pielęgnacja-noworodka-header

Pielęgnacja noworodka – podstawy

Jak zapewnić dziecku najlepszą możliwą pielęgnację
Poznaj wszystkie podstawy pielęgnacji noworodka – świetne rady dotyczące przewijania, usypiania dziecka oraz zapewniania mu bezpieczeństwa na słońcu.

Pielęgnacja i tworzenie więzi z noworodkiem

Gdy matka i dziecko zostają połączeni po raz pierwszy, tworzy się między nimi specjalna więź, która trwa przez całe życie. Opieka nad noworodkiem w tych pierwszych chwilach może być wymagająca, jednak po ustaleniu zestawu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wszystko zacznie się układać.

5 porad, jak dbać o zdrową skórę noworodka

  1. Nie wystawiaj noworodka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż jego skóra nie potrafi się zregenerować po uszkodzeniu wywołanym działaniem promieni UV.
  2. Stosuj jedynie łagodne środki piorące, gdyż inne mogą powodować podrażnienia.
  3. Do mycia dziecka stosuj produkty łagodne, takie jak NIVEA BABY Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2w1, a dla zapewnienia jego skórze nawilżenia nakładaj NIVEA BABY delikatny krem pielęgnacyjny.
  4. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry, kąp dziecko nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
  5. Upewnij się, że ciuszki Twojego dziecka wykonane zostały z miękkich, naturalnych tkanin i, aby zapobiec poceniu, pamiętaj o nakładaniu kilku warstw zamiast jednego bardzo ciepłego ubranka.

Pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka

Nie od dziś wiadomo, że skóra noworodków jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego zapewnienie jej zdrowia wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich skóra ciągle jeszcze się kształtuje, a jej właściwości ochronne wciąż nie są w pełni rozwinięte, dlatego jest ona szczególnie podatna na zaczerwienienia i podrażnienia, w tym te wywołane składnikami takimi jak alkohol.

Szczególnie wrażliwa jest skóra pupy, gdyż często jest wilgotna i pozostaje w kontakcie z moczem. Utrzymywanie pupy czystej i suchej jest najważniejsze dla zapewnienia dziecku szczęścia.NIVEA BABY SOFT&CREAM chusteczki oczyszczają, zachowując naturalny odczyn pH skóry na poziomie 5.

Odparzenia są bardzo częste u noworodków i każdy maluch w pewnej chwili w jakimś stopniu ich doświadczy. Odparzenia mogą być wywołane infekcją bakteryjną, nowym rodzajem pożywienia lub po prostu obtarciem spowodowanym wilgocią. Częsta zmiana pieluszki i oczyszczanie skóry pupy stanowią najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń. Używaj dodatkowo NIVEA BABY Kojący krem przeciw odparzeniom, aby stworzyć warstwę ochronną pozwalającą utrzymać pupę suchą i zapewnić dziecku uczucie komfortu.

Pielęgnacja noworodka – najlepsze produkty

Regularna pielęgnacja noworodka – porady

Wielość wykluczających się teorii dotyczących pielęgnacji noworodków może wprowadzać chaos, ale tych kilka wskazówek pomoże Ci stworzyć właściwe ramy.

Jak uśpić dziecko

Jednym z wyzwań, jakim młode mamy stawiają czoła na początku jest budzenie się dzieci w nocy i spowodowane tym wyczerpanie. Nie istnieje czarodziejskie zaklęcie pozwalające uśpić dziecko i zagwarantować, że nie obudzi się do rana, znamy jednak kilka strategii, które mogą Cię zainteresować.

Upewnij się, że wyraźnie różnicujesz aktywny i pełen zajęć dzień od spokojnej nocy, gdyż tylko w ten sposób umożliwiasz dziecku wyregulowanie zegara biologicznego. Rytuały takie jak czas kąpieli i delikatne oświetlenie przed snem pomagają dodatkowo się zrelaksować. Rytuał usypiania powinien być krótki i prosty, aby Twoje dziecko bez trudu powiązało go z czasem snu.

Niektóre dzieci lubią mieć przy sobie przedmiot, dzięki któremu czują się bezpiecznie, jak na przykład kocyk lub miękką przytulankę, których znany zapach działa na nie kojąco. Zawsze sprawdzaj, czy miękki przedmiot w kołysce jest dla dziecka bezpieczny!

Przed ułożeniem dziecka do snu zaleca się odczekać chwilę po ostatnim karmieniu. Jeśli stosujesz karmienie jako sposób na usypianie, maluszek skojarzy te dwie czynności ze sobą i może oczekiwać karmienia po przebudzeniu się w nocy.

Śpiące dziecko to szczęśliwa mama

Dziecko rzadko dostosowuje się do Twojej potrzeby snu. Każdy maluch ma własny rytm snu, dlatego w przypadku większości rodziców najlepiej sprawdza się spanie w tym samym czasie, co dziecko, aby uniknąć uczucia stałego zmęczenia.
Zobacz także