W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

warstwy-skóry

Rozwój dziecka: Warstwy skóry

Rozwój warstw skóry u niemowląt

Skóra niemowląt jest bardzo wyjątkowa i delikatna – dowiedz się, jak rozwijają się warstwy skóry i poznaj najlepsze sposoby, aby pielęgnować je w sposób wspomagający ten proces.

Skóra niemowląt: Podstawy naukowe

Błędnym jest założenie, że skóra dzieci i dorosłych jest taka sama – warstwy skórne mają specjalną postać i nie są dobrze rozwinięte.

Ważna funkcja skóry

matka-i-dziecko

Skóra jest największym organem ciała: chroni dzieci i dorosłych przed drobnoustrojami, reguluje gospodarkę termiczną organizmu oraz pozwala czuć dotykane przedmioty.

Różnice pomiędzy skórą dzieci i dorosłych

Na pewno zdążyłaś już zauważyć, że Twój szkrab ma cudownie miękką skórę. Dzieje się tak, gdyż jego skóra ma odrobinę inne właściwości strukturalne i funkcjonalne niż skóra dorosłego.

Skóra niemowlaka jest tak krucha i delikatna, ponieważ jej zewnętrzna warstwa jest cieńsza i mniej odporna niż skóra dorosłego. Dlatego wiele niemowląt jest tak bardzo podatna na odparzenia spowodowane mocnym przecieraniem skóry przez pieluszkę. Niemowlęta są również bardziej narażone na odparzenia wywołane promieniami UV.

Poza tym bariera skóry nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego skóra maleństwa jest bardziej narażona na zewnętrzne substancje przenikające do organizmu. Oznacza to również, że skóra dziecka nie magazynuje wilgoci tak skutecznie jak skóra dorosłego, u niemowląt wilgoć szybciej się wchłania i szybciej jest tracona.

Czym są różne warstwy skóry?

Skóra zbudowana jest z trzech różnych warstw:

 • Zewnętrznej, znanej również naskórkiem, która działa jak bariera ochronna, jest odpowiedzialna za odcień skóry i chroni nasz organizm. Warstwa ta zawiera również zakończenia nerwowe, dzięki którym czujemy dotykane przedmioty.
 • Pod nią znajduje się skóra właściwa, zbudowana z gruczołów potowych, mieszków włosowych oraz tkanki łącznej. Skóra właściwa jest szczelnie połączona z naskórkiem. Kolagen i różne rodzaje tkanki łącznej nadają skórze rozciągliwą, gładką strukturę.
 • Ostatnią i najgłębszą warstwą jest podskórna warstwa tłuszczowa, zwana tkanką podskórną, zbudowana z tkanki tłuszczowej, w której znajdują się większe naczynia krwionośne i nerwy. Warstwa ta magazynuje energię, zapewniając ochronę i izolację.

Doskonała harmonia warstw skóry

twarz-niemowlęcia

Trzy różne warstwy skóry idealnie ze sobą współgrają oraz chronią nasze wewnętrzne organy i kontrolują odczuwanie temperatury i zmysł dotyku.

Zabawne fakty na temat skóry niemowląt, o których możesz nie wiedzieć

 • Niemowlęta mają mniej gruczołów potowych niż dorośli w związku z czym ich skóra nie potrafi dobrze regulować temperatury.
 • Skóra najmłodszych goi się bardzo szybko.
 • Wysoki wskaźnik wyprysków u niemowląt wynika z tego, że ich skóra jest bardziej sucha niż u dorosłych – ale u większości dzieci sytuacja ta zmienia się przed osiągnięciem dojrzałości.
 • U niemowląt też występuje trądzik – zazwyczaj najlepiej poczekać, aż sam się zaleczy.

Rozwój skóry dziecka

Gdy maluszek rośnie, rozwija się także jego skóra – ważne, aby mieć świadomość, jak skóra maluszka rozwija się wraz z wiekiem.

Jak mogę pomóc rozwinąć się skórze mojego dziecka?

stópka-dziecka

Uważna dbałość o skórę dziecka i używanie właściwych produktów do pielęgnacji skóry pozwoli jej właściwie się rozwijać. Stosuj NIVEA BABY Delikatnej oliwki pielęgnacyjnej z olejkiem migdałowym, aby intensywnie nawilżyć delikatną skórę maluszka.

Rozwój skóry niemowląt: Podstawy

Zaraz po narodzinach skóra dziecka jest bardzo cienka i delikatna. W czasie kilku pierwszych miesięcy skóra wzmacnia się oraz staje grubsza i mniej przepuszczalna. Stając się mniej przepuszczalną, robi się mniej wrażliwa na potencjalne substancje podrażniające. Aktywniej zaczynają też działać gruczoły potowe.

Gdy Twój maluszek rośnie, zmienia się również odcień jego skóry – skóra najbardziej rozwija się w czasie pierwszych 4 lat.

W pierwszych miesiącach na główce niemowlaka pojawić się może ciemieniucha. Nie martw się, nie jest to groźna dolegliwość, poza tym zniknie po kilku miesiącach. Gdy Twój szkrab podejmuje już pierwsze próby chodzenia, strukturalne i funkcjonalne różnice pomiędzy skórą dziecka a dorosłego powoli zaczynają znikać.

Pielęgnowanie skóry niemowlęcia

Właściwa pielęgnacja skóry jest niezbędna da delikatnej skóry niemowlęcia – odkryj, jak sprawić, by Twoje dziecko otrzymało wszystko, co niezbędne do właściwego rozwoju.

Istotność nawilżania

Niemowlęta cierpią z powodu suchej skóry zupełnie jak dorośli – w rzeczywistości może nawet bardziej, gdyż warstwy młodej skóry są jeszcze bardziej wrażliwe. Dlatego znalezienie dobrego środka nawilżającego dla swojej pociechy jest tak istotne.

Najważniejsze, aby wybrany produkt nawilżający zawierał łagodzące składniki, które wygładzają i pielęgnują delikatną skórę. Mleczko intensywnie nawilżające NIVEA Baby Emolienty z masłem shea zapewnia ochronę skóry przez 24 godziny, pozostawiając uczucie zdrowej i miękkiej skóry.

Nie bój się stosować środka nawilżającego trzy lub cztery razy dziennie, zwłaszcza jeśli skóra Twojego maleństwa jest wyjątkowo sucha.

Kiedy jest najlepsza pora na nawilżenie?

dziecko-po-kąpieli

Najlepsza pora na nawilżanie przychodzi zaraz po kąpieli, gdyż właśnie wtedy warstwy skóry pochłaniają najwięcej wilgoci i najwięcej zyskują.

4 wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, o których warto pamiętać

 1. Staraj się, by czas spędzony w kąpieli był krótki i przyjemny – zbyt długie pluskanie w wodzie jeszcze bardziej wysuszy skórę.
 2. Chroń skórę dziecka przed zimnem i wiatrem – rękawiczki idealnie osłonią małe rączki.
 3. Używanie łagodzącego żelu do mycia ciała, takiego jak Łagodzący żel do mycia ciała i włosów NIVEA BABY Emolienty, z naturalnymi lipidami Omega 6 zapobiega wysuszaniu skóry.
 4. Nie wystawiaj maluszka na działanie słońca, a jeśli rzeczywiście jest to nie do uniknięcia, załóż mu czapeczkę i posmaruj produktem przeciwsłonecznym.