Dzień bez makijażu

Dzień bez makijażu

CZY MAKIJAŻ NA DZIEŃ SZKODZI SKÓRZE - ARTYKUŁ EKSPERTA

Dlaczego warto zrobić sobie dzień bez makijażu? Czy rzeczywiście makijaż ma wpływ na cerę? A może bardziej szkodliwy jest nieodpowiednio wykonywany demakijaż?

W pierwszych dniach jesieni widać jeszcze na naszych twarzach lekki dotyk słońca. U jednych to delikatna opalenizna, u innych urocze piegi. Warto więc zastanowić się… czy nie zrobić sobie przerwy w malowaniu się. Przecież makijaż na dzień z pewnością nie jest fizjologicznie dobry dla naszej skóry. Owszem, dzisiejsze kosmetyki do makijażu mają wiele właściwości pielęgnacyjnych. Z drugiej strony nikt mnie nie przekona, że nakładanie koloryzujących kosmetyków jest naturalne dla skóry. Źle dobrane produkty i ich nadmiar mogą przysporzyć skórze wielu problemów – dlatego jeden dzień bez makijażu z pewnością pozwoli naszej skórze na oddech.

micelarki 3

Nie możesz pozwolić sobie na cały dzień bez makijażu?

Spokojnie, dopóki robisz makijaż na dzień z głową, nie zaszkodzisz swojej cerze!

Makijaż na dzień: zasady, o których musisz pamiętać:

Kosmetyki do makijażu dobieraj zawsze do swojego typu skóry. Jeśli chcesz zrobić makijaż na dzień i masz cerę suchą wybieraj podkłady odżywcze, jeśli tłustą – delikatnie matujące. Zwłaszcza w przypadku skóry ze skłonnością do trądziku bardzo uważnie dobieraj kosmetyki. Część z nich może nasilać trądzik. Kupuj tylko produkty przeznaczone dla tego typu cery z zaznaczoną informacją “niekomedogenny=nie wywołuje zaskórników”.

Nie zmieniaj zbyt często kosmetyków. Skóra lubi stabilizację i dostosowuje się do danego produktu. Zbyt częste zmiany mogą doprowadzić do jej rozregulowania i pojawienia się np. skóry wrażliwej. Jedynym odstępstwem może być zmiana pory roku. Latem wykonując makijaż na dzień sięgaj po podkłady o lżejszej konsystencji, koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym. Zimą – sięgaj po bardziej odżywcze. Oczywiście powinnaś zmienić podkład także w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nietolerancji - uczulenia czy wysiewu trądziku.


Bądź bardzo ostrożna w doborze kosmetyków do makijażu oczu. Ta okolica jest wyjątkowo wrażliwa i bardzo łatwo wywołać tu alergię. Dlatego przy wprowadzaniu nowego produktu bacznie obserwuj reakcję skóry. Jeśli jego tolerancja jest dobra – bądź mu wierna i nie zmieniaj zbyt często.

Makijaż na dzień to także usta - dlatego pielęgnuj je! Pomadka do ust i pozostałe kosmetyki do koloryzacji ust, nie powinny dawać efektu suchości, spierzchnięcia. Przecież nie tylko kolor ust się liczy – ważna jest także ich kondycja! W codziennych rytuałach decyduj się raczej na używanie pomadek/ balsamów/ masełek niż tylko błyszczyków. Pielęgnuj usta stosując balsam do ust czy pomadki ochronne. W tych ostatnich jest dużo mniej naturalnych składników odżywczych (lipidów) i mają dużo mniej właściwości pielęgnujących.

Kosmetyki do makijażu


 Dzień bez makijażu

• Po powrocie do domu zrelaksuj się... i pozwól odpocząć także skórze.  – Jeśli nie możesz pozwolić sobie na cały dzień bez makijażu z powodu pracy, zmyj makijaż od razu po powrocie do domu. Tam możesz sobie pozwolić na naturalność! Oczyszczanie twarzy wykonaj stosując np. chusteczki do demakijażu, pamiętaj także o zmyciu makijażu z delikatnej skóry wokół oczu, pomoże Ci w tym płyn do demakijażu oczu. Jeśli wpadniesz w kierat domowych obowiązków – nie zapomnij zmyć makijażu przed snem! To chyba największa krzywda jaką możemy zrobić naszej skórze – położyć się w “tapecie” spać! Dlaczego? Po pierwsze makijaż po całym dniu staje się mniej lub bardziej widocznym “pancerzem” dla skóry. Zaburza on naturalne procesy parowania i odnowy naskórka. Jest po prostu rodzajem “brudu”, który spoczywa na skórze. Może zatem nasilać tzw. stres oksydacyjny w komórkach, a przez to przyspieszać starzenie się skóry. Po drugie – jest mechaniczną przeszkodą dla wchłonięcia się składników w jakie bogate są kremy na noc. Ich dobroczynne działanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy cera jest dobrze oczyszczona. Składniki aktywne kremów wchłaniają się zdecydowanie lepiej właśnie nocą, zatem pozostawienie makijażu to dla nich przeszkoda!


Produkty do demakijażu dobieraj także dokładnie do swoich potrzeb, tzn. do typu skóry. Każda z nas ma inne nawyki mycia twarzy. Część z nas lubi żel do mycia twarzy, część mleczko do demakijażu czy pianki, a pozostałe – płyn micelarny i do demakijażu. Zatem możemy wybrać taki produkt jaki lubimy, ważne aby był dostosowany do naszej skóry i gwarantował komfortowy i skuteczny demakijaż.

Podczas demakijażu unikaj nadmiernego tarcia, naciągania skóry...zwłaszcza w okolicach oczu. Jest to jeden z błędów, który może doprowadzić do wrażliwej skóry i do przedwczesnych zmarszczek!

Jeśli dzień bez makijażu to dla Was za dużo, zachęcam Was przynajmniej do umiaru w korzystaniu z kosmetyków kolorowych. Wtedy z pewnością będziemy bliżej naturalnej, witalnej skóry. Jeśli jednak nie lubimy być zupełnie saute, niech makijaż na dzień będzie naszym sprzymierzeńcem a nie zagrożeniem. Trzymajcie się więc odpowiednich reguł.

Demakijaż - NIVEA