikatny krem pielęgnacyjny.
  4. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry, kąp dziecko nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
  5. Upewnij się, że ciuszki Twojego dziecka wykonane zostały z miękkich, naturalnych tkanin i, aby zapobiec poceniu, pamiętaj o nakładaniu kilku warstw zamiast jednego bardzo ciepłego ubranka.

Pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka

Nie od dziś wiadomo, że skóra noworodków jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego zapewnienie jej zdrowia wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich skóra ciągle jeszcze się kształtuje, a jej właściwości ochronne wciąż nie są w pełni rozwinięte, dlatego jest ona szczególnie podatna na zaczerwienienia i podrażnienia, w tym te wywołane składnikami takimi jak alkohol.

Szczególnie wrażliwa jest skóra pupy, gdyż często jest wilgotna i pozostaje w kontakcie z moczem. Utrzymywanie pupy czystej i suchej jest najważniejsze dla zapewnienia dziecku szczęścia.NIVEA BABY SOFT&CREAM chusteczki oczyszczają, zachowując naturalny odczyn pH skóry na poziomie 5.

Odparzenia są bardzo częste u noworodków i każdy maluch w pewnej chwili w jakimś stopniu ich doświadczy. Odparzenia mogą być wywołane infekcją bakteryjną, nowym rodzajem pożywienia lub po prostu obtarciem spowodowanym wilgocią. Częsta zmiana pieluszki i oczyszczanie skóry pupy stanowią najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń. Używaj dodatkowo NIVEA BABY Kojący krem przeciw odparzeniom, aby stworzyć warstwę ochronną pozwalającą utrzymać pupę suchą i zapewnić dziecku uczucie komfortu.

Zapoznawanie się ze sobą

mama-tata-i-noworodek-w-łóżku

Pomimo że większość matek nawiązuje z dzieckiem natychmiastową więź, niezwykle istotne jest, by dobrze się poznać i czuć się ze sobą komfortowo. Czas poświęcony na opiekę nad dzieckiem na tym początkowym etapie jest kluczem do stworzenia trwałych więzi.

Ciesz się intymnością

mama-bawiąca-się-z-dzieckiem

Wiele jest cennych, wyczekiwanych chwil, gdy spędzamy czas z dzieckiem, czy to w kąpieli, przy zmianie pieluszki, czy podczas układania maluszka do snu. Tymi chwilami możesz cieszyć się tylko teraz!

Regularna pielęgnacja noworodka – porady

Wielość wykluczających się teorii dotyczących pielęgnacji noworodków może wprowadzać chaos, ale tych kilka wskazówek pomoże Ci stworzyć właściwe ramy.

Jak uśpić dziecko

Jednym z wyzwań, jakim młode mamy stawiają czoła na początku jest budzenie się dzieci w nocy i spowodowane tym wyczerpanie. Nie istnieje czarodziejskie zaklęcie pozwalające uśpić dziecko i zagwarantować, że nie obudzi się do rana, znamy jednak kilka strategii, które mogą Cię zainteresować.

Upewnij się, że wyraźnie różnicujesz aktywny i pełen zajęć dzień od spokojnej nocy, gdyż tylko w ten sposób umożliwiasz dziecku wyregulowanie zegara biologicznego. Rytuały takie jak czas kąpieli i delikatne oświetlenie przed snem pomagają dodatkowo się zrelaksować. Rytuał usypiania powinien być krótki i prosty, aby Twoje dziecko bez trudu powiązało go z czasem snu.

Niektóre dzieci lubią mieć przy sobie przedmiot, dzięki któremu czują się bezpiecznie, jak na przykład kocyk lub miękką przytulankę, których znany zapach działa na nie kojąco. Zawsze sprawdzaj, czy miękki przedmiot w kołysce jest dla dziecka bezpieczny!

Przed ułożeniem dziecka do snu zaleca się odczekać chwilę po ostatnim karmieniu. Jeśli stosujesz karmienie jako sposób na usypianie, maluszek skojarzy te dwie czynności ze sobą i może oczekiwać karmienia po przebudzeniu się w nocy.

Śpiące dziecko to szczęśliwa mama

mama-i-dziecko-śpią

Dziecko rzadko dostosowuje się do Twojej potrzeby snu. Każdy maluch ma własny rytm snu, dlatego w przypadku większości rodziców najlepiej sprawdza się spanie w tym samym czasie, co dziecko, aby uniknąć uczucia stałego zmęczenia.

Właściwy sposób kąpania noworodka

mama-kąpiąca-noworodka

Najważniejsze jest podjęcie niezbędnych kroków w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka związanego z kąpielą noworodka i zapewnienia zarówno dziecku jak i sobie przyjemności z kąpieli.

Pielęgnacja noworodka latem – porady

  • W okresie letnim upewnij się, że Twoje dziecko jest odpowiednio ubrane. Lekkie, jasne ubranka zapobiegną przegrzaniu dziecka podczas upału. Nie zapomnij o nakryciu głowy chroniącym twarz dziecka przed słońcem.
  • Latem podawanie dziecku płynów jest jeszcze ważniejsze niż w innych okresach. Jeśli karmisz piersią, w czasie upałów powinnaś robić to częściej. Możesz dodatkowo podawać dziecku butelkowaną (niegazowaną) wodę.
  • Klimatyzacja to podstawa – dzieci nie mają jeszcze wyrobionego tak skutecznego mechanizmu chłodzenia organizmu przez pocenie jak dorośli, dlatego niezwykle ważne jest, by obserwować dziecko i nie dopuścić do jego przegrzania.
  • Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by chronić maluchy przed słońcem, jednak w przypadku niemowląt, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa, wskazane jest całkowite unikanie bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Pozostawanie w miejscu zacienionym jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka grożącego maleństwu.
  • Unikaj wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz w czasie najbardziej intensywnego nasłonecznienia. Wystawienie maluszka na działanie słońca jest dla niego najbardziej ryzykowne między 10:00 a 14:00. W tych godzinach nawet 10-15 minut na świeżym powietrzu może wywołać poparzenia delikatnej skóry lub prowadzić do wyczerpania cieplnego.