wszystko-o-mydle-header

Wszystko o mydle

Krótka historia produkcji mydła
We współczesnym codziennym życiu nie da się przecenić roli mydła, ale czy wiesz, skąd ono pochodzi i od jak dawna możemy z niego korzystać?

Historia mydła

Mydło stosowane jest na całym świecie od tysięcy lat – dowiedz się więcej o historii tych jakże pożytecznych małych kostek myjących.

Mydło: Fascynująca historia

Choć mydło pojawiło się na świecie około pięć tysięcy lat temu, zaskoczenie może stanowić fakt, że początkowo nie było wykorzystywane do mycia i kąpieli. Pierwsze mydła, wytwarzane z tłuszczu, popiołu drzewnego i wody, służyły do prania włókien tekstylnych.

Istnieją dowody wskazujące, że w kolejnych latach starożytni Egipcjanie używali substancji mydłopodobnej do leczenia chorób skóry i prania ubrań. Następnie, około drugiego wieku naszej ery, zaczęto zalecać stosowanie mydła do mycia. Jednak dopiero w XIX wieku stworzono znane nam dziś kostki mydła.

Kto wymyślił mydło?

Istnieją dowody na to, że pierwszymi ludźmi wytwarzającymi mydło już w 2800 r. p. n. e. byli Babilończycy. Używali go głównie w procesie produkcji włókien tekstylnych, w celu ich oczyszczania.

Na przestrzeni wieków mydło stosowane było do różnych celów

 • Mycia skóry
 • Prania ubrań
 • Kąpieli
 • Przędzenia włókien
 • Przygotowywania smarów
 • Leczenia problemów skórnych
 • Farbowania włosów (w połączeniu z innymi substancjami)

Łagodne mydła od NIVEA

Wszystko, co musisz wiedzieć o mydle

Odkryj ciekawe fakty o mydle i dowiedz się, jak dokładnie przebiega proces jego produkcji.

Jak wybrać najlepsze dla siebie mydło

Kostka dobrego mydła to podstawa w każdej łazience. Nieważne czy szukasz mydła pod prysznic czy do rąk, ważne, by wybrać formułę dostosowaną do Twojej skóry. Pielęgnujące mydło Creme w kostce to wspaniałe mydełko kosmetyczne stworzone na bazie NIVEA Creme i posiadające jego unikalny zapach.  Łagodnie pielęgnujące skórę Mydło Creme Soft z olejkiem migdałowym to kolejna świetna opcja wśród mydeł do rąk.

Mydło pod prysznic: Łagodne oczyszczanie

Nawet jeśli na rynku dostępna jest cała gama różnych żeli pod prysznic, wiele osób woli stosować pod prysznicem mydło w kostce. Idealne do stosowania pod prysznicem Pielęgnujące mydło Creme w kostce wytwarza delikatną kremową pianę, która łagodnie oczyszcza skórę i zapobiega

Ciekawostki na temat mydła, których być może nie znałaś/-eś

 • Na początku swojego istnienia mydło było wytwarzane z popiołu drzewnego zmieszanego z tłuszczem zwierzęcym.
 • Postrzegane jako towar luksusowy, mydło było przez wieki obłożone wyjątkowo wysokim podatkiem.
 • W pewnym okresie ilość mydła zużywanego przez dany naród stanowiła wyznacznik jego poziomu zdrowia i rozwoju cywilizacyjnego.
 • Jedna trzecia światowej produkcji mydła zużywana jest w USA.
Zobacz także