O zachwycających właściwościach wit. C (kwasu askorbinowego) mówi się od dawna. Na czym polega jej fenomen? Zacznijmy od początku. To substancja niezbędna człowiekowi do życia. Zwykle przyjmujesz ją w pożywieniu, jednak znajdziesz ją również w kosmetykach. Nie bez powodu! Witamina C to silny antyoksydant, który doskonale wpływa na kondycję skóry. Biologicznie czynna postać tej witaminy to czysta witamina C – to ona jest najbardziej pożądana. Dlaczego? Szczególna właściwość witaminy C w czystej postaci to zdolność do pobudzania wytwarzania kolagenu oraz elastyny przez fibroblasty. Dzięki temu tak intensywnie poprawia kondycję skóry. W kosmetykach pożądana jest stabilna witamina C o dość niskim pH. To gruntownie przebadana, świetnie znana substancja, dlatego możesz stosować ją już od 25. roku życia, niezależnie od typu cery.
W produktach kosmetycznych wykorzystuje się następujące formy witaminy C:
● Kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid) – daje intensywny efekt, ale jest niestabilny i szybko traci swoje właściwości w kosmetykach.
● Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – działa tak samo jak kwas L-askorbinowy, ale jest stabilniejszy i dociera głębiej.
● Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) – bardzo stabilna pochodna witaminy C. Niestety działa znacznie słabiej od samej witaminy.
● Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) – wykazuje łagodne działanie, ale też niewielkie właściwości antyoksydacyjne.
● Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate) – daje dobre rezultaty mimo łagodnego działania. Odpowiednia dla kobiet w ciąży i karmiących.
● Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl ascorbate) – olejowa postać witaminy C. Stabilna i trwała, lecz wymaga długiego stosowania.
● 3-O etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – uważany za najefektywniejszą formę witaminy C w kosmetykach.
Teraz czas na przybliżenie efektów stosowania tej wyjątkowej substancji. Czytaj dalej, by poznać funkcje witaminy C.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.