BIODEGRADOWALNE KOSMETYKI

Dowiedz się wszystkiego o biodegradowalności i odkryj, jak kosmetyki z biodegradowalnych materiałów redukują zanieczyszczenia i chronią środowisko.

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

BIODEGRADOWALNE KOSMETYKI

Biodegradacja jest naturalnym i zrównoważonym procesem, zapewniającym cyrkulacyjny przepływ surowców w przyrodzie. Obserwujemy ją każdej jesieni, kiedy drzewa gubią liście, które następnie tworzą ściółkę pełną substancji odżywczych na najbliższe miesiące. Współczesne niebiodegradowalne materiały często zakłócają ten proces i naturalny cykl.

Dlatego to zapewnienie biodegradowalności jest jednym z naszych głównych priorytetów przy opracowywaniu formuł kosmetyków. Stosując składniki biodegradowalne możemy mieć pewność, że surowce powrócą do natury nie zostawiając po sobie śladów, których środowisko nie będzie w stanie samodzielnie rozłożyć. Oceniając biodegradowalność naszych produktów, stosujemy metody analityczne zgodne z OECD lub równoważnymi wytycznymi.

Dlaczego kosmetyki biodegradowalne są ważne?

Zalety kosmetyków biodegradowalnych stają się oczywiste, gdy wziąć pod uwagę kategorię produktów przeznaczonych do spłukiwania, takich jak produkty do mycia ciała. Pomyśl o ilościach produktu zmywanych ze skóry i dostających się do odpływu. Zużyta woda trafia do oczyszczalni ścieków, gdzie procesy oczyszczania imitują naturalny proces biodegradacji. Biodegradowalne kosmetyki do pielęgnacji skóry ułatwiają oczyszczanie ścieków, dzięki czemu do naszych rurociągów trafiają wyłącznie nieszkodliwe substancje.

W celu zwiększenia biodegradowalności naszych formuł, już w 2013 roku zdecydowaliśmy się usunąć z naszych produktów złuszczające drobiny polietylenu, określane często jako mikrogranulki. Od końca 2015 roku, wszystkie peelingi NIVEA są już wolne od mikrogranulek, natomiast od roku 2020, wszystkie produkty NIVEA przeznaczone do spłukiwania, takie jak żele pod prysznic czy szampony, będą wolne od mikroplastiku zgodnie z definicją Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Zamiast tego, szukamy przyjaznych dla środowiska alternatyw. Co najistotniejsze, wszystkie produkty NIVEA będą do końca 2021 roku wolne od mikroplastiku zgodnie z definicją UNEP.

A co z polimerami?

Horyzont debaty na temat mikroplastiku znacząco się poszerzył, obejmując także substancje o zasadniczo innych właściwościach. Tymi kontrowersyjnymi składnikami są polimery, substancje rozpuszczone w wodzie lub żelopodobne. Czasem określa się je mianem “płynnego mikroplastiku”, co jest nie tylko mylące, lecz także pozbawione podstaw naukowych. Stosowane w niewielkich ilościach – jako zagęszczacze, stabilizatory lub środki błonotwórcze – wykazują szereg korzystnych działań, takich jak zwiększona wodoodporność w produktach przeciwsłonecznych lub silniejszy efekt wygładzenia włosów w przypadku szamponów. Jednak zgodnie z definicją Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), polimery te nie są mikroplastikiem.

Bez względu na to jak je nazwiemy oraz ich przeznaczenie, wszystkie polimery stosowane w kosmetykach NIVEA muszą spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Dlatego są one substancjami bardzo dobrze tolerowanymi przez skórę i nie uczulającymi. NIVEA zapewnia, że do końca 2025 r. wszystkie polimery stosowane w naszych europejskich recepturach będą biodegradowalne. Biodegradowalność ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala wykluczyć ewentualny negatywny wpływ na ekosystemy.

Asortyment biodegradowalnych produktów NIVEA do mycia ciała

 

Asortyment biodegradowalnych produktów NIVEA do mycia ciała

Asortyment produktów pod prysznic jest najważniejszym elementem naszej linii kosmetyków biodegradowalnych. Większa część Twoich ulubionych produktów, podobnie jak nowe produkty pod prysznic z linii Naturally Good oraz Fresh Blends, już teraz jest w 95% biodegradowalna. Szukaj tego symbolu na produktach pod prysznic, aby mieć pewność, że są tak samo delikatne dla środowiska, jak dla skóry.

- Odkryj żele pod prysznic NIVEA

 

Ekologiczne chusteczki do demakijażu NIVEA

Chusteczki do demakijażu Naturally Good to kolejny przykład biodegradowalnych kosmetyków NIVEA. Skład naszych chusteczek jest biodegradowalny nawet w 95 procentach. Ponadto, składają się one z włókien wiskozowych, biodegradowalnego materiału pochodzenia w 100% roślinnego. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy wyborowi zrównoważonej wiskozy. Jej produkcja prowadzi do 50% redukcji zużycia wody i emisji w porównaniu z typową wiskozą. Naszym celem jest móc zaoferować Ci w przyszłości w 100% biodegradowalne chusteczki, dlatego nieustannie pracujemy nad ulepszeniem formuł naszych chusteczek do demakijażu, które są obecnie biodegradowalne aż w 95%.

- Odkryj chusteczki do demakijażu NIVEA

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

Pragniemy być w 100% transparentni, dlatego chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju w NIVEA. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na tej stronie lub szukasz bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy na stronę internetową naszej macierzystej firmy Beiersdorf poświęconą tematyce zrównoważonego rozwoju.