nature

Czym jest mikroplastik?

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

CZYM JEST MIKROPLASTIK?

Zgodnie z definicją zawartą w Programie Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), mikroplastik to stałe cząstki tworzywa sztucznego o średnicy poniżej pięciu milimetrów, nierozpuszczalne w wodzie i nieulegające biodegradacji. Ze względu na swoje właściwości, mikroplastik jest źródłem zanieczyszczeń gleby i mórz na całym świecie.

Mikroplastik dzieli się zwykle na pierwotny i wtórny. Mikroplastik pierwotny ma bardzo małe drobiny, celowo dodawane do produktów, podczas gdy mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozpadu dużych kawałków plastiku na mniejsze cząstki pod wpływem działania warunków atmosferycznych i erozji. Niezależnie od tego, jak mikroplastik trafi do środowiska – kiedy już się do niego dostanie, stanowi poważny problem.

Dlatego właśnie NIVEA deklaruje, że do końca 2021 roku całkowicie zaprzestanie stosowania jakiegokolwiek mikroplastiku.

Zobowiązanie NIVEA, aby w 100% wyeliminować mikroplastik w kosmetykach

NIVEA wcześnie wdrożyła środki mające na celu wyeliminowanie mikroplastiku we wszystkich naszych produktach. Już w 2013 roku zdecydowaliśmy się usunąć z naszych produktów złuszczające drobiny polietylenu, określane często jako mikrogranulki, stosowane w kosmetykach i przyborach toaletowych. Od końca 2015 roku, wszystkie peelingi NIVEA są wolne od mikrogranulek. Zamiast tego, używamy przyjaznych dla środowiska alternatyw.

Jednak nasze działania wykraczają daleko poza mikroplastik, który można zobaczyć i poczuć. Kolejnym kamieniem milowym było wyeliminowanie środków zmętniających w produktach przeznaczonych do spłukiwania, co osiągnęliśmy pod koniec 2019 roku. Składniki te miały wpływ na kolor i wygląd formuły produktów. Po zakończeniu procesu eliminacji, wszystkie nasze produkty przeznaczone do spłukiwania, takie jak produkty do mycia twarzy i ciała są w 100% wolne od mikroplastiku.

Pozostały jedynie niektóre wypełniacze, które stosowane są w produktach nie przeznaczonych do spłukiwania w celu regulacji lepkości i ulepszenia ich odczucia na skórze. Proces eliminacji także tych składników ze wszystkich naszych produktów jest w toku. Pod koniec 2021 roku, wszystkie produkty marki NIVEA i firmy Beiersdorf będą wolne od mikroplastiku.

nivea products

Wolne od mikroplastiku kosmetyki NIVEA

Wiele z naszych produktów, w tym cały asortyment produktów do mycia twarzy i ciała, już teraz można określić jako w 100 procentach wolne od mikroplastiku. Na wielu z nich znajdziesz przedstawiony symbol, który pomaga w podjęciu decyzji dobrej dla środowiska. Co więcej, cała linia Naturally Good jest w 100% wolna od mikroplastiku, możesz więc robić zakupy bez obaw.

sustainability

Śladem nauki: koncentrujemy się na polimerach biodegradowalnych

Horyzont debaty na temat mikroplastiku znacząco się poszerzył, obejmując także substancje o zasadniczo innych właściwościach. Tymi kontrowersyjnymi składnikami są polimery, substancje rozpuszczone w wodzie lub żelopodobne. Czasem określa się je mianem “płynnego mikroplastiku”, co jest nie tylko mylące, lecz także pozbawione podstaw naukowych. Stosowane w niewielkich ilościach – jako zagęszczacze, stabilizatory lub środki błonotwórcze – wykazują szereg korzystnych działań, takich jak zwiększona wodoodporność w produktach przeciwsłonecznych lub silniejszy efekt wygładzenia włosów w przypadku szamponów. Jednak zgodnie z definicją Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), polimery te nie są mikroplastikiem. Bez względu na to, jak je nazwiemy oraz ich przeznaczenie, wszystkie polimery stosowane w kosmetykach NIVEA muszą spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Dlatego są one substancjami bardzo dobrze tolerowanymi przez skórę i nie uczulającymi. NIVEA zapewnia, że do końca 2025 r. wszystkie polimery stosowane w naszych europejskich recepturach będą biodegradowalne. Biodegradowalność ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala wykluczyć ewentualny negatywny wpływ na ekosystemy.

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób martwi wpływ ich ulubionych kosmetyków na systemy wodne. Dlatego właśnie zobowiązujemy się do stosowania polimerów biodegradowalnych. Rozpoczęliśmy już proces reformulacji produktów do mycia ciała oraz ochrony przeciwsłonecznej.

sustainable shower gel

Nasze produkty do mycia ciała: wolne od mikroplastiku, z biodegradowalnymi polimerami

Zakończyliśmy proces reformulacji podstawowego asortymentu produktów do mycia ciała. Wszystkie istotne informacje znajdują się na stronach ze szczegółowymi opisami produktów, dzięki czemu możesz dokonać świadomego zakupu.

sunscreen

Nasze produkty do ochrony przeciwsłonecznej: wolne od mikroplastiku, z biodegradowalnymi polimerami

Proces reformulacji produktów do ochrony przeciwsłonecznej wciąż trwa. Pierwszymi premierowymi produktami będą nowe kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci zawierające wyłącznie mineralne filtry UV.

JEDNA SKÓRA. JEDNA PLANETA. JEDNA TROSKA.

Pragniemy być w 100% transparentni, dlatego chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju w NIVEA. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na tej stronie lub szukasz bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy na stronę internetową naszej macierzystej firmy Beiersdorf poświęconą tematyce zrównoważonego rozwoju.