kobieta unika szyi indyka

Indycza szyja - jak się jej pozbyć?

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się jak powstaje indycza szyja, jak jej zapobiec i jak wyeliminować

Czym jest indycza szyja?

Indycza szyja to nazwa przypisywana luźnej, obwisłej i pomarszczonej skórze pod szyją. Wraz z wiekiem mięśnie szyi słabną, a skóra wokół nich (i całego ciała) traci elastyczność i jędrność.

Chociaż zwiotczała skóra na szyi jest całkowicie normalną, bardzo powszechną częścią starzenia się i nie ma się czym martwić, istnieją sposoby, aby zapobiec jej powstawaniu i zminimalizować jej widoczność. Więc zrób sobie orzeźwiający napój, znajdź wygodne miejsce, aby usiąść i zrelaksować się, i skorzystaj z naszego przewodnika, jak pozbyć się indyczej szyi.

W jakim wieku zaczyna się tworzyć indycza szyja?

Około 40 roku życia, chociaż wiek ten zależy od wielu czynników, takich jak dieta, styl życia i ekspozycja na światło słoneczne, ponieważ wszystkie one w różnym stopniu przyczyniają się do przedwczesnego starzenia. Niektóre osoby mogą nie doświadczyć indyczej szyi przed ukończeniem 50. lub 60. roku życia – jednak drobne linie i zmarszczki zwykle pojawiają się naturalnie około 25. roku życia. Niezależnie od tego, w jakim wieku zaczynają się pojawiać, jest to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić.

CO JEST PRZYCZYNĄ ZWIOTCZAŁEJ SKÓRY NA SZYI?

Indycza szyja jest naturalną częścią procesu starzenia. Jednak pewne czynniki mogą przyspieszać jej powstawanie.
To na przykład nadmiar tłuszczu na szyi, który może rozciągać skórę i zmniejszać jej zdolność do kurczenia się.
Promieniowanie UV emitowane ze światła słonecznego może powodować tworzenie się wolnych rodników w komórkach skóry, które z czasem uszkadzają elastynę i przyczyniają się do powstawania zmarszczek.
Produkcja kolagenu naturalnie zwalnia wraz z wiekiem, co przyczynia się do powstawania drobnych linii i zmarszczek.
Naturalne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej: niektóre osoby mają nadmiar tkanki tłuszczowej pod brodą i wzdłuż szyi. Z biegiem czasu może to rozciągnąć skórę i powodować fałdy.
Kość gnykowa (kość w kształcie litery U w szyi) może przyczyniać się do indyczej szyi u osób, które mają tę kość bardziej wysuniętą do przodu, co zmniejsza długość podbródka.


Bez codziennej aplikacji skutecznego kremu SPF na szyję (nawet w te pochmurne i pozornie bezsłoneczne dni), promieniowanie UV nadal będzie oddziaływać na okolice szyi. Może to pomóc w zapobieganiu indyczej szyi, ale być może zastanawiasz się, jak się jej pozbyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej

uśmiechnięta dziewczyna z włosami z teksturą afro

JAK POZBYĆ SIĘ INDYCZEJ SZYI?

Bardzo pomocne w pozbyciu się indyczej szyi mogą być produkty do stosowania miejscowego, szczególnie te zawierające kolagen. Dzieje się tak dlatego, że kolagen stanowi podstawowy budulec skóry, więc uzupełnianie go nie tylko zapobiegnie powstawaniu indyczej szyi, ale także złagodzi tę, która już się wytworzyła. 

Podobnie jak w przypadku wielu problemów związanych z pielęgnacją skóry, zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Utrzymanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia pomogą uniknąć nadmiernych zmian masy ciała, które w przeciwnym razie mogłyby osłabić kolagen, elastynę i inne składniki skóry, które przyczyniają się do napięcia skóry.

uśmiechnięta kobieta z krótkimi kręconymi włosami

Możesz również pomóc w zapobieganiu zwiotczałej skórze (i złagodzeniu już istniejącej), stosując codziennie retinoid.

Inne składniki do pielęgnacji skóry, które mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności pomarszczonej skóry na szyi, to:

Kwas hialuronowy: występuje naturalnie w organizmie, ale jego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem. Uzupełnienie go w formie serum lub kremu może pomóc zatrzymać wilgoć i wyraźnie zmniejszyć widoczność zmarszczek. NIVEA Cellular Expert Lift Pure Bakuchiol Anti-Age krem na noc zapewnia intensywne odżywienie i może zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek w zaledwie tydzień.

Alfa-hydroksykwasy (AHA), takie jak kwas glikolowy: usuwając górną warstwę komórek skóry, AHA odsłaniają świeżą warstwę skóry pod spodem. Mogą również poprawiać przepływ krwi i promować produkcję kolagenu, co może przyczynić się do poprawy wyglądu drobnych linii i zmarszczek.


Witamina C i witamina E: obecność wolnych rodników, które powstają w wyniku normalnych procesów zachodzących w organizmie, może być zwiększona przez ekspozycję na zanieczyszczenia i promieniowanie UV, które może uszkadzać komórki skóry. Witamina C i witamina E mogą dezaktywować wolne rodniki, zmniejszając z kolei ich wpływ na komórki skóry. Mogą również pomóc rozjaśnić skórę.


Peptydy: podobnie jak kwas hialuronowy, peptydy występują naturalnie w skórze i mogą zwiększać produkcję kolagenu i elastyny. Ponieważ produkcja kolagenu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, może to powodować, że skóra wydaje się bardziej pomarszczona. Dodanie peptydów do rutynowej pielęgnacji skóry może sprawić, że skóra będzie wyglądać na bardziej napiętą i jędrną.


ĆWICZENIA NA INDYCZĄ SZYJĘ

Konsekwentne ćwiczenia mogą pomóc poprawić krążenie w okolicy szyi, a jeśli są ukierunkowane w szczególności na jej mięśnie, może to pomóc je wzmocnić, co zmniejszy efekt zwiotczenia. Zakres tej poprawy może być ograniczony, ponieważ skóra na wierzchu może nadal być obwisła, ale warto spróbować. Oto cztery główne ćwiczenia przeciw indyczej szyi dla początkujących:

Pchanie czołem

Połóż dłonie na czole i delikatnie zacznij pchać, nie pozwalając głowie przesunąć się do przodu. Napieraj czołem, aż poczujesz opór w mięśniach górnej części szyi. Gdy to poczujesz, powoli poluzuj opór, a następnie powtórz ten proces z drugiej strony głowy. Powinienaś teraz poczuć mięśnie z tyłu szyi.

Jeśli masz trudności ze zbudowaniem wystarczającego oporu w stosunku do dłoni, możesz położyć poduszkę pod ścianą i zamiast tego naciskać.

Żucie

Usiądź plecami do ściany i unieś brodę do góry. Trzymając usta zamknięte, wykonuj ruchy żucia, jakbyś właśnie jadła kawałek bardzo ciągłej krówki. Powtarzaj to ćwiczenie 3-5 razy dziennie.

Pocałunki

Usiądź z plecami tak wyprostowana, jak to możliwe, najlepiej na twardym siedzeniu. Trzymając mocno zamknięte usta, powoli podnieś brodę i złóż usta, jak do pocałunku. Przytrzymaj tę pozycję przez pięć sekund i powtórz, aby wykonać łącznie pięć serii. Dla maksymalnych efektów, spróbuj wykonywać to ćwiczenie dwa razy w tygodniu.

Ćwiczenie liftingujące szyję

Połóż się na łóżku (lub ławce gimnastycznej, jeśli taką masz) i ostrożnie oprzyj szyję na krawędzi. Delikatnie angażując mięśnie karku, powoli podnieś głowę tak wysoko, jak to możliwe, a następnie powoli opuść ją do pozycji wyjściowej. Spróbuj powtórzyć to ćwiczenie pięć razy na sesję, z dwiema sesjami w tygodniu.

Jak w przypadku każdego nowego ćwiczenia, przed pierwszym ćwiczeniem skonsultuj się z fizjologiem i natychmiast przerwij, jeśli poczujesz ból szyi. Pamiętaj również, aby zawsze skonsultować się z dermatologiem, gdy próbujesz nowego produktu do pielęgnacji skóry i zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.


PODSUMOWANIE

Pozbycie się indyczej szyi może być trudne i może wpływać na poczucie własnej wartości, ale ważne jest, by pamiętać, że jest to całkowicie normalna część życia i nie jest żadnym powodem do wstydu.

Jeśli nadal obawiasz się obwisłej skóry szyi, koniecznie wypróbuj ćwiczenia opisane powyżej i oczywiście zapoznaj się z naszą gamą produktów, które pomogą Ci napiąć skórę na szyi.

Porady dla Ciebie