Elastyna i kolagen

Elastyna i kolagen – co potrafi ten duet?

Z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność. To naturalne, ale jeśli tylko zechcesz, możesz spowolnić procesy starzenia. A pomoże Ci w tym wyjątkowy zestaw składników w postaci elastyny i kolagenu. Poznaj je bliżej!

Elastyna i kolagen – co musisz o nich wiedzieć?

Kolagen i elastyna należą do najpopularniejszych składników występujących w kosmetyce, gdy mowa o pielęgnacji przeciwstarzeniowej i ujędrniającej. To substancje odpowiadające za młody wygląd skóry. Co więcej, kolagen i elastyna w skórze występują w organizmie naturalnie. To białka budujące tkankę łączną, odpowiadające za utrzymanie struktury skóry i jej elastyczność. Do 25. roku życia nie możesz narzekać na ich produkcję w komórkach skóry. Niestety, po tym czasie produkcja tych wyjątkowych składników znacznie spowalnia. Skutek to utrata jędrności skóry oraz spadek jej sprężystości. Nic dziwnego więc, że te składniki cieszą się tak dużą popularnością!

Kolagen i elastyna w kosmetyce to jednak nieco bardziej skomplikowany temat – większość cząsteczek tych peptydów jest zbyt duża by przeniknąć do głębszych warstw skóry, więc w czystej postaci nie przyniosłyby oczekiwanego efektu. Rozwiązaniem są stosowane w kosmetykach związki chemiczne (tzw. Boostery), które choć technicznie kolagenem czy elastyną nie są, stymulują komórki skóry do produkcji tych białek. Boostery kolagenu czy elastyny często znajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Najpopularniejsze z nich to niewątpliwie kremy do twarzy, choć może zawierać je także serum do twarzy czy krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Ten duet znakomicie się uzupełnia i daje doskonałe efekty pielęgnacyjne. Uważasz, że elastyna i kolagen to coś, czego potrzebuje Twoja skóra? Poznaj je bliżej!

Elastyna i kolagen

Elastyna – co to takiego?

Elastyna odpowiada za sprężystość i rozciągliwość skóry. Poza skórą znajduje się w ścięgnach, więzadłach oraz tkance płucnej. Ma ona niezwykłe właściwości. Wynikają one z ciekawej struktury białka elastyny. Otóż tworzy ona sieć bardzo rozciągliwych włókien, które z kolei otaczają włókna kolagenowe. Dzięki takiej budowie elastyny można je rozciągać do nawet podwójnej długości, a mimo to wrócą do pierwotnej postaci. Zaobserwujesz to, lekko naciągając skórę na ręce. U młodych osób wróci na miejsce niemal natychmiast. Z wiekiem zajmie to więcej czasu – to skutek osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych. Elastyna sprawuje też funkcje ochronne. Czyni ona skórę odporniejszą na uszkodzenia, podrażnienia czy działanie substancji chemicznych. A dodatkowo wspiera jej regenerację! Niestety, już od 25. roku życia elastyna w skórze przestaje być produkowana z równą intensywnością, co wcześniej. Poza tym na degradację włókien wpływają czynniki zewnętrzne, a zwłaszcza promienie UV, sprawiając że z każdym rokiem jej poziom w skórze spada, a ta staje się mniej sprężysta i elastyczna. Na szczęście proces ten można w pewnym stopniu spowolnić, stosując właściwe kosmetyki.

Wiesz już, co to jest elastyna. O kolagenie pisaliśmy obszernie w innych artykułach. Zajrzyj do nich, a zdobędziesz kompleksową wiedzę na jego temat:

Elastyna i kolagen

Kolagen i elastyna – gdzie się znajdują?

W ludzkim ciele elastyna i kolagen to białka znajdujące się w skórze właściwej. Wspomnieliśmy już, że z czasem ich ubywa, co prowadzi do utraty jędrności skóry i powstawania zmarszczek. Możesz uzupełniać ich ubytki za pomocą odpowiednich produktów kosmetycznych. Kolagen i elastynę przyjmuje się także doustnie.

Zaczniemy od kwestii – elastyna a kolagen w diecie. Otóż kolagen znajduje się w wybranym pożywieniu, z kolei elastyna w jedzeniu nie występuje. To składnik żelatyny, wchodzącej w skład słodkich żelków, a także galaret mięsnych i rybnych czy podrobów. Lecz są to produkty mięsne, co wyklucza ich spożywanie przez wegan oraz wegetarian. Ponadto zawierają sporo tłuszczu oraz cukru (w przypadku żelków), dlatego lepiej nie jeść ich zbyt często. Nic dziwnego, że zamiast poszukiwać kolagenu i elastyny w pożywieniu, wiele osób woli sięgnąć po gotowe rozwiązania w postaci suplementów. Na rynku dostępne są kolagen i elastyna w tabletkach, proszkach rozpuszczalnych w wodzie czy płynach. Elastyna w tabletkach nie występuje samodzielnie, za to kolagen już tak. Najlepszy wybór to minimalnie przetworzone produkty o wysokim stopniu wchłanialności. Unikaj sztucznych barwników czy konserwantów.

Elastyna i kolagen

Kolagen i elastyna w kosmetykach – jak działa ten duet?

Kolagen i elastyna w kosmetyce bardzo często występują razem, ponieważ znakomicie uzupełniają swoje działanie. Z czego to wynika? Zarówno w przypadku elastyny, jak i kolagenu znajdujących się w organizmie zachodzi proces glikacji, czyli zniszczenia białek podporowych skóry przez cukry. Wtedy dochodzi do powstania tzw. mostków, które łączą włókna kolagenowe, a przy tym zmieniają właściwości skóry. Usztywniają one siatkę kolagenową. Cóż, zapewne brzmi to dość zawile. Wobec tego skupmy się na konsekwencjach tego procesu – jest to zmniejszenie elastyczności skóry oraz pojawienie się zmarszczek. I tutaj wkraczają kolagen z elastyną w kosmetykach. Te dwa składniki spowalniają proces glikacji, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w duecie.

Jakie są funkcje elastyny i kolagenu w kosmetykach? Kremy czy sera zawierające boostery tych składników pobudzają komórki skóry do wytwarzania włókien. Nie ma tu mowy o bezpośrednim dostarczeniu tych substancji z zewnątrz. Poszukuj zatem kosmetyków pobudzających naturalną syntezę kolagenu i elastyny. Działanie opisanej pary wzmacnia jeszcze jeden składnik – kwas hialuronowy. Połączenie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego wykazuje intensywne działanie przeciwzmarszczkowe, a także ujędrniające, przy tym zapewniając cerze właściwe nawilżenie. Poza tym kwas hialuronowy podobnie jak opisywane składniki tworzy strukturę skóry.

Elastyna i kolagen

Kolagen z elastyną – jak je stosować?

Kolagen z elastyną na twarz można stosować w czystej postaci, jednak tylko kiedy są to małocząsteczkowe odmiany tych białek. Proszek lub płyn łączy się wówczas z wodą, aby uzyskać stężenie od 10-20% w kremach lub 20% w przypadku mgiełki. W takiej formie aplikuje się również kolagen i elastynę na włosy. Lecz istnieje też znacznie prostszy, sprawdzony sposób na to, jak stosować kolagen z elastyną. To oczywiście kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy. To wspaniałe połączenie musiało znaleźć się w kosmetykach NIVEA. Przeciwzmarszczkowy krem na dzień NIVEA Hyaluron Cellular Filler + Odbudowa elastyczności wyróżnia aktywująca komórki skóry formuła z kwasem hialuronowym i boosterem kolagenu i elastyny. 
Elastyna i kolagen

Z kolei wieczorem warto sięgnąć po Przeciwzmarszczkowy krem na noc NIVEA Hyaluron Cellular Filler + Odbudowa elastyczności. Dla jeszcze lepszych rezultatów, włącz do pielęgnacji Dwufazowy eliksir w olejku Hyaluron Cellular Filler.

Jak widać, kolagen z elastyną to połączenie, które może naprawdę wiele. Po ukończeniu 25. roku życia warto mieć w kosmetyczce choć jeden kosmetyk z tymi składnikami. Już nie będziesz musiała obawiać się skutków upływającego czasu.

Elastyna i kolagen

Porady dla Ciebie