Matowe włosy

Matowe włosy – jak przywrócić im blask?

Matowe włosy nie są Ci dane na stałe – nawet, jeśli teraz Twoim kosmykom brakuje blasku, z pomocą odpowiedniej pielęgnacji możesz sprawić, że będą gładkie i lśniące! Jak to się dzieje, że włosy matowieją? Jakie błędy pielęgnacyjne są za to odpowiedzialne? Wyjaśniamy!

Matowe włosy – jakie są?

Matowe włosy

Na pewno nie raz słyszałaś o „przywracaniu włosom naturalnego blasku” czy o tym, „jak utrzymać zdrowy blask włosów”. O co w tym chodzi? Czym jest ten zdrowy, naturalny blask? Aby to zrozumieć, należy przyjrzeć się bliżej budowie włosa. Głównym jego budulcem jest keratyna, białko odpowiedzialne za kondycję i atrakcyjny wygląd kosmyków. Kiedy jest jej we włosach pod dostatkiem, włosy wyglądają lepiej. To jednak nie wszystko! Sama keratyna nie odpowiada za błyszczenie włosów. Ba, kiedy jest jej za dużo (taki stan też jest możliwy), włosy wyglądają wręcz na przesuszone i sianowate. Keratyna we właściwej ilości powinna być też odpowiednio wbudowana w strukturę włosa, czasem natomiast się zdarza, że zamiast we wnętrzu, osadza się na powierzchni włosów. Ogromne znaczenie ma wreszcie wygląd najbardziej zewnętrznej warstwy włosów, czyli łusek. Kiedy łuski włosa dobrze do siebie przylegają, tworzą zwartą powłokę, a włosy są gładkie i tym samym lśniące. Im bardziej łuski od siebie odstają, tym mniej naturalnego blasku włosów. Stopień odchylenia łusek włosa w stosunku do łodygi włosa określa się mianem porowatości. Wysoka porowatość objawia się także w postaci plączących się włosów.
Matowe włosy to często także przesuszone, sianowate włosy. Kiedy kosmykom brakuje nawilżenia, tracą elastyczność i siłą rzeczy także połysk. To tak samo jak ze skórą – jej przesuszenie również skutkuje matowym, ziemistym wyglądem. Przesuszone włosy z reguły są podatne na uszkodzenia, więc z łatwością się łamią. Kruszące się włosy tylko dopełniają efekt matu, bo są postrzępione i nierówne, zwłaszcza na końcówkach, które są cieńsze niż reszta włosów. No właśnie, a czy cienkim włosom również częściej brakuje blasku niż włosom grubym? Taka reguła raczej nie istnieje. Grube, sztywne włosy również bywają matowe, bo – jak już wiemy – blask włosów uzależniony jest przede wszystkim od ich struktury (porowatość), stopnia nasycenia keratyną oraz nawilżenia.


Matowe włosy – przyczyny

Przyczyny matowych włosów są bardzo zróżnicowane. Niekiedy za ten stan odpowiada genetyczna tendencja, w innych przypadkach odpowiedzialna jest niewłaściwa pielęgnacja. Zazwyczaj matowość jest konsekwencją przesuszenia, a bardzo suche włosy biorą się z agresywnej stylizacji (częste suszenie suszarką, prostowanie, farbowanie) i stosowania mocno wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu (najczęściej do stylizacji). Przez przesuszenie kosmyki stają się bardziej porowate, a to prosta droga do szorstkich włosów. Wśród przyczyn suchych, matowych włosów wymienić należy także niewłaściwą dietę dostarczającą zbyt mało składników odżywczych, istotnych z punktu widzenia kondycji włosa, a także niektóre schorzenia. Bardziej podatne włosy mogą stawać się matowe nawet pod wpływem częstego wystawania na niekorzystne warunki pogodowe, czyli wiatr i mróz.

Włosy matowe – problem włosów kręconych

Szampon i odżywka to w przypadku posiadaczek loków trochę za mało – aby kręcone włosy miały pożądany blask, najczęściej potrzebne są jeszcze olejek do włosów kręconych, wcierki do skóry głowy, serum, maska. . W związku z tym włosy kręcone są podatne na puszenie się (zwłaszcza pod wpływem wilgoci z otoczenia) i brak blasku. Na suche włosy kręcone dodatkowo źle wpływa naturalnie ograniczone nawilżenie i natłuszczenie, jakie daje wydzielane przez skórę sebum. Kręcone włosy odstają bowiem od głowy, więc sebum nie może być efektywnie rozprowadzane po kosmykach. Loki wymagają więc dużo staranniejszej pielęgnacji, by skręt był wyraźny, a każdy lok ładnie lśnił. Kręcone włosy nie lubią gorącej wody, rozczesywania na sucho, pocierania ręcznikiem, a nawet spania na zwykłej bawełnianej poduszce! W pielęgnacji istotne jest zmiękczanie włosów poprzez dostarczanie nawilżających humektantów (gliceryny, miodu, pantenolu) i wygładzanie włosów przez kosmetyki z emolientami, czyli naturalnymi olejkami, silikonami i parafiną. Skręt powoduje, że włosy te w naturalny sposób mają wyższą porowatość niż włosy proste, nawet jeśli nie poddaje się ich większym stylizacjomMatowienie szczególnie często dotyka włosy kręcone. Wynika to z bardzo specyficznej struktury tych włosów.

Matowe włosy

Co zrobić, żeby włosy odzyskały blask?

Na błyszczące włosy składa się kilka czynników. Aby zrozumieć zależności pomiędzy nimi, należy odwołać się do równowagi PEH. Równowaga PEH to pojęcie oznaczające sposób pielęgnacji włosów, w którym nacisk kładzie się na równoważenie trzech głównych filarów: nawilżania, wygładzania i odbudowywania. P oznacza proteiny, E emolienty, natomiast H – humektanty. Aby włosy były zdrowe i ładnie wyglądały, muszą zawierać składniki ze wszystkich grup w odpowiednich (niekoniecznie równych) proporcjach.

Za matowość włosów w dużej mierze odpowiada niedobór protein. Proteiny wypełniają bowiem ubytki w kosmykach, sprawiając, że są one mocniejsze i grubsze. Włosy stale tracą proteiny, np. pod wpływem stylizacji z użyciem wysokiej temperatury i agresywnego obchodzenia się z włosami. Dzięki codziennemu stosowaniu kosmetyków zawierającym proteiny możesz pozbyć się włosów suchych i matowych.

Matowe włosy

Co zrobić żeby włosy odzyskały blask? Sięgaj po szampony i odżywki zawierające m.in. hydrolizowane keratynę oraz jedwab. To przykłady jednych z silniej działających protein, świetnie nadadzą się do odbudowy włosów, w których za matowość odpowiadają znaczne zniszczenia. Włosy, które są matowe, ale nie aż tak silnie zniszczone, poczują się lepiej potraktowane kosmetykami z proteinami sojowymi, pszenicy, owsa, elastyną i kolagenem. Przykładem szamponu z proteinami jedwabiu może być szampon do włosów NIVEA Hairmilk Natural Shine, który został stworzony specjalnie z myślą o tym, by przywracać kosmykom ich naturalny blask.
Jak być może pamiętasz, proteiny to nie wszystko, jeśli chodzi o błyszczące włosy. Należy je równoważyć nawilżającymi humektantami. Jeśli za bardzo skupisz się na pielęgnacji kosmetykami z keratyną, jedwabiem czy innymi rodzajami protein, po pewnym czasie mat może wrócić (bo przeproteinujesz włosy). Aby do tego nie dopuścić, używaj także kosmetyków z aloesem, lnem, mocznikiem, gliceryną czy pantenolem. Nie ma przeszkód, by składniki z obu grup znalazły się w tym samym szamponie, ale możesz też używać np. proteinowego szamponu, który raz w tygodniu zrównoważysz nawilżającą odżywką na suche i matowe włosy.
Dla pełni efektu lśniących włosów potrzebujesz jeszcze wygładzających emolientów. Emolienty zabezpieczają kosmyki od zewnątrz, nie pozwalając proteinom i humektantom uciekać na zewnątrz (a w przypadku humektantów także wyłapywać ich nadmiernie z otoczenia). Emolienty dają efekt miękkich, jedwabistych włosów, układających się w gładką taflę. W roli emolietnów dobrze sprawdzają się oleje do zabiegu olejowania włosów, odżywki i maski z woskiem, lanoliną, ciekłą parafiną, alkoholem cetylowym i cetylostearylowym. Bez emolientów w pielęgnacji włosy są nadmiernie lekkie, wręcz sianowate i suche i jak możesz się domyślić – nie mają w sobie blasku.


Jak nawilżyć bardzo suche włosy?

Wysuszone włosy są matowe – to już wiemy. Jak nawilżyć włosy, by nadać im połysk? Wypróbuj dedykowany szampon do włosów suchych lub szampon nawilżający! Dobrym przykładem takiego produktu jest Nawilżający szampon micelarny NIVEA. A jak nawilżyć bardzo suche włosy przy pomocy odżywki? Produkt typowo humektantowy bywa kłopotliwy w użyciu, nie każde włosy zareagują na niego dobrze, poza tym z nawilżeniem też łatwo przesadzić. Dobrym rozwiązaniem będzie produkt taki jak Odżywka do włosów o strukturze cienkiej NIVEA Hairmilk, o nawilżającej formule z proteinami mleka, która nie zaburza równowagi pH skóry głowy. Jest to więc odżywka, która nie spowoduje zaburzenia równowagi PEH w którąkolwiek ze stron.

Olejek do włosów suchych

Bardzo dobrym sposobem na suche włosy jest także olejek. Jak już wspomnieliśmy, olejki nakładane w czystej postaci działają jak emolient, ale nie tylko. Olejowanie włosów ma za zadanie wygładzić łodygę włosa i ochronić ją przed wpływem czynników zewnętrznychOlejowanie samo w sobie nie służy natomiast nawilżaniu włosów suchych czy ich pogrubianiu. Jeśli oczekujesz takich efektów, zamiast po czyste oleje, powinnaś sięgać po gotowy produkt nawilżający bądź odżywczy w formie olejku do włosów suchych.

Co może zawierać olejek nawilżający do włosów? Może to być np. mieszanka olejków kwiatowych o właściwościach nawilżających (np. z kwiatu lotosu, gardenii, rumianku) czy olej arganowy. Baza takiego produktu powinna być lekka i beztłuszczowa, by całość nie była dla włosów zbyt obciążająca (ma to znaczenie szczególnie dla włosów delikatnych i cienkich).

Matowe włosy

Olej na włosy – sposób na więcej blasku

Matowe włosy

Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy oleju na włosy. Umiejętnie dobrany i zastosowany jest bowiem w stanie idealnie wygładzić nawet mocno plączące się włosy. Olejowanie jest naczelnym zabiegiem na włosy wysokoporowate, więc chętnie stosują go panie z kręconymi włosami. Niemniej olej może też dać świetne wygładzenie prostym włosom o przeciętnej porowatości.

Jaki olej do włosów wybrać? Jeśli masz niskoporowate włosy, używaj olejów nasyconych, np. masła shea bądź kakaowego. Dla włosów średnioporowatych najlepsze są oleje jednonienasycone, czyli oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, arachidowy, arganowy, rzepakowy czy z awokado. Włosy wysokoporowate najlepiej się czują po olejach wielonienasyconych, do których zaliczamy np. olej lniany, sojowy, kukurydziany, z pestek winogron lub z pestek dyni. Unikaj natomiast oleju kokosowego – dobrze zabezpiecza on włosy przed utratą wody, jednak tak samo stanowi blokadę dla jej wejścia! Po zastosowaniu oleju kokosowego, nałożenie odżywki nie ma sensu, ponieważ całe jej działanie zostanie zablokowane przez olej.

Metod olejowania jest wiele, wśród nich można wymienić olejowanie na mokro i na sucho, w formie mgiełki, na podkład nawilżający, a także olejowanie włosów na noc. Nie ma jednej obiektywnie lepszej niż inne metody – każdym włosom służy coś innego, dlatego najlepiej jest sprawdzić na sobie różne oleje i sposoby stosowania metodą prób i błędów.  


Jak uratować zniszczone włosy?

Włosy matowe bez połysku to nie tylko włosy przesuszone i pozbawione emolientów, ale także z niedoborem protein. Czasem niedobór ten objawia się tylko tym, że włosy są matowe i bez życia, czasem jednak jest związany ze zniszczeniami włosów. W tym drugim przypadku sposób na matowe włosy to pielęgnacja z wykorzystaniem kosmetyków o charakterze naprawczym, z keratyną i jedwabiem.

Jak uratować zniszczone włosy? Sięgnij po szampony do włosów suchych i zniszczonych. O serii Hairmilk przeczytałaś wyżej, czas zatem na kilka słów o NIVEA Repair & Targeted Care. W szamponie i odżywce z tej linii znajdziesz płynną keratynę oraz pantenol. Kosmetyki wyposażone są w innowacyjną formułę z Nutri-Esencją i systemu odbudowy Keradetect. Dzięki niej szampon i odżywka uzupełniają ubytki w proteinach tylko tam, gdzie to potrzebne, bez nadbudowywania cząsteczek na powierzchni zdrowych włosów.

Matowe włosy po farbowaniu

Matowe włosy po farbowaniu to częsty problem. Choć kolor świeżo po zabiegu jest nasycony i teoretycznie powinien być lśniący, w rzeczywistości często towarzyszy mu matowość włosów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy farbowanie było dość mocne (albo nawet wykonane zostało utlenianie) i z użyciem silnych kosmetyków koloryzacyjnych. Włosy matowe po farbowaniu trzeba otoczyć szczególną opieką: delikatnie je czesać, nie pocierać i nie tapirować, unikać suszenia suszarką i myć delikatnymi szamponami oczyszczającymi. Dobrze sprawdzą się tu kosmetyki do włosów z linii do włosów farbowanych. Polecane szampony do włosów farbowanych to Micelarny szampon NIVEA Pure Color oraz Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Color Protect. Oczywiście szampony należy uzupełnić o odżywki do włosów z adekwatnych linii.


Domowe sposoby na matowe włosy

Matowe włosy

Domowe sposoby na matowe włosy możemy rozumieć jako przygotowywane samodzielnie maski i odżywki dodające blasku, jak i jako… szybkie patenty , które dodadzą blasku może nie trwale, ale natychmiastowo. O domowych kosmetykach przeczytasz niżej, jeśli chodzi zaś o triki, blask osiągniesz przede wszystkim dzięki stylizacji. Najprościej będzie zastąpić zwykły lakier do włosów lakierem z serii Diamond Gloss. Lakiery do włosów, jakie masz do wyboru, to Lakier do włosów NIVEA Diamond Gloss Care oraz Lakier do włosów NIVEA Diamond Volume Care. Dla pełniejszego efektu po umyciu włosów stosuj jedną z pianek do włosów: NIVEA Diamond Volume Care lub Diamond Gloss Care.

Płukanie włosów piwem

Wśród domowych sposobów na lśniące włosy wymienia się płukanie włosów piwem. Działanie piwa na włosy opiera się na ich wzmocnieniu i odżywieniu. Piwo nie ma właściwości wprost wygładzających czy nabłyszczających. Stosowanie takiej płukanki może być też dość kłopotliwe, bo piwo zawiera przecież alkohol, a alkohol z pewnością nie ma tu pielęgnacyjnego zastosowania. Aby pozbyć się alkoholu z piwa, należałoby gotować napój aż do jego znacznego zredukowania. Łatwiej będzie sięgnąć po piwo bezalkoholowe i wymieszać je pół na pół z wodą (w przypadku włosów niskoporowatych) bądź w proporcji 1:4 (do włosów wysokoporowatych). W płukance należy moczyć włosy przez ok. 5 minut, po czym odcisnąć je i pozwolić im wyschnąć bez żadnego wspomagania.  

Laminowanie włosów

Jeśli z laminowaniem włosów stykasz się po raz pierwszy, określenie to może Cię nieco zdziwić. Musisz jednak wiedzieć, że wśród fanek skrupulatnej, bogatej pielęgnacji włosów jest to już dobrze znany i lubiany zabieg na włosy szorstkie i matowe. Tak naprawdę laminowaniem można nazwać także zabieg keratynowania włosów, który wykonuje się w salonach fryzjerskich. W domowym zaciszu do tego celu wykorzystuje się najczęściej żelatynę. Jak nabłyszczyć włosy żelatyną? Jej działanie jest bardzo proste – żelatyna to kolagen, a kolagen jest jedną z podstawowych substancji zaliczanych do protein w kosmetykach do włosów. Laminowanie żelatyną w praktyce przypomina nakładanie na włosy zwykłej maski. Wystarczy rozpuścić żelatynę w gorącej wodzie i wymieszać ją z gotową maską do włosów. Po wtarciu mieszanki w całą długość włosów należy owinąć włosy folią i ręcznikiem, a po 30 minutach spłukać. Laminowanie jest sposobem na lśniące włosy, bo świetnie domyka łuski włosa, wygładzając jego powierzchnię.

Włosy matowe to włosy suche, zniszczone, z zaburzoną równowagą PEH. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że włosy w tak kiepskiej formie są nie do uratowania, jednak teraz już wiesz, że przywracanie im blasku wcale nie musi być tak trudne. Kluczem do posiadania lśniących włosów jest odpowiednia pielęgnacja. Poznaj charakter swoich włosów oraz znajdź źródło problemu ich matowego wyglądu, by dobrać najskuteczniejszą metodę na nadanie swojej fryzurze zdrowego blasku. I znów będziesz błyszczeć jak gwiazda!

Matowe włosy