sposoby-na-oparzenie-słoneczne-header

Sprawdzone sposoby na oparzenie słoneczne

Dowiedz się jak łągodzić oparzenia po opalaniu

Oparzenia słoneczne mogą być bardzo bolesne, a jeśli nie będziesz z nimi odpowiednio postępować staną się utrapieniem, dlatego NIVEA radzi jak uniknąć oparzeń słonecznych i je łagodzić.

Oparzenia słoneczne - udręka, której można zapobiec!

Latem stosowanie produktu przeciwsłonecznego z wysokim SPF jest kluczowe ze względu na oparzenia po opalaniu, a także by zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jak długo możesz pozostawać na słońcu bez kremu przeciwsłonecznego?

Kontakt skóry z promieniami słonecznymi ma swoje korzyści. Jednak ilość promieni UV akceptowalna dla skóry zależy od szeregu różnych czynników, takich jak karnacja, geny czy pora dnia i lokalizacja. Zazwyczaj skóra pozostaje bezpieczna od 5 do 30 minut.

Aby oparzenia słoneczne nie powstawały, najlepiej zawsze nakładać filtr, na przykład Nawilżający spray do opalania od NIVEA, przed wystawieniem skóry na słońce.

Produkty NIVEA SUN działają natychmiastowo, w innych przypadkach najlepiej nakładać krem przeciwsłoneczny pół godziny przed wyjściem.

Piękna opalenizna bez oparzeń słonecznych

kobieta-w-pomarańczowym-kapeluszu-przeciwsłonecznym

Stosowanie kremu przeciwsłonecznego na wakacjach jest konieczne, ale nie oznacza to rezygnacji z opalenizny. Spray do opalania aktywizujący opaleniznę Protect and Bronze pozwala bezpiecznie kąpać się w słońcu, wspierając naturalny proces opalania skóry.

 

Działaj zanim powstaną oparzenia słoneczne! 5 porad stosowania:

 1. Potrząśnij mocno opakowanie przed użyciem.
 2. Nałóż dokładnie grubą warstwę produktu.
 3. Zawsze powtarzaj aplikację w ciągu dnia, szczególnie po pływaniu, wytarciu ciała ręcznikiem lub spoceniu się. Zabezpieczysz w ten sposób skórę i nie narazisz jej na oparzenia słoneczne.
 4. Nie zapomnij o wrażliwych miejscach, takich jak uszy, nos czy ramiona, są one bardziej narażone na działanie słońca i oparzenia słoneczne.
 5. Poproś przyjaciela o pomoc w aplikacji w miejscach trudno dostępnych, jak np.plecy.

Dlaczego krem przeciwsłoneczny jest konieczny?

Jak mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym wypadku jest jak najbardziej prawdziwe. Zastosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego zanim wyjdziesz na słońce to zdecydowanie lepszy pomysł, niż krem na oparzenia słoneczne.

Produkty takie jak balsamy NIVEA SUN Protect & Moisture zapewniające natychmiastową ochronę nie tylko zapobiegną bolesnej, swędzącej, oparzonej skórze, ale także przedwczesnemu starzeniu się skóry spowodowanemu promieniami UV oraz obniżą ryzyko raka skóry. Nawet jeżeli Twoja skóra nie uległa oparzeniu, przedłużona ekspozycja na słońce powoduje narastanie uszkodzeń i zwiększa ryzyko wystąpienia oparzenia po opalaniu.

Z uwagi na globalne ocieplenie i rosnącą świadomość szkodliwości długiego przebywania na słońcu, najwyższy czas, aby zacząć chronić skórę kremem z filtrem. Wiele osób uważa, że ryzyko nie istnieje, kiedy niebo pokryte jest chmurami. Niestety nie jest to prawdą ponieważ ponad 90% promieni słonecznych przenika przez chmury i mgłę – nie żałuj sobie więc kremu! Do wyboru masz: balsamy do opalania, balsamy do opalania SPF 50, olejki do opalania, krem z filtrem na twarz, spraye do opalania.

Promienie UV mogą wywołać oparzenia słoneczne i powodować uszkodzenia skóry

Kamery UV pokazują, jak ogromną różnicę robi krem przeciwsłoneczny i w jakim niebezpieczeństwie nasza skóra jest bez niego. Pomimo że nie widać tego gołym okiem, skuteczny krem z filtrem pozwoli Ci spokojnie cieszyć się słońcem.

cytat-ochrona-przeciwsłoneczna

Najlepsza ochrona na oparzenia słoneczne - SPF

Upewnij się, że stosowany wskaźnik SPF jest właściwy dla Twojej skóry i zapewnia odpowiednią ochronę.

Pewne miejsca są bardziej podatne na oparzenia sloneczne niż inne

uśmiechnięta-kobieta

Obszary szczególnie wrażliwe na oparzenia słoneczne obejmują twarz, szyję i ramiona, grzbiety stóp i przedziałek. Pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem na te miejsca, aby uniknąć oparzenia po opalaniu.

Co oznacza skrót SPF i jak działa?

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, skrót od angielskiego „Sun Protection Factor”. Jest to miara zdolności kremu do zapobiegania uszkodzeniu skóry oparzenia słoneczne. Na rynku jest wiele wskaźników SPF – oto co oznaczają.

Mówiąc krótko: liczba minut, przez którą skóra pozostaje chroniona bez kremu przeciwsłonecznego, pomnożona przez wskaźnik SPF to maksymalna liczba minut ekspozycji na słońce, przez którą skóra jest chroniona. Załóżmy, że czas samodzielnej ochrony skóry wynosi 20 minut. Zastosowanie balsamu SPF 15 przedłuży ten czas 15 razy. Możesz więc pozostać na słońcu przez 300 minut (czyli pięć godzin). Dzięki stosowaniu kosmetyków z wysokim wskaźnikiem SPF nie grożą Ci oparzenia słoneczne.

Z powodu pocenia, pływania, wycierania ręcznikiem i zabaw na plaży krem przeciwsłoneczny się ściera. Dlatego, aby nie wystąpiły oparzenia słoneczne zalecamy powtarzanie aplikacji przynajmniej co 2 godziny i po każdym wejściu do wody.

 Produkty przeciwsłoneczne NIVEA, oferują zakres SPF od 6 do 50 – wybierz taki, który zapewni Ci właściwą ochronę.

Jaki wskaźnik SPF powinnam stosować aby uniknąć oparzeń?

uśmiechnięta-kobieta-na-plaży

Właściwy wskaźnik SPF zależy od rodzaju skóry i planowanego czasu przebywania na słońcu. SPF 15 nadaje się na krótki spacer, ale jeżeli spędzasz cały dzień na plaży, lepszy będzie SPF 50+. Bez względu na poziom SPF powtarzanie aplikacji co kilka godzin jest kluczowe. Częstsza aplikacja zmniejsza ryzyko narażenia skóry na oparzenia słoneczne. 

Karnacja i geny też mają znaczenie

kobieta-z-długimi-włosami-na-plaży

Osoby z jasną karnacją, jasnymi lub rudymi włosami są zazwyczaj bardziej narażone na oparzenia słoneczne. W razie wątpliwości co do skuteczności stosowanego SPF lub jego dopasowania do Twojej skóry staraj się nie wychodzić na słońce podczas najgorętszej pory dnia.

Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Co na oparzenia słoneczne? Jeżeli przesadzisz ze słońcem, a Twoja skóra stanie się bolesna i czerwona przez oparzenia po opalaniu, skorzystaj z poniższych porad.

Co robić kiedy na skórze wystąpiły oparzenia po opalaniu

Oparzenia słoneczne objawiają się zazwyczaj zaczerwieniem, bólem, rozgrzaniem i często swędzeniem. Możesz poczuć to jeszcze przebywając na słońcu lub kilka godzin później.

Po pierwsze zejdź ze słońca, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia skóry. Spróbuj ją ochłodzić nakładając zimny kompres, biorąc letnią kąpiel lub prysznic.To szybko i skutecznie złagodzi oparzenia słoneczne.

Pij duże ilości wody, aby uzupełnić płyny w organizmie i pomóc mu się schłodzić. Skóra będzie prawdopodobnie bardzo wrażliwa i sucha, a więc nałóż na nią krem na oparzenia słoneczne, na przykład *Regenerujące mleczko po opalaniu SOS* na zaognione obszary, aby je dodatkowo schłodzić i uzupełnić utracone nawilżenie. Produkt aplikuj na oparzoną skórę bardzo delikatnie, wklepując, nie pocierając.

Zazwyczaj oparzenia po opalaniu zaczną schodzić po paru dniach i Twoja skóra dojdzie do formy w ciągu tygodnia. Jeżeli nie widać poprawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Ciężkie oparzenia słoneczne nie mogą być lekceważone

Oparzenia słoneczne zazwyczaj goją się samoczynnie w ciągu kilku dni, jednak w ciężkich przypadkach lub w razie innych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, że oparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo delikatna.

Ciężkie oparzenie słoneczne może objawiać się pęcherzami, dreszczami, gorączką lub zawrotami głowy i wymiotami. Objawy te mogą wskazywać na udar słoneczny, który pozostawiony nieleczony stanowi poważne zagrożenie.

Dowiedz się więcej o przyczynach i skutkach udaru słonecznego.

Zadbaj o swoją skórę latem

uśmiechnięta-kobieta-w-słońcu

Oparzenia słoneczne mogą sprawić, że skóra będzie wyglądała na odwodnioną i matową i nie będzie w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji ochronnej. Zapobiegaj oparzeniom słonecznym, a Twoja skóra pozostanie zdrowa, piękna i gładka.

Oparzenia po opalaniu - czas regenracji

 • Noś luźną odzież, aby zapobiegać otarciom. Oparzenia słoneczne bywają bolesne.
 • Zakryj oparzoną skórę, jeżeli musisz ponownie wyjść na słońce.
 • Unikaj stosowania mydła czy żelu pod prysznic na oparzoną skórę do czasu jej zagojenia.
 • Pij dużo wody.
 • Włóż do lodówki balsam po opalaniu lub krem na oparzenia słoneczne aby wzmocnić efekt ukojenia.
 • Jeżeli skóra jest bolesna lub pojawią się na niej pęcherze, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także