body wrapping

Body wrapping – co to takiego i jakie ma efekty?

Szukasz sposobów na wyszczuplenie sylwetki? Oczywiste drogi do diety i ćwiczenia, ale istnieją także inne, alternatywne metody wspierające proces odchudzania, np. body wrapping. Co to za zabieg i jak się go wykonuje? Wyjaśniamy!

Redukcja tkanki tłuszczowej – jak to osiągnąć?

Redukcję tkanki tłuszczowej można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Niektóre z nas poszukują najlepszych rozwiązań na odchudzanie brzucha, inne potrzebują harmonijnie schudnąć z całego ciała. Jeśli chodzi o dietę redukcyjną wspomaganą przez ćwiczenia fizyczne, jest to najbardziej naturalny, ale też najbardziej długotrwały i obarczony pewnymi niedoskonałościami sposób na utratę tkanki tłuszczowej.

Podczas odchudzania utrata tłuszczu następuje mniej więcej równo z całego ciała. Oznacza to, że nie da się schudnąć jedynie z wybranej części. Na diecie schudniesz więc z nadmiernie otłuszczonego brzucha, ale też np. ud, które odchudzania mogły nie potrzebować.

Często pomimo stosowania diety nie możemy pozbyć się w wystarczającym stopniu tkanki tłuszczowej z wyjątkowo opornych miejsc ciała. Dlatego właśnie istnieją pewne metody i zabiegi odchudzające, które wspomagają ten niedoskonały proces. Na hasło „zabiegi wyszczuplające” jako pierwsze na myśl przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, np. modelowanie sylwetki poprzez ultradźwięki, drenaż limfatyczny, lipodermologię, lipolizę czy bardziej inwazyjną liposukcję. Te rozwiązania rzeczywiście mogą być stosowane dokładnie tam, gdzie to potrzebne i tam, gdzie nie pomaga dieta. Zabiegi na brzuch, uda czy pośladki dają praktycznie natychmiastowe efekty – w zależności od konkretnego rozwiązania pozytywne zmiany widać już po jednej sesji bądź po kilku powtórzeniach zabiegu.

Niestety, zabiegi medycyny estetycznej także mają swoje wady. Najbardziej rzucającą się w oczy jest oczywiście cena – dla wielu kobiet zupełnie zaporowa. Inną wadą są skutki uboczne (np. ślady i ranki po laserze) oraz znaczna ingerencja w ciało. Nie każdy może i nie każdy chce poddawać się takim zabiegom. W odpowiedzi na potrzebę bardziej naturalnych i łagodnych metod wyszczuplania, opracowany został pomysł m.in. na owijanie ciała folią – tzw. body wrapping. Co to jest body wrapping i jak działa?

body wrapping NIVEA

Body wrapping – kosmetyki potrzebne do wykonania zabiegu

W warunkach domowych do body wrappingu z reguły wykorzystuje się folię spożywczą. Musisz jednak wiedzieć, że w salonie kosmetycznym wykorzystywany jest zupełnie inny jej rodzaj. Folia do body wrapping to folia kosmetyczna o właściwościach, których brakuje domowej folii spożywczej.

Przede wszystkim jest to materiał oddychający, a tylko taki jest w stanie zagwarantować oczyszczający i antycellulitowy efekt, którego oczekujemy po zabiegu. Po drugie, folia do body wrappingu bardzo dobrze przylega do ciała i nie przesuwa się podczas zawijania, czego nie można powiedzieć o folii spożywczej. Wykonanie zabiegu z użyciem folii kosmetycznej jest proste, natomiast folia spożywcza zamienia body wrapping w drogę przez mękę.

Folia to jedno, pozostaje jeszcze kwestia kosmetyków. Kosmetyki do body wrappingu również nie powinny być wybierane przypadkowo. Najlepiej jest sięgać po kosmetyki dedykowane zabiegowi body wrappingu. Po nałożeniu na skórę wywołują one uczucie rozgrzania. Na koniec zabiegu, po zdjęciu folii, resztki kosmetyku należy zmyć pod prysznicem. Do body wrappingu tak naprawdę możesz używać także innych ogólnodostępnych kosmetyków antycellulitowych i ujędrniających, jednak w takim przypadku efekty mogą być dużo słabsze.

Czy warto poddawać się zabiegowi body wrappingu? Na pewno to ciekawa alternatywa. To niekosztowny i nieinwazyjny zabieg, jednak pamiętaj, aby przed wypróbowaniem dokładnie zapoznać się z instrukcjami. A nawet jeśli nie czujesz się przekonana do owijania ciała folią, nic nie szkodzi na przeszkodzie zastosowaniu samych kosmetyków ujędrniających, na przykład balsamów i mleczek do ciała NIVEA Q10.  Dzięki temu zapewnisz skórze wspaniałe ujędrnienie!

streczowanie

Body wrapping ¬– co to takiego?

NIVEA body wrapping

Body wrapping, inaczej foliowanie, to zabieg wyszczuplający, który ma za zadanie spalać tkankę tłuszczową i ujędrniać skórę. W największym skrócie, body wraping polega na nałożeniu na skórę specjalnego kosmetyku wyszczuplającego, a następnie owinięciu ciała rozciągliwą folią spożywczą. Metodyka zabiegu body wrappingu zakłada albo owijanie całego ciała, albo tylko pojedynczych jego części. Body wrapping wykorzystuje zjawisko okluzji w kosmetyce. Okluzja to powstawanie na skórze ochronnego, nieprzepuszczalnego filmu, który zwiększa wchłanialność składników odżywczych z kosmetyków nałożonych pod ten film. Z reguły okluzję wywołuje się poprzez zastosowanie parafiny, wazeliny czy oleju mineralnego. Efekt ten wykorzystuje także body wrapping, tyle że tu warstwą zabezpieczającą jest folia. Body wrapping jest też jak łagodniejsza wersja limfodrenażu, czyli zabiegu pobudzającego krążenie, wykonywanego przy pomocy specjalistycznego urządzenia.

 

Zabieg początkowo wykonywało się wyłącznie w salonach kosmetycznych, dziś kobiety równie często wykonują go we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że różnice między profesjonalnym zabiegiem u kosmetyczki a domowym zabiegiem są znaczne i nie zawsze domowe próby kończą się sukcesem (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu). 


Body wrap – na które części ciała?

Owijanie folią działa na całe ciało, pozwala ujędrnić każdą jego część. Jednak najpopularniejsze jest owijanie folią brzucha, ud i pośladków, a więc miejsc, których najczęściej dotyka brak jędrności oraz cellulit. Skóra w tych miejscach jest gruba i odporna, więc stosowanie tego typu zabiegów kosmetycznych jest dla nich bezpieczniejsze, niż body wrap np. na biust i dekolt.

To, które części ciała zostaną poddane zabiegowi, ocenia kosmetyczka. Na początku wizyty zmierzy obwody Twoich ramion, ud, bioder i kilku innych newralgicznych miejsc, określi też poziom tkanki tłuszczowej w każdym z tych obszarów. Na tej podstawie wyznaczy cel kuracji, np. owijanie brzucha folią spożywczą w celu redukcji poziomu tkanki tłuszczowej trzewnej.

Body wrapping – jak owijać ciało?

Chcesz wiedzieć, jak wygląda zabieg i jak owijać ciało w body wrappingu samodzielnie? Pozwól, że przeprowadzimy Cię przez ten proces!

 

Zanim zaczniesz, na kwadrans przed rozpoczęciem zabiegu wypij około ćwierć litra naparu ziołowego albo czystej wody. Twój organizm musi być dobrze nawodniony, by podczas zabiegu łatwo się pocić i tym samym wydalać na zewnątrz toksyny. Następnie nałóż na skórę wyszczuplający preparat, po czym przejdź do owijania ciała folią. Zaczynamy od nóg lub ramion i zawsze kierujemy się ku sercu, a więc ku środkowi ciała. Najpierw owijamy łydki, następnie uda, pośladki i brzuch, przedramiona owijamy przed ramionami. Folię należy zawijać na tyle ciasno, by dało się odczuć jej ucisk. W ten sposób wywołuje się efekt pobudzający krążenie i przemianę materii.

 

Co po owinięciu folią? Kolejny bardzo ważny krok to okrycie ciała ciepłym kocem. W ten sposób nasilisz rozszerzanie porów i pocenie się, a z drugiej strony pomożesz lepiej zadziałać substancjom aktywnym kosmetyków. W tym stanie należy odpoczywać przez ok. 45-60 minut. Na koniec folię rozcina się specjalnym ostrzem i zmywa pozostałości preparatu antycellulitowego.

peeling w domu

Body wrapping przed i po – jakich efektów oczekiwać?

body wrap

Ciało przed i po body wrappingu wygląda inaczej – to widoczne gołym okiem już po pierwszym zabiegu. Skóra jest wyraźnie bardziej napięta i jak gdyby mniej opuchnięta. Efekty te pogłębiają się z zabiegu na zabieg. Co poza tym? Zobacz, jakie efekty daje body wrapping:

  • Ujędrnianie skóry po odchudzaniu i po ciąży;
  • Usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie;
  • Redukcja cellulitu;
  • Usuwanie nadmiaru wody;
  • Lepsze napięcie skóry w miejscach stosowania body wrappingu;
  • Wzmacnianie tkanki łącznej.

A jakie efekty daje domowy body wrapping? Czy efekty owijania się folią spożywczą na własną rękę można porównywać z tym, w gabinecie kosmetyczki? To wszystko zależy od wielu czynników: od zastosowanych kosmetyków wyszczuplających, od skuteczności owinięcia ciała (szczelność, siła nacisku folii na skórę) czy od rodzaju zastosowanej folii. Bardzo ważna jest także konsekwencja i regularność. Domowy body wrapping na pewno nie będzie wystarczająco skuteczny jeśli będziesz go wykonywać za rzadko.

 

Body wrapping – opinie

 

Opinie o body wrappingu są bardzo różne. Istnieje wiele zadowolonych z zabiegu kobiet, ale przynajmniej tak samo wiele tych, które nie zauważyły po nim wielu pozytywnych zmian. Nie oznacza to wcale, że body wrapping jest nieskuteczny i nie warto nawet dawać mu szansy. Wiele zależy od konkretnego przypadku. Niekiedy delikatny drenaż, jaki zapewnia owijanie folią, zupełnie wystarcza dla znacznego ujędrnienia skóry. Bardzo pozytywne efekty odnotowują także panie, które zmagają się z zatrzymywaniem wody w komórkach i cellulitem wodnym. Jak pokazują opinie o limfodrenażu, zabieg gorzej radzi sobie z głębokim, od lat gromadzącym się pod skórą cellulitem tłuszczowym.

Owijanie się folią – kiedy daje najlepsze efekty?

Żeby osiągnąć najlepsze efekty w streczowaniu, musisz spełniać te warunki:

 

Body wrapping – jak często poddawać się zabiegowi?


Wiemy już, ile czasu trwa body wrapping jako pojedynczy zabieg. Jednak jak można się domyślić, jeden zabieg to za mało, by mówić o widocznych efektach. Jak często stosować więc body wrapping? Ile razy w tygodniu? Body wrapping najlepiej jest potraktować jako intensywne antycellulitowe uderzenie, czyli wykonywać zabieg co kilka dni przez parę tygodni. Optymalną dawką będzie 10-15 sesji np. co trzeci dzień, co daje 2-3 zabiegi w tygodniu. Dzięki takiemu podejściu body wrapping ma szansę przynieść o wiele lepiej zauważalne rezultaty niż gdyby wykonywać go przez wiele miesięcy np. tylko raz w tygodniu.

bodywrapping

Body wrapping – przeciwwskazania

bodywrap

Nie każdy i nie w każdej sytuacji może sobie pozwolić na zabieg taki jak owijanie ciała folią. Przeciwwskazania do body wrappingu przedstawiają się następująco:

  • żylaki,
  • zatory w naczyniach krwionośnych,
  • zaburzenia w pracy serca,
  • wysokie ciśnienie,
  • ciąża,
  • stany zapalne organizmu (zwłaszcza te o ostrym przebiegu, jak grypa),
  • zaburzenia pracy nerek,
  • ·niedawno przebyte operacje.

Z czego wynikają przeciwwskazania do limfodrenażu wykonywanego za pomocą body wrappingu? W wymienionych przypadkach bardzo szkodliwe jest uciskanie skóry, a także rozgrzewający efekt kosmetyków do body wrappingu. U w pełni zdrowego człowieka ucisk ma działanie pobudzające i usprawniające krążenie, jednak gdy zmagasz się z zaburzeniami na tym polu, body wrapping może nasilać powstawanie żylaków, zatorów w naczyniach krwionośnych i w pracy serca. A jak ma się body wrapping do chorób takich jak grypa? Kiedy zmagasz się z infekcją, Twój układ odpornościowy, czyli limfatyczny, działa ze wzmożonym wysiłkiem. Można powiedzieć, że ma w tym czasie ważniejsze zadania „na głowie” niż wyszczuplanie ciała. Ciasne owijanie ciała folią może blokować sprawne funkcjonowanie układu limfatycznego i tym samym zwalczanie choroby.


Body wrapping w domu – jak go wykonać?

Owijanie folią to domowy sposób na cellulit, który znany jest nie od dziś. Jednak brak szczegółowej wiedzy o metodyce tego zabiegu może sprawić, że domowy body wrapping będzie znacznie odbiegał od tego, co oferuje kosmetyczka.

Osoby, które wybierają body wrapping w domu, do przeprowadzenia zabiegu wykorzystują ogólnodostępne środki: balsamy antyllulitowe, drogeryjne kosmetyki do body wrappingu bądź preparaty sporządzone samodzielnie oraz stretchową folię spożywczą. Jeśli chcesz przeprowadzić domowy body wrapping, to dodatkowo powinnaś przygotować sobie peeling pod prysznic. Warto poprzedzić nim body wrapping, bo znacznie poprawia końcowe efekty. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć ciało i nałożyć wybrany kosmetyk. Jego warstwa powinna grubo przykrywać skórę. Teraz czas na owijanie folią. Postaraj się zrobić to ściśle. Folia słabo trzyma się ciała? Zabezpiecz ją dodatkowo tkaninowym bandażem. Teraz połóż się na 45-60 minut, a po tym czasie odwiń wszystkie warstwy i umyj skórę samą wodą.

 

Zainteresowane zabiegiem kobiety pytają niekiedy, czy można go wykonywać także w nocy. Takie rozumowanie wydaje się logiczne – nocą wyszczuplająca moc body wrappingu działałaby niejako przy okazji, a my nie traciłybyśmy czasu za dnia. Jednak body wrapping na noc to niezbyt dobry pomysł. Jak już wspomnieliśmy, zabieg powinien trwać najwyżej godzinę. Nie możemy spać przez całą noc z ciałem owiniętym ciasno folią – to byłoby bardzo szkodliwe, wręcz niebezpieczne dla zdrowia!

owijanie folią