Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Czy wiesz, że samo golenie to tylko połowa sukcesu? Dzięki pielęgnacji twarzy możesz osiągać lepsze efekty golenia, lepiej się czuć i wyglądać! Zobacz, jak złagodzić podrażnienia po goleniu i dlaczego pielęgnacja jest tak ważna.

Podrażniona skóra po goleniu – typowe objawy

Nie chcemy generalizować, jednak rzeczywistość pokazuje jasno: mężczyźni zdecydowanie częściej bagatelizują znaczenie pielęgnacji twarzy. Kobiety są znacznie bardziej świadome potrzeby takich zabiegów i to one często motywują najbliższych im panów do poświęcania swojej twarzy więcej uwagi. I słusznie, bo pielęgnacja twarzy jest dla mężczyzn o wiele ważniejsza, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Choć panowie mają grubszą skórę niż kobiety, to niezwykle często jest to skóra wrażliwa. Nie ma się czemu dziwić – golenie to przecież dość inwazyjny zabieg. Podrażniona skóra po goleniu to częsty problem mężczyzn i to nie tylko tych, którzy golą się codziennie.

Podrażnienia po goleniu miewają różne podłoże. Mogą wynikać zarówno z braku pielęgnacji po zakończonym zabiegu, jak i z błędów popełnianych podczas samego golenia. Podrażnienie po goleniu może być skutkiem zbyt częstego golenia (przy codziennych zabiegach skóra nie ma czasu na regenerację) lub – paradoksalnie – gdy robisz to zbyt rzadko. W takiej sytuacji Twoja skóra ma za mało okazji, żeby przyzwyczaić się do golenia. Każde kolejne jest dla niej niejako szokiem, na który reaguje zaczerwienieniem czy krostkami.

Przeczytaj więcej: Błędy popełniane w czasie golenia.

Typowe podrażnienia to drobne skaleczenia, uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry czy wypryski. Wysypka po goleniu może wyglądać jak reakcja alergiczna, ale też jak trądzik. Pryszcze po goleniu pojawiają się zwykle wtedy, gdy podczas zabiegu nie zachowałeś wystarczającej higieny. Wcale nierzadkie są także podrażnienia po goleniu na szyi, właśnie w postaci małych wyprysków. Z reguły odpowiadają za nie bakterie, które wnikając do skóry przez mikrouszkodzenia, powodują miejscowe zapalenie.

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Krostki po goleniu? Zapobiegaj już podczas golenia!

Zacznijmy od podstaw, czyli od samego golenia – techniki, narzędzi, kosmetyków. Na początku przyjrzyj się trochę sam sobie i swojej twarzy. Jak reagujesz zwykle na golenie? Czy Twoja twarz jest w miarę odporna, czy często pojawiają się u Ciebie podrażnienia? Jaki jest Twój zarost: miękki i rzadki czy gęsty i twardy? I wreszcie – jak często się golisz? To, jak golić brodę, w ogromnej mierze zależy właśnie od odpowiedzi na te pytania. Większego wyczucia będziesz potrzebować w przypadku codziennego golenia i skłonności do podrażnień. W takiej sytuacji warto, byś wypróbował metodę golenia z włosem. Jest ona o wiele mniej drażniąca dla skóry, jednak nie tak dokładna, jak golenie pod włos. Tam, gdzie goleniem z włosem nie uzyskasz zadowalającego efektu, wykonaj poprawki pod włos. Dzięki tej metodzie oszczędzisz sobie części podrażnień.

A czy możliwe jest golenie bez podrażnień – jakichkolwiek? Tak, choć będzie to wymagało większego wysiłku. Po pierwsze zawsze używaj tylko naprawdę ostrych maszynek. Nazwę „jednorazówka” traktuj dosłownie. Tępe ostrza odpowiadają za mnóstwo podrażnień – żeby zgolić wszystkie włoski, musisz przeciągnąć nimi o wiele więcej razy i mocniej dociskać maszynkę. Poza tym im dłużej używasz jednej maszynki, tym bardziej niehigienicznym narzędziem się ona staje. Skutek? Krostki po goleniu, za które odpowiedzialne są bakterie zgromadzone na maszynce. Ale też na Twojej twarzy!

Aby krosty po goleniu się nie pojawiały, najlepiej jest zacząć od umycia twarzy, na przykład żelem do mycia twarzy dla mężczyzn.

Jak golić zarost? Zacznij od zmiękczenia brody. Efekt ten uzyskasz wstępnie właśnie dzięki umyciu twarzy. Warto też golić się po wzięciu prysznica, bo ciepła para wodna także podziała zmiękczająco na zarost. Jeśli masz dość długą i gęstą brodę, zacznij od przycięcia jej trymerem, dopiero po tym przejdź do maszynki i golenia blisko skóry.

Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowych technikach golenia? Przeczytaj Jak się golić? Kompletny poradnik golenia od NIVEA MEN.

Właściwie dobierz też kosmetyki do golenia. Zdecyduj, czy potrzebujesz kosmetyków do cery wrażliwej, dodatkowego nawilżenia, efektu chłodzenia itp. Dobierz je nawet pod kątem tego, jak często się golisz i jak twardy masz zarost.

Jak pozbyć się podrażnień po goleniu?

Podrażnienia są problematyczne z różnych względów. Po pierwsze dlatego, że sprawiają dyskomfort, po drugie z tego względu, że nieestetycznie wyglądają, a po trzecie utrudniają (a często nawet uniemożliwiają) ogolenie się kolejnego, czy nawet drugiego  i trzeciego dnia. Jak pozbyć się podrażnień po goleniu?

Zawsze używaj kosmetyku do golenia. To najważniejsza zasada! Żel, krem czy pianka do golenia, forma nie ma znaczenia. Istotne jest to, że kosmetyk zmiękcza włoski i zmniejsza tarcie. A im większe tarcie, tym większe podrażnienie, bo golenie działa na skórę trochę jak peeling. Potrzebujesz obrazowego porównania? Golenie na mokro, z pianką lub żelem do golenia, jest jak zabieg z użyciem peelingu w tubie – przyjemnie kremowa konsystencja i lekko rozprowadzające się po skórze drobinki peelingujące. Golenie na sucho jest zaś jak… robienie peelingu suchym piaskiem z nad morza. Krótko mówiąc – boli i daje więcej szkody niż pożytku. Golenie na sucho może i daje pożytek, bo jest szybkie i ostatecznie prowadzi do osiągnięcia celu (usunięcie zarostu), jednak czy warto, by cel uświęcał środki?

Jeśli musisz golić się często (np. ze względu na wykonywany zawód), spróbuj zwykłą manualną maszynkę zamienić na maszynkę elektryczną. Nie popełniaj jednak tych samych błędów i nie czuj się zwolniony z używania kosmetyków do golenia. Krem czy żel mają bowiem za zadanie nie tylko zmiękczyć zarost, ale też zabezpieczyć skórę przed zacięciami. Maszynka elektryczna też może je spowodować! Kosmetyki do golenia koją skórę i zapewniają świeższe uczucie po zakończeniu golenia. Skóra jest bardziej elastyczna i mniej odwodniona.

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

W porządku, a co jeśli jednak nie zastosowałeś żelu do golenia, albo pomimo użycia podrażnienia wystąpiły? Jak pozbyć się krostek po goleniu i innych nieprzyjemnych dolegliwości? W pierwszej kolejności zrezygnuj z golenia do czasu zagojenia się zmian. Jeśli ponownie ogolisz się w kolejnych dniach, zwyczajnie pościnasz krostki ostrzem maszynki i jeszcze bardziej pogłębisz problem!

Zwróć uwagę także na to, czy i jakie kosmetyki nakładasz na twarz po goleniu. Po spłukaniu resztek pianki i osuszeniu twarzy potrzebujesz balsamu, kremu lub wody po goleniu. Nie powinieneś jednak stosować jakiegokolwiek kosmetyku, tylko dobrze dobranego o Twojego typu cery i zarostu.

Jak zatamować krwotok po goleniu?

Zdecydowanie gorsze od podrażnień jest zacięcie się podczas golenia. Mimo, że nie jest to głęboka rana, krew może się z niej sączyć przez całkiem długi czas. Jak zatamować krwotok po goleniu? Najpierw przemyj skaleczenie zimną wodą. Przyłóż czysty gazik, a następnie kostkę lodu zawiniętą w woreczek. Dociskaj wszystko do skóry przez minutę, by zatamować krwawienie. Na przyszłość możesz też zaopatrzyć się w kryształ ałunu. Ten minerał ma moc blokowania krwawienia, wystarczy zwilżyć go wodą i chwilę potrzeć nim zranioną skórę.

Co na podrażnienia po goleniu?

Z podrażnieniami walcz przede wszystkim za pomocą kosmetyków. Krem na podrażnienia po goleniu to zazwyczaj formuły z łagodzącymi składnikami takimi jak np. aloes i pantenol. W cenie są także substancje chłodzące, które zniwelują uczucie pieczenia. Zalicza się do nich mentol. Jeśli zależy Ci właśnie na efekcie chłodzenia, najlepszym dla Ciebie kosmetykiem będzie żel po goleniu. Już sama jego formuła zapewnia uczucie chłodu, dodatek mentolu tylko wzmocni ten efekt. Zaczerwienienia po goleniu bardzo dobrze zwalczają także składniki nawilżające kremów i balsamów. Oprócz wspomnianego już aloesu takie działanie ma też gliceryna.

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Jaki balsam po goleniu?

Spośród kosmetyków po goleniu najbardziej popularny jest balsam – i trudno się dziwić! To nawilżająca formuła, która koi podrażnioną goleniem skórę i pomaga się jej goić. Balsam możesz też zastąpić kremem po goleniu. Przyjmuje się, że krem jest nieco cięższy od balsamu po goleniu, jednak najlepiej jest to zweryfikować w praktyce, bo całkiem podobne do siebie kosmetyki mogą występować pod obiema nazwami. Po goleniu stawiaj na właściwości regenerujące kosmetyków, łagodzenie i wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej skóry.

Woda po goleniu – jak używać?

Woda po goleniu to najbardziej podstawowy kosmetyk do stosowania po goleniu. W najprostszych słowach to płyn po goleniu o wysokiej zawartości alkoholu z dodatkiem zapachowym. Woda po goleniu służy zdezynfekowaniu twarzy po zakończonym goleniu, czyli pozbyciu się bakterii, które mogłyby wywołać krostki lub wypryski. Kompozycja olejków eterycznych służy zneutralizowaniu zapachu alkoholu, a przy okazji działa jak perfumy.

Jak używać wody po goleniu? Skórę po ogoleniu trzeba dobrze opłukać i dokładnie osuszyć ręcznikiem. Niewielką ilość (umiar jest w cenie) kosmetyku nalej na dłonie i wklep w ogolone miejsca. Jeśli Twoja woda nie zawiera składników pielęgnacyjnych, po wyschnięciu twarzy użyj jeszcze kremu lub balsamu pielęgnacyjnego, w przeciwnym razie Twoja skóra ulegnie przesuszeniu.

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Woda czy balsam po goleniu? Przegląd kosmetyków NIVEA MEN

Na pewno się teraz zastanawiasz, co ostatecznie wybrać: wodę czy balsam po goleniu? Najlepiej przetestuj różne kosmetyki i sprawdź, który służy Ci najbardziej! Jeśli z reguły doświadczasz podrażnień po goleniu, balsam będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Alkohol z wody spowoduje bowiem silne pieczenie skóry. Jeśli jednak dość dobrze znosisz golenie, woda też będzie dla Ciebie odpowiednia. Zwłaszcza taka, jak woda po goleniu NIVEA MEN Silver Protect. Znajdziesz w niej m.in. jony srebra i prowitaminę B.

Posiadaczom wrażliwej cery polecamy:

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?

Podrażnienia po goleniu twarzy? Zadbaj o codzienną pielęgnację

Musisz wiedzieć, że krem po goleniu NIVEA nie wystarczy Ci za całościową pielęgnację twarzy. Tak naprawdę powinieneś używać kosmetyków także do codziennej higieny i pielęgnacji skóry. Dwa najważniejsze dla Ciebie kosmetyki to żel do mycia twarzy i krem do twarzy dla mężczyzn

Oba regularnie stosowane w sposób pośredni przyczynią się do zmniejszenia częstości występowania podrażnień po goleniu twarzy. Dlaczego? Mycie twarzy żelem pozwoli Ci utrzymać lepszą higienę skóry. Bo mniej bakterii to mniejsze ryzyko krostek po goleniu. Myjąc twarz żelem pozbywasz się także zrogowaciałego naskórka i innych zanieczyszczeń, które zatykają pory i nasilają wypryski, gdy się ich nie usuwa ze skóry na bieżąco. Codzienne nakładanie kremu dla mężczyzn do twarzy pozwoli Ci zachować najważniejsze z męskiego punktu widzenia efekty – nawilżenie i elastyczność naskórka, co przekłada się na gładsze golenie i mniejszą podatność na podrażnienia. Codzienne smarowanie twarzy kremami dla mężczyzn pomaga zachować ciągłość bariery hydro-lipidowej naskórka, a gdy ta jest trwała, skóra nie ulega tak łatwo uszkodzeniom.

Co jest zatem najlepsze na podrażnienia po goleniu? Zdecydowanie działania zapobiegawcze, czyli odpowiednie narzędzia, kosmetyki do golenia i odpowiednia technika. Najlepiej jest je łączyć z pielęgnacją po goleniu i na co dzień. Całościowe działanie po prostu musi zaprocentować ustąpieniem podrażnień po goleniu!

Pielęgnacja po goleniu – co każdy mężczyzna musi wiedzieć?