TESTUJ NOWE PRODUKTY NIVEA! Dzięki newsletterowi NIVEA dowiesz się o najnowszych testowaniach, konkursach i promocjach!

Dzień bez makijażu

Dzień bez makijażu

artykuł eksperta

Dlaczego warto zrobić sobie dzień bez makijażu? Czy rzeczywiście makijaż ma wpływ na cerę? A może bardziej szkodliwy jest nieodpowiednio wykonywany demakijaż?

W pierwszych dniach jesieni widać jeszcze na naszych twarzach lekki dotyk słońca. U jednych to delikatna opalenizna, u innych urocze piegi. Warto więc zastanowić się… czy nie zrobić sobie przerwy w malowaniu się. Przecież nakładanie codziennie kilku warstw makijażu z pewnością nie jest fizjologiczne dla naszej skóry. Owszem, dzisiejsze kosmetyki do makijażu mają wiele właściwości pielęgnacyjnych. Z drugiej strony nikt mnie nie przekona, że nakładanie koloryzujących kosmetyków jest naturalne dla skóry. Źle dobrane produkty i ich nadmiar mogą przysporzyć skórze wielu problemów. Często nie zdajemy sobie z nich sprawy.

Kosmetyki do demakijażu NIVEA

Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie dnia bez makijażu, róbmy to z głową i według poniższych zasad:

Kosmetyki do makijażu dobierajmy zawsze do swojego typu skóry. Jeśli masz cerę suchą wybieraj podkłady odżywcze, jeśli tłustą – delikatnie matujące. Zwłaszcza w przypadku skóry ze skłonnością do trądziku bardzo uważnie dobieraj kosmetyki. Część z nich może nasilać trądzik. Kupuj tylko produkty przeznaczone dla tego typu cery z zaznaczoną informacją “niekomedogenny=nie wywołuje zaskórników”.

Nie zmieniaj zbyt często kosmetyków. Skóra lubi stabilizację i dostosowuje się do danego produktu. Zbyt częste zmiany mogą doprowadzić do jej rozregulowania i pojawienia się np. skóry wrażliwej. Jedynym odstępstwem może być zmiana pory roku. Latem sięgaj po podkłady o lżejszej konsystencji, koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym. Zimą – sięgaj po bardziej odżywcze. Oczywiście powinnaś zmienić podkład także w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nietolerancji - uczulenia czy wysiewu trądziku.

Bądź bardzo ostrożna w doborze kosmetyków do makijażu oczu. Ta okolica jest wyjątkowo wrażliwa i bardzo łatwo wywołać tu alergię. Dlatego przy wprowadzaniu nowego produktu bacznie obserwuj reakcję skóry. Jeśli jego tolerancja jest dobra – bądź mu wierna i nie zmieniaj zbyt często.

Pielęgnuj usta! Staraj się tak dobierać kosmetyki do koloryzacji ust, abyś nie odczuwała ich suchości, spierzchnięcia. Przecież nie tylko kolor ust się liczy – ważna jest także ich kondycja! W codziennych rytuałach decyduj się raczej na używanie pomadek/ balsamów/ masełek niż tylko błyszczyków. W tych ostatnich jest dużo mniej naturalnych składników odżywczych (lipidów) i mają dużo mniej właściwości pielęgnujących.

Kosmetyki do makijażu

 Dzień bez makijażu

Po powrocie do domu zrelaksuj się... i pozwól odpocząć także skórze – zmyj makijaż. Jeśli możesz sobie pozwolić na naturalność w domu zrób to zaraz po powrocie z pracy. Jeśli wpadniesz w kierat domowych obowiązków – nie zapomnij zmyć makijażu przed snem! To chyba największa krzywda jaką możemy zrobić naszej skórze – położyć się w “tapecie” spać! Dlaczego? Po pierwsze makijaż po całym dniu staje się mniej lub bardziej widocznym “pancerzem” dla skóry. Zaburza on naturalne procesy parowania i odnowy naskórka. Jest po prostu rodzajem “brudu”, który spoczywa na skórze. Może zatem nasilać tzw. stres oksydacyjny w komórkach, a przez to przyspieszać starzenie się skóry. Po drugie – jest mechaniczną przeszkodą dla wchłonięcia się składników kremu na noc. Ich dobroczynne działanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy cera jest dobrze oczyszczona. Składniki aktywne kremów wchłaniają się zdecydowanie lepiej właśnie nocą, zatem pozostawienie makijażu to dla nich przeszkoda!

Produkty do demakijażu dobieraj także dokładnie do swoich potrzeb, tzn. do typu skóry. Każda z nas ma inne nawyki mycia twarzy. Część z nas lubi żele, część mleczka czy pianki, a pozostałe – płyny micelarne i do demakijażu. Zatem możemy wybrać taki produkt jaki lubimy, ważne aby był dostosowany do naszej skóry.

Podczas demakijażu unikaj nadmiernego tarcia, naciągania skóry...zwłaszcza w okolicach oczu. Jest to jeden z błędów, który może doprowadzić do wrażliwej skóry i do przedwczesnych zmarszczek!

Zachęcam Was gorąco do umiaru w korzystaniu z kosmetyków kolorowych. Wtedy z pewnością będziemy bliżej naturalnej, witalnej skóry. Jeśli jednak nie lubimy być zupełnie saute, niech makijaż będzie naszym sprzymierzeńcem a nie zagrożeniem. Trzymajcie się więc odpowiednich reguł.

Demakijaż - NIVEA