Dziewczyna z kręconymi włosami

Pękająca skóra na dłoniach – pielęgnacja

Pękająca skóra na dłoniach? Poznaj przyczyny suchej, łuszczącej się i popękanej skóry. Sprawdź, jak tego uniknąć i poczuj ulgę z NIVEA

Pękająca skóra na dłoniach – pielęgnacja

Sucha skóra na dłoniach jest powwszechnym zjawiskiem i zwykle nie jest objawem żadnego poważnego problemu. Niemniej, biorąc pod uwagę, że rąk używamy praktycznie cały czas, sucha, a nawet pękająca skóra na dłoniach może powodować pewien dyskomfort i może być bardziej podatna na podrażnienia. Jeśli więc chcesz uzyskać wskazówki, jak najlepiej pielęgnować skórę na dłoniach i wypróbować domowe sposoby na ukojenie suchej skóry, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Pękająca skóra na dłoniach – objawy

Suche dłonie można dość łatwo zaobserwować. Oto najczęstsze objawy tego, jak wyglądają suche dłonie i jakie są w odczuciu:

· Skóra dłoni może być łuskowata i łuszczyć się
· Skóra na dłoniach może być swędząca i spierzchnięta
· Skóra dłoni może być zaczerwieniona, a przy ciemniejszej karnacji skóra może wyglądać na szarą
· Skóra może być napięta, ściągnięta
· Skóra może być szorstka w dotyku
· Mogą pojawić się małe linie, które następnie przekształcą się w pęknięcia
 
Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, pęknięcia na dłoni mogą krwawić i powodować ból. Oznacza to, że nawet najprostsze czynności, takie jak pisanie czy zapinanie ubrań lub po prostu przewracanie się podczas snu, mogą być bardzo bolesne. Jeśli bakterie dostaną się powstałych ranek, istnieje ryzyko, że dłonie mogą zostać zainfekowane.


Sucha skóra na dłoniach – przyczyny

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje dłonie są tak suche, oto kilka najczęstszych przyczyn.

1. Pogoda

Jednym z głównych powodów suchości i swędzenia rąk są pory roku i wszelkie zjawiska atmosferyczne. Zimą, gdy powietrze staje się zimniejsze, brak wilgoci w powietrzu powoduje wysychanie skóry na dłoniach, a wiatr dodatkowo to jeszcze potęguje. Do zimnego powietrza dochodzą takie rzeczy jak ogrzewanie w mieszkaniach, które sprawia, że mamy w domu niższą wilgotność powietrza, a to rónież wysusza naszą skórę. Z kolei w gorące letnie miesiące lub w bardziej suchym klimacie słońce wysusza dłonie tak samo, jak mróz zimą.

2. Mycie rąk

Prawidłowe, regularne mycie rąk jest koniecznością, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zarazków i zachować zdrowie. Jednak może to odbić się na naszych dłoniach i spowodować ich wysuszenie. Gorąca woda i niektóre mydła mogą pozbawić skórę naturalnej bariery ochronnej, która nie tylko zapewnia jej gładkość, ale także nawilżenie. Pomyśl o tym, ile razy dziennie myjemy ręce – zmywając naczynia, biorąc prysznic, itd. Dodaj do tego wszechobecne środki do dezynfekcji rąk i masz gotowy przepis na suchą skórę na dłoniach.

3. Kondycja zdrowotna

W większości przypadków sucha skóra na dłoniach spowodowana jest jednym lub obydwoma z powyższych czynników. Czasami jednak przyczyną może okazać się choroba skóy lub też inne schorzenie.
 
Na przykład egzema i łuszczyca mogą powodować suchość, łuszczenie się, zaczerwienienie i swędzenie naszej skóry. Typowe schorzenia, takie jak atopowe zapalenie skóry, mogą powodować, że nasze dłonie nagle staną się suche i szorstkie, a skóra będzie zaogniona. Suche ręce mogą być również objawem chorób, takich jak cukrzyca i choroby tarczycy.
 
Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo sucha i bolesna, dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady lekarza lub dermatologa.

4. Styl życia

Wiele typowych czynników związanych ze stylem życia, które negatywnie wpływają na nasz organizm, może również mieć zły wpływ na kondycję skóry na dłoniach:

· Picie niewystarczającej ilości płynów może powodować suchość i łuszczenie się skóry rąk.
· Alkohol odwadnia nasz organizm sprawiając, że skóra wygląda na bardziej suchą i mniej sprężystą.
· Starzejąca się skóra w naturalny sposób traci wilgoć i jest ogólnie bardziej sucha i mniej elastyczna.
· Nikotyna wpływa na układ odpornościowy i może drażnić także skórę, co może prowadzić do rozwoju takich stanów jak łuszczyca.
· Stres aktywuje nasze gruczoły potowe powodując, że stajemy się bardziej odwodnieni, a przy takich stanach jak egzema lub łuszczyca stres może zaostrzać te choroby.


Sucha skóra na dłoniach – jak temu zapobiec?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak dbać o odpowiednie nawilżenie dłoni i zapobiec wysychaniu skóry.
Kobieta stosująca krem ​​do rąk Nivea

1. Zainwestuj w nawilżający krem do rąk
To podstawa. Przeciwzmarszczkowy krem do rąk NIVEA 3w1 Anti-Age Care ma odżywczą formułę wspomagającą całodobową pielęgnację i ochronę skóry. Wykorzystując własny koenzym Q10 i filtry UV, wspiera redukcję zmarszczek, a przy regularnym stosowaniu pomaga zapobiegać powstawaniu plam starczych wywołanych promieniowaniem UV. Sprawia, że dłonie stają się doskonale gładkie.
 
2. Chroń ręce przed słońcem
Wszyscy wiemy, że słońce może wysuszyć naszą skórę. Pamiętaj, aby używać kremu przeciwsłonecznego również na dłoniach, by chronić je przed wysuszeniem i szkodliwym działaniem słońca.
 
3. Zmień mydło na delikatniejsze
Chociaż mycie rąk jest jedną z głównych przyczyn suchości skóry na dłoniach, nie możemy tej czynności uniknąć. Używanie łągodniejszych mydeł, które jednocześnie oczyszczą i ukoją dłonie, może zapobiec podrażnieniom.
 
Dłonie często są pomijane w naszych pielęgnacyjnych rutynach, ale pielęgnacja dłoni jest szczególnie ważna, jeśli masz skłonność do suchej skóry. Odkryj pełną gamę kremów do rąk NIVEA. Odkryj kremy z delikatną formułą oraz kremy bogate w składniki pielęgnujące skórę i znajdź idealny kosmetyk stworzony dla skóry Twoich dłoni.

4. Noś rękawiczki
Jeśli spędzasz dużo czasu z rękami w wodzie, noszenie rękawiczek jest idealnym rozwiązaniem. Zadziałają jako dodatkowa warstwa ochronna zapobiegająca wysuszeniu rąk.

5. Unikaj gorącego powietrza
Suszarki do rąk mogą naprawdę przesuszyć skórę, ponieważ nadmuch gorącego powietrza może nadmiernie wysuszyć dłonie. Zamiast tego używaj ręczników papierowych i delikatnie osuszaj nimi skórę – nie pocieraj jej, bo może to powodować podrażnienia. Podobnie jest z gorącą wodą do mycia rąk i pod prysznicem – też wysusza skórę. Zamiast tego lepiej użyć letniej wody.


Sucha skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować

 

Zapobieganie jest często najlepszym sposobem, by mieć gładką skórę na dłoniach. Jednak w przypadku dłoni, które są wyjątkowo suche, popękane i wymagają ""naprawy"", też są na to sposoby:

Regenerujący krem do rąk NIVEA 3w1 Repair Care z prowitaminą B5 przynosi natychmiastową ulgę wyjątkowo suchym i spierzchniętym dłoniom. Jego skoncentrowana formuła przynosi natychmiastową ulgę suchej skórze, głęboko odbudowuje ją i zapewnia długotrwałą, 24-godzinną ochronę przed przesuszaniem. Dba o odpowiednie nawilżenie dłoni przez cały dzień.
 
Istnieje również cała gama kosmetyków łagodzących, które możemy wypróbować w domu, aby ukoić wysuszone dłonie i uzupełnić naturalną barierę wilgoci w ich skórze.

Krem do rąk

Sucha skóra na dłoniach – 3 domowe sposoby

1. Kąpiel owsiana

Surowy lub gotowany owies może naprawdę odmłodzić skórę. Dodaj trochę do małej miski, wymieszaj go z oliwą z oliwek i zanurz w tym na chwilę dłonie. Możesz też namoczyć dłonie w kąpieli z płatków owsianych z wodą – pamiętaj jednak, żeby nie było za gorąco.

2. Złuszczanie

Złuszczanie może naprawdę pomóc w usunięciu martwej, suchej i uszkodzonej skóry. Spróbuj użyć delikatnego roztworu domowej roboty, mieszając oliwę z oliwek, olej kokosowy (lub dowolny olej nośnikowy, taki jak jojoba, migdałowy lub z pestek winogron) z 1 lub 2 łyżkami cukru pudru. Lub zamień cukier na sól, aby uzyskać delikatniejszy peeling.

3. Stosowanie aloesu

Dzięki naturalnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym aloes jest bardzo powszechnym składnikiem do pielęgnacji skóry. Żel zawierający aloe vera to doskonały naturalny środek na suche, szorstkie i spierzchnięte dłonie. Po kąpieli lub prysznicu posmaruj czyste dłonie, aby zatrzymać w skórze wilgoć.


Zadbaj o swoje dłonie zimą

Dwie dziewczyny uśmiechnięte

Zima może okazać się dla naszych dłoni bardzo surowa. Nawet jeśli zwykle masz gładkie, miękkie dłonie, mróz za oknem i ogrzewanie w mieszkaniu mogą pozbawić skórę naturalnego sebum, pozostawiając ją suchą, spierzchniętą, szorstką i zaczerwienioną. Oto kilka sposobów na przygotowanie dłoni do zimy i na pielęgnację skóry podczas chłodnych miesięcy.

1. Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj
 Nawilżanie skóy dłoni to kluczowa sprawa i powinno się zacząć to robić, zanim pojawi się problem. Nałóż swój ulubiony krem do rąk i pamiętaj, aby robić to regularnie – około 5-6 razy dziennie, aby zapewnić nawilżenie i chronić skórę dłoni.
 
2. Noś rękawiczki
Noszenie rękawiczek zimą to bardzo dobry pomysł. Nie tylko chronią przed chłodem, gdy temperatura spada, ale również przed działaniem wiatru. Warto je zawsze mieć pod ręką, a w zasadzie – na rękach. 
 
3. Używaj nawilżacza
Korzystanie z nawilżacza powietrza jest dobrym pomysłem zwłaszcza zimą, aby utrzymać odpowiednią wilgoć w powietrzu Twojego mieszkania. Zwiększony poziom wilgotności będzie dla suchych dłoni prawdziwym zbawieniem i ukoi je, jeśli na przykład będą swędzić. Taki nawilżacz powietrza pozytywnie wpływa także na skórę twarzy i łagodzi nawet przesuszone usta.

Sucha skóra na dłoniach – kilka wskazówek na koniec

W naszym zabieganym życiu łatwo jest zapomnieć o pielęgnacji dłoni, ale lepiej pamiętać o tym, póki nie będzie za późno. Przypominamy Ci na koniec najważniejsze wskazówki::
 
Zaopatrz się w kremy do rąk
Trzymaj kremy do rąk obok umywalki w domu i pracy, wrzuć też jeden do torebki. W ten sposób zawsze będziesz mieć któryś krem pod ręką i i będziesz pamiętać o jego użyciu. Nałożenie kremu po umyciu rąk jest szczególnie dobre, ponieważ wilgotna skóra szybciej wchłania składniki aktywne.
 
Używaj kremu przed snem
Przed snem nałóż na dłonie najbardziej nawilżający krem do rąk, a następnie nałóż na nie miękkie rękawiczki lub skarpetki. Wilgoć wsiąknie w skórę przez noc, dzięki czemu rano będziesz mieć gładsze, bardziej nawilżone dłonie.
 
Zasięgnij porady specjalisty
Pamiętaj – jeśli Twoje objawy są poważne i powodują dyskomfort czy wręcz ból, nie lekceważ tego. Może to być oznaką jakiejgoś schorzenia, dlatego na wszelki wypadek skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać dalszą pomoc i poradę.