Skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu - pielęgnacja specjalna

artykuł Eksperta
W codziennej pracy czy po prostu na spotkaniach z koleżankami często słyszę pytanie – czy rzeczywiście warto kupować kolejny krem - tylko pod oczy?

Krem pod oczy - czy to potrzebne?

Czy to tylko kolejny produkt, który wypada mieć na swojej kosmetycznej półce czy rzeczywista potrzeba? Wątpliwości dotyczące pielęgnacji skóry okolic oczu rozwiewam więc poniżej…

Czym różni się skóra okolicy oczu?

Skóra wokół oczu znacznie różni od skóry pozostałej części twarzy – to oddzielny, bardzo delikatny „mikroświat”. Jest kilkukrotnie cieńsza niż w innych okolicach twarzy, posiada mniej gruczołów łojowych i bardzo ubogą tkankę podskórną (tłuszczową). Krążenie krwi i chłonki w tym rejonie jest wolniejsze, co sprzyja zastojom i wynaczynieniom. Skóra wokół oczu jest więc wyjątkowo cienka, wrażliwa, o uboższym płaszczu wodnolipidowym. Z drugiej strony jest napinana tysiącami ruchów gałek ocznych (od kilku- do kilkunastu tysięcy na dobę w zależności od mimiki twarzy!), a w przypadku kobiet także poddawana ciągłym zabiegom makijażu i demakijażu. Zatem głównymi przyczynami wyraźnie szybszego starzenia się skóry wokół oczu jest z jednej strony jej wyjątkowa cienkość i delikatność, a drugiej strony – bardzo intensywne naciąganie tej bardzo wiotkiej skóry.

Dlaczego pielęgnacja okolic oczu musi być wyjątkowa?

Wynika to właśnie ze złożonych potrzeb tego „mikroświata”. Z jednej strony ma on większe wymagania, z drugiej strony jest wyjątkowo delikatny, cienki i bezpośrednio sąsiaduje ze spojówką oczu. Dlatego często nie toleruje kosmetyków, które bezpiecznie aplikujemy na skórę całej twarzy. Biorąc pod uwagę specjalne wymagania skóry tej okolicy, stworzono specjalne kosmetyki – kremy pod oczy. Wyróżnia je wyjątkowa czystość chemiczna formuły. Zawarte są w niej tylko te składniki, które być muszą, dobrane w takich proporcjach i stężeniach, aby nie podrażniały skóry powiek, a przede wszystkim oczu. Stąd większość kremów pod oczy musi przejść testy dermatologiczne i okulistyczne.

Czy aplikacja kremu pod oczy ma znaczenie?

Bardzo ważne jest także jak aplikujemy krem pod oczy! Delikatnie rozprowadzamy krem od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych, następnie przez łuk brwiowy wracamy do zewnętrznego kącika oka. I w ten sposób wykonujemy koliste ruchy wokół powiek. Ten rodzaj masażu jest jednym z najlepszych antidotum na tworzenie się zmarszczek. Ta sama zasada – czyli wykonywanie odpowiednich ruchów – dotyczy także oczyszczania skóry okolic oczu, czyli demakijażu. Bardzo ważne jest, aby robić to bardzo delikatnie. Należy przyłożyć do oczu nasączony wybranym kosmetykiem (przeznaczonym do stosowania w tej okolicy) płatek kosmetyczny, a następnie po kilku sekundach powolnym ruchem zmyć makijaż. Starajmy się unikać krótkich, gwałtownych ruchów, a tarcie jest niedopuszczalne. Rozciągamy w ten sposób i tak bardzo wiotką w tej okolicy skórę, a także drażniąc ją mechanicznie, powodujemy nietolerancję kolejno aplikowanych kosmetyków np. kremu.

Kiedy należy sięgać po pierwsze kremy pod oczy?

Jak wspomniałam wcześniej, skóra tej okolicy ulega szybszemu wysychaniu (mniej gruczołów łojowych) oraz stałemu napinaniu przez ruchy gałki ocznej czy naciąganiu podczas makijażu / demakijażu. Dlatego kosmetyki pod oczy powinny stosować już kobiety 25-30 letnie, bo ten obszar twarzy starzeje się najwcześniej i najszybciej. Od 3. dekady życia należy w sposób ciągły dostarczać w ten rejon składników lipidowych i ujędrniających. Niezwykle ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna, która powinna być zawarta w kremach do codziennej pielęgnacji (przez cały rok!), a także… w dobrych okularach przeciwsłonecznych!

pielęgnacja okolic oczu

Czy kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu powinno się trzymać w lodówce?

Nie ma takiego obowiązku, chyba że zaleca to producent kosmetyku. Przeświadczenie takie być może bierze się stąd, że w walce z cieniami czy obrzękami pod oczami pomagają nam często zimne okłady czy chłodne, metalowe kulki w aplikatorach kosmetyków. Chłodny okład czy dotyk kulki może faktycznie obkurczyć nieco naczynia krwionośne i zmniejszyć obrzęk, ale niska temperatura nie musi być obowiązkowa dla kremów pod oczy.
Mam nadzieję, że przekonałam Was, że stworzenie kategorii kosmetycznej, jaką są KREMY POD OCZY, wynika z bardzo wyjątkowej potrzeby skóry w tej okolicy. Wymaga ona także szczególnej delikatności zarówno w doborze kosmetyku jak i jego aplikacji!

Nasze rekomendacje dla Ciebie