Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy

Artykuł eksperta

Dlaczego mycie twarzy jest tak ważne? Jak to dobrze robić?

dbaj o skórę...

każdego dnia!

Oczyszczanie twarzy

DLACZEGO MYCIE TWARZY JEST TAK WAŻNE?

Oczyszczanie to bardzo ważny element codziennego dbania o skórę, pierwszy z trzech kroków we współczesnym podejściu do pielęgnacji. Sam moment mycia twarzy to nie tylko chwila przyjemnego odświeżenia i uczucia czystości, ale także ważny, a często niedoceniany, moment istotnego oddziaływania na fizjologię skóry.

Okazuje się, że jeśli źle dobierzemy preparaty do mycia możemy zaburzyć skład naturalnego płaszcza wodnolipidowego skóry, jej pH, a przez to istotnie naruszyć naturalną barierę ochronną skóry.

DLACZEGO NIE ZWYKŁE MYDŁO?

Czasy, kiedy do mycia twarzy używano tylko mydła toaletowego, zdają się odchodzić w przeszłość. I słusznie, ponieważ zwykłe mydła (o mocno zasadowym pH, przeznaczone do mycia rąk czy całego ciała) mogą zmieniać pH i przesuszać cerę, co skutkuje zaburzeniem fizjologicznej bariery ochronnej skóry. Skóra twarzy jest wyjątkowa – cienka, wrażliwa i całe życie eksponowana na niekorzystny wpływ świata zewnętrznego. Dlatego do zmywania twarzy przeznaczone są specjalne, delikatne produkty, spełniające odpowiednie wymagania.

Oczyszczanie twarzy

dobór KOSMETYKu DO OCZYSZCZANIA TWARZY

Oczyszczanie twarzy
Każdy z nas ma własne zwyczaje mycia twarzy. Jedni z nas lubią dokładne oczyszczanie przy pomocy pianki lub żelu z użyciem wody a inni, oczyszczanie za pomocą płatka kosmetycznego nasączonego mleczkiem czy płynem micelarnym, bez używania bieżącej wody z kranu.

Sposób zmywania twarzy jest sprawą bardzo indywidualną, natomiast ważne jest, aby dany produkt (żel, mleczko czy płyn micelarny do demakijażu) zawsze był dostosowany do naszego typu cery:

Skóra sucha i wrażliwa wymaga ukojenia i obecności składników lipidowych. Osoby z cera suchą powinny raczej sięgać po mleczka lub delikatne żele, a do tonizowania cery używać toników bezalkoholowych lub płynów micelarnych.

Skóra tłusta wbrew pozorom także potrzebuje delikatnego oczyszczania. Zbyt agresywne mechaniczne pocieranie czy używanie produktów z dużym stężeniem alkoholu może podrażniać i przesuszać skórę, a przez to paradoksalnie nasilać produkcję łoju. U tych osób najlepiej sprawdzają się żele i toniki, zawierające składniki matujące i regulujące produkcję łoju.
Skóra normalna i mieszana pozostawia najwięcej swobody w wyborze produktów do oczyszczania. Składniki zawarte w kosmetykach powinny podtrzymywać fizjologiczną równowagę tego typu cery. 

Najważniejsze jest jednak, aby wybrany przez nas produkt do mycia nie wysuszał skóry! Jeśli po umyciu mamy uczucie „ściągnięcia”, „napięcia” skóry to znaczy, że nasz kosmetyk myjący do twarzy jest dla nas zbyt agresywny.

Oczyszczanie twarzy

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ TONIK?

Tonik nie zastąpi żelu do mycia twarzy ani kremu nawilżającego, ale ma własne, niezastąpione miejsce w pielęgnacyjnej hierarchii. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego, lekko kwaśnego pH skórze, czyli jej TONIZOWANIE. Tylko w takim środowisku w komórkach skóry zachodzą prawidłowo wszystkie procesy fizjologiczne. Źle dobrane produkty do mycia twarzy mogą zmieniać pH skóry na bardziej zasadowe, stąd tak bardzo ważna rola toniku. Poza jego rolą tonizującą świetnie przygotowuje skórę do przyjęcia dobroczynnych składników kremów!

CO TO SĄ PŁYNY MICELARNE?

Z pewnością najbardziej inteligentnym podejściem do mycia twarzy są obecne na rynku płyny micelarne. Są absolutnym przełomem wśród kosmetyków do mycia twarzy. Tworzą je niewidzialne gołym okiem, mikroskopijne micele, które zawieszone są w roztworze wodnym. Każda micela ma kształt kuli, którą budują setki drobniutkich cząsteczek. Cząsteczki te na powierzchni miceli mają właściwości hydrofilowe – tzn. bardzo lubią i przyciągają wodę; natomiast cząsteczki wewnątrz kuli (miceli) są hydrofobowe – odpychają wodę, ale chętnie łączą się z tłuszczami. I właśnie dzięki tej skomplikowanej strukturze micele mają niezwykłe właściwości – działają jak magnes. Do wnętrza miceli wchłaniane są jak przez odkurzacz wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry – resztki makijażu, nadmiar sebum i cząsteczki brudu.

Zatem podstawową zaletą płynów micelarnych jest skuteczne, „inteligentne” oczyszczenie skóry – bez zbędnego tarcia, bez nadmiaru wysuszających detergentów. Co więcej, płyny micelarne nie wymywają płaszcza wodnolipidowego z powierzchni skóry, a przez to stabilizują naturalną barierę ochronną. Utrzymują także stałe, lekko kwaśne pH skóry, zatem nie wymagają już stosowania toniku jako kolejnego kroku pielęgnacji.

Oczyszczanie twarzy

Płyny micelarne są więc z pewnością bardzo „smart” w walce z wszelkimi zanieczyszczeniami, ale naukowcy z Centrum R&D Beiersdorf zrobili kolejny krok i indywidualnie dostosowali nowe płyny micelarne do różnych typów cery i ich potrzeb. Dla skóry normalnej i mieszanej płyn wzbogacony jest w witaminę E, która, jako bardzo silny antyoksydant, doskonale utrzymuje naturalną równowagę tego typu skóry. Płyn micelarny dla skóry suchej zawiera z kolei naturalny olejek migdałowy, który efektywnie uzupełnia niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w naskórku. Wzmacnia w ten sposób naturalny płaszcz wodnolipidowy i zabezpiecza skórę przed wysuszeniem. Dla skóry wrażliwej płyn micelarny z dodatkiem dexpantenolu, który działa łagodząco i regenerująco, koi podczas mycia podrażnioną skórę, a olejek z pestek winogron – dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną skóry.

Nasze rekomendacje dla Ciebie