alergia na słońce

Alergia na słońce – przyczyny i sposoby łagodzenia

Zobacz, jak złagodzić uczulenie na słońce

Wypoczynek na świeżym powietrzu to dla Ciebie coś, co wydaje się niemożliwe? Pragniesz cieszyć się słońcem, lecz po krótkotrwałym pobycie na dworze odczuwasz dyskomfort i pieczenie. Jeżeli na Twojej skórze pojawiają się: przebarwienia, grudki lub pęcherzyki, oznacza to, że możesz mieć uczulenie na słońce. Dowiedz się, jak chronić skórę, by w pełni cieszyć się ciepłem promieni słonecznych.

Alergia na słońce – prawda czy mit?

uczulenie na słońce

Czy można mieć uczulenie na słońce? Chociaż może brzmieć to absurdalnie – odpowiedź brzmi: tak! Nasza skóra codziennie jest wystawiona na promieniowanie słoneczne. Owszem, zyskujemy dzięki niemu piękną opaleniznę, jednak nie należy zapominać, że promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry. Cera chroniona nieodpowiednio pod wpływem słońca szybciej się starzeje i traci elastyczność. Słońce może być też bezpośrednią przyczyną powstawania czerniaków i innych chorób skórnych, nawet nowotworowych. Więc, czy naprawdę tak trudno uwierzyć, że uczulenie na słońce jest czymś prawdziwym? Słońce może uczulać skórę, a objawy alergii na słońce nie powinny być lekceważone. Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać alergiom spowodowanym promieniowaniem UV.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

W większości przypadków osoby uczulone na słońce mają do czynienia z ciężkimi wysypkami i zaczerwienieniem skóry. Czasami alergia słoneczna może objawiać się również pęcherzami, krwawieniem lub swędzeniem (świąd). W rzadkich przypadkach, może wystąpić też uczulenie na słońce na twarzy - zazwyczaj jednak dotknięte obszary to ręce  i dekolt, kiedy nie były one chronione przed promieniowaniem UV i były wystawione bezpośrednio na słońce.

Przyczyny alergii na słońce

Czynniki wyzwalające alergię na słońce nie są jeszcze w pełni znane. Jednak niektóre badania pokazują, że pewne procesy funkcjonalne skóry z uczuleniem na słońce przebiegają inaczej, niż te w przypadku skóry bez alergii. Wolne rodniki, do których powstawania przyczynia się promieniowanie UV, wytwarzają związki chemiczne, wpływające na skórę i prowadzące do uszkodzenia komórek. U osób dotkniętych alergią mechanizmy obronne komórek są uszkodzone. Nie mogą skutecznie walczyć z atakiem, więc reaguje układ odpornościowy, czego rezultatem są stany zapalne i zaczerwienienie skóry.

Uczulenie na słońce – rodzaje alergii

Polimorficzna lekka erupcja – najczęstszy rodzaj uczulenia słonecznego

Najczęściej występującą formą alergii słonecznej jest Polimorficzna lekka erupcja (PMLE). Takie uczulenie na słońce występuje szczególnie wiosną, kiedy pierwsze promienie słońca dotykają skóry, a jeszcze nie sięgamy po balsam z filtrem, żeby się przed nimi chronić. Około 1/5 Europejczyków cierpi na uczulenie słoneczne tego typu, chociaż szczególnie narażone są młode kobiety o jasnej skórze. Polimorficzna lekka erupcja zwykle objawia się wysypką skórną, spowodowaną wcześniejszym wystawieniem na słońce. Ustępuje jednak w ciągu dwóch lub trzech dni, o ile skóra z objawami alergii nie jest dalej wystawiana na drażniące działanie promieni UV.

uczulenie na słońce

alergia na słońce

Fotoalergiczne kontaktowe zapalenie skóry - alergia na słońce po użyciu kosmetyku

Inną formą uczulenia na słońce jest fotoalergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Występuje, kiedy po nałożeniu na skórę kosmetyku (może być to balsam, perfum, czy nawet środek na owady) jego warstwa jest wystawiona na zbyt intensywne działanie promieni UV, wynikiem czego na skórze mogą zachodzić niepożądane reakcje chemiczne, podrażniające skórę. Czasami, słońce nie współgra także z przyjmowanymi lekami, stąd zawsze trzeba zapoznawać się z ostrzeżeniami na ulotkach. Taka alergia na słońce może ustąpić po kilku dniach od wyeliminowania problematycznego środka chemicznego (kosmetyku, leku).

Pokrzywka słoneczna – krótkotrwała alergia na słońce, o silnym rumieniu

Ten rodzaj uczulenia słonecznego jest szczególnie widoczny, gdyż na skórze w wyniku kontaktu ze słońcem pojawia się pokrzywka, czyli intensywnie, niemal zaognione zaczerwienienie. Taka alergia słoneczna występuje raczej rzadko, najczęściej u młodych kobiet o bladej cerze. Choć objawy i zaczerwienienie ustępuje zwykle po około dwóch godzinach, może powracać, kiedy osoba uczulona ponownie będzie przebywać na słońcu. 

alergia na słońce

alergia na słońce

Świerzbiączka letnia - uczulenie na słońce u dzieci

Na objawy alergii słonecznej może być wystawione także dziecko – uczulenie na słońce jest w tym przypadku wyjątkowo nieprzyjemne, ponieważ wysypce towarzyszy swędzenie. Świerzbiączka letnia jest pochodną PMLE, jednak o bardziej intensywnych objawach. To najczęściej występująca alergia na słońce u dzieci, a także u młodzieży w okresie dojrzewania.

Uczulenie na słońce u dzieci – porady

Skóra dzieci jest znacznie bardziej wrażliwa niż u dorosłych, ponieważ nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, ponieważ funkcje ochrony skóry pojawiają się dopiero w wieku 4 lat. Ponadto, skóra dzieci nie jest przyzwyczajona do promieni UV. Dlatego potrzebuje specjalnej ochrony. Dlatego nie wystawiaj dziecka zbyt często na działanie promieni słonecznych i zawsze używaj kremów przeciwsłonecznych o bardzo wysokim współczynniku ochronny SPF, na przykład Balsam do opalania NIVEA Sun dla dzieci o skórze wrażliwej. Ubrania zapewniają dodatkową ochronę bardziej wrażliwym częściom ciała - przydatna wskazówka, szczególnie jeśli Twoje dziecko jest szczególnie wrażliwe.

alergia słoneczna

Alergia na słońce u młodzieży – nie pomyl jej z trądzikiem!

Często alergie słoneczne mylone są ze specjalną formą trądziku - trądzikiem z Majorki. Jest to spowodowane nie tylko słońcem, ale także kosmetykami, lekami lub kremami, które nie nadają się do ochrony przed słońcem. Leki powszechnie stosowane w leczeniu trądziku mogą zwiększać światłoczułość. W ciężkich przypadkach może to nawet powodować przebarwienia pozapalne: małe zabarwione obszary mogą pozostać na skórze po wygojeniu zapalnych pryszczów lub zaskórników. Jednak objawy kliniczne są bardzo podobne do objawów uczulenia na słońce. Ponieważ trądzik jest zwykle tłustą skórą, należy stosować krem przeciwsłoneczny o lekkiej teksturze. Po ekspozycji na słońce zawsze nakładaj balsam po opalaniu. Spowoduje to zahamowanie reakcji zapalnej. W cięższych przypadkach trądziku z Majorki pomocne mogą być kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe - uczulenie na słońce może być także nimi leczone, jednak zawsze skonsultuj się ze swoim dermatologiem przed podjęciem takiego leczenia!

Jak złagodzić uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce? Krem z filtrem obowiązkowo!

Jeśli wiesz, że Twoja skóra reaguje na słońce podrażnieniem lub wysypką – nie ryzykuj. Możesz zapobiec alergii na słońce, stosując wcześniej skuteczny krem przeciwsłoneczny, specjalnie opracowany aby redukować ryzyko wystąpienia uczulenia na słońce. Wypróbuj Balsam do opalania NIVEA Sun dla skóry wrażliwej, a jeśli szukasz czegoś dla swojej pociechy – sięgnij po wariant balsamu ochronnego dla dzieci o skórze wrażliwej. Dodatkowo, unikaj silnego promieniowania w ciągu dnia i zawsze przykryj się odpowiednią odzieżą. Najlepiej wybrać odzież z ochroną UV, o sprawdzonym działaniu. Wykonane są ze specjalnej tkaniny, która blokuje przenikanie promieni UV.

Alergia na słońce – leczenie za pomocą zdrowej diety

Możesz zapobiegać objawom uczulenia na słońce, dobrze jedząc. Jedz wystarczająco bogatą w przeciwutleniacze żywność, która blokuje wolne rodniki. Witamina E, wapń, kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zapobiegać alergiom słonecznym. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji.

Uczulenie słoneczne – leczenie

Uczulenie na słońce – czym smarować skórę?

Kontroluj objawy intensywnego swędzenia wywołanego alergią na słońce, stosując kojący balsam lub maść kortyzonową. Regularnie stosuj także specjalnie opracowany kosmetyk chroniący skórę przed słońcem, np. balsam przeciwsłoneczny, który zawiera środki przeciwzapalne i łagodzące. Produkt odpowiedni dla skóry alergika nie powinien zawierać perfum i konserwantów.

Leki przeciwhistaminowe na uczulenie na słońce

Niektóre leki mogą złagodzić objawy alergii słonecznej. Leki przeciwhistaminowe i kortyzon łagodzą swędzenie, nawet to nie do zniesienia. Jeśli cierpisz na ciężką postać uczulenia słonecznego, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który przedstawi ci kolejne etapy leczenia. W rzadkich przypadkach może pomóc tylko fotochemioterapia. Konwencjonalna terapia światłem jest wzmacniana przez leki.

alergia na słońce

Uczulenie na słońce – domowe sposoby

alergia słoneczna

Jak zapobiegać powstawaniu objawów alergii słonecznej?

Aby zapobiec reakcjom alergicznym, możesz wypić szklankę mleka na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Zawiera dużą ilość wapnia, który hamuje reakcje alergiczne. Możesz także jeść marchewki krzyżowe, które zawierają beta-karoten i przygotować organizm na promieniowanie UV.

Jak złagodzić uczulenie na słońce?

Jeśli objawy polimorficznej lekkiej erupcji już się pojawiły, pomocne mogą być rozcieńczone okłady z octu, który zmniejsza swędzenie. Alternatywnie możesz spróbować ubitego mleka. Następnie dobrze umyj skórę i usuń wszystkie ślady, aby zapobiec infekcjom. Ubite mleko zapobiega rozprzestrzenianiu się krost i pęcherzy oraz łagodzi swędzenie. Objawy uczulenia słonecznego mogą także złagodzić kremy i wyciągi z aloesu. Czegokolwiek użyjesz, pamiętaj o ochłodzeniu dotkniętego obszaru wilgotnymi chusteczkami!

 

Jak widać, istnieją pomocne wskazówki i opcje leczenia, które mogą pomóc w utrzymaniu kontroli nad tą formą alergii. W każdym razie powinieneś skonsultować się z dermatologiem, który zaproponuje spersonalizowaną formę leczenia alergii na słońce.

Produkty dla Ciebie

Zobacz także