W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

Parabeny w kosmetykach_header

Dlaczego używa się konserwantów i parabenów?

Czym są? Gdzie są używane? Jak działają?

Krem do twarzy na dzień trzymasz w ciepłej łazience. Balsam do opalania bierzesz ze sobą na plażę. A żelu pod prysznic używasz przez parę miesięcy po pierwszym otwarciu. Aby Twój krem do twarzy i balsam do opalania nie musiały być przechowywane w lodówce, większość produktów zawiera konserwanty.

Parabeny pełnią funkcję ochronną i są dobrze tolerowane

Parabeny należy postrzegać jako bezpieczne i dobrze tolerowane konserwanty, które odgrywają ważną rolę. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Jak działają parabeny?

Wiele produktów straciłoby przydatność szybko po otwarciu, gdyby nie zawierały konserwantów. W krótkim czasie by się zepsuły. Spowodowane jest to działaniem mikroorganizmów, takich jak bakterie i pleśnie, które dostają się do produktu przez kontakt ze skórą i łatwo namnażają w kosmetykach na bazie wody. 

W rezultacie produkty są zanieczyszczane, tracą pełną skuteczność i mogą powodować choroby. Parabeny zapobiegają psuciu się kosmetyków, zabijając bakterie i pleśnie. A to zapewnia spokój ducha użytkownikom. Stosując parabeny, firma Beiersdorf może zagwarantować, że jej produkty zachowują jakość przez długi czas.

Skuteczne i dobrze tolerowane

Parabeny są szczególnie skutecznymi konserwantami, które są też bardzo dobrze tolerowane. Dlatego są najczęściej stosowane na całym świecie, nie tylko do zabezpieczania kosmetyków, ale także chemii gospodarczej, leków i produktów spożywczych. Są stosowane w tym charakterze już od ponad 80 lat. Firma Beiersdorf używa parabenów w około 30 procentach swoich produktów, głównie do pielęgnacji ciała, ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji twarzy. Tak jak wszystkie składniki stosowane przez Beiersdorf, parabeny są dodawane tylko, kiedy ma to sens. Na przykład klasyczny Krem NIVEA nie wymaga zazwyczaj żadnych konserwantów, ponieważ jego receptura jest oparta na olejkach, co naturalnie chroni go przed bakteriami i pleśniami. 
 

Parabeny są stale krytykowane przez organizacje ochrony konsumentów, media i wytwórców kosmetyków naturalnych. Zarzuca się, że parabeny kumulują się w organizmie, zaburzają równowagę hormonalną, powodują nowotwory i ograniczają zdolności rozrodcze. Dowiedziono jednak, że wszystkie te obawy są bezpodstawne. Komisja Europejska i jej naukowe komitety doradcze, a także niezależna amerykańska komisja oceniająca, Cosmetic Ingredient Review (CIR), wielokrotnie potwierdziły, że parabeny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. (Link do badania Komisji Europejskiej, link do badania CIR)

Zgodnie z tymi badaniami wszystkie parabeny wchłaniane przez nasze ciała ulegają szybkiemu rozkładowi. Parabeny są zasadniczo dobrze tolerowane. Jak wszystkie substancje mogą w pojedynczych przypadkach wywoływać uczulenie, ale zdarza się to rzadziej niż w przypadku innych konserwantów.

Uniwersalne w użyciu

Parabeny dają Ci pewność, że produkt zachowa swoją jakość.

Działanie hormonalne

Konserwanty są stosowane w bardzo niewielkich ilościach.

Działanie hormonalne?

Czy parabeny są niebezpieczne? Odpowiedź brzmi: „zdecydowanie nie”. 
Prawdą jest, że w badaniach laboratoryjnych wiele składników – w tym parabeny – działa podobnie do hormonów, ale dotyczy to też soi i innych produktów spożywczych. Efekt ten jest jednak dużo mniejszy niż w przypadku wielu innych naturalnych estrogenów (tutaj znajdziesz przykładowe badanie). 

Nie oznacza to, że stosowanie produktu wpływa na pracę hormonów. Po pierwsze, konserwantów używa się w minimalnych ilościach. Po drugie, produkty są zazwyczaj nakładane na skórę, a po trzecie parabeny ulegają szybkiemu rozkładowi, jeśli niewielka ilość dostanie się do organizmu.

W ciągu długiej historii ich stosowania, składniki takie jak parabeny były zawsze testowane przez uznanych specjalistów. Parabeny są bezpieczne według wyników wielu badań naukowych oraz oceny niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka i Stiftung Warentest.

Parabeny nie zawsze są zwykłymi konserwantami

Parabeny należy postrzegać jako bezpieczne i dobrze tolerowane konserwanty, które odgrywają ważną rolę. Nawet jeżeli często są określane mianem „niebezpiecznych chemikaliów”, parabeny pochodzą z natury i są stosowane w tak małych ilościach, że efekt hormonalny jest niemożliwy do wykazania. 

Chociaż firma Beiersdorf świadomie stosuje parabeny z uwagi na ich wiele zalet (dobrą tolerancję, dokładne przebadanie, wysoką skuteczność), dajemy też klientom opcję zakupu produktów wolnych od parabenów. W końcu jako świadomy konsument to Ty musisz podjąć decyzję, który produkt jest najlepszy dla Ciebie. Około 70% produktów NIVEA nie zawiera parabenów.

Parabeny

Parabeny są bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi konserwantami.