Jak zadbać o relacje rodzinne?

Jak zadbać o relacje rodzinne?

Wzrost tempa życia, stres, liczne obowiązki, a niekiedy praca za granicą często uniemożliwiają spotkania z rodziną. Im dłużej to trwa, więzi stają się coraz bardziej rozluźnione, aż stopniowo zanika bliskość. Jak temu zaradzić?

Relacje rodzinne – co należy o nich wiedzieć?

Rodzina składa się z wielu członków, a każdy z nich, choć płynie w was ta sama krew, ma inną osobowość, temperament czy zainteresowania. Relacje rodzinne mogą być niekiedy trudne lub skomplikowane, ale pamiętaj, że to właśnie rodzina odgrywa w życiu niezwykle istotną rolę.

Dobre relacje w rodzinie dają bliskość, niepowtarzalną więź i sprawiają, że czujesz się częścią małej społeczności, w której każdy jest ważny. Zapominamy o tym na co dzień, pochłonięci pracą, obowiązkami oraz gonitwą za pieniądzem. Nie doceniamy bliskości dziadków, ich wspaniałej historii, a także unikalnej więzi, która nas łączy. Dlatego czasem warto na chwilę zwolnić, przystanąć w miejscu i docenić momenty, które daje nam los. Zapomnij o dzielących Was różnicach i skup się na tym, co naprawdę się liczy. Na miłości. Miłość to fundament, który pozwala przebaczyć dawne niesnaski, miłość to uczucie łączące całe pokolenia. Nie ma miłości bez bliskości. A bliskość zależy dziś od Ciebie.

Dlaczego relacje rodzinne są tak ważne? Rodzina, według definicji, to podstawowa i najważniejsza grupa społeczna, na której opiera się społeczeństwo. Ta niewielka społeczność miała ogromny wpływ na to, kim jesteś dziś. Ukształtowała nie tylko Twoją osobowość, ale i zapewniła Ci bezwarunkową miłość i wsparcie. Co więcej, to dzięki tej gromadce osób zyskałeś niepowtarzalne wspomnienia, zwyczaje czy tradycje, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ta niepowtarzalna więź, szacunek do drugiego człowieka oraz wartości, które reprezentujecie, zostaną przekazane Twoim dzieciom. To właśnie od rodziny nauczą się wsparcia i miłości, poznają swoje korzenie, poczują przynależność do danej wspólnoty, a także poznają ogrom nietuzinkowych historii, które opowiedzą później swoim dzieciom.

Rodzina oraz łączące ją relacje są ważne również z tego względu, że pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz zdrowie. Dzięki najbliższym, ich wsparciu i miłości, nie czujesz się samotny i wiesz, że są ludzie, którym na Tobie zależy. Osoby, które są blisko ze swoją rodziną rzadziej cierpią z powodu depresji czy stanów lękowych. Bliskie osoby są zawsze przy Tobie, przytulą Cię, pocieszą, a niekiedy nawet rozbawią. Pozwól im na to i znajdź dla nich czas, aby pielęgnować i umacniać niezwykłą więź, która was łączy.

Relacje rodzinne – co należy o nich wiedzieć?

Jak opisać relacje rodzinne?

Wzrost tempa życia, praca ponad siły, liczne obowiązki, kredyty, stres, a niekiedy wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw – to powody, przez które mogły pojawić się trudne relacje rodzinne. Brak czasu dla bliskich mógł poluzować łączącą więź, sprawić, że pojawiły się toksyczne relacje rodzinne. Jednak obecna sytuacja pandemiczna w wielu przypadkach zmieniła nieco podejście do rodziny. Lockdown spowodował, że bliskość stała się niemożliwa, a kontakt z innymi mocno ograniczony. Zamknięci w domach, przybici ponurą codziennością uzmysłowiliśmy sobie, jak ważny jest dla nas dotyk. Nieco przystanęliśmy w pędzie życia, a wielu z nas zrozumiało, jak bardzo zależy nam na bliskich.

Jak zatem opisać relacje rodzinne? Czasem nie potrzeba zbyt wiele słów, aby wyrazić to, co naprawdę się liczy. Wystarczy sama obecność, bliskość czy dotyk. Ten ostatni, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, ma ogromny wpływ zarówno na nas, jak i naszych bliskich. To właśnie dotyk jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Dlaczego? Ponieważ sprawia, że czujemy miłość, obecność oraz wsparcie drugiej osoby. Co więcej, dotyk ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Normalizuje ciśnienie krwi, zapewnia równomierne bicie serca, obniża poziom stresu – organizm już po chwili wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki niemu osoby starsze z demencją rzadziej cierpią na wybuchy złości, depresję czy stany lękowe.

Jak opisać relacje rodzinne?

Co ciekawe, przytulanie i dotyk to nie tylko naturalne zachowania człowieka, ale i potrzeba, która wykształca się jeszcze przed naszym narodzeniem. Zapewne zauważyłaś, że maluchy lubią wszystko chwytać, przytulać i czuć bliskość drugiej osoby. Tak poznają świat, ale i jest to dowód na to, że dotyk odgrywa ważną rolę w rozwoju malucha i stanowi jego naturalną potrzebę. Dzieci, które są częściej przytulane rzadziej płaczą, chorują, a także lepiej śpią. W dorosłym życiu są natomiast pewniejszymi siebie i bardziej odpowiedzialnymi osobami.

Jak można zacieśniać więzi z bliskimi?

Jak można zacieśniać więzi z bliskimi?

Jest wiele pomysłów na zacieśnianie więzi z bliskimi. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak Twoja obecność. To właśnie dzięki niej będzie możliwe stworzenie dobrych relacji i poczucia bliskości. Jak zatem zacieśniać więzi rodzinne?

Wspólne posiłki

Więzi rodzinne pozwala zbudować wspólne biesiadowanie przy stole. W końcu jakby nie patrzeć, w każdej kulturze spożywanie posiłków w gronie najbliższych odgrywa bardzo ważną rolę. Co więcej, często towarzyszy temu opowiadanie rodzinnych historyjek, a także możliwość budowania relacji i bliskości. Dlatego, jeśli do tej pory wspólnie jedliście przy stole jedynie od święta, warto w tym zakresie poczynić zmiany. O ile to możliwe, czyli gdy na przykład mieszkasz z rodzicami pod jednym dachem lub w niedalekim sąsiedztwie, wprowadź tradycję codziennego lub przynajmniej weekendowego spożywania posiłków. Od czasu do czasu warto wyjść również na miasto, do restauracji i cieszyć się chwilami w gronie rodziny.

Wspólna pielęgnacja

Wspólna pielęgnacja

Kiedyś istniały zwyczaje, zwłaszcza u kobiet, że te czesały sobie włosy nawzajem lub wspólnie prowadziły rytuały pielęgnacyjne. Wszystko to wzmacniało poczucie bliskości i budowało więzi. Dziś możesz wrócić do dawnych tradycji i razem z mamą lub babcią spędzić trochę czasu na zabiegach pielęgnacyjnych. Dobrym pomysłem może okazać się domowe SPA! Co więcej, możecie postawić  na produkty, które znane są od pokoleń. Czy wiedziałaś, że marka NIVEA istnieje od 1911 roku?! Rozmowa o kosmetykach i produktach tej marki może stanowić punkt wyjścia do ciekawych wspomnień z nią związanych, a następnie do innych historii z przeszłości. Zaopatrzcie się zatem w maseczki przeciwzmarszczkowe, serum do twarzy, kosmetyki do pielęgnacji włosów  czy klasyczny krem NIVEA (zajrzyj na łazienkową półkę babci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że go tam znajdziesz!) i wyruszcie wszystkie razem w niezapomnianą podróż w przeszłość! Jeżeli szukasz więcej porad i pomysłów na to, jak zrobić domowe SPA, kliknij w link i zapoznaj się z artykułem na ten temat.

Wspólne uroczystości

Wspólne uroczystości

Warto świętować i celebrować każdą nadarzającą się okazję, a nawet  tworzyć własne zwyczaje czy tradycje. Rocznica ślubu dziadków, otrzymanie dyplomu przez siostrę czy pomyślnie zdane prawo jazdy przez szwagra. Każda okazja jest dobra, aby wspólnie świętować i cieszyć się z miłych rzeczy w gronie rodziny. Wspólnym chwilom towarzyszą historie i anegdotki z przeszłości, a także zabawne momenty, które zostaną z Wami na zawsze.

Wspólne posiłki

Gry i zabawy

Na budowanie więzi i wspólny relaks pozwalają wspólne gry i zabawy; dodatkowo dają też wiele okazji do wybuchów śmiechu. Warto wybrać proste planszówki, które pozwolą całej rodzinie na wspólną zabawę. Jeżeli chcesz postawić na większe zaangażowanie maluchów, tu sprawdzą się 42 pomysły na nudę dla dorosłych i dzieci!

Wspólne gotowanie

Któż z nas nie uwielbia babcinych pierogów, dziadkowego ciasta czy bigosu od mamy? Dzięki wspólnemu gotowaniu możesz nie tylko poznać sekretne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale i masz okazje stworzyć wyjątkową więź z najbliższym. Co więcej, spędzanie czasu z mamą czy babcią to doskonała okazja do rozmów, zarówno o teraźniejszości, jak i o przeszłości. Te wyjątkowe momenty będziesz niewątpliwie wspominać do końca swojego życia, zapewne przekażesz je również swoim dzieciom.

Gry i zabawy

Spędzanie czasu razem

Czasem wystarczy jedynie obecność, aby okazać drugiej osobie wsparcie i bliskość. Wspólne oglądanie telewizji, zakupy, uczestniczenie w hobby czy spacery stanowią idealną okazję do rozmów, poznawania siebie na nowo i tworzenia więzi. Może z czasem znajdziecie wspólne zainteresowanie, które stanie się waszą małą tradycją. Dobrym pomysłem jest także zakupienie drobnego prezentu dla bliskiej osoby. Ten może sprawić radość, a także pokazać jak wiele ona dla ciebie znaczy. Koniecznie sprawdź zatem, jaki prezent dla rodziców sprawdzi się najlepiej i spraw bliskiej osobie radość.

Jak budować więzi w rodzinie?

Budowanie więzi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiele czasu i cierpliwości, a także szacunku, poszanowania drugiej strony, tolerancji i akceptacji. Nierozerwalne więzi budowane są latami. Warto również pamiętać, że mimo najszczerszych starań i chęci, nie wszystko uda się zmienić i niektóre rzeczy należy zaakceptować takimi jakie są. Niekiedy rodzina zajdzie Ci za skórę, będzie uparta i pewna swoich racji. Jednak pamiętaj, że to Twoi bliscy. I choć czasem bywają nieznośni, to kochają Cię i chcą dla Ciebie jak najlepiej. Ty również czasem odpuść, uważnie wysłuchaj drugą stronę, a niekiedy po prostu przytul. To szczególnie ważne, ponieważ wzmacnia więzi międzyludzkie, buduje bliskość, przywiązanie, a także łagodzi wszelkie napięcia, stres czy złość. Co więcej, przytulanie poprawia komunikację, samopoczucie oraz zdolność empatii.

Jak budować relacje rodzinne? Stopniowo i powoli. Warto dużo rozmawiać, przede wszystkim słuchać i starać się rozumieć drugą stronę, a także spędzać więcej czasu razem. Nawet wykonywanie prostych czynności, takich jak na przykład sprzątanie, gotowanie czy oglądanie filmów może zapewnić przyjazną bliskość. Kiedy pojawia się bliskość, znacznie łatwiej jest budować zaufanie, a także tworzyć płaszczyznę do wymiany zdań i opinii, czy też mówienia o uczuciach.

Pamiętaj, że czasem najcenniejsze, co możemy podarować bliskiej osobie to nie żadne drogie prezenty, a nasza obecność. Nie zwlekaj zatem z okazywaniem bliskości swoim rodzicom, dziadkom czy kuzynom i twórz okazje do wspólnych spotkań oraz spędzania czasu w gronie rodziny.