Słownik składników

A-E

1,2-HEKSANODIOL

1,2-Heksanodiol pełni zwykle funkcję substancji nawilżającej, humektanta (substancji higroskopijnej, substancji wiążącej wodę lub przyciągającą wilgoć), solubilizatora czyli substancji, która wprowadza do roztworu wodnego składnik nierozpuszczalny lub trudno rozpuszczalny w wodzie oraz środka kondycjonującego. Rozpuszcza lipofilowe składniki aktywne. Składnik ten znajduje zastosowanie w produkcji środków do pielęgnacji skóry i włosów, perfum, artykułów higieny osobistej, kosmetyków do makijażu i innych. 

KOPOLIMER AKRYLOAMIDU I AKRYLANU AMONU

Kopolimer akryloamidu i akrylanu amonu typowe polimery syntetyczne, które są zazwyczaj wykorzystywane do zagęszczania i stabilizowania emulsji, takich jak kremy czy balsamy szczególnie, jeśli obecne są filtry UV, minerały czy sole. Kopolimer akryloamidu i akrylanu amonu może być również stosowany w celu regulowania lepkości bądź tworzenia, stabilizowania lekkich emulsji, które nie zawierają emulgatorów.

KOPOLIMER AKRYLOAMIDU I METAKRYLANU AMONU

Kopolimery akryloamidu i metakrylanu amonu typowe polimery syntetyczne, które są zazwyczaj wykorzystywane w produktach kosmetycznych jako wodoodporny związek filmotwórczy. Tworząc cienki elastyczny film, zapobiegają zmyciu produktu przez wodę.

KOPOLIMER AKRYLOWY (INCI: ACRYLATES COPOLYMER)

Kopolimer akrylowy typowy polimer syntetyczny, który jest zazwyczaj wykorzystywany do zagęszczania preparatów na bazie wody (np. żele pod prysznic) szczególnie, gdy pojawia się potrzeba zawieszenia i ustabilizowania kulek bądź innych cząstek stałych. Kopolimer akrylowy nadaje produktom myjącym wygląd klarownego żelu nawet w obecności dużej ilości środków powierzchniowo czynnych. Niektóre specjalne cechy kopolimerów akrylowych mają również działanie filmotwórcze. Cechy te są nieodzowne w przypadku produktów do stylizacji, takich jak lakiery do włosów, pozwalając utrwalić fryzurę bez pozostawiania na włosach niechcianego osadu.

KOPOLIMER KWASU AKRYLOWEGO I ALKILOMETAKRYLANU O DŁUGOŚCI ŁAŃCUCHA C10-30 (INCI: ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER)

Kopolimer kwasu akrylowego i alkilometakrylanu o długości łańcucha C10-30 typowe polimery syntetyczne, które są zazwyczaj wykorzystywane do zagęszczenia preparatów na bazie wody, takich jak żele pod prysznic, bądź emulsji stabilizujących, takich jak kremy czy balsamy, szczególnie jeśli obecne są filtry UV, minerały czy sole. Kopolimer kwasu akrylowego i alkilometakrylanu o długości łańcucha C10-30 tworzy przezroczyste żele w wodzie o różnych właściwościach reologicznych. Kopolimer kwasu akrylowego i alkilometakrylanu o długości łańcucha C10-30 może być również stosowany w celu regulowania lepkości bądź tworzenia, stabilizowania lekkich emulsji, które nie zawierają emulgatorów.

KOPOLIMER KWASU AKRYLOWEGO I HYDROKSYESTRÓW AKRYLOWYCH (INCI: ACRYLATES/HYDROXYESTERS ACRYLATES COPOLYMER)

Kopolimer kwasu akrylowego i hydroksyestrów akrylowych utrwala fryzurę, obniżając zdolność włosa do wchłaniania wilgoci i zapobiega elektryzowaniu się włosów. Tworzy cienką warstwę na skórze, włosach bądź paznokciach. Kopolimer jest polimerem powstającym z połączenia stosunkowo niewielkich związków chemicznych zwanych monomerami w bardzo dużą cząsteczkę o innych właściwościach.

KOPOLIMER KWASU AKRYLOWEGO I OKTYLAKRYLAMIDU (INCI: ACRYLATES/OCTYLACRYLAMIDE COPOLYMER)

Kopolimer kwasu akrylowego i oktylakrylamidu utrwala fryzurę, obniżając zdolność włosa do wchłaniania wilgoci i zapobiega elektryzowaniu się włosów. Tworzy cienką warstwę na skórze, włosach bądź paznokciach. Kopolimer jest polimerem powstającym z połączenia stosunkowo niewielkich związków chemicznych zwanych monomerami w bardzo dużą cząsteczkę o innych właściwościach.

USIECIOWANY POLIMER KWASU AKRYLOWEGO I METAKRYLANU ALKOHOLU STEARYLOWEGO OKSYETYLENOWANEGO 20 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: ACRYLATES/STEARETH-20 METHACRYLATE CROSSPOLYMER)

Usieciowany polimer kwasu akrylowego i metakrylanu alkoholu stearylowego oksyetylenowanego 20 molami tlenku etylenu jest polimerem syntetycznym stosowanym w formułach o dużej zawratosci wody. Z uwagi na zmiany hydrofobowe (lipofilne) składnik ten jest wysoce wydajnym polimerem o właściwościach zagęszczających i stabilizujących, tworzącym konsystencję żelu w wodzie nawet w obecności dużej ilości środków powierzchniowo czynnych.

USIECIOWANY KOPOLIMER KWASU AKRYLOWEGO I WINYLOPIROLIDONU (INCI: ACRYLIC ACID/VP CROSSPOLYMER)

Usieciowany kopolimer kwasu akrylowego i winylopirolidonu polimer syntetyczny, który jest zazwyczaj wykorzystywany do zagęszczenia preparatów o dużej zawartości wody bądź stabilizowania emulsji takich jak kremy czy balsamy. Składnik ten pozostawia na skórze uczucie lekkości i nie lepi się. Jest to polimer wykorzystywany do zawieszania pigmentów w kosmetykach do makijażu bądź produktach do opalania.

ALANINE

The ingredient Alanine belongs to the group of amino acids. It helps keeping the skin in good skon condition.

Alcohol

Alkohol stosowany jest do rozpuszczania pozostałych składników formuły produktu kosmetycznego. Alkohol wzmacnia uczucie świeżości w wielu produktach takich jak kremy do ciała, kremy do golenia oraz produkty ochrony przeciwsłonecznej.

ALKOHOL DENATUROWANY (INCI: ALCOHOL DENAT)

Etanol - zwany również alkoholem etylowym - stosowany w naszych preparatach jest składnikiem pochodzenia roślinnego. Jest on od dziesięcioleci popularnym składnikiem stosowanym do produkcji wielu kosmetyków i produktów upiększających. W balsamach i kremach pełni funkcję rozpuszczalnika, zapobiegając przed ich rozwarstwianiem. Skrót „Denat.” oznacza alkohol denaturowany. Pełni funkcję skutecznego konserwantu (E138), często używanego w kosmetykach naturalnych.

PROSZEK Z SOKU LIŚCI ALOESU ZWYCZAJNEGO / ALOES (INCI: ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER / ALOE VERA)

Aloes zwyczajny bądź leczniczy (Aloe vera), znany również jako aloes barbadoski bądź "burn aloe" jest gatunkiem rośliny z rodziny aloesowatych. Aloes jest stosowany w medycynie od tysięcy lat do ochrony, leczenia i kojenia skóry. Zawartość wilgoci w liściu aloesu wynosi przeciętnie 95%. Jest ona utrzymywana w roślinie za pomocą woskowej warstwy zewnętrznej. Badania potwierdziły, że żel z aloesu może zapewnić skórze nawilżenie i jednocześnie ochronić ją przed wysuszeniem. Z liści aloesu uzyskuje się przejrzysty żel. Po oderwaniu liścia aloesu, można nałożyć znajdujący się w nim żel na suchą, poparzoną słońcem bądź zranioną skórę.

3-METYLO-4-(2,6,6-TRIMETYLO-2-CYKLOHEKSEN-1-YLO)-3-BUTEN-2-ON - ZAPACH KWIATOWO FIOŁKOWO DRZEWNY (INCI: ALPHA-ISOMETHYL IONONE - FLORAL VIOLET WOODY)

Charakterystyczny składnik zapachowy o kwiatowej nucie pudrowej fiołków i kosaćca (irysa), przywołujący na myśl czerwone jagody. Nadaje kwiatowemu bukietowi bogactwa i podkreśla jego pielęgnacyjny charakter. Zapachowa obietnica otulającej delikatności.

SÓL SODOWA OKTENYLOBURSZTYNIANU SKROBIOWEGO (INCI: ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE)

Sól sodowa oktenylobursztynianu skrobiowego jest modyfikowaną skrobią hydrofobową wykazującą silne powinowactwo z olejem bądź sebum.

STEARYNIAN GLINU (INCI: ALUMINIUM STEARATES)

Stearynian glinu jest solą aluminiową kwasu tłuszczowego. Ma zastosowanie w wielu preparatach kosmetycznych, ponieważ poprawia stabilność emulsji i konsystencję preparatów takich jak kremy czy balsamy. Stearynian glinu jest wiążącym wodę składnikiem nadającym konsystencję. Wchodzi w skład oleożeli w preparatach na bazie oleju.

DIMETIKON AMINOETYLOAMINOPROPYLU (INCI: AMINOETHYLAMINOPROPYL DIMETHICONE)

Składnik ten jest silikonem. Są to syntetyki i występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję, a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

KOPOLIMER AKRYLOILODIMETYLOTAURYNIANU AMONU I POLIWINYLOPIROLIDONU (INCI: AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER)

Kopolimer akryloilodimetylotaurynianu amonu i poliwinylopirolidonu polimer syntetyczny, który jest zazwyczaj wykorzystywany do zagęszczenia preparatów o dużej zawartości wody, bądź stabilizowania emulsji takich jak kremy czy balsamy, w szczególności w lekkich preparatach, które nie zawierają emulgatorów. Składnik ten tworzy przezroczyste żele w wodzie o różnych właściwościach reologicznych.

AMODIMETIKON (INCI: AMODIMETHICONE)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję, a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

WODA (INCI: AQUA / WATER)

Woda jest przezroczystą, bezsmakową, bezzapachową i niemalże bezbarwną substancją, która jest podstawowym składnikiem strumieni, jezior i oceanów na ziemi oraz płynów w większości żywych organizmów. Jest niezbędna dla wszystkich form życia, choć nie jest źródłem żadnych kalorii ani organicznych substancji odżywczych. Woda jest składnikiem prawie wszystkich kremów, balsamów i produktów myjących.

OLEJ Z NASION DRZEWA ARGANOWEGO / OLEJ ARGANOWY (INCI: ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL / ARGAN OIL)

Olej arganowy (zwany również olejem z nasion drzewa arganowego) jest tłoczonym na zimno olejem ekstrahowanym z nasion drzewa arganowego. Olej arganowy zawiera ważne kwasy tłuszczowe omega takie jak kwas oleinowy i linolowy, a także fenole, α-tokoferol i witaminę E.

OLEJ Z NASION DRZEWA ARGANOWEGO / OLEJ ARGANOWY (INCI: ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL / ARGAN OIL)

Olej arganowy (zwany również olejem z nasion drzewa arganowego) jest tłoczonym na zimno olejem ekstrahowanym z nasion drzewa arganowego. Olej arganowy zawiera ważne kwasy tłuszczowe omega takie jak kwas oleinowy i linolowy, a także fenole, α-tokoferol i witaminę E.

CHLOROWODOREK L-ARGANINY (INCI: ARGININE HCL)

Argininę można znaleźć w gryce. W kosmetykach stosowana jest jako środek neutralizujący. Arginina wspomaga neutralizację różnorodnych kwasów, przez co zwiększa skuteczność preparatu. W preparatach neutralnych jest często wykorzystywana jako sól kwasu chlorowodorowego („chlorowodorek argininy”). Arginina wspomaga nawodnienie skóry.

KWAS ASKORBINOWY (INCI: ASCORBIC ACID)

Witamina C znana jest również jako kwas askorbinowy. W organizmie człowieka bierze udział w wielu procesach, jest zatem niezmiernie ważna. Owoce i warzywa są jej najważniejszym źródłem, szczególnie takie jak między innymi owoce aceroli, cytrusy, pietruszka, papryka, kiwi, owoce dzikiej róży, brokuły i rzeżucha.

MĄKA Z ZIARNA OWSA (INCI: AVENA SATIVA KERNEL FLOUR)

Owies (rodzaj Avena) jest rośliną osiągającą metr wysokości, występującą na całym świecie (poza tropikami). Głównymi składnikami występującymi w tej roślinie są: węglowodany, białka, tłuszcze i flawonoidy.

WYCIĄG Z PĘDÓW BAMBUSA (INCI: BAMBUSA VULGARIS SHOOT EXTRACT)

Wyciąg z pędów bambusa jest składnikiem pochodzenia roślinnego. Jest on stosowany w produktach do pielęgnacji skóry głównie w celu utrzymania dobrej kondycji skóry.

ALKOHOL BEHENYLOWY (INCI: BEHENYL ALCOHOL)

Alkohol behenylowy jest często pozyskiwany z roślinnych tłuszczów lub olejów. Z tego powodu, alkohol behenylowy jest zwany alkoholem tłuszczowym. Aczkolwiek alkohol behenylowy można również otrzymywać w wyniku hydrolizy wosków. Alkohol behenylowy znajduje się w wielu preparatach kosmetycznych, ponieważ poprawia stabilność emulsji i konsystencję preparatów takich jak kremy czy balsamy. Alkohol behenylowy ma postać stałej białej masy, która pełni rolę składnika wiążącego wodę i nadającego konsystencję.

CHLOREK BENZYLOAMONIOWY (INCI: BENZETHONIUM CHLORIDE)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych).

Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów.

Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed ich zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy.

Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym, a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania.

Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie.

Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN).

BENZOFENON-3 (INCI: BENZOPHENONE-3)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

BENZOFENON-4 (INCI: BENZOPHENONE-4)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

ALKOHOL BENZYLOWY (INCI: BENZYL ALCOHOL)

Alkohol benzylowy sam w sobie nie jest zapachem, aczkolwiek jest stosowany w niektórych produktach jako odpowiedni rozpuszczalnik różnych substancji zapachowych. Wchodzi w skład większości substancji zapachowych dostępnych na rynku. Niektóre produkty, które nie zawierają substancji zapachowych, mogą zawierać alkohol benzylowy. Alkohol benzylowy pełni wtedy funkcję substancji konserwującej chroniącej kosmetyk przed zepsuciem.

Bisabolol

Bisabolol is a component in the essential oil of natural chamomile (Matricaria chamomilla). Depending on site conditions and variety, the proportion of bisabolol in chamomile oil can be up to 50%.

Bisabolol plays a relatively large role in both, medical and cosmetic applications. For many products, however, synthetically produced bisabolol is preferred due to its high purity. Bisabolol is known for its anti-inflammatory and skin calming properties.

BIS-DIGLYCERYL POLYACYLADIPATE-2

Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2 is an semisolid emollient that mainly serves as an animal-free Lanolin substitute. It can improve water resistance of cosmetic formulations and has a good adhesion to the skin. The ingredient is known for it's very good skin compatibility as well as leaving a pleasant feeling on the skin. Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2 is suitable for skin, sun and lip products. Its main part is based on a renewable, plant-based source. A small portion of the molecule is synthetic.

BIS-(IZOSTEROILOWY/OLEILOWO IZOPROPYLOWY) DIMETYLOSIARCZAN (INCI: BIS-(ISOSTEAROYL/OLEOYL ISOPROPYL) DIMONIUM METHOSULFATE)

BIS-(izosteroilowy/oleilowo izopropylowy) dimetylosiarczan jest składnikiem kondycjonującym o dobrych parametrach, ułatwiającym rozczesywanie włosów, nadającym im połysk i wygładzającym.

BEMOTRIZINOL (INCI: BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

KOPOLIMER AKRYLANU BUTYLU/METAKRYLANU CHLORKU TRIMETYLOAMONIOWEGO/STYRENU (INCI: BUTYL ACRYLATE/ETHYLTRIMONIUM CHLORIDE METHACRYLATE/STYRENE COPOLYMER)

Kopolimer akrylanu butylu/metakrylanu chlorku trimetyloamoniowego/styrenu jest składnikiem kondycjonującym o dobrych parametrach, ułatwiającym rozczesywanie włosów, nadającym im połysk i wygładzającym.

1-(4-TERT-BUTYLOFENYLO)-3-(4-METOKSYFENYLO)PROPANO-1,3-DON. NAZWA ZWYCZAJOWA: AVOBENZONE (INCI: BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

1,2-BUTANDIOL, DIESTRY Z KWASAMI OKTANOWYM I DEKANOWYM (INCI: BUTYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE)

Składnik ten jest w głównej mierze oparty na odnawialnym źródle pochodzenia roślinnego (oleju kokosowym). Niewielka część jego cząsteczki jest ropopochodna. Pozostawia uczucie lekkiej, suchej, nietłustej skóry i jest często stosowany w produktach do opalania, gdyż dobrze rozpuszcza filtry UV.

BUTYLENE GLYCOL DICAPRYLATE/DICAPRATE

Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate is the ester of butylene glycol and caprylic/capric acid. It's main part is based on a renewable, plant-based (coconut oil) source. A small portion of the molecule is sourced via petrochemical feedstock. It leaves a light, dry, non-oily skin feeling and is often used for sun care products because it is a good solvent for UV-filters.

MASŁO SHEA/ MASŁO KARITE (INCI: BUTYROSPERMUM PARKI BUTTER/SHEABUTTER)

Masło shea (masło karite, masłosz Parka) to wyciąg o kremowej konsystencji z orzechów drzewa masłowego rosnącego w Afryce. Stosowane w Afryce od wielu lat, nadaje włosom połysk i poprawia wytrzymałość skóry i włosów. Masło shea jest zbawiennym składnikiem dla skóry. Zawiera wysokie stężenie witamin A oraz E, posiadających wiele właściwości leczniczych. Podobnie jak zwykłe masło, masło shea rozpuszcza się w temperaturze ciała, pozostawiając skórę gładką i miękką. Zawiera kompleks różnych lipidów, niezbędnych kwasów tłuszczowych i składników odżywczych, koniecznych do produkcji kolagenu i wspomagających ochronną funkcję skóry.

ALKIL BENZOESANU C12-15 (INCI: C12-15 ALKYL BENZOATE)

Ester kwasu benzoesowego i alkoholi tłuszczowych C12-15, to przyjazny dla skóry syntetyczny emolient. Jest składnikiem olejowym o lekko tłustym charakterze. Dobrze rozprowadza się na skórze, nie pozostawiając na niej tłustej powłoki i jest cennym rozpuszczalnikiem wielu składników produktów kosmetycznych.

OKSYETYLENOWANE ALKOHOLE TŁUSZCZOWE C12-15 (INCI: C12-15 PARETH-3)

Oksyetylenowane alkohole tłuszczowe C12-15 są środkami powierzchniowo czynnymi i emulgatorami, które pozwalają na łączenie się oleju z wodą i stabilizują tego typu preparaty.

ALKANY C-15-19 (INCI: C15-19 ALKANE)

Alkany C15-C19 są ropopochodnymi emolientami. Są mieszaniną alkanów liniowych o liczbie atomów węgla od 15 do 19 w łańcuchu alkilowym. Sprawiają, że skóra jest świeża, jedwabista i miękka w dotyku.

C20-40 ALKYL STEARATE

C20-40 Alkyl Stearate is a high melting and very hard synthetic ester wax. It can replace the monoester fraction of beeswax in cosmetic products. It is often used for sticks or as a stabilizer in emulsions that boosts consistency.

CALCIUM CARBONATE

Hydrogen Peroxide is added to cosmetics and personal care products as an antimicrobial agent and as an oxidizing agent. The function of antimicrobial agents is to kill or inhibit the growth or reproduction of microorganisms. In cosmetics and personal care products, oxidizing agents are used to form dyestuffs during oxidative hair dyeing, and to oxygenate stains on the teeth to further whiten the teeth.

Calcium Chloride

Calcium Chloride is an inorganic salt used in various cosmetics and personal care products; it is used to stabilize emulsions.

WYCIĄG Z LIŚCI HERBATY CHIŃSKIEJ/WYCIĄG Z LIŚCI CZARNEJ HERBATY (INCI: CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT/BLACK TEA EXTRACT)

Czarna herbata wytwarzana jest ze zwiędniętych i zrolowanych liści, poddanych następnie procesowi fermentacji. Po czym proces utleniania zostaje zakończony. Wyciąg uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Z uwagi na to, że wyciąg z czarnej herbaty zawiera kofeinę, działa on ożywczo na skórę i pozostawia uczucie świeżości.

WYCIĄG Z LIŚCI HERBATY CHIŃSKIEJ/WYCIĄG Z LIŚCI ZIELONEJ HERBATY (INCI: CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT/GREEN TEA EXTRACT)

Wyciąg z liści zielonej herbaty jest ekstraktem z zielonej herbaty, pochodzącym z liści krzewu herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Wyciąg z liści zielonej herbaty jest bogaty w antyoksydanty znane ze swoich właściwości chroniących komórki w organizmie. Wyciąg z liści zielonej herbaty jest również stosowany ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, chroniące skórę przed jej uszkodzeniem przez wolne rodniki.

TRÓJGLICERYD KAPRYLOWO-KAPRYNOWY (INCI: CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE)

Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy jest mieszanką triestrów pochodzenia roślinnego z oleju kokosowego i gliceryny. Zaletą tego oleju jest jego duża stabilność względem utleniania. Poprawia estetyczny wygląd produktu. Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy jest znakomitym środkiem kondycjonującym skórę oraz wygładzającym i zmiękczającym skórę. Pozostawia przyjemnie uczucie na skórze i dlatego jest często stosowany do produkcji np., kremów, balsamów, produktów do pielęgnacji ust i filtrów przeciwsłonecznych.

WOSK KANDELILA (INCI: CANDELILLA CERA)

Wosk kandelila jest oczyszczonym woskiem roślinnym pozyskiwanym z liści wilczomlecza, zwanego również Euphorbia cerifera bądź Euphorbiaceae.

GLIKOL KAPRYLOWY (INCI: CAPRYLYL GLYCOL)

Glikol kaprylowy jest wielozadaniowym dodatkiem, który działa jak związek zwilżający i regulujący lepkość. Znany jest z tego, że pozostawia skórę przyjemną i miękką w dotyku. Składnik ten posiada również właściwości przeciwbakteryjne i wchodzi w skład emulsji oraz produktów spłukiwanych.

GLUKOZYD KAPRYLOWO KAPRYNOWY (INCI: CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE)

Glukozyd kaprylowo kaprynowy pozyskiwany jest w drodze reakcji alkoholu z glukozą. W wyniku tej reakcji powstaje łagodny środek powierzchniowo czynny, szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji niemowląt, twarzy i mycia ciała. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

KARBOMER (INCI: CARBOMER)

Karbomer polimer syntetyczny na bazie kwasu akrylowego. Wykorzystywany do zagęszczenia preparatów o dużej zawartości wody bądź stabilizowania emulsji takich jak kremy czy balsamy. Polimer ten pozwala uzyskać konsystencje o różnych właściwościach reologicznych.

GUMA CELULOZOWA (INCI: CELLULOSE GUM)

Guma celulozowa jest rozpuszczalnym w wodzie polimerem na bazie modyfikowanej celulozy pochodzenia naturalnego. Guma celulozowa wykazuje po zneutralizowaniu działanie zagęszczające różne produkty wodne. Tworzy przezroczyste żele bądź zwiększa spójność emulsji. Guma celulozowa jest szeroko stosowana w produktach kosmetycznych, farmaceutycznych czy spożywczych.

Centaurea Cyanus Flower Extract

Centaurea cyanus flower extract is also known as cornflower extract. The deep blue cornflower used to grow prolifically across Britain’s wildflower meadows. Its specific name, cyanus, literally means ‘dark blue’ in Greek. The herbal ingredient is widely used in skin care cosmetic products.

WOSK MIKROKRYSTALICZNY (INCI: CERA MICROCRISTALLINA)

Składniki na bazie olejów mineralnych są tłuszczami pochodzenia kopalnego. Te wysoko-oczyszczone składniki występują w różnych formach (olejów, żeli ...) i są pozbawione koloru, zapachu i smaku. Najbardziej znanym olejem mineralnym stosowanym w produktach kosmetycznych jest parafina ciekła.

Wyróżniamy dwa rodzaje: mineralne oleje syntetyczne, które są idealnie czyste oraz ropopochodne oleje mineralne. Te ostatnie są rafinowanymi olejami mineralnymi, pozyskiwanymi w wyniku oczyszczenia materiałów pochodzenia kopalnego, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Oleje mineralne zawarte w naszych kosmetykach są produktami farmaceutycznej jakości, w związku z czym charakteryzują się wysoką czystością.

Główną funkcją tej grupy składników jest ochrona skóry przed odwodnieniem. Dodatkowo składniki te poprawiają jakość konsystencji, a także skutecznie zmywają i usuwają makijaż.

Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera te składniki, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Możesz łatwo odnaleźć składniki na bazie olejów mineralnych po takich nazwach jak „PARAFFINUM LIQUIDUM”, „CERA MICROCRISTALLINA”, „OZOKERITE”, „PARAFFIN” czy „SYNTHETIC WAX”.

Ceramide NP

Ceramides are special fats that occur naturally in our skin and build our skin barrier. These fats are called sphingolipids. They are the main component of the uppermost layer of our skin: the horny layer (stratum corneum).  Ceramides are known for their anti-ageing properties and are widely used in skin care products. 

Ceteareth-6

Ceteareth-6 helps to form a stable emulsion. Ceteareth-6 is made on the base of a mixture of cetyl and stearyl alcohol, which could be both naturally derived.

OKSYETYLENOWANA 20 MOLAMI TLENKU ETYLENU MIESZANINA ALKOHOLU CETYLOWEGO I STEARYLOWEGO (INCI: CETEARETH-20)

Oksyetylenowana 20 molami tlenku etylenu mieszanina alkoholu cetylowego i stearylowego jest związkiem syntetyzowanym w procesie zwanym etoksylowaniem. Jest to reakcja chemiczna, w wyniku której dodawany jest tlenek etylenu do substratu zawierającego alkohol cetylowy i stearylowy. Składnik pełni funkcję środka powierzchniowo czynnego i emulgatora w wielu różnych kosmetykach i produktach higieny osobistej, takich jak między innymi produkty nawilżające do twarzy, kuracje przeciwstarzeniowe, odżywki, płyny do mycia twarzy, filtry przeciwsłoneczne, preparaty złuszczające oraz kuracje przeciwtrądzikowe.

Emulgator ten zmniejsza napięcie powierzchniowe ustawiając się w miejscu połączenia olej/woda lub powietrze/woda, co działa na emulsję stabilizująco.

ALKOHOL CETEARYLOWY (INCI: CETEARYL ALCOHOL)

Alkohol cetearylowy jest mieszaniną alkoholu cetylowego (heksadekanolu) i alkoholu stearylowego (oktadekanolu).

Oba te składniki są często pozyskiwane z roślinnych tłuszczów lub olejów. Z tego też powodu, oba te alkohole są zwane alkoholami tłuszczowymi. Aczkolwiek alkohol cetylowy (heksadekanol) i alkohol stearylowy (oktadekanol) można również pozyskać w wyniku hydrolizy wosków. Alkohol cetearylowy znajduje się w wielu preparatach kosmetycznych, ponieważ poprawia stabilność emulsji i konsystencję preparatów. Alkohol cetearylowy ma postać stałej białej masy, która pełni rolę składnika wiążącego wodę i konsystencjotwórczego.

Cetearyl Isononanoate

Cetearyl Isononanoate is the ester of Pelargonic Acid and Cetearyl Alcohol. Its main part is based on a renewable, plant-based (palm- and/or palmkernel oil) source. A smaller portion of the molecule is sourced via petro-chemical feedstock. Cetearyl Isononanoate is a medium viscous with strong hydrophobic (water repellent) properties that soften and smoothen rough skin.

ALKOHOL CETYLOWY (INCI: CETYL ALCOHOL)

Alkohol cetylowy jest często pozyskiwany z roślinnych tłuszczów lub olejów. Z tego też powodu, alkohol cetylowy jest zwany alkoholem tłuszczowym. Aczkolwiek, alkohol cetylowy można pozyskiwać również w wyniku hydrolizy wosków. Alkohol cetylowy znajduje się w wielu preparatach kosmetycznych, ponieważ poprawia stabilność emulsji i konsystencję preparatów takich jak kremy czy balsamy. Alkohol cetylowy ma postać stałej białej masy, która pełni rolę składnika wiążącego wodę i konsystencjotwórczego.

PALMITYNIAN CETYLU (INCI: CETYL PALMITATE)

Palmitynian cetylu jest estrem alkoholu cetyloweo i kwasu palmitynowego. Jest białą, krystaliczną, przypominającą wosk substancją i sprawia, że skóra staje się miękka i gładka z wyglądu. Jest zazwyczaj stosowany w produktach kosmetycznych jako zagęszczacz lub emolient.

CHLOREK CETYLOTRÓJMETYLOAMONIOWY (INCI: CETRIMONIUM CHLORIDE)

Chlorek cetylotrójmetyloamoniowy jest czwartorzędową solą amonową. Ponieważ ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega bądź ogranicza ich elektryzowanie, znajduje się zazwyczaj w odżywkach do włosów, farbach i szamponach koloryzujących.

WYCIĄG Z KWIATÓW RUMIANKU POSPOLITEGO/RUMIANEK (INCI: CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT/CHAMOMILE)

Właściwości lecznicze kwiatów rumianku są znane od wieków. Kwiaty rumianku były stosowane jako rośliny lecznicze już w starożytnym Egipcie. Wyciąg z kwiatów rumianku uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Wyciąg z kwiatów rumianku jest szczególnie polecany do stosowania na skórę, ze względu na jego przeciwzapalne właściwości. Kwiaty rumianku zawierają alfa-bisabolol, szczególnie ułatwiający gojenie ran.

Charcoal Powder

Charcoal powder is the dried, carbonaceous material obtained from the heating of organic substance. It is a micro-porous material with excellent absorption property for its large specific surface area. It is used for cleaning skin, and is widely used in products for oily and acne prone skin types.

Chitosan

This ingredient is solid and is not soluble in water. In cosmetics and personal care products, these siloxane polymers may be used in bath products, eye makeup, makeup, lipstick, nail polish, as well as hair and skin care products

Chondrus Crispus Extract

Chondrus Crispus Extract also known as Carrageenan is a natural anionic polymer extracted from red seaweeds. Depending on the type, Chondrus Crispus Extract is soluble in cold or hot water, it can thicken water and also form gels. In cosmetic products it is used to thicken cleansing products or to stabilize emulsions.  Chondrus Crispus Extract has also a specific sensory profile that supports a pleasant skin feel.

CI 10316 - ŻÓŁTY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 10316)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 11680 - ŻÓŁTY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 11680)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 12490 - CZERWONY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 12490)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 14720 - CZERWONY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 14720)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 15985 - ŻÓŁTO - POMARAŃCZOWY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 15985)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 15850 - CZERWONY SYNTETYCZNY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 15850)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 60725 - fioletowy barwnik kosmetyczny (INCI: CI 60725)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 61565

The abbreviation CI means Color Index. The additional number describes a specific color, e.g. CI 42090 is a blue color. Colors are used in decorative cosmetics as well as for skin-care formulations.

CI 16035 - CZERWONY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 16035)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 61570 - zielony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 61570)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 17200 - CZERWONY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 17200)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 73360 - czerwony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 73360)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 19140 - ŻÓŁTY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 19140)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 74160 - niebieski barwnik kosmetyczny (INCI: CI 74160)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 28440 - CZARNY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 28440)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 75470 - czerwony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 75470)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 40800 - POMARAŃCZOWY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 40800)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77007 - niebieski barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77007)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 42053 - ZIELONY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 42053)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77268:1 - czarny barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77268:1)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 42090 - NIEBIESKI BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 42090)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry. Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77288 - zielony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77288)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77289 - zielony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77289)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 47005 - ŻÓŁTY BARWNIK KOSMETYCZNY (INCI: CI 47005)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski. Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77491 - czerwony barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77491)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77492 - żółty barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77492)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77499 - czarny barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77499)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

CI 77891 - biały barwnik kosmetyczny (INCI: CI 77891)

Skrót CI oznacza Indeks barwników i pigmentów. Występujący po nim numer oznacza konkretny barwnik lub pigment, np. CI 42090 to barwnik niebieski.
Barwniki stosowane są w kosmetykach do makijażu oraz w preparatach do pielęgnacji skóry.

KWAS CYTRYNOWY (INCI: CITRIC ACID)

Kwasy alfahydroksylowe (skrót: AHAs) to grupa składników takich jak np. kwas mlekowy i cytrynowy. Kwasy alfahydroksylowe można znaleźć w owocach takich jak grejpfruty i cytryny, a także w trzcinie cukrowej i mleku. Często nazywane kwasami owocowymi, są stosowane w niskich stężeniach, aby delikatnie przyśpieszać naturalny proces złuszczania naskórka. Powoduje to złuszczanie się zrogowaciałego naskórka, co poprawia wygląd i kondycję skóry.

CYTRONELOL - KWIATOWO RÓŻANO CYTRUSOWY (INCI: CITRONELLOL - FLORAL ROSE CITRUS)

Składnik ten występuje w geranium, różach i większości kwiatów. Nadaje naturalny zapach różanym kompozycjom zapachowym dla kobiet i jest niezbędnym elementem zapachów dla mężczyzn z nutą paproci, tak zwanych zapachów fougére. Surowiec ten nadaje różanego zapachu i naturalnie delikatnej orzeźwiającej świeżości.

DIETANOLOAMID KWASÓW TŁUSZCZOWYCH Z OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: COCAMIDE DEA)

Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego jest lepką cieczą stosowaną jako substancja pianotwórcza w szamponach i produktach do kąpieli. Składnik ten pozyskuje się w procesie reakcji zachodzącej pomiędzy mieszaniną kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego a dietanoloamidem. Skrót „DEA” oznacza dietanoloamid. Nie należy go mylić z zupełnie inną substancją o całkowicie innych właściwościach zwaną dieatanoloaminą, znaną również czasami jako „DEA”. Dietanoloamina nie jest dozwolona do stosowania w kosmetykach zgodnie z przepisami dotyczącymi kosmetyków. Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego jest bezpieczny i można go stosować w kosmetykach. Wszystkie składniki kosmetyków muszą być bezpieczne, zgodnie z rygorystycznymi europejskimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa kosmetyków. Bezpieczeństwo dietanoloamidu kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego nie zostało zakwestionowane przez Komisję Europejską ani jej niezależny Komitet doradczy ekspertów, Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety - SCCS).

KOKAMIDOPROPYLOBETAINA (INCI: COCAMIDOPROPYL BETAINE)

Kokamidopropylobetaina jest łagodną amfoteryczną substancją powierzchniowo czynną, stosowaną w szamponach i preparatach oczyszczających do twarzy. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

BETAINA KOKOSOWA (INCI: COCO-BETAINE)

Betaina kokosowa jest łagodną amfoteryczną substancją powierzchniowo czynną, stosowaną w szamponach i preparatach myjących do twarzy. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

MIESZANINA ESTRÓW KWASÓW KAPRYLOWEGO I KAPRYNOWEGO Z ALKOHOLAMI Z OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: COCO-CAPRYLATE/CAPRATE)

Mieszanina estrów kwasów kaprylowego i kaprynowego z alkoholami z oleju kokosowego jest produktem pochodzenia naturalnego z alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego pozyskiwanym z nasion bądź miąższu dojrzałych kokosów i określonej mieszaniny frakcjonowanych kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego. Jest łatwo rozprowadzającym się emolientem i substancją renatłuszczającą. Dzięki temu, że mieszanina łatwo się rozprowadza, nadając jednocześnie uczucia lekkości sprawia, że nasza skóra wygląda elegancko. Nie utlenia się i jest bezzapachowa. Będąc zbilansowanym emolientem, jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o wszelkiego typu preparaty do pielęgnacji skóry dla dzieci, do masażu i nie tylko.

POLIGLUKOZYD KWASÓW OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: COCO-GLUCOSIDE)

Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego powstaje w wyniku reakcji kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego z glukozą. W wyniku tej reakcji powstaje łagodny środek powierzchniowo czynny, szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji niemowląt, twarzy i do mycia ciała. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

MIESZANINA MONOGLICERYDÓW OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: COCOGLYCERIDES)

Mieszanina monoglicerydów oleju kokosowego jest pozyskiwana z odnawialnego w 100% surowca. Uzyskuje się ją z trójglicerydów olejów roślinnych pochodzących z oleju kokosowego. Emolient ten jest szeroko stosowany w kosmetykach, gdyż poprawia kondycję skóry i sprawia, że jest elastyczna i gładka.

KOKOSOWE KWASY TŁUSZCZOWE (INCI: COCONUT ACID)

Kokosowe kwasy tłuszczowe to naturalna mieszanina kwasów tłuszczowych zawierających średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe, pochodzące z oleju kokosowego. Kokosowe kwasy tłuszczowe znajdują zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry jako środek powierzchniowo czynny/myjący, emolient i emulgator. Ponadto nawilża skórę i sprawia, że jest elastyczna i miękka. Wchłania się powoli i dłużej zachowuje świeżość.

MĄCZKA OWSIANA KOLOIDALNA (INCI: COLLOIDAL OATMEAL)

Mączka owsiana koloidalna jest drobno zmieloną mączką owsianą. Znana jest z łagodzenia drobnych podrażnień skóry. Mączka owsiana stosowana z kosmetykach i preparatach do pielęgnacji może być również nazywana „mączką z nasion owsa - Avena Sativa (Oat) Kernel Meal”.

WOSK KARNAUBA (INCI: COPERNICIA CERIFERA CERA)

Wosk karnauba jest oczyszczonym woskiem roślinnym pozyskiwanym z młodych liści kopernicji woskodajnej (palmy Copernicia cerifera) rosnącej w Brazylii.

KREATYNA (INCI: CREATINE)

Kreatyna syntetyzowana przez ludzki organizm z aminokwasów, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii do komórek. Komórki utrzymują prawidłowy poziom kreatyny dzięki biosyntezie z aminokwasów argininy, glicyny i metioniny oraz/lub ewentualnie w wyniku spożycia mięsa i ryb. Kreatyna odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii do naszego organizmu, ponieważ działa jak bateria, która przekazuje, transportuje i uwalnia energię, pozwalając na zaspokojenie zmiennego zapotrzebowania energetycznego.

CYKLOMETYLOSILOKSAN (INCI: CYCLOMETHICONE)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”

GLUKOZYD DECYLOWY (INCI: DECYL GLUCOSIDE)

Glukozyd decylowy uzyskuje się w wyniku reakcji alkoholu z glukozą. W wyniku tej reakcji powstaje łagodny środek powierzchniowo czynny, szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji niemowląt, twarzy i do mycia ciała. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

Decyl Oleate

Decyl Oleate is the ester of decyl alcohol and oleic acid. It is a naturally derived emollient that leaves a sticky, soft and supple feel on the skin.

GLIKOL DECYLENOWY (INCI: DECYLENE GLYCOL)

Dekanediol (glikol decylenowy) jest składnikiem nawilżającym o właściwościach antybakteryjnych. Glikol decylenowy sprawia, że skóra jest miękka i gładka.

N-[1,3-BIS(HYDROKSYMETYLO)-2,5-DIOKSO-4-IMIDAZOLIDYNYLO]-N,N′-BIS(HYDROKSYMETYLO) MOCZNIK (INCI: DIAZOLIDINYL UREA)

 

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed ich zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN).

Dibutyl Adipate

Dibutyl Adipate is the diester of butyl alcohol and adipic acid. It is a synthetic, clear colorless oily liquid with good spreading properties on the skin. It gives the skin a soft and smooth appearance and is especially suitable for suncare formulations due to its excellent solubilizing capacities for crystalline UV-filters.  

WĘGLAN DIKAPRYLOWY (INCI: DICAPRYLYL CARBONATE)

Węglan dikaprylowy jest diestrem alkoholu kaprylowego (naturalnie pozyskiwanym z oleju palmowego, bądź oleju z ziaren palmowych) i kwasu węglowego (który jest ropopochodny). Węglan dikaprylowy jest łatwo rozprowadzającym się, suchym, nietłustym emolientem. Olej ten jest często stosowany np. w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy, antyperspirantach/dezodorantach, produktach do pielęgnacji niemowląt i preparatach do opalania.Dicaprylyl Carbonate is a diester of caprylyl alcohol (naturally derived from palm oil or palm kernel oil) and carbonic acid (from petrochemical feedstock). Dicaprylyl Carbonate is a fast-spreading, dry, non-greasy emollient. This oil is often used in e.g. body care, face care, antiperspirants/deodorants, baby care and sun care.

ETER DIKAPRYLOWY (INCI: DICAPRYLYL ETHER)

Eter dikaprylowy może być pochodzenia naturalnego (z oleju palmowego, bądź oleju z ziaren palmowych), bądź ropopochodny. Można go znaleźć np. w balsamach nawilżających, filtrach przeciwsłonecznych, kuracjach przeciwstarzeniowych, kremach pod oczy czy dezodorantach. 

ALKOHOL DICHLOROBENZYLOWY (INCI: DICHLOROBENZYL ALCOHOL)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed ich zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL)  i parabeny (e.g. METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN).

Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne   składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

Kwas benzoesowy, 4,4-((6-(((1,1-dimetylo)karbonylo)amino) 1,3,5-triazyna-2,4-dilo)diamino)bis-,bis(2-etyloheksylo) ester. Nazwa zwyczajowa: ISCOTRIZINOL (INCI: DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne  pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne   składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

DIETYLOHEKSYLO SYRINGYLIDENE MALONIAN (INCI: DIETHYLHEXYL SYRINGYLIDENEMALONATE)

Dietyloheksylo syringylidene malonian ma działanie przeciwutleniające i zabezpiecza kosmetyki przed fizycznym bądź chemicznym uszkodzeniem w wyniku działania światła.

POLIDIMETYLOSILOKSAN (INCI: DIMETHICONE)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”

KOPOLIMER DIMETIKONU (POLIDIMETYLOSILOKSANU) (INCI: DIMETHICONE CROSSPOLYMER)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

POLIDIMETYLOSILOKSAN Z TERMINALNYMI GRUPAMI HYDROKSYLOWYMI (INCI: DIMETHICONOL)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

Dipentaerythrityl Hexacaprylate/Hexacaprate

Tridecyl Stearate, Tridecyl Trimellitate and Dipentaerythrityl Hexacaprylate/Hexacaprate are blended to a unique combination of non-animal derived esters. The sensory of this emollient blend is rich but non-sticky, long-lasting silky and soft. It is derived from vegetable (the seeds/kernels/fruits of coconut and/or palm) and synthetic sources.

KOKOILOGLUTAMINIAN DWUSODU (INCI: DISODIUM COCOYL GLUTAMATE)

Kokoiloglutaminian dwusodu to łagodna anionowa substancja powierzchniowo czynna otrzymywana z aminokwasów. Stosowany w produktach do włosów i skóry, zapewnia dobre właściwości pieniące i myjące.

SÓL DWUSODOWA KWASU ETYLENODIAMINOTETRAOCTOWEGO (EDTA) (INCI: DISODIUM EDTA)

EDTA i sole EDTA (np. wersenian trójsodowy) są wytwarzane syntetycznie. Składnik ten stosowany jest w kosmetykach głownie ze względu na swoje doskonałe właściwości wiązania jonów metali. Wiązanie jonów metali zapobiega psuciu się kosmetyków.

SÓL DISODOWA SULFOBURSZTYNIANU OKSYETYLENOWANEGO ALKOHOLU LAURYLOWEGO (INCI: DISODIUM LAURETH SULFOSUCCINATE)

Sól disodowa sulfobursztynianu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, stosowanym w szamponach i produktach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

Sól disodowa sulfobursztynianu alkoholu laurylowego (INCI: DISODIUM LAURYL SULFOSUCCINATE)

Sól disodowa sulfobursztynianu alkoholu laurylowego jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, stosowanym w szamponach i produktach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

SÓL DISODOWA SULFOBURSZTYNIANIU POLIOKSYETYLENOWANEGO 5 MOLAMI CYTRYNIANIU LAURYLOWEGO (INCI:DISODIUM PEG-5 LAURYLCITRATE SULFOSUCCINATE)

Sól disodowa sulfobursztynianiu polioksyetylenowanego 5 molami cytrynianu laurylowego jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, stosowanym w szamponach i produktach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

FOSFORAN DWUSKROBIOWY (INCI: DISTARCH PHOSPHATE)

Fosforan dwuskrobiowy jest modyfikowaną skrobią naturalną pozyskiwaną zazwyczaj ze skrobi kukurydzianej. Proszek skrobi o wielkości cząstek µm adsorbuje ogromne ilości lipidów (olejów). Dzięki temu fosforan dwuskrobiowy będący składnikiem emulsji takich jak kremy czy balsamy, sprawia, że skóra jest mniej tłusta, gładka i delikatna. Fosforan dwuskrobiowy nadaje się idealnie do kosmetyków matujących.

HEKTORIT DISTEARDIMONIUM (INCI: DISTEARDIMONIUM HECTORITE)

Hektorit disteardimonium jest modyfikowaną glinką lipofilową zwaną również glinką organiczną. Surowiec ten zagęszcza oleje i jest stosowany w dezodorantach, mydłach w kostce bądź kosmetykach kolorowych. Hektorit disteardimonium stabilizuje również emulsje dzięki swoim właściwościom powodującym zagęszczanie olejów.

1,3-DIHYDROKSYMETYLO-5,5-DIMETYLOHYDANTOINA (INCI: DMDM HYDANTOIN)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL)  i parabeny (e.g. METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN).

KWAS WERSENOWY, KWAS ETYLENODIAMINOTETRAOCTOWY (INCI: EDTA)

EDTA i sole EDTA (np., wersenian trójsodowy) są wytwarzane syntetycznie. Składnik ten stosowany jest w kosmetykach głownie ze względu na swoje doskonałe właściwości wiązania jonów metali. Wiązanie jonów metali zapobiega psuciu się kosmetyków.

Ethylhexyl Cocoate

Ethylhexyl Cocoate is a high quality ester emolient. One part of the molecule is based on a renewable, plant-based (coconut) source.The other part is sourced via petrochemical feedstock. 
Ethylhexyl Cocoate is widely used in cosmetic applications and can produce a soft skin feeling that is predominatly used in face and body care formulations. 

4-METOKSYCYNAMONIAN 2-ETYLOHEKSYLU (INCI: ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne   składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

SALICYLAN 2-ETYLOHEKSYLU (INCI: ETHYLHEXYL SALICYLATE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne  pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne   składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

Ethylhexyl Stearate

Ethylhexyl Stearate is a fast absorbing cosmetic oil with good spread ability that is oxidation stable. One part of the molecule is based on a renewable, plant-based (palm- and/or palmkernel oil) source. The other part is sourced via petrochemical feedstock. 
Ethylhexyl Stearate is suitable for all types of creams and lotions, body oils and bath additives and for use in sunscreens (due to its compatibility with UV filters). 

2,4,6 TRIANILINO-(P-KARBO-2'ETYLOHEKSYLO-1'OKSY)-1,3,5-TRIAZYNA (INCI: ETHYLHEXYL TRIAZONE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne  pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne   składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

ETYLOHEKSYLOGLICERYNA (INCI: ETHYLHEXYLGLYCERIN)

Emolient o łagodnym działaniu nawilżającym. Sprawia, że preparaty kosmetyczne pozostawiają naszą skórę miłą w dotyku. Co więcej poprawia skuteczność tradycyjnych konserwantów i może być wykorzystywany jako przeciwdrobnoustrojowy stabilizator w połączeniu z innymi składnikami kosmetyku. Etyloheksylogliceryna jest substancją dopuszczoną na całym świecie jako wszechstronny i wielofunkcyjny dodatek, a poza tym jest niezwykle skutecznym środkiem dezodoryzującym. Etyloheksylogliceryna skutecznie hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach, nie ingerując we florę bakteryjną skóry.

4-HYDROXYBENZOESAN ETYLU (INCI: ETHYLPARABEN)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym, a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL)  i parabeny (e.g. METHYLPARABEN).


F-J

WYCIĄG Z MORSZCZYNU PĘCHERZYKOWATEGO (INCI: FUCUS VESICULOSUS EXTRACT)

Wyciąg z morszczynu pęcherzykowatego jest wyciągiem z suszonej plechy morszczynu pęcherzykowatego. Morszczyn pęcherzykowaty jest jadalnym rodzajem wodorostów z rodziny brunatnic. Wyciąg zawiera niezwykle wysokie stężenie minerałów, takich jak między innymi sód i potas.

GERANIOL - KWIATOWY ZAPACH RÓŻY I PELARGONII (INCI: GERANIOL - FLORAL ROSE GERANIUM)

Jego niewielkie ilości można znaleźć w wielu różnych roślinach takich jak pelargonia, lawenda czy olejek neroli, cytroneli, itd. Jesteśmy nim otoczeni podczas każdego spaceru po ogrodzie różanym. Składnik kompozycji zapachowych, który nadaje im naturalną nutę zroszonych kwiatów.

WYCIĄG Z LIŚCI MIŁORZĘBU JAPOŃSKIEGO (INCI: GINKGO BILOBA LEAF EXTRACT)

Miłorząb japoński, zwany również cudownym drzewem, trafił do Europy z Japonii 200 lat temu. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego zawiera następujące składniki: flawonoidy, bilobalidy i gingkolidy. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego znane są również ze swoich właściwości pielęgnacyjnych.

Glucose

Glucose is a well-known sugar; naturally occurring and can be found in fruits and other parts of plants. Glucose is the most abundant monosaccharide, a subcategory of carbohydrates. Glucose is mainly made by plants and most algae during photosynthesis from water and carbon dioxide, using energy from sunlight. In cosmetic applications, glucose is used as a non-ionic thickener, e.g.skin care products.

GLICERYNA (1,2,3-propanotriol) (INCI: GLYCERIN)

Glicerol jest szeroko znaną substancją utrzymującą wilgoć, stosowaną w kosmetykach i produktach higieny osobistej. Jest bezbarwnym, bezzapachowym płynem, szeroko stosowanym jako składnik kosmetyków, który zatrzymuje wilgoć. Glicerol posiada trzy hydrofilowe (wodolubne) grupy hydroksylowe (tlenowo-wodorowe) odpowiedzialne za jego rozpuszczalność w wodzie i higroskopijność (co oznacza, że przyciąga wodę z powietrza).

Glyceryl Caprate

Monogliceryd kwasu kaprynowego jest substancją zwilżającą pochodzenia roślinnego o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Składnik ten wzmacnia działanie kwasów organicznych i różnych dopuszczonych do stosowania konserwantów. Dzięki swojej amfifilowej strukturze obniża napięcie powierzchniowe. Możliwe jest dzięki temu uzyskanie mniejszych kropel i bardziej stabilnych emulsji. W wyższych stężeniach może zmniejszać lepkość emulsji.

MONOGLICERYD KWASU KAPRYLOWEGO (OKTANOWEGO) (INCI: GLYCERYL CAPRYLATE)

Monogliceryd kwasu kaprylowego jest substancją zwilżającą pochodzenia roślinnego o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Wzmacnia działanie kwasów organicznych i różnych dopuszczonych do stosowania konserwantów. Dzięki swojej amfifilowej strukturze obniża napięcie powierzchniowe. Możliwe jest dzięki temu uzyskanie mniejszych kropel i bardziej stabilnych emulsji. W wyższych stężeniach może zmniejszać lepkość emulsji.

Glyceryl Isostearate

Glyceryl Isostearate is a mixture of glycerin and isostearic acid which can be of natural or synthetic origin. It is added to creams and lotions to form homogenous mixtures of oil and water. It not only stabilizes the emulsions but also influences the consistency of the formulations.

MONOGLICERYD KWASU OLEINOWEGO (INCI: GLYCERYL OLEATE)

Monogliceryd kwasu oleinowego jest roślinnego pochodzenia i ma dobre właściwości emulgujące. Jest często wykorzystywany do łączenia i stabilizowania wody i oleju. Dodatkowo sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna w dotyku.

MONOGLICERYD KWASU STEARYNOWEGO Nazwa zwyczajowa: Stearynian glicerolu (INCI: GLYCERYL STEARATE)

Stearynian glicerolu poprawia konsystencję i pełni rolę emulgatora w emulsjach typu O/W pochodzenia roślinnego. Jest stosowany jako stabilizator kremów i balsamów typu olej w wodzie, ze względu na swoje właściwości polegające na zwiększaniu lepkości i stabilizowaniu emulsji. W kosmetykach i produktach higieny osobistej stearynian glicerolu jest szeroko stosowany i można go znaleźć w balsamach, kremach, pudrach, produktach do mycia, bazach i podkładach, maskarach, cieniach do powiek, eyelinerach, odżywkach do włosów i płukankach oraz produktach ochrony przeciwsłonecznej.

Glyceryl Stearate Citrate

Glyceryl stearate citrate, a glyceryldiester,  is made of glycerin and fatty acids derived from vegetable oils. This ingredient acts as hydrophilic, PEG-free, anionic o/w emulsifier and emollient. It is typically used in creams, lotions, baby care products, sunscreens and after sun care products.

Ester 1,2,3-propanotriol monooktadekanianu Nazwa zwyczajowa: Ester gliceryny z kwasami cytrynowym i stearynowym (INCI: GLYCERYL STEARATE CITRATE)

Ester gliceryny z kwasami cytrynowym i stearynowym, diester gliceryny, jest uzyskiwany z gliceryny i kwasów tłuszczowych z olejów roślinnych. Składnik ten działa jak hydrofilowy, wolny od syntetycznych emulgatorów PEG, anionowy emulgator typu o/w i emolient. Jest zazwyczaj stosowany w kremach, balsamach, produktach do pielęgnacji niemowląt, produktach ochrony przeciwsłonecznej i preparatach po opalaniu.

STEARYNIAN GLICERYNOWY SAMOEMULGUJĄCY (INCI: GLYCERYL STEARATE SE)

Stearynian glicerynowy SE (samoemulgujący) jest naturalnym emulgatorem (pomaga w mieszaniu wody i oleju) i emolientem. Stearynian glicerynowy samoemulgujący jest samoemulgującą formą stearynianu glicerolu. Zawiera również niewielkie ilości stearynianu sodu i/lub potasu. Stabilizuje emulsje i nadaje im idealnej konsystencji. Stearynian glicerynowy działa na powierzchni skóry jak lubrykant, sprawiając, że staje się ona miękka i gładka z wyglądu. Spowalnia utratę wody przez skórę, tworząc na niej barierę ochronną.

Glycol

Glycols are organic compounds belonging to the class of alcohols. Glycols are used as solvents and viscosity decreasing agents. It can also be used as a humectant that prevents the loss of moisture from products 

DISTEARYNIAN GLIKOLU ETYLENOWEGO (INCI: Glycol Distearate)

Stearynian glikolu etylenowego jest woskowatą substancją stałą o białej do kremowej barwie. Jest mieszaniną mono- i diestrów glikolu etylenowego i kwasu stearynowego. Ze względu na swoje właściwości zmętniające, stearynian glikolu jest stosowany w różnorodnych produktach do kąpieli z pianą oraz produktach do pielęgnacji włosów i skóry.

KWAS GLICYRETYNOWY (INCI: Glycyrrhetinic Acid)

Olej z nasion słonecznika jest pochodzenia naturalnego. Słonecznik jest rośliną udomowioną po raz pierwszy w obu Amerykach. Słonecznik zwyczajny jest dużą niedrzewną rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych uprawianą ze względu na jej jadalne nasiona i pozyskiwany z niej olej jadalny. Dodatkowo olej słonecznikowy zawiera witaminę E. W kosmetykach pełni rolę emolientu sprawiając, że skóra jest gładka i miła w dotyku.

WYCIĄG Z KORZENIA LUKRECJI GŁADKIEJ (INCI: Glycyrrhiza Glabra Root Extract)

Składnik ten ma słodki smak pozyskiwany z korzenia lukrecji gładkiej. Występuje w Europie i niektórych regionach Azji, takich jak Indie. Lukrecja nie jest botanicznie spokrewniona z anyżem, anyżem gwiaździstym czy koprem włoskim, które są źródłem podobnych substancji aromatyzujących.

WYCIĄG Z KORZENIA LUKRECJI ODMIANY INFLATA (INCI: Glycyrrhiza Inflata Root Extract

Wyciąg z korzenia lukrecji odmiany inflata jest również zwany jako Licochalcone A i jest pozyskiwany z korzenia lukrecji odmiany chińskiej. Wykazuje właściwości łagodzące podrażnienia, antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wyciąg z korzenia lukrecji odmiany inflata poprawia kondycję wrażliwej i podrażnionej skóry i chroni ją przed działaniem wolnych rodników, których powstawanie wywoływane jest działaniem promieniowania UV.

CHLOREK GUMY GUAROWEJ MODYFIKOWANEJ GRUPAMI HYDROKSYPROPYLOTRIAMONIOWYMI Nazwa zwyczajowa: Hydroksypropylowana guma guar (INCI: Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride)

Guma guar jest pozyskiwana z nasion rośliny strączkowej popularnie zwanej guar i jest szeroko stosowana w kosmetykach jako substancja zagęszczająca oraz w produktach do kąpieli i pielęgnacji włosów, sprawiając, że skóra i włosy są miłe w dotyku.

Hamamelis Virginiana Bark/Leaf Extract

Hamamelis Virginiana Leaf extract is made from the plant Hamamelis virginiana. The extract is obtained from the cold processing of the leaf of the plant. It is widely used in cosmetics and personal care products. Hamamelis Virginiana Leaf extract is used in the formulation of bath products, cleansing products, deodorants, hair conditioners, shampoos, skin care products, eye makeup and aftershave lotions.

Helianthus Annuus Seed Cera

Helianthus Annuus Seed Wax is a vegetable emolient. The plant (sunflower) was first domesticated in the Americas.
The common sunflower, is a large annual forb of the genus Helianthus grown as a crop for its edible oil and edible fruits. Helianthus Annuus Seed Cera is the  wax, extracted from the seeds of the sunflower. Due to its high melting point it can act as a texturizer in solid r semi-slid cosmetic products.

OLEJ Z NASION SŁONECZNIKA (INCI: HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL / SUNFLOWER SEED OIL)

Olej z nasion słonecznika jest pochodzenia naturalnego.  Słonecznik jest rośliną udomowioną po raz pierwszy w obu Amerykach. Słonecznik zwyczajny jest dużą niedrzewną rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych uprawianą ze względu na jej jadalne nasiona i pozyskiwany z niej olej jadalny. Dodatkowo olej słonecznikowy zawiera witaminę E. W kosmetykach pełni rolę emolientu sprawiając, że skóra jest gładka i miła w dotyku.

ESTER 3,3,5-TRIMETYLOCYKLOHEKSYLOWY KWASU 2-HYDROKSYBENZOESOWEGO (INCI: Homosalate)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

Hydrogen Peroxide

Hydrogen Peroxide is added to cosmetics and personal care products as an antimicrobial agent and as an oxidizing agent. The function of antimicrobial agents is to kill or inhibit the growth or reproduction of microorganisms. In cosmetics and personal care products, oxidizing agents are used to form dyestuffs during oxidative hair dyeing, and to oxygenate stains on the teeth to further whiten the teeth.

UWODORNIONY OLEJ RYCYNOWY (INCI: Hydrogenated Castor Oil)

Uwodorniony olej rycynowy znany również jako wosk rycynowy, jest substancją pozyskiwaną poprzez kontrolowane uwodornienie naturalnego oleju z nasion rącznika pospolitego. Oleje są poddawane uwodornieniu od dziesięcioleci, aby wydłużyć ich trwałość i poprawić stabilność. Uwodorniony olej rycynowy dłużej zachowuje trwałość i i nie jełczeje tak szybko jak oleje nieprzetworzone. Uwodorniony olej rycynowy jest twardą substancją woskową o wysokiej temperaturze topnienia, która działa jak emolient i zagęszczacz. Poprawia lepkość kremów, maści i balsamów. W branży kosmetycznej jest stosowany w celu uzyskania gładkich i stabilnych emulsji.

UWODORNIONE GLICERYDY KOKOSOWE (INCI: Hydrogenated Coco-Glycerides)

Uwodornione glicerydy kokosowe znane również jako uwodorniony olej kokosowy są lipidami pochodzenia roślinnego. Olej ten jest stosowany w produktach kosmetycznych jako środek regenerujący skórę i poprawiający konsystencję.

Hydrogenated Palm Glycerides

Hydrogenated Palm Glyceride is a kind of lipid and can be of natural or synthetic origin. It is an emollient and emulsifying agent. After application it improves the feel on skin and lips. It  is also used to improve the spreadability  of cosmetic formula, so they improve the feel of skin products.

Hydrogenated Polydecene

Hydrogenated Polydecene is a synthetically produced, hydrocarbon-based emollient, which is used in order to give the skin a soft and smooth appearance. Hydrogenated Polydecene is a water-insoluble, non-sticky, easily spreadable oil that forms a non-occlusive film on the surface of the skin.

UWODORNIONY POLIIZOBUTEN, CIEKŁA IZOPARAFINA (INCI: Hydrogenated Polyisobutene)

Uwodorniony poliizobuten jest syntetycznie pozyskiwanym polimerem stosowanym w celu zagęszczenia formuły. W formułach kosmetycznych działa również na powierzchni skóry jak lubrykant, sprawiając, że staje się ona miękka i gładka z wyglądu.

UWODORNIONY OLEJ RZEPAKOWY (INCI: HYDROGENATED RAPESEED OIL)

Uwodorniony olej rzepakowy jest efektem procesu kontrolowanego uwodornienia oleju z nasion rzepaku naturalnego pochodzenia. Oleje są poddawane uwodornieniu od dziesięcioleci, aby wydłużyć ich trwałość i poprawić stabilność. Uwodorniony olej rzepakowy dłużej zachowuje trwałość i i nie jełczeje tak szybko jak oleje nieprzetworzone. Powszechnie znanym przykładem oleju uwodornionego jest margaryna. Olej rzepakowy jest czasami nazywany w literaturze Canola oil. Canola pochodzi o skrótu: "Can.O.,L-A" (Canadian Oilseed, Low-Acid) [kanadyjski olej rzepakowy o niskiej zawartości kwasu]. Oba oleje są podobne, lecz Canola zawiera mniej kwasu erukowego niż olej rzepakowy. W kosmetykach pełni rolę związku kondycjonującego skórę.

Hydrogenated Starch Hydrolysate

Hydrogenated Starch Hydrolysate is an end product of the controlled hydrogenation of cornsyrup. It is a kind of sugar alcohol and is derived from glucose. Hydrogenated Starch Hydrolysate is used in cosmetic formulas as a protective agent, thickener and humectant. 

Hydrolyzed Pearl

Hydrolyzed Pearl Power is the hydrolyzed, water-soluble form of the powder obtained from pearls for easy delivery and absorption in skin care applications.

Hydrolyzed Silk

Hydrolyzed Silk can be of natural or synthetic origin. Hydrolyzed silk proteins are, in its chemical composition, similar to proteins present in skin and hair. It is used in skin-care products help keeping the moisture on the skin surface and providing a pleasant and long-lasting feeling of freshness and smoothness.

Hydroxyethyl Cetyldimonium Phosphate

Hydroxyethyl Cetyldimonium Phosphate is a quaternary ammonium salt. As it provides hair a good combability and prevents or inhibits the buildup of static electricity, it is used in the formulation of hair conditioners, hair dyes and colors.

HYDROKSYETYLOCELULOZA (INCI: Hydroxyethylcellulose)

Hydroksyetyloceluloza jest niejonowym, rozpuszczalnym w wodzie polimerem na bazie modyfikowanej celulozy pochodzenia naturalnego. Pełni w różnych produktach wodnych rolę zagęszczacza, szczególnie jeśli zawierają one duże ilości alkoholu. Tworzy przezroczyste żele bądź zwiększa spójność emulsji do pielęgnacji skóry lub produktów myjących. 

Hydroxypropyl Methylcellulose

Hydroxypropyl Methylcellulose is a non-ionic, water soluble polymer based on modified natural derived cellulose. Hydroxypropyl Methylcellulose acts as a thickener in various aqueous products especially in the presence of higher amounts of alcohol. It can form transparent gels or increase consistency of skin care emulsions or cleansing products. 

Hydroxypropyl Oxidized Starch PG-Trimonium Chloride

Hydroxypropyl Oxidized Starch PG-Trimonium Chloride is a film former of vegetal origin. It is highly effective on almost all hair qualities and therefor leaves a soft and lasting feel. Hydroxypropyl Oxidized Starch PG-Trimonium Chloride is used  as a conditioner in a wide variety of shower gels and shampoos.

HYDROKSYPROPYLOWY FOSFORAN SKROBIOWY (INCI: Hydroxypropyl Starch Phosphate

FOSFORAN HYDROKSYPROPYLPSKROBII jest polimerem na bazie modyfikowanej skrobi kukurydzianej wykorzystywanym zazwyczaj do zagęszczania i stabilizowania emulsji, takich jak kremy czy balsamy, szczególnie w obecności minerałów bądź soli. Składnik ten pozwala uzyskać stabilne kremy i balsamy, które pozostawiają skórę delikatną i gładką w dotyku.

N,N’’-metylenobis[N’-[3-(hydroksymetylo)-2,5-dioksoimidazolidyn-4-ylo]mocznik] NAZWA ZWYCZAJOWA: Imidazolidyno mocznik (INCI: Imidazolidinyl Urea)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. METHYLPARABEN)

Butylokarbaminian 3-jodo-2-propynylowy NAZWA ZWYCZAJOWA: BUTYLOKARBAMINIAN JODOPROPYNYLU (INCI: Iodopropynyl Butylcarbamate)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. METHYLPARABEN)

Isoceteth-20

Isoceteth-20 is a synthetically produced polyethylene glycol ether of Isocetyl Alcohol and works as an emulsifier or solubilizer so it can include oil-loving ingredients into water-based products.

ALKOHOL IZOCETYLOWY OKSYETYLENOWANY 20 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: Isoceteth-20)

Alkohol izocetylowy oksyetylenowany 20 molami tlenku etylenu jest syntetycznie pozyskiwanym eterem glikolu polietylenowego utworzonym przez etoksylowanie alkoholu izo-cetylowego i pełni funkcję emulgatora bądź solubilizatora, dzięki któremu można wprowadzić składniki olejolubne do produktów na bazie wody.

Isohexadecane

Isodocecane is a colorless oil of fossil origin. It is produced by a special process using isobutene as a feedstock material. It is of high purity and can protect the skin from dehydration and provides pleasant textures. Isododecane is suitable for both, skin and hair care products.

MIRYSTYNIAN IZOPROPYLU (INCI: Isopropyl Myristate)

Mirystynian izopropylu jest bezbarwnym i bezzapachowym emolientem. Składa się częściowo z naturalnych kwasów tłuszczowych, a niewielka część jego cząsteczki jest ropopochodna. Sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna.

Isopropyl Palmitate

Isopropyl palmitate is the ester of palmitic acid and isopropyl alcohol. It's main part is based on a renewable, plant-based (palm- and/or palmkernel oil) source. A small portion of the molecule is sourced via petrochemical feedstock. This emollient is skin-friendly, with a replenishing and revitelizing effect leaving your skin soft and supple.

STEARYNIAN IZOPROPYLU (INCI: Isopropyl Stearate

Stearynian izopropylu jest estrem alkoholu izopropylowego i kwasu stearynowego. Jest on w głównej mierze oparty na odnawialnym źródle pochodzenia roślinnego (oleju palmowym i/lub oleju z nasion palmy). Niewielka część jego cząsteczki jest ropopochodna. Stearynian izopropylu działa na powierzchni skóry w głównej mierze jak lubrykant sprawiając, że staje się ona miękka i gładka z wyglądu.


K-O

Kaolin

Kaolin also called white clay is a pigment from mineral origin it is used as a fine white powder. Kaolin can be used as an opacifier in transparent products but also as mattifying agent that results a less greasy skin feel.

KWAS MLEKOWY (INCI: LACTIC ACID)

Kwas mlekowy jest kwasem alfahydroksylowym, należącym do grupy naturalnych substancji nawilżających i wykazuje właściwości nawilżające oraz keratolityczne (złuszcza zrogowaciały naskórek). Kwas mlekowy ma właściwości nawilżające. Zmniejsza złuszczanie się skóry i przywraca jej prawidłowy poziom pH. Dodatkowo zwalcza objawy suchości skóry. Kwas mlekowy wykazuje również działanie komedolityczne (ułatwiające otwieranie zaskórników). Ułatwiając złuszczanie skóry, hamuje powstawanie zaskórników i zapobiega blokowaniu się porów. Dzięki temu łagodzi objawy trądziku. Kwasy alfahydroksylowe (skrót: AHAs) to grupa składników takich jak np. kwas mlekowy i cytrynowy. Kwasy alfahydroksylowe można znaleźć w owocach takich jak grejpfruty i cytryny, a także w trzcinie cukrowej i mleku. Często nazywane kwasami owocowymi, są stosowane w niskich stężeniach, aby delikatnie przyśpieszać naturalny proces złuszczania naskórka. Powoduje złuszczanie się zrogowaciałego naskórka, poprawiając wygląd i kondycję skóry.

LANOLINA (INCI: LANOLIN)

Lanolina jest cennym produktem ubocznym przemysłu wełnianego. Jest substancją naturalną, pochodzącą z sebum wydzielanego przez owce. Lanolina jest od lat szeroko stosowana do produkcji leków i kosmetyków. Skutecznie nawilża, zmiękcza i koi spękaną, suchą i łuszczącą się skórę.

LAURAMIDOPROPYLOBETAINA - WODOROTLENEK (KARBOKSYMETYLO)DIMETYLO-3-[(1-OKSODODECYLO)AMINO]PROPYLOAMONOWY (INCI: LAURAMIDOPROPYL BETAINE)

Lauramidopropylobetaina jest łagodnym amfoterycznym środkiem powierzchniowo czynnym stosowanym w szamponach i środkach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

Laureth-10

The Laureth ingredients are polyoxyethers of lauryl alcohol. The number in the name indicates the average number of units of ethylene oxide in the molecule. Laureth-10 acts as an emulsifying agent to stabilize oil in water mixtures.

Laureth-2

Laureth-2 is a non-ionic raw material derived from fatty alcohol that is used for thickening water-based cleansing formulas like shower gels or shampoos.

Laureth-23

Laureth-23 is an emulsifier and surfactant of synthetic origin. In cosmetics and personal care products, Laureth-23 is used in a variety of bath, eye, facial, hair, cleansing and sunscreen products but as well in cuticle softeners, deodorants and moisturizing products.

Laureth-4

The Laureth ingredients are polyoxyethers of lauryl alcohol. The number in the name indicates the average number of units of ethylene oxide in the molecule. Laureth-4 acts as en emulsifying agent to stabilize Oil in water mixtures.

Laureth-7 Citrate

Laureth-7 Citrate  is formed by the reaction of  polyoxyethers of lauryl alcohol with citric acid. Laureth-7 Citrate  is used as a surfactant in the formulation of hair care products including shampoo, skin cleansers, and other skin care products.

Lauric Acid

Lauric acid is one of several fatty acids found in coconut oil and other natural fats, which has multiple uses in cosmetics.  It is widely used as a base for cleansing agents, and increasingly, for its skin-soothing actions. It is known to act as a skin-replenishing ingredients that helps to enrich skin's surface, drenching it with revitalizing hydration and can therefor keep the skin soft, smooth, and supple.

POLIGLUGOZYD LAURYLOWY (INCI: LAURYL GLUCOSIDE)

Poliglugozyd laurylowy powstaje w wyniku reakcji alkoholu z glukozą. W wyniku tej reakcji uzyskiwany jest łagodny środek powierzchniowo czynny, szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji niemowląt, twarzy i środkach myjących. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

DODECYLO(2-HYDROKSY-3-SULFONIANOPROPYL)DIMETYLAMONIOWY (INCI: LAURYL HYDROXYSULTAINE)

Dodecylo(2-hydroksy-3-sulfonianopropyl)dimetylamoniowy jest łagodnym środkiem powierzchniowo czynnym. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

KWAS LEWULINOWY (INCI: LEVULINIC ACID)

Kwas lewulinowy wraz z odpowiadającą mu solą sodową kwasu lewulinowego są stosowane w produktach higieny osobistej, również w produktach certyfikowanych. Kwas lewulinowy można uzyskać z sacharozy pochodzenia naturalnego. Stosowany jest w kosmetykach jako związek kondycjonujący skórę, utrzymujący ją w dobrym stanie.

4-izopropenylo-1-metylocykloheksen NAZWA ZWYCZAJOWA: LIMONEN (INCI: LIMONENE - CITRUS FRESH HERBAL)

Składnik ten występuje powszechnie w olejkach eterycznych w dużych stężeniach (pomarańcze, cytryny, limonki, itd.) lub małych (koper, tymianek, kminek, itd.). Limonen można znaleźć dosłownie wszędzie, nawet w napojach (sokach pomarańczowych, Coca Coli, itd.). Ma świeży cytrynowy zapach, nadający kosmetykom owocowej nuty świeżości i czystości.

3,7-dimetylo- 1,6-oktadien-3-ol NAZWA ZWYCZAJOWA: LINALOL (INCI: LINALOOL - FLORAL FRESH LAVENDAR)

Surowiec ten występuje w wielu naturalnych olejkach eterycznych w różnych stężeniach, od dużego (lawenda, bazylia, bergamotka, itd.) do małego (róża, geranium, kwiat pomarańczy, różne warzywa czy sery, mięta, itd.). Odwiedzając pola lawendy w Prowansji nie można ustrzec się wszechobecnego tam linalolu. Składnik ten o uniwersalnym kwiatowym charakterze jest szeroko stosowany i stanowi kluczowy element środkowej nuty wielu kompozycji zapachowych.

OLEJ Z ORZECHÓW MAKADAMII (INCI: MACADAMIA INTEGRIFOLIA SEED OIL)

Makadamia jest drzewem z rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Jest ono znane głównie dzięki swoim owocom, orzechom makadamia, odmiana macadamia integrifolia i macadamia tetraphylla i występuje wyłącznie w Queensland, Nowej Południowej Walii i podzwrotnikowej wschodniej Australii. Z drzew makadamia wykorzystuje się jego owoce bądź nasiona. Dodatkowo makadamia charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów (głównie jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz witaminy B. Makadamia wykorzystywana jest w kosmetykach głównie jako tłusty olej bazowy.

Magnesium Aluminum Silicate

Magnesium Aluminum Silicate are natural clay that help stabilizing emulsions and suspensions.These water insoluble minerals are used in cosmetics to supports a pleasant skin feel in creams and lotions.

Magnesium Stearate

Magnesium Stearate is the Magnesium salt of Stearic acid. Stearic acid is derived from vegetable oils. Magnesium Stearate helps stabilizing and thickening creams especially for so called water-in-oil emulsions.

WYCIĄG Z KORY MAGNOLII (INCI: MAGNOLIA OFFICINALIS BARK EXTRACT)

Wyciąg z kory magnolii, zawierający magnolol i honokiol, stymuluje syntezę adiponektyny w komórkach skóry oraz wzrost ilości i wielkości komórek nadających objętości. Może być składnikiem skutecznie wpływającym na wewnętrzne czynniki starzenia się skóry twarzy. Co więcej, wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.

SOK Z OWOCÓW ACEROLI (MALPIGHIA GLABRA) (INCI: MALPIGHIA GLABRA FRUIT JUICE)

Owoce Malpighia Glabra są również zwane wiśnią z Barbados bądź acerolą. Acerola jest krzakiem bądź niewielkim drzewem pochodzącym z krajów Ameryki Środkowej, północnych regionów Ameryki Południowej, Meksyku i Karaibów. Jej owoc jest podobny do wiśni i ma głęboki czerwony kolor, kiedy dojrzeje. Jest stosowany do produkcji kosmetyków z uwagi na dużą zawartość witaminy C.

MALTODEKSTRYNA (INCI: MALTODEXTRIN)

Maltodekstryna jest polisacharydem, który jest również wykorzystywany jako dodatek do żywności. Maltodekstryna jest łatwo przyswajalna, wchłaniana równie szybko jak glukoza i może być również umiarkowanie słodka. Uzyskuje się ją ze skrobi warzywnej w procesie częściowej hydrolizy i występuje zazwyczaj w postaci białego higroskopijnego proszku pozyskiwanego metodą suszenia rozpryskowego. Stosuje się ją głównie w produkcji emulsji wiążących i stabilizujących.

Maris Limus Extract

Maris Limus Extract contains minerals like trace elements such as sulphur and zinc.

WYCIĄG Z KWIATU LOTOSU (INCI: NELUMBIUM SPECIOSUM FLOWER EXTRACT)

Kwiat lotosu już od dawna ma istotne znaczenie religijne dla wielu kultur azjatyckich i jest uznawany za symbol czystości, dziewiczej przyrody, płodności i miłości. Wyciąg z kwiatu lotosu uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Kwiaty lotosu mają naturalne właściwości perlenia, zwanego efektem lotosu. Posiadają samoczyszczącą powierzchnię, przez co woda spływa z nich w formie perełek, czyszcząc tym samym powierzchnie kwiatu z wszelkich cząsteczek brudu. Produkty zawierające wyciąg z kwiatu lotosu są znane ze swoich lekko ściągających i uspokajających właściwości.

ESTER 2-ETYLOHEKSYLOWY KWASU 2-CYJANO-3,3-DIFENYLOAKRYLOWY NAZWA ZWYCZAJOWA: OKTOKRYLEN (INCI: OCTOCRYLENE)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

KOPOLIMER OKTYLAKRYLAMIDU/AKRYLANÓW/METAKRYLANU BUTYLOAMINOETYLU (INCI: OCTYLACRYLAMIDE/ACRYLATES/BUTYLAMINOETHYL METHACRYLATE COPOLYMER)

Składnik ten utrwala fryzurę, obniżając zdolność włosa do wchłaniania wilgoci i zapobiega elektryzowaniu się włosów. Tworzy cienką warstwę na skórze, włosach bądź paznokciach. Kopolimer jest polimerem powstającym z połączenia stosunkowo niewielkich związków chemicznych zwanych monomerami w bardzo dużą cząsteczkę o innych właściwościach.

WYCIĄG Z LIŚCI MIĘTY WODNEJ (INCI: MENTHA AQUATICA EXTRACT)

Wyciąg z liści mięty wodnej uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Produkty zawierające miętę wodną mają delikatnie ożywiające i odświeżające właściwości.

2-methyl-1,3-propanediol NAZWA ZWYCZAJOWA: GLIKOL METYLOPROPANOWY (INCI: METHYLPROPANEDIOL)

Glikol metylopropanowy jest syntetycznym glikolem organicznym, który działa jak rozpuszczalnik. W kosmetykach wspomaga wchłanianie składników przez skórę. Wykazuje również wyraźne właściwości nawilżające, pozostawiając skórę gładką i nawodnioną.

Microcrystalline Cellulose

Microcrystalline Cellulose is natural derived polymer from wood pulp. Usually Microcrystalline Cellulose is used to stabilize emulsions like creams or lotions. Depending on the type Microcrystalline Cellulose can be insoluble in water or soluble by using high sheer rates. Water-soluble Microcrystalline Cellulose  thickens water based formulation while insoluble Microcrystalline Cellulose with bigger particles acts as an abrasive. 

LAURYLOSIARCZAN ETOKSYLOWANY MONOIZOPROPANOLOAMINY (INCI: MIPA-LAURETH SULFATE)

Laurylosiarczan etoksylowany monoizopropanoloaminy jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym stosowanym w szamponach i produktach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

Kwas tetradekanowy Nazwa zwyczajowa: Kwas mirystynowy (INCI: MYRISTIC ACID)

Kwas mirystynowy jest nasyconym kwasem tłuszczowym, występującym naturalnie w niektórych produktach spożywczych, takich jak gałka muszkatołowa, olej palmowy, olej kokosowy i masło. Oczyszczony kwas mirystynowy występuje w formie twardej, białej bądź delikatnie żółtej połyskliwej, krystalicznej substancji stałej.

Mirystynian tetradecylu Nazwa zwyczajowa: Mirystynian mirystylu (INCI: MYRISTYL ALCOHOL)

Alkohol mirystynowy jest często pozyskiwany z roślinnych tłuszczów lub olejów. Z tego też powodu, alkohol mirystynowy jest zwany alkoholem tłuszczowym. Alkohol mirystynowy znajduje się w wielu preparatach kosmetycznych, ponieważ poprawia stabilność emulsji i konsystencję preparatów takich jak kremy czy balsamy. Alkohol mirystynowy ma postać stałej białej masy, która pełni rolę składnika wiążącego wodę i konsystencjotwórczego.

Myristyl Myristate

Myristyl Myristate is a cosmetic wax that melts above body temperature. This vegetable based emolient is suitable for skin care products, e. g. body lotions, creams and also for sticks. It makes the skin soft and supple.

4-hydroksybenzoesan butylu Nazwa zwyczajowa: Butyloparaben (INCI: N-BUTYLPARABEN)

Składnik ten należy do parabenów. Parabeny są konserwantami, które utrzymują świeżość produktów, abyśmy mogli je bezpiecznie stosować. Bez konserwantów takich jak parabeny, wiele kosmetyków, szczególnie tych zawierających w swoim składzie wodę, popsułoby się niedługo po ich otwarciu. Parabeny sprawiają, że balsamy do ciała, kremy do twarzy czy inne nasze ulubione produkty zachowują świeżość jeszcze długo po ich otwarciu.

Nelumbo Nucifera Flower Extract

The lotus blossom has had a prominent religious meaning for many Asian cultures and is seen as a symbol of purity, unspoiled nature, fertility and love. Lotus flower extract is produced using a gentle extraction process, which is optimal for allowing the natural ingredients to be retained. Lotus flowers have a natural beading effect, also called the lotus effect. It possesses a self-cleaning surface, which results in water flowing off in the form of beads and thus cleaning the surface of any dirt particles. Products with Lotus flower extract are known for its slight astringent and calming property.

Nelumbo Nucifera Leaf Extract

The lotus blossom has had a prominent religious meaning for many Asian cultures and is seen as a symbol of purity, unspoiled nature, fertility and love. Lotus flower extract is produced using a gentle extraction process, which is optimal for allowing the natural ingredients to be retained. Lotus flowers have a natural beading effect, also called the lotus effect. It possesses a self-cleaning surface, which results in water flowing off in the form of beads and thus cleaning the surface of any dirt particles. Products with Lotus flower extract are known for its slight astringent and calming property.

Octylacrylamide/Acrylates/Butylaminoethyl Methacrylate Copolymer

This ingredient helps hair hold its style by inhibiting the hair's ability to absorb moisture and prevents hair from electrostatic charging. It forms a thin coating on the skin, hair or nails. A Copolymer is a polymer prepared by combining relatively small chemical compounds called monomers into a very large molecule that has very different properties.

OKTYLODODEKANOL (INCI: OCTYLDODECANOL)

Składnik ten pochodzi z odnawialnych surowców roślinnych i może być pozyskiwany z ropopochodnych półproduktów. Jest szeroko stosowany jako emolient w kosmetykach o dobrych właściwościach wnikania i rozpuszczania filtrów UV i pigmentów, odpowiednich dla kremów, balsamów, dezodorantów i kosmetyków kolorowych. Sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna.

OLEJ Z WIESIOŁKA (INCI: OENOTHERA BIENNIS OIL)

Olej z wiesiołka jest jednym z naturalnych olejów roślinnych uznawanych za źródło kwasów tłuszczowych omega-6. Jest pozyskiwany z wiesiołka. Kosmetyki zawierające olej z wiesiołka wzmacniają barierę ochronną skóry, dostarczając jej niezbędnych kwasów tłuszczowych i lipidów oraz nawilżając i kojąc suchą skórę głowy i ciała.

KWAS OLEINOWY (INCI: OLEIC ACID)

Kwas oleinowy jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym będącym głównym składnikiem fosfolipidów w błonach komórkowych ludzkiej skóry. Jest odnawialnym kwasem tłuszczowym pochodzenia roślinnego, który pełni funkcję emolientu w produktach higieny osobistej. Kwas oleinowy występuje zwykle w mydłach, kremach i balsamach.

Oleth-20

Oleth-20 is a synthetically produced ingredient on the base of oleic acid. It is used to clean skin and hair by helping water to mix with oil and dirt so that they can be rinsed away. This ingredient also supports to form emulsions and help ingredients to dissolve in liquids in which they would not normally dissolve.

WYCIĄG Z RYŻU (INCI: ORYZA SATIVA EXTRACT)

Czarny ryż pochodzi z Chin. Znany jest tam również jako zakazany ryż, ponieważ był on kiedyś rzadkością, zarezerwowaną wyłącznie dla cesarza i jego rodziny. Wyciąg z czarnego ryżu uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Wyciąg z czarnego ryżu zawiera wiele pierwiastków śladowych i minerałów, szczególnie żelaza i protein.

Ostrea Shell Extract

Ostrea Shell Extract is an extract of the shells of oysters. It is used different cosmetic formulation. 

Ozokerite

Ingredients based on mineral oils are fats of fossil origin. The highly-purified ingredients come in different forms (oils, gels…) and are colorless, odorless and tasteless. The most known mineral oil used in cosmetic products is paraffinum liquidum. 
There are two types: mineral synthetic oils, which are perfectly pure from their production, and mineral oils from petrochemicals. The latter are refined mineral oils that are obtained after the purification of fossil materials such as coal, crude oil or natural gas. The mineral oils in our cosmetic products are of pharmaceutical grade and thus very pure. 
Main property of this ingredient group is to protect the skin from dehydration. In addition, these ingredients improve the quality of textures and are efficient for cleansing and for removing make-up.

 To identify these ingredients in our products, take a look at the ingredients list on packaging. You can easily identify mineral-oil based ingredients by names such as "paraffinum liquidum", "cera microcristallina", "ozokerite", "paraffin" and "synthetic wax".

 


P-T

kwas p-metoksybenzoesowy NAZWA ZWYCZAJOWA: KWAS ANYŻOWY (INCI: P-ANISIC ACID)

Kwas anyżowy jest białą, krystaliczną substancją stałą, występującą naturalnie w anyżu. Anyż jest śródziemnomorską rośliną z rodziny selerowatych, uprawianą ze względu na swoje aromatyczne nasiona, wykorzystywane do gotowania i w ziołolecznictwie. Składnik ten znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych.

CHLOREK PALMITAMIDOPROPYLOTRIMONIOWY (INCI: PALMITAMIDOPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE)

Chlorek palmitamidopropylotrimoniowy jest czwartorzędową solą amonową. Ponieważ ułatwia rozczesywanie włosów i zapobiega, bądź ogranicza ich elektryzowanie, znajduje się zazwyczaj w odżywkach do włosów, farbach i szamponach koloryzujących.

Palmitic Acid

Palmitic acid is a fatty acid with vegetable origin, which is also present in human skin. In cosmetics and personal care products, palmitic acid functions as a surfactant, emulsifier, opacifying agent, and emollient. It softens and smoothest the skin and helps to prevent evaporation of the skin´s natural moisture.

PARAFINA (INCI: PARAFFIN)

Składniki na bazie olejów mineralnych są tłuszczami pochodzenia kopalnego. Te wysoko-oczyszczone składniki występują w różnych formach (olejów, żeli ...) i są pozbawione koloru, zapachu i smaku. Najbardziej znanym olejem mineralnym stosowanym w produktach kosmetycznych jest parafina ciekła. 
Wyróżniamy dwa rodzaje: mineralne oleje syntetyczne, które są idealnie czyste oraz ropopochodne oleje mineralne. Te ostatnie są rafinowanymi olejami mineralnymi, pozyskiwanymi w wyniku oczyszczenia materiałów pochodzenia kopalnego, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Oleje mineralne zawarte w naszych kosmetykach są produktami farmaceutycznej jakości w związku z czym charakteryzują się wysoką czystością. 
Najważniejszą funkcją tej grupy składników jest ochrona skóry przed odwodnieniem. Dodatkowo składniki te poprawiają jakość konsystencji a także skutecznie zmywają i usuwają makijaż.

Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera te składniki, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Możesz łatwo odnaleźć składniki na bazie olejów mineralnych po takich nazwach jak „PARAFFINUM LIQUIDUM”, „CERA MICROCRISTALLINA”, „OZOKERITE”, „PARAFFIN” czy „SYNTHETIC WAX”.

PARAFINA CIEKŁA (INCI: PARAFFINUM LIQUIDUM)

Składniki na bazie olejów mineralnych są tłuszczami pochodzenia kopalnego. Te wysoko-oczyszczone składniki występują w różnych formach (olejów, żeli ...) i są pozbawione koloru, zapachu i smaku. Najbardziej znanym olejem mineralnym stosowanym w produktach kosmetycznych jest parafina ciekła. 
Wyróżniamy dwa rodzaje: mineralne oleje syntetyczne, które są idealnie czyste oraz ropopochodne oleje mineralne. Te ostatnie są rafinowanymi olejami mineralnymi, pozyskiwanymi w wyniku oczyszczenia materiałów pochodzenia kopalnego, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Oleje mineralne zawarte w naszych kosmetykach są produktami farmaceutycznej jakości w związku z czym charakteryzują się wysoką czystością. 
Najważniejszą funkcją tej grupy składników jest ochrona skóry przed odwodnieniem. Dodatkowo składniki te poprawiają jakość konsystencji a także skutecznie zmywają i usuwają makijaż.

Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera te składniki, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Możesz łatwo odnaleźć składniki na bazie olejów mineralnych po takich nazwach jak „PARAFFINUM LIQUIDUM”, „CERA MICROCRISTALLINA”, „OZOKERITE”, „PARAFFIN” czy „SYNTHETIC WAX”.

KOPOLIMER TLENKU ETYLENU I DIMETIKONU (INCI: PEG-12 DIMETHICONE)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję, a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

PEG-14 M

Polyethylenglycols are polymers of ethylene oxide. The number in the name indicates the average number of units in the molecule.PEG-14M acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water.

PEG-150 Distearate

PEG-150 Distearate is versatile ingredient from natural and synthetic origin which is particulary mild to skin. PEG-150 Distearate as an emulsifier stabilizes creams and builds up the consistency. It can also thicken shampoos, shower gels or shaving gels.

UWODORNIONY OLEJ RYCYNOWY OKSYETYLENOWANY 2 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: PEG-2 HYDROGENATED CASTOR OIL)

Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 2 molami tlenku etylenu jest połączeniem syntetycznego glikolu polietylenowego (PEG) i naturalnego oleju rycynowego, który jest olejem roślinnym pozyskiwanym w drodze tłoczenia nasion rącznika pospolitego zwanego rycynusem (łac. Ricinus communis). Olej ten ma lekko tłuszczowy zapach. Pełni funkcję emulgatora, środka powierzchniowo czynnego i składnika zapachowego. Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 2 molami tlenku etylenu może być dodawany do preparatów kosmetycznych, aby wspomóc proces dyspergowania kropel. Poprawia to konsystencję produktów, ułatwiając równomierne rozprowadzenie produktów do pielęgnacji skóry stosowanych miejscowo.

PALMITYNIAN GLICEROLU POLIOKSYETYLENOWANY 200 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: PEG-200 HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE)

Palmitynian glicerolu polioksyetylenowany 200 molami tlenku etylenu jest po części pochodzenia roślinnego (olej palmowy) i częściowo syntetycznego. Palmitynian glicerolu polioksyetylenowany 200 molami tlenku etylenu jest bardzo łagodnym emulgatorem i jest zazwyczaj stosowany w celu zwiększenia lepkości żelów pod prysznic lub szamponów.

ESTER GLIKOLU POLIETYLENOWEGO (2) Z KWASEM STEARYNOWYM (INCI: PEG-3 DISTEARATE)

Składnik ten zmniejszając napięcie powierzchniowe emulgowanych substancji i sprawia, że inne składniki rozpuszczają się w rozpuszczalniku, w którym normalnie by się nie rozpuściły. Dodatkowo można go stosować w żelach pod prysznic i szamponach, aby nadać im gęstej, perlistej konsystencji.

UWODORNIONY OLEJ RYCYNOWY OKSYETYLENOWANY 40 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: PEG-40 CASTOR OIL)

Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 40 molami tlenku etylenu jest połączeniem syntetycznego glikolu polietylenowego (PEG) i naturalnego oleju rycynowego, który jest olejem roślinnym pozyskiwanym w drodze tłoczenia nasion rącznika pospolitego zwanego rycynusem (łac. Ricinus communis). Olej ten ma lekko tłuszczowy zapach. Pełni funkcję emulgatora, środka powierzchniowo czynnego i składnika zapachowego. Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 40 molami tlenku etylenu może być dodawany do preparatów kosmetycznych, aby wspomóc proces dyspergowania kropel. Poprawia to konsystencję produktów, ułatwiając równomierne rozprowadzenie produktów do pielęgnacji skóry stosowanych miejscowo.

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil

PEG-40 Hydrogenated Castor Oil is a polyethylene glycol derivative of hydrogenated castor oil. It helps to form emulsions by reducing the surface tension of the substances to be emulsified. This also helps ingredients to dissolve in a solvent in which they would not normally dissolve. PEG Castor Oils and PEG Hydrogenated Castor Oils are produced from castor oil and hydrogenated castor oil, respectively. Castor oil is obtained by the cold pressing of seeds of the Ricinus communis plant followed by clarification of the oil by heat.

PEG-40 Stearate

PEG-40 Stearate is an ethoxylated fatty acid derived from stearic acid. It acts as a surfactant, emulsifier, thickener and is suitable for skin moisturizers and body care formulations.

KOPOLIMER GLIKOLU DODECYLOWEGO POLIOKSYETYLENOWANY 45 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: PEG-45/DODECYL GLYCOL COPOLYMER)r

Kopolimer glikolu dodecylowego polioksyetylenowany 45 molami tlenku etylenu jest syntetycznie pozyskiwanym polioksymetylenem, polidiodecylowym polimerem blokowym glikolu, który pełni w produktach do pielęgnacji i mycia funkcję stabilizatora emulsji, środka kondycjonującego skórę i emoilentu. Chroni skórę przed odwodnieniem.

UWODORNIONY OLEJ RYCYNOWY OKSYETYLENOWANY 7 MOLAMI TLENKU ETYLENU (INCI: PEG-7 HYDROGENATED CASTOR OIL)

Uwodorniony olej rycynowy oksyetylenowany 7 molami tlenku etylenu jest syntetycznie pozyskiwanym glikolem polietylenowym będącym pochodną uwodornionego oleju rycynowego, który pełni w preparatach kosmetycznych funkcję substancji zapachowej; środka kondycjonującego skórę - jako emolient; środka powierzchniowo czynnego - jako emulgator. Oleje mineralne zawarte w naszych kosmetykach są produktami farmaceutycznej jakości w związku z czym charakteryzują się wysoką czystością.

Polioksyetylenowany 7 molami tlenku etylenu monogliceryd kokosowy (PEG-7 GLYCERYL COCOATE)

Składnik ten działa na powierzchni skóry jak lubrykant, sprawiając, że staje się ona miękka i gładka z wyglądu. Wspomaga również tworzenie emulsji, zmniejszając napięcie powierzchniowe emulgowanych substancji.

PEG-7M

Polyethylenglycols are polymers of ethylene oxide. The number in the name indicates the average number of units in the molecule. PEG-7M acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water.

PEG-90 Glyceryl Isostearate

PEG-90 Glyceryl Isostearate is an emulsifier from natural and synthetic origin that is particularly mild to skin. PEG-90 Glyceryl Isostearate is mainly used for its thickening effect in shampoos, shower gels or shaving gels.

DIMETIKON PEG/PPG-17/18 (INCI: PEG/PPG-17/18 Dimethicone)

Dimetikon PEG/PPG-17/18 należy do klasy pozyskiwanych syntetycznie polimerów silikonowych. Silikony są odporne na degradację chemiczną, fizyczną, biologiczną i mikrobiologiczną, w związku z czym są stosowane w wielu różnych kosmetykach i produktach higieny osobistej. Dimetikon PEG/PPG-17/18 jest emulgatorem i pozwala tworzyć stabilne mieszaniny cieczy niemieszalnych takich jak woda z olejami, modyfikując napięcie międzyfazowe pomiędzy nimi.

DIMETIKON PEG/PPG-18/18 (INCI: PEG/PPG-18/18 Dimethicone)

Dimetikon PEG/PPG-18/18 należy do klasy silikonów. Silikony są odporne na degradację fizyczną, biologiczną, mikrobiologiczną i chemiczną w momencie ich produkcji, przechowywania i stosowania w kosmetykach i produktach higieny osobistej.

Pentaerythrityl Tetraisostearate

Pentaerythrityl Tetraisostearate is the ester of  pentaerythritol and isostearic acid. Its main part is based on a renewable, plant-based source. A small portion of the molecule is sourced via petro-chemical feedstock. Pentaerythrityl Tetraisostearate is liquid emollient that provides a glossy, rich skin feeling. 

1,2-dihydroksypentan Nazwa zwyczajowa: Glikol pentylenowy (INCI: PENTYLENE GLYCOL)

Glikol pentylenowy jest syntetycznym humektantem (środkiem zatrzymującym wilgoć), stosowanym w kosmetykach i produktach upiększających, a dodatkowo jest wykorzystywany jako rozpuszczalnik i konserwant. Rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i oleju, wykazuje zdolność wiązania wilgoci i ma właściwości antybakteryjne. Glikol pentylenowy jest syntetycznym humektantem (środkiem zatrzymujący wilgoć), stosowanym w kosmetykach i produktach upiększających a dodatkowo jest wykorzystywany jako rozpuszczalnik i konserwant. Rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i oleju, wykazuje zdolność wiązania wilgoci i ma właściwości antybakteryjne.

OLEJ Z AWOKADO (INCI: PERSEA GRATISSIMA OIL)

Olej z awokado jest olejem pozyskiwanym z owocu smaczliwki wdzięcznej (Persea americana), inaczej awokado. Tłoczony olej jadalny wykorzystywany jest zarówno jako składnik, a także jako olej do gotowania, a dodatkowo jest ceniony przez przemysł kosmetyczny ze względu na swoje odżywcze i nawilżające właściwości. Olej z awokado był wykorzystywany od czasów Azteków i jest nadal szeroko stosowany w produktach kosmetycznych. Szybko się wchłania, pozostawiając skórę miękką i elastyczną. Co więcej awokado jest doceniane przez specjalistów do spraw żywienia i pielęgnacji skóry z uwagi na bogatą zawartość witamin, minerałów, protein, antyoksydantów oraz źródło zdrowych tłuszczów.

2-fenoksyetanol Nazwa zwyczajowa: Fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. PROPYLPARABEN, METHYLPARABEN)

KWAS 2-FENYLOBENZIMIDAZOLO-5-SULFONOWY (INCI: PHENYLBENZIMIDAZOLE SULFONIC ACID)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

Poloxamer 101

Poloxamers are polymers made of a block of polyoxyethylene, followed by a block of polyoxypropylene, followed by a block of polyoxyethylene. The average number of units of polyoxyethylene and polyoxypropylene varies based on the number associated with the polymer. For example, the smallest polymer, Poloxamer 101, consists of a block with an average of 2 units of polyoxyethylene, a block with an average of 16 units of polyoxypropylene, followed by a block with an average of 2 units of polyoxyethylene. Poloxamers range from colorless liquids and pastes to white solids. In cosmetics and personal care products, Poloxamers are used in the formulation of skin cleansers, bath products, shampoos, hair conditioners, mouthwashes, eye-/makeup remover and other skin and hair products.

Poloxamer 124

Poloxamers are polymers made of a block of polyoxyethylene, followed by a block of polyoxypropylene, followed by a block of polyoxyethylene. The average number of units of polyoxyethylene and polyoxypropylene varies based on the number associated with the polymer. For example, the smallest polymer, Poloxamer 101, consists of a block with an average of 2 units of polyoxyethylene, a block with an average of 16 units of polyoxypropylene, followed by a block with an average of 2 units of polyoxyethylene. Poloxamers range from colorless liquids and pastes to white solids. In cosmetics and personal care products, Poloxamers are used in the formulation of skin cleansers, bath products, shampoos, hair conditioners, mouthwashes, eye-/makeup remover and other skin and hair products.

Polyisobutene

Polyisobutene is a polymer which increase the thickness of the lipid (oil) portion of cosmetics and personal care products. Polyisobutene dries to form a thin coating on the skin, hair or nails, and is used to hold together the ingredients of a compressed cake.

ESTER KWASU KAPRYNOWEGO I POLIGLICEROLU (2) (INCI: POLYGLYCERYL-2 CAPRATE)

Składnik ten jest stosowany jako łagodny emulgator pochodzenia roślinnego sprawiający, że skóra staje się miękka i elastyczna.

DIESTER KWASU IZOSTEARYNOWEGO I POLIGLICEROLU (3) (INCI: POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE)

Diester kwasu izostearynowego i poliglicerolu (3) jest diestrem zbudowanym z poliglicerolu z trzema jednostkami glicerolu i dwoma jednostkami kwasu izostearynowego. Zarówno poliglicerol jak i kwas izostearynowy są w 100% pochodzenia roślinnego. Składnik ten jest skutecznym emolientem i emulgatorem preparatów typu „woda w oleju” (W/O). Jest bardzo łagodny i delikatny dla skóry, co sprawia, że idealnie nadaje się do produktów przeznaczonych do pielęgnacji stref wrażliwych. Diester kwasu izostearynowego i poliglicerolu (3) jest odpowiedni zarówno do produkcji preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry jak i włosów.

DIESTER KWASU STEARYNOWEGO I POLIGLICEROLU (3) (INCI: POLYGLYCERYL-3 DISTEARATE)

Diester kwasu stearynowego i poliglicerolu (3) pełni funkcję niejonowego emulgatora typu „olej w wodzie” O/W. Stosowany jest w produktach do opalania, do pielęgnacji niemowląt, koloryzujących, do pielęgnacji ciała i twarzy, w postaci emulsji o wysokim stężeniu naturalnych olejów i filtrów UV.

DISTEARYNIAN POLIGLICEROU-4/POLIHYDROKSYSTEARYNIANU/SEBACYNIANU (INCI: POLYGLYCERYL-4 DIISOSTEARATE/POLYHYDROXYSTEARATE/SEBACATE)

Distearynian poliglicerolu-4/polihydroksystearynianu/sebacynianu jest pozyskiwanym syntetycznie diestrem mieszaniny kwasów izostearynowego, polihydroksystearynowego i sebacynowego z poliglicerolem (4). W kosmetykach pełni funkcję emulgatora, stabilizatora emulsji oraz środka powierzchniowo czynnego w preparatach typu W/O takich jak kremy i balsamy, produkty do opalania i kosmetyki kolorowe. Pozostawia na skórze miłe, nietłuste uczucie.

Czwartorzędowana hydroksyetyloceluloza (INCI: POLYQUATERNIUM-10)

Składnik jest polimerem na bazie celulozy. W produktach do pielęgnacji włosów zmniejsza elektrostatyczność. Poprawia wygląd włosów i sprawia, że są miłe w dotyku, zwiększając ich objętość, sprężystość i połysk, czy też poprawiając strukturę włosów zniszczonych mechanicznie bądź w wyniku kuracji chemicznych.

kopolimer celulozy chlorek diallilodimetyloamoniowy-hydroksyetylo (INCI: POLYQUATERNIUM-4)

Składnik ten  jest polimerem na bazie celulozy. W produktach do pielęgnacji włosów zmniejsza elektrostatyczność. Poprawia wygląd włosów i sprawia, że są miłe w dotyku, zwiększając ich objętość, sprężystość i połysk, czy też poprawiając strukturę włosów zniszczonych mechanicznie bądź w wyniku kuracji chemicznych.

Terpolimer kwas akrylowy, chlorek metakryloamidopropylo-trimetyloamoniowy i akrylanu metylu (INCI: POLYQUATERNIUM-47)

Składnik ten jest syntetycznym polimerem, stosowanym w produktach do stylizacji włosów, utrwalających fryzurę.

POLIKWATERNIUM-68 (INCI: POLYQUATERNIUM-68)

Polikwaternium-68 jest syntetycznym polimerem, stosowanym w produktach do stylizacji włosów, utrwalających fryzurę.

Kopolimer chlorku diallilodimetyloamoniowego i akrylamidu (INCI: POLYQUATERNIUM-7)

Składnik ten jest syntetycznym polimerem, stosowanym często w żelach pod prysznic, wzbogacającym bodźce sensoryczne podczas ich stosowania. W szamponach sprawia, że włosy są bardziej miłe w dotyku po ich zastosowaniu i ułatwia ich rozczesywanie. 

DIMETIKODIETYLOBENZYLIDENOMALONIAN (INCI: POLYSILICONE-15)

Składnik ten należy do grupy filtrów UV (UV oznacza ultrafioletowy), dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych na ternie UE i znajduje się na liście filtrów UV dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik VI do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Filtry UV są istotnymi składnikami, które chronią skórę przed uszkodzeniem jej w wyniku działania promieni słonecznych i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry oraz poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, czy pojawienia przebarwień. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje filtrów UV. Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UVA i UVB, a następnie przetwarzają energię w ciepło. Filtry mineralne składają się z drobnych cząsteczek, tworzących pewnego rodzaju osłonę na skórze i odbijających głównie promieniowanie UVB i w mniejszym stopniu promieniowanie UVA. Każdy filtr UV zapewnia innego typu ochronę przed promieniowaniem UV, dlatego też produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz produkty do codziennej pielęgnacji skóry z filtrem SPF zawierają w sobie zazwyczaj różne filtry, aby móc zapewnić szerokie spektrum ochrony.

Potassium Cetyl Phosphate

Potassium Cetyl Phosphate acts as a standard emulsifier or surfactant for oil/water emulsions, that are difficult to stabilize.  Potassium Cetyl Phosphate not only stabilizes the emulsion but also influences the consistency of the formulation. It helps to boost SPF protection and hence it is ideal for stable water-resistant sun care formulations.

Potassium Sorbate

This ingredient belongs to the group of preservatives, allowed for use in cosmetic products and are part of a positive list (Annex V of the Cosmetics Regulation EU).
Preservatives - like the one searched here - are designed to protect cosmetic products. These ingredients play an essential role in keeping cosmetics safe against spoilage and contamination by micro-organisms during storage and continued use. This is important for consumers' safety.
Product safety is the number one priority for the cosmetics industry and we therefore provide products that have been formulated to prevent contamination by microorganisms.
Bacteria, yeasts and moulds are always present on our skin, in the air around us and even in the water we drink. These can get into products during normal use.
Contamination of products, especially those used around the eyes and on skin, can cause significant problems if the level of contamination is high. Preservatives can prevent these problems by stopping micro-organisms from multiplying in the product. 
The most used preservatives in our products are phenoxyethanol and parabens.

ETER BUTYLOWY PPG-14 (INCI: PPG-14 BUTYL ETHER)

Eter butylowy PPG-14 jest syntetycznym składnikiem, który utrzymuje skórę w dobrej kondycji i sprawia, że jest gładka w dotyku. Skrót PPG oznacza pochodną glikolu polipropylenowego. Surowce na bazie PPG są stosowane w preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych od dawna. Są dobrze tolerowane przez skórę, ale nie ulegają biodegradacji. 

PPG-15 Stearyl Ether

PPG-15 Stearyl Ether is a highly polar cosmetic oil that gives a smooth and supple skin feel. Its main part is synthetic. A small portion of the molecule can be based on renewable/ plant-based source. "PPG-" means Polypropylenglycol-derivative. Raw materials based on PPG have a long history in cosmetics and pharmaceuticals.They have a good skin tolerability but are not biodegradable.

Propylene Carbonate

Propylene Carbonate is a liquid solvent which is used in antiperspirants. Due its unique properties Propylene Carbonate activates clay mineral based raw materials in order to thicken  especially water-free formulas.

1,2-propanodiol Nazwa zwyczajowa: Glikol propylenowy (INCI: PROPYLENE GLYCOL)

Glikol propylenowy jest zazwyczaj pozyskiwany z olejów mineralnych, lecz może być również pochodzenia roślinnego. W kosmetykach pełni funkcję humektanta (środka zatrzymującego wilgoć) oraz środka zmiękczającego.

Propylheptyl Caprylate

Propylheptyl Caprylate is a synthetic emollient that provides a silky, velvety skin feel. It is fast spreading emollient with very good solubilizing capacities for crystalline UV filters and dispersing properties for powders and pigments. It is suitable for face-, body- and sun-care formulations.

4-hydroksybenzoesan propylu Nazwa zwyczajowa: Propyloparaben (INCI: PROPYLPARABEN)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. PROPYLPARABEN, METHYLPARABEN).

OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW/OLEJ MIGDAŁOWY (INCI: PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL/ALMOND OIL)

Olej migdałowy jest tłoczony na zimno z dojrzałych ziaren migdała - słodkich, obranych ze skórki owoców drzewa migdałowego - które poddaje się następnie rafinacji. Złoty olej o łagodnym, słodkawym, orzechowym zapachu jest wykorzystywany w medycynie i pielęgnacji skóry od wieków. Migdały są nie tylko pyszną, pełnowartościową i bardzo zdrową przekąską, olej z nich tłoczony jest dobrze tolerowany przez wszelkie typy skóry, szczególnie przez skórę suchą i wrażliwą. Olej migdałowy charakteryzuje się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (90 procent). Co więcej, zawiera również 20-30 procent kwasu linolowego, substancji występującej naturalnie w ludzkiej skórze.

Psidium Guajava Fruit Extract

Wyciąg z gujawy uzyskuje się w wyniku łagodnego procesu ekstrakcji, który pozwala zachować naturalne składniki. Owoc gujawy jest egzotyczną jagodą uprawianą w tropikach i krajach podzwrotnikowych. Gujawa należy do klasy wiekowych drzew owocowych i zwana jest superowocem. Gujawa zawiera dużo witaminy C, żelaza i wapnia. Witamina C jest również nazywana powszechnie kwasem askorbinowym. Kwas askorbinowy pełni funkcję antyoksydantu i substancji regulującej prawidłowe pH wielu preparatów kosmetycznych.

Quaternium-87

Quaternium-87 is used in hair conditioners and treatments. It enhances the appearance and feel of hair, by increasing hair body, suppleness, or sheen, or by improving the texture of hair that has been damaged physically or by chemical treatment.

OLEJ Z NASION RĄCZNIKA POSPOLITEGO (INCI: RICINUS COMMUNIS SEED OIL)

Olej z nasion rącznika pospolitego jest nieschnącym olejem pozyskiwanym z nasion rącznika pospolitego o dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nadają olejom płynnej konsystencji. Jest stosowany jako skuteczny emolient, utrzymujący skórę w dobrej kondycji oraz niekomedogenny (nie zatykający porów) nawilżacz i lubrykant w wielu kremach, balsamach i produktach pigmentowanych.

SILIKA, KRZEMIONKA, TLENEK LKRZEMU (IV) (INCI: SILICA)

Krzemionka zwana również dwutlenkiem krzemu jest drobnym proszkiem pochodzenia mineralnego. W preparatach kosmetycznych pełni funkcję substancji zagęszczającej olej bądź emulsje. Dodatkowo stosowana w emulsjach, krzemionka ma właściwości matujące ze względu na wykazywane właściwości adsorpcji olejów. W zależności od ziarnistości, krzemionka może pełnić również funkcję polerującą.

SYLILAN DIMETYLOWY KRZEMIONKI (INCI: SILICA DIMETHYL SILYLATE)

Sylilan dimetylowy krzemionki jest hydrofobowo modyfikowaną krzemionką koloidalną. Sylilan dimetylowy krzemionki jest syntetycznym surowcem hydrofobowym i zmniejsza przyczepność emulsji odżywczych. Sprawia, że skóra jest mniej tłusta w dotyku. Sylilan dimetylowy krzemionki może być wykorzystywany do zagęszczania preparatów na bazie oleju.

Silicone Quaternium-18

Silicones are synthetic ingredients that come in the form of oils and gels with a more or less thick texture.
Silicones are ingredients synthesized from silicon, a mineral compound found abundantly in nature as silica, the main constituent of sand.
The key property of silicone oils in cosmetic products is smoothing: They give products like creams or make-up a silky, spreadable, luxurious texture, as well as shine and softness in shampoos and other hair care products.

SYMETYKON (INCI: SIMETHICONE)

Silikony są syntetycznymi składnikami, które występują w formie olejowej i żelowej o bardziej bądź mniej gęstej konsystencji. Silikony są składnikami syntetyzowanymi z silikonu, związku mineralnego powszechne dostępnego w naturze w formie krzemionki, głównego składnika piasku. Oleje silikonowe pełnią w produktach kosmetycznych głównie funkcję wygładzającą. Sprawiają, że produkty takie jak kremy czy kosmetyki do makijażu mają jedwabistą, łatwą do rozprowadzenia, luksusową konsystencję a w przypadku szamponów i innych produktów do pielęgnacji włosów nadają im połysku i miękkości. Aby dowiedzieć się czy nasz produkt zawiera silikony, sprawdź wykaz składników na opakowaniu. Występują one pod takimi nazwami jak „DIMETHICONE”, „CYCLOMETHICONE”, „DIMETHICONOL” oraz „AMODIMETHICONE”.

WYCIĄG Z ORZECHÓW JOJOBY/OLEJ JOJOBA (INCI: SIMMONDSIA CHINENSIS SEED OIL/JOJOBA SEED OIL)

Wyciąg z orzechów jojoby jest naturalnym woskiem płynnym, pozyskiwanym z orzechów jojoby. Oliwkopodobne orzechy jojoby są zwane również jagodą kawową. Prostołańcuchowy ester wosku zawiera podwójne wiązanie, które wpływa na jego płynny charakter. Ponieważ olej ten nie jełczeje i wykazuje potwierdzone właściwości odżywiające skórę, znajduje zastosowanie w szerokiej gamie kosmetyków, np. w kremach do twarzy, balsamach do ciała, olejkach odżywczych i odżywkach do włosów. Wyciąg z orzechów jojoby łatwo się rozprowadza, szybko wchłania i pozostawia miłe uczucie na skórze.

Sodium Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer

This Ingredient characterizes synthetic polymers which are usually used for thickening water based formulas like shower gels or for stabilizing emulsions like creams or lotions especially in the presence of UV-filter, minerals or salts. Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer builds up clear gels in water with different flow behavior. Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer can also be used to reduce the emulsifier or formulate emulsifier-free light emulsions.  

BENZOESAN SODU (INCI: SODIUM BENZOATE)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. PROPYLPARABEN, METHYLPARABEN).

Sodium Carbomer

Carbomer characterizes synthetic polymers that are based on acrylic acid. They are usally used for thickening water-based formulas like gels for stabilizing emulsions like creams or lotions. The polymer provides textures with different flow behavior.

CETEARYLOWY SIARCZAN SODU (INCI: SODIUM CETEARYL SULFATE)

Cetearylowy siarczan sodu jest środkiem powierzchniowo czynnym, należącym do grupy siarczanów alkilowych, stosowanych w kosmetykach i produktach higieny osobistej. Cetearylowy siarczan sodu jest solą sodową mieszaniny siarczanu cetylowego i stearylowego. Jest proszkiem o barwie białej do delikatnie żółtej. W kosmetykach i produktach higieny osobistej, cetearylowy siarczan sodu jest składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów takich jak na przykład szampony, płyny myjące i inne produkty do pielęgnacji skóry.

CHLOREK SODU (INCI: SODIUM CHLORIDE)

Chlorek sodu jest jednym z najważniejszych dla ludzi i zwierząt minerałów. Znany również jako sól stołowa bądź kuchenna, ma działanie regulujące lepkość i pęcznienie. Chlorek sodu tworzy bezbarwne kryształy, które są podstawą sześciennej budowy chlorku sodu. Chlorek sodu stanowi również ważny składnik odżywczy w diecie człowieka. Ciało dorosłego człowieka zawiera około 150 do 300 g chlorku sodu.

MIESZANINA SOLI SODOWYCH GLICYNIANÓW KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: SODIUM COCOAMPHOACETATE)

Mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych oleju kokosowego jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym. Ułatwiając mieszanie się wody z olejami i zanieczyszczeniami, myje skórę i włosy, pozwalając zmyć z nich te substancje. Jako substancja współdziałająca z innymi substancjami powierzchniowo czynnymi zwiększa zdolność spieniania bądź stabilizuje piany.

KOKONIAN SODU (INCI: SODIUM COCOATE)

Kokonian sodu jest solą sodową kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego. Jest on wykorzystywany głównie do produkcji mydeł.

SÓL SODOWA ESTRÓW KWASU 2-HYDROKSYETANOSULFONOWEGO Z KWASAMI TŁUSZCZOWYMI Z OLEJU KOKOSOWEGO (INCI: SODIUM COCOYL ISETHIONATE)

Składnik ten jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym. Ułatwiając mieszanie się wody z olejami i zanieczyszczeniami, myje skórę i włosy, pozwalając zmyć z nich te substancje.

HIALURONIAN SODU (INCI: SODIUM HYALURONATE)

Hialuronian sodu jest solą sodową naturalnie występującego w organizmie kwasu hialuronowego. Rozdziela się on na kwas hialuronowy, który pełni różne funkcje w biologii skóry w zależności od rozmiaru cząsteczek. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej uruchamia syntezę kwasu hialuronowego w skórze w głębszych warstwach naskórka, a co za tym idzie zwiększa skuteczność wypełniania zmarszczek i hamuje powstawanie nowych zmarszczek i oznak starzenia. Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej potrafi związać 1000 razy więcej wody niż wynosi jego masa, a co za tym idzie pełni funkcję nawilżającą.

Sodium Hydroxide

Sodium Hydroxide is used widely in cosmetic products in regulating and stabilizing the pH value of cosmetic products. 

MLECZAN SODU (INCI: SODIUM LACTATE)

Mleczan sodu jest kwasem alfahydroksylowym, należącym do grupy naturalnych substancji nawilżających i ma właściwości nawilżające oraz keratolityczne (złuszcza zrogowaciały naskórek). Mleczan sodu wykazuje właściwości nawilżające. Zmniejsza złuszczanie się skóry i przywraca jej prawidłowy poziom pH. Dodatkowo zwalcza objawy suchości skóry. Mleczan sodu wykazuje właściwości komedolityczne, czyli przeciwzaskórnikowe. Ułatwiając złuszczanie skóry, hamuje powstawanie zaskórników i zapobiega blokowaniu się porów.

SÓL SODOWA SIARCZANU OKSYETYLENOWANEGO ALKOHOLU LAURYLOWEGO (INCI: SODIUM LAURETH SULFATE)

Sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego to alkohol etoksylowany, który pełni funkcję anionowego środka powierzchniowo czynnego. Z uwagi na swoje skuteczne właściwości myjące, spieniające i zagęszczające, jest stosowany głównie w produktach myjących takich jak preparaty do kąpieli z pianą, żele pod prysznic i szampony.

Sodium Lauryl Sulfate

Sodium Lauryl Sulfate is a sulfate-based anionic surfactant from natural and mineral origin. Sodium Lauryl Sulfate has very good foaming and cleansing properties. It is typically used in combination with other surfactants in shampoos or shower gels or as an additive for water-insoluble ingredients.

SÓL SODOWA KWASU LEWULINOWEGO, LEWULINIAN SODU (INCI: SODIUM LEVULINATE)

Kwas lewulinowy wraz z odpowiadającym mu lewulinianem sodu (solą sodową kwasu lewulinowego) są stosowane w produktach higieny osobistej oraz produktach certyfikowanych. Kwas lewulinowy można uzyskać z sacharozy pochodzenia naturalnego. Stosowany jest w kosmetykach jako związek kondycjonujący skórę, utrzymujący ją w dobrym stanie.

SÓL SODOWA ESTRÓW METYLOWYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH Z OLEJU KOKOSOWEGO I N-METYLOTAURYNIANU (INCI: SODIUM METHYL COCOYL TAURATE)

Składnik ten jest środkiem powierzchniowo czynnym wykorzystywanym zazwyczaj przy produkcji mydeł.

Sól sodowa 4-hydroksybenzoesanu metylu Nazwa zwyczajowa: Sól sodowa metyloparabenu (INCI: SODIUM METHYLPARABEN)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. PROPYLPARABEN, METHYLPARABEN).

SÓL SODOWA SIARCZANU OKSYETYLENOWANEGO ALKOHOLU MIRYSTYLOWEGO (INCI: SODIUM MYRETH SULFATE)

Składnik ten jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, stosowanym w szamponach i produktach do mycia. Środki powierzchniowo czynne działają między innymi jak środki myjące, które rozpuszczają brud, związki zawiesinowe, które zapobiegają oddzielaniu się cząsteczek stałych w płynnym produkcie, środki wzmacniające pienienie się i środki działające jak emulgatory, umożliwiające łączenie olejów i wody.

SÓL SODOWA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OLEJU PALMOWEGO (INCI: SODIUM PALM KERNELATE)

Sól sodowa kwasów tłuszczowych oleju palmowego oparta jest na oleju z ziaren palmowych i jest często wykorzystywana do produkcji mydeł. Wykazuje dobre właściwości spieniające i emulgujące. 

SÓL SODOWA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OLEJU PALMOWEGO (INCI: SODIUM PALM KERNELATE)

Sól sodowa kwasów tłuszczowych oleju palmowego oparta jest na oleju z ziaren palmowych i jest często wykorzystywana do produkcji mydeł. Wykazuje dobre właściwości spieniające i emulgujące. 

Sól sodowa kwasu salicylowego Nazwa zwyczajowa: Salicylan sodu (INCI: SODIUM SALICYLATE)

Składnik ten należy do grupy konserwantów, dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych i znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach (Załącznik V do rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych). Konserwanty - jak ten tu - mają na celu ochronę produktów kosmetycznych. Składniki te odgrywają istotną rolę, zapobiegając psuciu się kosmetyków i ich zanieczyszczeniu przez mikroorganizmy podczas przechowywania i stosowania. A co za tym idzie odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów. Bezpieczeństwo produktów jest priorytetem w przemyśle kosmetycznym i dlatego też oferujemy produkty, których skład zapobiega przed zanieczyszczeniem przez mikroorganizmy. Bakterie, drożdże i pleśnie są zawsze obecne na naszej skórze, w powietrzu nas otaczającym a nawet w wodzie, którą pijemy. Mogą się one dostać do produktu podczas normalnego stosowania. Zanieczyszczenie produktów, szczególnie produktów stosowanych wokół oczu czy na skórze, może powodować poważne problemy, jeśli stopień zanieczyszczenia jest wysoki. Konserwanty pozwalają uniknąć tych problemów, nie pozwalając mikroorganizmom namnażać się w produkcie. Najczęściej stosowanymi w naszych produktach konserwantami są fenoksyetanol (INCI: PHENOXYETHANOL) i parabeny (e.g. PROPYLPARABEN, METHYLPARABEN).

Sodium Starch Octenylsuccinate

Sodium Starch Octenylsuccinate is a lipophilic modified starch with a high affinity to oil or sebum. Usually maize starch is used as a natural source. Sodium Starch Octenylsuccinate dissolves also in cold water and stabilizes emulsions.

Sodium Stearate

Stearate salts are generally used for their lubricating properties. They also help to keep emulsions from separating into their oil and liquid components. The Stearate salts increase the thickness of the lipid (oil) portion of cosmetics and personal care products and reduce the clear or transparent appearance of finished products.

Sodium Stearoyl Glutamate

This ingredient is an hypoallergenic emulsifier, which is produced on the base of an amino acid, it has cleansing and skin-caring properties, and helps so to maintain a good skin condition. The pH is similar to that of the skin, therefore, it is very mild. Sodium Stearoyl Glutamate is natural and environmentally friendly.

Sodium Tallowate

Sodium Tallowate is a salt of fat derived from a sheep's or cattle's tissue. This ingredient can also function as soap.

Sodium Xylene Sulfonate

Sodium Xylene Sulfonate is an anionic surfactant which is used in shampoos and skin cleansers. Surfactants have many functions including cleaning agents to dissolve dirt, suspending agents to keep solid particles from separating out of a liquid product, boosting foam and as emulsifiers enabling oil and water to mix

Sorbitan Stearate

Sorbitan stearate is a vegetable derived emulsifier produced by reacting of two naturally occurring ingredients sorbitol and the fatty acid, stearic acid. It acts as an water-in-oil emulsifier and it is used in a variety of cosmetic products to make stable oil in water emulsions. 

Sorbitol

Sorbitol is a naturally occurring sugar alcohol known to keep the skin hydrated by preventing loss of the skin’s natural moisture. It can also help thicken products and ensure a good texture.

Squalane

Squalane is a branched, transparent and odorless oil, which can be used as a care component in emulsions, sticks and pastes. Main part of the molecule is derived from olive oil. Squalane was introduced as an emollient in the 1950s. Squalane occurs naturally in our skin. It is a major component of skin sebum at around 15%. Sebum protects the skin from drying out and forms the hydrolipid film on the skin. So squalane protects the skin from moisture loss, can lead to a better moisturized skin and makes the skin soft and supple. Because squalane is an inherent part of the skin, the skin has a high tolerability to squalane.

Stearamidopropyl Dimethylamine

Stearamidopropyl Dimethylamine is used in hair conditioners and treatments. It enhances the appearance and feel of hair, by increasing hair body, suppleness, or sheen, or by improving the texture of hair that has been damaged physically or by chemical treatment.

Steareth-2

Steareth-2 is a synthetically produced polyethylene glycol ether of stearic acid. It is a waxy compound. In cosmetics and personal care products, Steareth-2 it is used in the formulation of skin care and cleansing products, as well as deodorants and hair products. When added to cosmetics and personal care products, Steareth-2 reduces the interactive forces between molecules of other liquids so that an emulsion is formed. If an ingredient such as a Steareth-2 is not added to some personal care products, the ingredients in the product would separate.

Steareth-20

Steareth-20 is a polyethylene glycol ethers of stearic acid. It is a waxy compound used in cosmetics and personal care products,  like suntan, skin, eye and hair products.
When added to cosmetics and personal care products, Steareth-20 reduce the interactive forces between molecules of different liquids so that an emulsion is formed. If an ingredient such as a Steareth is not added to some personal care products, the ingredients in the product would separate.

Steareth-21

Steareth-21 is a synthetic, waxy compound and is a polyethylene glycol ether of stearic acid. In cosmetics and personal care products, Steareth-21 is used in the formulation of a wide variety of cosmetics and personal care products including makeup, lotions, deodorants, fragrance, skin, eye and hair care products.

Stearic Acid

Stearic Acid is a waxy, colorless long-chain fatty acid. This valuable saturated fatty acid may also be obtained from plant sources, which makes it ideal for use in natural formulations. In emulsions, Stearic Acid is an effective stabilizer, thickener and softener that contributes to a rich texture of the final product. Stearic Acid helps to create a rich lather that feels velvety. This property makes it ideal for use in shaving foams. In soap formulations, cleansers and shampoos, Stearic Acid derivatives function as thickeners that help to harden the formulas into solids. It also helps to eliminate the thin and runny feeling of watered-down soaps. As a protective conditioner in shampoo formulations, Stearic Acid leave the hair feeling soft, light and lustrous.

Stearyl Alcohol

Stearyl Alcohol is often obtained from vegetable fats or oils. For this reason, Stearyl Alcohol is called fatty alcohol. However, Stearyl Alcohol can also be obtained by the hydrolysis of waxes. Stearyl Alcohol is used in many cosmetic formulas as it increases the stability of emulsions and the texture of formulas like creams or lotions. Stearyl Alcohol forms a solid white mass which serves as a water-binding and consistency-giving component.

Styrene/Acrylates Copolymer

Styrene/Acrylates Copolymer is used as an opacifying agent in shower gels and shampoos. 

Sucrose Polystearate

Sucrose Polystearate consists of sucrose, also known as table sugar, is combined with Stearic Acid, a fatty acid which is obtained from vegetable fats and oils. Sucrose Polystearate is used in cosmetics as a skin conditioner and emulsifier.  It acts as an O/W emulsifier and offers benefits such as mildness, velvety texture and moisturization.

Synthetic Beeswax

Synthetic Beeswax is a blend of mainly synthetic ester- and paraffin oils and waxes designed to mimic the physical and cosmetic properties of natural beeswax. It can be a "vegan" replacement for natural beeswax. It is used as skin conditioning agent in various cosmetic products,  including creams, lotions, sun care, make-up, hair styling and haircare.

Synthetic Wax

Ingredients based on mineral oils are fats of fossil origin. The highly-purified ingredients come in different forms (oils, gels…) and are colorless, odorless and tasteless. The most known mineral oil used in cosmetic products is paraffinum liquidum. 
There are two types: mineral synthetic oils, which are perfectly pure from their production, and mineral oils from petrochemicals. The latter are refined mineral oils that are obtained after the purification of fossil materials such as coal, crude oil or natural gas. The mineral oils in our cosmetic products are of pharmaceutical grade and thus very pure. 
Main property of this ingredient group is to protect the skin from dehydration. In addition, these ingredients improve the quality of textures and are efficient for cleansing and for removing make-up.

 To identify these ingredients in our products, take a look at the ingredients list on packaging. You can easily identify mineral-oil based ingredients by names such as "paraffinum liquidum", "cera microcristallina", "ozokerite", "paraffin" and "synthetic wax".

Talc

Talc is a raw material from mineral origin. This fine white powder provides a velvet dry skin feel. Talc adsorbs oil and repells water due to this fact its usually known as main ingredient in baby powders. 

Tapioca Starch

Tapioca Starch is a granular natural starch extracted from the roots of a plant which is called cassava. The µm-sized starch powder adsorbs large quantities of lipids (oils). Due to this, Tapioca Starch provides a less greasy, light and smooth skin feel when it is incorporated in emulsions like creams or lotions. Tapioca Starch is especially suitable for mattifying cosmetic products.

Tetrasodium EDTA

EDTA and the salts of EDTA (e.g. Trisodium EDTA) are synthetically produced. The main purpose in adding this ingredient to cosmetic products is the excellent property in binding metal ions. The binding of metal ions helps preventing the deterioration of cosmetic products.

Tetrasodium Etidronate

Tetrasodium Etidronate acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water.

Theobroma Cacao Seed Butter

Theobroma Cacao Seed Butter (also called cacao butter), is the cream-colored fat, extracted from cocoa seeds (cocoa beans) mostly from west Africa, Malaysia, Brazil, Central America, India, Sri Lanka. It is widely used to add and bring flavour, scent, and smoothness to chocolate, but is also well-known for cosmetics. Cocoa butter is one of the most stable natural fats. It melts at body temperature and is used to keep skin hydrated, smooth, soft and supple.

Tilia Tomentosa Extract

Tilia Tomentosa Extract, also called Linden blossom extract, is produced using a gentle multi-step extraction process, which optimally allows its natural ingredients to be retained. Products with Linden blossom extract have a slight calming effect on dry and sensitive skin.

Titanium Dioxide (nano)

This ingredient belongs to the group of UV-filters (UV means ultra-violet), being allowed for use in cosmetic products in the EU and is listed on the positive list of UV filters (Annex VI of the Cosmetics Regulation). UV filters are essential ingredients that protect the skin against sun damage and prevents the risks of skin cancer as well as sunburn, premature skin aging, or the appearance of spots. In general, there are two types of UV filters: Organic filters absorb UVA and UVB rays and transform energy into heat. Mineral filters, on the other hand, consist of tiny particles that form kind of a shield on the skin and reflect mainly UVB radiation and less UVA radiation. Each UV filter provides a specific type of protection against UV radiation, which is why sunscreen products and daily skincare products with SPF are usually composed of a combination of different filters to ensure broad spectrum protection.

Tocopherol Acetate

Tocopheryl acetate, also known as vitamin E acetate, is a synthetic form of vitamin E. Vitamin E has an antioxidant and smoothing effect in cosmetic preparations, reduces UV-related skin damage, prevents age spots and premature skin aging. Vitamin E is found naturally in some foods and available as a dietary supplement. “Vitamin E” is the collective name for a group of fat-soluble compounds with distinctive antioxidant activities in prtecting cosmetic products
Naturally occurring vitamin E exists in eight chemical forms (alpha-, beta-, gamma-, and delta-tocopherol and alpha-, beta-, gamma-, and delta-tocotrienol) that have varying levels of biological activity. Alpha- (or α-) tocopherol is the only form that is recognized to meet human requirements. Tocopherol Acetate is a synthetic derivate of natural vitamine E.

Tocopherol / Vitamin E

Vitamin E is found naturally in some foods, added to others, and available as a dietary supplement. “Vitamin E” is the collective name for a group of fat-soluble compounds with distinctive antioxidant activities. Naturally occurring vitamin E exists in eight chemical forms (alpha-, beta-, gamma-, and delta-tocopherol and alpha-, beta-, gamma-, and delta-tocotrienol) that have varying levels of biological activity. Alpha- (or α-) tocopherol is the only form that is recognized to meet human requirements.

Triacontanyl PVP

Triacontanyl PVP is a synthetic polymer that is able to form thin films. It prevents the loss of moisture from products and skin, furthermore it protects and conditions the skin.

Triceteareth-4 Phosphate

Triceteareth-4 Phosphate is a synthetically produced  emulsifier which is used in liquid and creamy oil-in-water emulsions but it´s also suitable for hand creams. It acts as an emulsifier with a very good emulsifying properties. 

Trideceth-12

Trideceth acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water

Trideceth-15

Trideceth acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water

Trideceth-3

Trideceth acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water

Trideceth-6

Trideceth acts as an emulsifier and stabilizes mixtures of oils and water

Trideceth-9

The ingredient Trideceth-9 is used in cosmetic applications as an emulsifier. It promotes the formation of intimate mixtures of immiscible liquids by changing their interfacial tension.
Trideceth-9 reduces the interfacial tension of cosmetic products and contributes to an even distribution during application.

Tridecyl Stearate

Tridecyl Stearate is usually blended to a unique combination of non-animal derived esters. The sensory of this emollient blend is rich but non-sticky, long-lasting silky and soft. It is derived from vegetable (the seeds/kernels/fruits of coconut and/or palm) and synthetic sources.

Tridecyl Trimellitate

Tridecyl Stearate, is usually blended to a unique combination of non-animal derived esters. The sensory of this emollient blend is rich but non-sticky, long-lasting silky and soft. It is derived from vegetable (the seeds/kernels/fruits of coconut and/or palm) and synthetic sources.

Triisostearin

Triisostearin is a naturally derived liquid triester of glycerine and isostearic acid. It provides a skin feel in skin care products and leaves the skin soft and supple.

Trimethylsiloxysilicate

Trimethylsiloxysilicate are siloxane polymers with a backbone structure consisting of alternating silicon and oxygen atoms. It is insoluble in water and forms a thin film on hair and skin which gives a soft and smooth feeling.

Trisodium EDTA

EDTA and the salts of EDTA (e.g. Trisodium EDTA) are synthetically produced. The main purpose in adding this ingredient to cosmetic products is the excellent property in binding metal ions. The binding of metal ions helps preventing the deterioration of cosmetic products.


U-Z

Ubiquinone

Ubiquinone, known as the Coenzyme Q10, is a molecule that every cell in our body produces itself. It helps to convert nutrients and oxygen into energy that body cells can use and acts as an anti-oxidant. Without Q10 not much would work in our bodies – no cell can survive without Q10. The name Q10 derives from its special molecular structure: Q10 is a ring-shaped biomolecule that is structurally related to Vitamin K and E. The typical Quinone-ring structure is a specific feature of a class of molecules, of which Q10 (Ubiquinone) is biologically a very prominent one. Through yeast fermentation processes the very same Q10 (skin identical Q10) that occurs in the body can be biotechnologically produced today and is integrated in our NIVEA Q10 Face care products.

Undecylenamidopropyl Betaine

This ingredient is a mild amphoteric surfactant which is used in shampoos and skin cleansers. Surfactants have many functions including cleaning agents to dissolve dirt, suspending agents to keep solid particles from separating out of a liquid product, boosting foam and as emulsifiers, enabling oil and water to mix. Additionally, Undecyleneamidopropyl Betaine has antimicrobial properties and helps to fight dandruff.

Vegetable Oil

Vegetable oil is also called Olus oil in Europe. It is a clear, very stable, 100% natural based emollient,  that is a vegetable alternative for mineral oils. It is a high quality mixture of natural triglycerides derived from canola (rapeseed) oil. It is commonly used as an emollient that gives a rich, intensive and long lasting skin feel. 

Vitis Vinifera Seed Oil

Vitis Vinifera Seed Oil is one of the natural plant oils that can be considered as Omega-6-fatty acid and Vitamin E source in foods. It is derived from grape seeds that are a byproduct of the food and beverage industry (juice, wine). It provides hydration and softness to skin care products and plays an important role in strengthening and restoring the skin barrier function by replenishing the skin with essential fatty acids and lipid.

VP/Eicosene Copolymer

VP/Eicosene Copolymer helps hair hold its style by inhibiting the hair's ability to absorb moisture. It forms a thin coating on the skin, hair or nails. It is also used to hold together the ingredients of a compressed tablet or cake and helps to distribute or to suspend an insoluble solid in a liquid. A Copolymer is a polymer prepared by combining relatively small chemical compounds called monomers into a very large molecule that has different properties.

VP/Hexadecene Copolymer

VP/Hexadecene Copolymer helps hair hold its style by inhibiting the hair's ability to absorb moisture. It forms a thin coating on the skin, hair or nails. It is also used to hold together the ingredients of a compressed tablet or cake and helps to distribute or to suspend an insoluble solid in a liquid. A Copolymer is a polymer prepared by combining relatively small chemical compounds called monomers into a very large molecule that has different properties.

VP/VA Copolymer

VP/VA Copolymer helps hair hold its style by inhibiting the hair's ability to absorb moisture. VP/VA Copolymer dries to form a thin coating on the skin, hair or nails. It is also used to hold together the ingredients of a compressed tablet or cake and helps to distribute or to suspend an insoluble solid in a liquid. A Copolymer is a polymer prepared by combining relatively small chemical compounds called monomers into a very large molecule that has very different properties.

Xanthan Gum

Xanthan gum is a biopolymer or also called polysaccharide. Xanthan gum is a raw material from natural origin it is produced by bacterial fermentation of Xanthomonas campestris with glucose (corn) and protein (soy). Xanthan gum swells in aqueous solution and increases the viscosity. Xanthen gum builds up translucend or transparent gels and in emulsions like creams or lotions Xanthan gum is used to improve the stability.

Zinc Oxide (nano)

This ingredient belongs to the group of UV-filters (UV means ultra-violet), being allowed for use in cosmetic products in the EU and is listed on the positive list of UV filters (Annex VI of the Cosmetics Regulation). UV filters are essential ingredients that protect the skin against sun damage and prevents the risks of skin cancer as well as sunburn, premature skin aging, or the appearance of spots. In general, there are two types of UV filters: Organic filters absorb UVA and UVB rays and transform energy into heat. Mineral filters, on the other hand, consist of tiny particles that form kind of a shield on the skin and reflect mainly UVB radiation and less UVA radiation. Each UV filter provides a specific type of protection against UV radiation, which is why sunscreen products and daily skincare products with SPF are usually composed of a combination of different filters to ensure broad spectrum protection.