cera sucha charakterystyka

Cera sucha – jak o nią dbać?

ZAPEWNIJ SUCHEJ CERZE NAWILŻENIE!

Masz suchą cerę? To nie koniec świata! Zapewnij jej odpowiednią pielęgnację, a zachwyci Cię zdrowym blaskiem. W artykule dowiesz się, jakie są przyczyny suchej skóry, jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki stosować, żeby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.

Cera sucha – charakterystyka

Na początek sprawdźmy, jak wygląda cera sucha, czym się charakteryzuje i jakie są jej rodzaje. Matowa, napięta i szorstka w dotyku sucha skóra nie tylko wygląda nieestetycznie. Cera sucha może również powodować pieczenie, swędzenie czy podrażnienia. Przez cienką, napiętą skórę mogą prześwitywać naczynka krwionośne, tworząc dodatkowo efekt zaczerwienionej twarzy. Charakterystyczne dla cery suchej jest również to, że ulega ona procesom starzenia dużo szybciej niż cera tłusta czy mieszana. Przesuszona cera może sprawić, że na naszej twarzy szybciej pojawią się zmarszczki mimiczne.

Czym tak naprawdę jest skóra sucha? Jest to skóra, która wytwarza niewystarczającą ilość sebum. Zbyt mała ilość sebum powoduje uszkodzenie ochronnej warstwy lipidowej, pokrywającej zdrową i odpowiednio nawilżoną skórę. To z kolei prowadzi do szybkiej utraty wody z warstwy rogowej.Skórę o typie suchym możemy posiadać od urodzenia. W niektórych przypadkach jest to po prostu uwarunkowane genetycznie. Czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury czy suche powietrze mogą dodatkowo pogłębiać objawy skóry suchej lub nawet doprowadzić do przesuszania się innych typów cery. 


Sucha skóra – przyczyny

Tak, jak wspomnieliśmy, cerę suchą można posiadać od urodzenia, jednak jeśli Twoja skóra nadmiernie się przesusza, przyprawiając Cię o dyskomfort, możesz doszukiwać się innych niż genetyka przyczyn. Jako bezpośrednie przyczyny cery suchej, możemy wymienić dwa podstawowe czynniki: pierwszy to spadek zdolności wiązania i magazynowanie wody w warstwie naskórka, natomiast drugi to niedobór lipidów w rogowej warstwie skóry.

Problemy z suchą cerą powodują także czynniki zewnętrzne. Zaliczamy do nich :

  • Nieodpowiednia pielęgnacja – na przykład stosowanie przesuszających kosmetyków na bazie mydła czy alkoholu. Niewskazany do cery suchej jest również peeling mechaniczny, który może uszkadzać osłabioną i cienką skórę.
  • Warunki atmosferyczne – niskie temperatury, silny wiatr, zbyt długa ekspozycja na słońce. Wiele osób z problemem suchej cery zmaga się przede wszystkim zimą i latem.
  • Nieodpowiednia dieta – problemy skórne mogą być również spowodowane złą dietą i niedoborami określonych składników odżywczych. Codzienny jadłospis powinien zawierać produkty bogate w witaminę C (zwiększa produkcję kolagenu), witaminy z grupy B (wspomagają nawilżenie skóry), witaminę A (jej braki mogą się objawiać łuszczeniem skóry) oraz witaminę E (również wspomaga produkcję kolagenu i chroni przed promieniowaniem UV). W skrajnych przypadkach możemy skontaktować się lekarzem w sprawie dodatkowej suplementacji tych składników.
  • Przyjmowane leki – problemy z suchą skórą mogą być również skutkiem ubocznym przyjmowanych medykamentów. Na pojawienie się cery suchej mogą narażać nas na przykład niektóre leki regulujące ciśnienie krwi.
jak wyglada cera sucha

Sucha skóra, a odwodnienie organizmu

wysuszona skóra twarzy

Wysuszona skóra na twarzy i ciele, cienie pod oczami i spierzchnięte usta to również podstawowe objawy odwodnienia. Nasza skóra zawiera mniej więcej 20% wody znajdującej się w całym ciele. Większość tej wody znajduje się tak zwanej skórze właściwej. W warstwie naskórka powinno być zwykle około kilkunastu procent tej części wody. W momencie, gdy z naszego naskórka wyparowuje więcej wody, niż organizm jest w stanie do niego dostarczyć, następuje odwodnienie skóry. Taka utrata wody i elektrolitów może być spowodowana nadmiernymi upałami, spożywaniem zbyt małej ilości wody, biegunką czy gorączką. To czy nasza skóra jest odwodniona, możemy sprawdzić za pomocą prostego testu. Wystarczy kciukiem i palcem wskazującym ścisnąć skórę na przykład na dłoni. Jeśli skóra bardzo powoli wraca do swojego naturalnego kształtu i koloru, może to oznaczać niedobór wody.

Przyczyną suchej skóry może być także zły stan zdrowia. Istnieje kilka chorób, których objawem będzie sucha skóra na szyi, pod oczami, czy na całym ciele. Jeśli odpowiednio pielęgnowana skóra nadal pozostaje przesuszona, możemy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania pod kątem takich schorzeń jak:

  • cukrzyca
  • łuszczyca
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry.

Wysuszona twarz będzie o wiele szybciej podlegać procesom starzenia. Warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie i wyeliminowanie przyczyn suchej skóry.


Pielęgnacja cery suchej

Codzienna pielęgnacja cery suchej to przede wszystkim jej nawilżenie. Jak skutecznie nawilżyć suchą skórę twarzy? Proces ten możemy podzielić na dwa etapy.

W pierwszej kolejności musimy dostarczyć do skóry naturalne czynniki nawilżające. W tym celu sprawdzą się delikatne nawilżające kremy do twarzy i kosmetyki z mocznikiem i aminokwasami. Ich stosowanie pomoże zatrzymać wodę w warstwach skóry i zapobiegnie jej odwodnieniu. Tu warto zwrócić uwagę na kremy nawilżające na dzień i kremy nawilżające na noc, intensyfikujące efekt nawilżenia o każdej porze dnia.

Drugim etapem pielęgnacji skóry suchej jest jej natłuszczenie. Dostarczanie składników natłuszczających powinno być stałym elementem codziennych zabiegów dla cery suchej. Nieocenioną pomocą są tu kremy natłuszczające. Przy pielęgnacji suchej skóry możemy wybrać kremy natłuszczające z ceramidami. Składniki te odpowiadają za regenerację naturalnej warstwy lipidowej. Chroni ona naszą skórę przed utratą wilgoci oraz przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Kluczowy przy pielęgnacji suchej skóry twarzy  jest również odpowiednio przeprowadzony demakijaż. Sucha skóra jest zwykle cienka i łatwo ulega podrażnieniom. W związku z tym demakijaż suchej twarzy powinien być przeprowadzony bardzo delikatnie. Wybieramy produkty dedykowane do cery suchej. Zarówno płyn micelarny, jak i żel do twarzy czy mleczko powinny być pozbawione alkoholu etylowego i mydła, ponieważ te substancje mogą dodatkowo wysuszać skórę.

Codzienną pielęgnację cery suchej  warto też wspomóc wykonywanymi od czasu do czasu, dodatkowymi zabiegami. Część dermatologów poleca posiadaczkom cery suchej takie zabiegi jak peeling kawitacyjny czy sonoferezę. Celem peelingu kawitacyjnego jest usunięcie martwego naskórka za pomocą ultradźwięków. Natomiast sonofereza to zabieg, polegający na wprowadzeniu aktywnych składników bezpośrednio do głębszych warstw skóry. W przypadku cery suchej powinny to być oczywiście składniki nawilżające.


Jakie kosmetyki do cery suchej wybierać?

Jeśli mamy skórę suchą, lub nasza skóra ma tendencje do przesuszania się, powinniśmy o tym pamiętać przy wyborze kosmetyków. Kosmetyki do cery suchej muszą mieć przede wszystkim właściwości nawilżające i odżywiające. Jednym z ich podstawowych zadań jest stworzenie na skórze tak zwanego okluzyjnego filmu tłuszczowego. Jest to warstwa, która w naturalny sposób zatrzymuje wodę w naskórku. Stworzenie naturalnej warstwy okluzyjnej możemy uzyskać na przykład poprzez stosowanie maseczek nawilżających.

Za efekt nawilżający w kosmetykach odpowiada wiele substancji. Możemy podzielić je na 3 podstawowe grupy: 

Substancje hydrofilowe, czyli takie które odpowiadają za utrzymanie wody wewnątrz skóry. Są to między innymi:

  • Kolagen – odpowiada za elastyczność skóry i jej sprężystość.
  • Kwas hialuronowy – to substancja występująca w skórze w sposób naturalny. Wiąże wodę niczym gąbka, dzięki czemu odgrywa dużą rolę w nawilżeniu skóry.
  • Mocznik – to kolejna substancja, która występuje naturalnie w organizmie. Z wiekiem jego poziom spada, warto zadbać więc o jego uzupełnienie. Poza silnymi właściwościami nawilżającymi mocznik jest również substancją przeciwzapalną i przeciwbakteryjną. Uszczelnia naskórek, zatrzymując w nim wodę.
  • Kwas mlekowy – zwiększa produkcję ceramidów, które z kolei zapobiegają parowaniu wody z naszej skóry. Sam w sobie kwas mlekowy posiada również właściwości nawilżające i przeciwbakteryjne.
dobry krem z kolagenem
cera sucha

Drugim typem składników, które często znajdziemy w kosmetykach nawilżających i natłuszczających, są substancje hydrofobowe i okluzyjne. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie odwodnieniu skóry, poprzez stworzenie warstwy zapobiegającej utracie wilgoci. W kosmetykach do cery suchej są to między innymi:

  • Wosk – w kosmetykach może mieć formę stałą, na przykład wosk pszczeli lub ciekłą, jak wosk jojoba. Mają one właściwości regeneracyjne.
  • Wazelina i olej parafinowy – odpowiadają za okluzję, czyli stworzenie na skórze warstwy ochronnej i hamującej utratę wody.

 

Ostatnia grupa składników, których warto szukać w kosmetykach do cery suchej to substancje regenerujące i wzmacniające naskórek. Są to na przykład:

  • Ceramidy – spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej skóry. Bogata w ceramidy skóra nie tylko traci mniej wilgoci, ale również lepiej ją wchłania. Ceramidy sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna i szybciej się regeneruje.
  • Cholesterol – na skórze tworzy tak zwany film, czyli warstwę ochronną, zapobiegającą parowaniu wody.

    Istnieje również szereg kosmetyków i preparatów, których powinny unikać osoby borykającej się z problemem suchej skóry. Należą do nich na przykład środki na bazie mydła czy te zawierające alkohol etylowy.

Krem do cery suchej

Dobry krem do cery suchej to podstawa pielęgnacji takiego rodzaju skóry. Mowa tu oczywiście o kremach nawilżających i natłuszczających. Krem nawilżający do cery suchej będzie uzupełniał naturalne czynniki, zatrzymujące wilgoć w warstwie rogowej. Z kolei krem natłuszczający ma za zadanie dostarczać do skóry odpowiednią ilość lipidów. Lipidy tworzą warstwę ochronną na naszej skórze. Jak już wspominaliśmy zapobiega ona nadmiernej utracie wody, a także chroni nas przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Wybierając krem do cery suchej lub krem do cery wrażliwej na dzień, skupiamy się na jego właściwościach nawilżających. Jeśli skóra twarzy jest podrażniona i zaczerwieniona, możemy sięgnąć po krem, który poza nawilżaniem, ma również działanie łagodzące. Takim kremem jest na przykład krem z serii NIVEA Care 3w1. Za głębokie nawilżenie w tym kremie do suchej twarzy odpowiadają hydrowoski, które rozpuszczają się niemal natychmiast po zetknięciu z naturalnie ciepłą skórą. Dzięki temu krem szybko się wchłania i intensywnie nawilża w mgnieniu oka. Natomiast właściwości łagodzące NIVEA Care 3w1 zawdzięcza ekstraktowi z aloesu. Stosowane na kremy na dzień do skóry suchej powinien zapewniać również ochronę przed promieniowaniem UV. Filtr SPF 15 częściowo zabezpieczy skórę przed wysuszającym działaniem słońca.

Natomiast dobre kremy na noc do suchej skóry twarzy, powinny mieć głównie działanie natłuszczające i regenerujące. Niezależnie od tego, czy ma to być krem do cery suchej 30+, czy 40+ sprawdzą się tu kosmetyki zawierające ceramidy, emolienty, mocznik czy oleje roślinne.

Kremy do cery suchej od NIVEA:

krem do cery suchej

Maseczki na suchą skórę

sucha skóra na twarzy

Maseczki do cery suchej i wrażliwej to bardzo istotny element pielęgnacji tego rodzaju skóry. Maseczka na suchą skórę twarzy powinna mieć przede wszystkim właściwości intensywnie nawilżające. Maseczki na suchą skórę twarzy nakładamy kilka minut po jej oczyszczeniu lub wyjściu z kąpieli. Maseczkę nawilżającą warto stosować również bezpośrednio po zastosowaniu na skórę peelingu enzymatycznego. Do codziennego, intensywnego nawilżenia można użyć na przykład 1 minutowej maski NIVEA Urban Detox z kwasem hialuronowym i zieloną herbatą. Jako maseczkę możemy wykorzystać również niektóre kremy odżywcze. Produktem dedykowanym dla skóry suchej jest odżywcza maska NIVEA Bye Bye Dry Skin. Znajdujący się w niej ekstrakt miodu i naturalny olejek migdałowy głęboko odżywi i nawilży suchą i napiętą skórę.

 


Peeling do cery suchej

Jaki peeling do suchej skóry twarzy będzie najlepszy, a jakiego powinniśmy unikać? Jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji suchej skóry twarzy czy ciała jest stosowanie peelingów mechanicznych. Peeling mechanicznie złuszczający naskórek, będzie idealny dla skóry tłustej czy nawet mieszanej. Jednak oczyszczanie cery suchej przy pomocy takiego peelingu może prowadzić do jej podrażnienia, a nawet uszkodzenia. Najlepszy peeling do cery suchej to peeling enzymatyczny lub delikatny peeling ryżowy NIVEA Rice Scrub z bio malinami. Można go stosować nawet kilka razy w tygodniu, jednak nie częściej niż wymaga tego skóra. Skóra sucha potrzebuje nawilżenia, a zbyt często robiony peeling może pozbawiać jej warstwy lipidowej. Po peelingu warto nałożyć na twarz maseczkę odżywczą lub nawilżającą, dla uzupełnienia nawilżenia.

maseczki na suchą skórę twarzy

Jak nawilżyć skórę twarzy – domowe sposoby

Domowe sposoby na suchą skórę twarzy mogą być równie skuteczne, jak kupione w drogerii czy aptece kosmetyki. Zastanawiasz się, jak nawilżyć skórę twarzy domowym sposobem?

  • Jednym z popularniejszych domowych sposobów na suchą skórę jest olej lniany. Nie tylko natłuszcza skórę, ale także pozostawia ją przyjemnie wygładzoną. Odrobinę oleju lnianego możemy dodać też do wody w kąpieli lub żelu pod prysznic. Zamiast oleju lnianego do nawilżenia skóry w domu możemy użyć też oleju kokosowego czy nawet oliwy z oliwek. Te domowe sposoby powinny być jednak stosowane z umiarem. Zbyt często nakładanie oleju na skórę może doprowadzić do zaburzenia pracy gruczołów łojowych.
  • Innym naturalnym preparatem, który pozwala na nawilżenie skóry w domu, jest miód. Wystarczy wetrzeć odrobinę miodu w skórę twarzy i pozostawić na około 10 minut, a następnie dokładnie umyć twarz letnią wodą.
  • Pasta z owoców awokado to kolejny sposób na nawilżenie suchej skóry twarzy. Awokado zawiera mnóstwo dobroczynnych składników. Są to między innymi kwasy tłuszczowe, witamina A czy antyoksydanty. Pastę z awokado wystarczy nałożyć na twarz, pozostawić na 10 do 15 minut, a następnie zmyć. Taki domowy zabieg nawilżający możemy przeprowadzać nawet codziennie.
  • Do domowych sposobów na bardzo suchą skórę twarzy możemy też zaliczyć odpowiednią dietę. Nasz codzienny jadłospis powinien obfitować w warzywa i owoce. Codziennie powinniśmy również wypijać co najmniej 1,5 litra wody.
domowe sposoby na suchą skórę twarzy

W prosty sposób można również przygotować domową maseczkę do cery suchej. Nierzadko wystarczą do tego produkty, które na co dzień znajdziemy w naszej kuchni. Poniżej znajdziecie kilka prostych przepisów na domową maseczkę do suchej skóry.

  • Maseczka na suchą skórę z jajek i miodu. 1 surowe żółtko mieszamy z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami olejku z witaminą E lub oliwy oliwek. Po połączeniu składników nakładamy na skórę twarzy i pozostawiamy na 20 minut.
  • Maseczka owsiana na suchą skórę. Garść rozdrobnionych płatków owsianych mieszamy z łyżeczką miodu. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możemy dodać kilka kropel oliwy z oliwek. Maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na mniej więcej 30 minut.
  • Maseczka z siemienia lnianego na suchą skórę twarzy. Łyżkę siemienia lnianego gotujemy do powstania papki. Po ostudzeniu papkę rozkładamy na jałową gazę i przykładamy do twarzy. Maseczkę trzymamy na twarzy maksymalnie 15 do 20 minut.
  • Maseczka z kurkumą na suchą skórę twarzy. Wykonujemy ją z jednej łyżeczki tłustej, gęstej śmietany, połowy łyżeczki wody różanej i odrobiny kurkumy. Składniki mieszamy i nakładamy na twarz i dekolt na kilka godzin. Po tym czasie zmywamy ją delikatnym żelem myjącym.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik odpowiedział, chociaż na część pytań związanych z cerą suchą. Odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki w zdecydowanej większości przypadków pozwolą rozwiązać ten problem. Jeśli systematyczna pielęgnacja nie przynosi efektów może być to dobry moment, aby zasięgnąć specjalistycznej porady lekarza.

Porady dla Ciebie