Swędzenie dłoni – jaka może być jego przyczyna?

Swędzenie dłoni – jaka może być jego przyczyna?

Swędzenie dłoni może być dokuczliwym objawem, który towarzyszy różnym chorobom, nie tylko dermatologicznym. Świąd dłoni często wynika także z błędnej pielęgnacji skóry, towarzyszy też alergiom. Dowiedz się, jakie są przyczyny swędzenia dłoni i jak pozbyć się tego symptomu.

Swędzenie dłoni – co oznacza?

Długotrwałe swędzenie ciała zawsze powinno być dla nas sygnałem, by bacznie obserwować organizm, efekty stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych i reakcje na produkty spożywcze. Niekiedy mała zmiana diety czy kosmetyków wystarczy, czasem jednak konieczna jest wizyta u lekarza. Czy mierzyłaś się kiedyś z problemem swędzącej głowy? Przeczytaj artykuł Swędząca skóra głowy –  skąd ten problem i jak sobie z nim radzić? Z kolei, jeśli Twoją bolączką są swędzące powieki, z pewnością pomocny okaże się tekst Swędzenie oczu – wina makijażu czy demakijażu?. Co natomiast jest przyczyną swędzących dłoni?

Zacznijmy od tego, że problem swędzących dłoni często bagatelizujemy lub… interpretujemy pozamedycznie. Któż z nas nie słyszał pytania, na co swędzi lewa ręka? Od dziesiątków lat ludzie szukają symbolicznego znaczenia swędzących dłoni. Wywodzące się bezpośrednio z zabobonów pytanie, co oznacza swędzenie dłoni, powinniśmy traktować raczej jako ciekawostkę. I tak swędząca dłoń oznacza dla wielu zapowiedź spotkania z dawno niewidzianym znajomym, przypływ gotówki, czasem szczęście, kiedy indziej katastrofę.

W rzeczywistości niemagicznej znaczenie swędzących dłoni jest nieco bardziej prozaiczne, jednak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. To objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć, a tym bardziej tłumaczyć zabobonami. Co więc oznacza swędzenie dłoni?

Swędzenie dłoni – co oznacza?

Swędzenie dłoni – wewnętrzna strona

Swędzenie dłoni – wewnętrzna strona

Swędzenie wewnętrznej strony dłoni może być przyczyną chorób dermatologicznych, takich jak grzybica, świerzb lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku grzybicy, swędzeniu dłoni po wewnętrznej stronie najczęściej towarzyszą złuszczający się naskórek, a także biały nalot. Z kolei jeśli prócz świądu zauważasz u siebie również krostki, być może przyczyną jest świerzb.

W pierwszej kolejności spróbuj wykryć, w którym momencie występuje u Ciebie swędzenie wewnętrznej strony dłoni. Być może to reakcja kontaktowa na nowy proszek do prania, perfum lub krem do rąk? Zwłaszcza osoby o wrażliwej skórze mogą mieć problemy z odpowiednim doborem kosmetyków do pielęgnacji dłoni, przede wszystkim kremów do rąk. Bezpieczne kremy do rąk znajdziesz w ofercie NIVEA, np. Krem NIVEA Urea+Care. Ten pielęgnacyjny krem zawiera 5-procentowe stężenie mocznika i dexapantenol. Dzięki specjalnej formule zapewnia skórze nawet 72-godzinne nawilżenie. Regularne stosowanie kremu sprawi, że dłonie będą zawsze nawilżone. Pamiętaj, że brak odpowiedniego nawilżenia to jedna z najważniejszych przyczyn swędzenia wewnętrznej strony dłoni.  Dzięki temu, że produkt został stworzony we współpracy z dermatologami, jest bezpieczny. Co więcej, możesz go wcierać w całe ciało, nie tylko dłonie.

Co natomiast oznacza swędzenie dłoni od wewnętrznej strony w nocy? Tu również najczęstszą przyczyną jest alergia na proszek lub płyn, w którym pierzesz pościel. Nocny świąd wiąże się równie często z dużą potliwością wynikającą ze zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu. Może być także efektem ubocznym brania niektórych leków, m.in. antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Kolejnym, częstym powodem nocnego swędzenia dłoni od wewnętrznej strony są ukąszenia owadów, które są najaktywniejsze właśnie w porze nocnej. Sen mogą przerywać pluskwy, komary, a nawet muchy. Dlaczego nocą swędzenie dłoni od wewnętrznej strony przybiera na sile? W porze snu organizm produkuje więcej cytokin, czyli prozapalnych białek, natomiast mniej hormonów przeciwzapalnych. Ponadto, zwiększa się potliwość organizmu, a temperatura krwi podwyższa. Czynniki te sprawiają, że odczucie świądu nocą jest znacznie większe.

Swędzenie dłoni – wewnętrzna strona

Swędzenie dłoni – inne przyczyny

Znasz już najczęstsze przyczyny wieczornego swędzenia dłoni. Warto dodać, że, także wieczorem swędzenie dłoni może być konsekwencją poparzeń słonecznych lub uczulenia na słońce. Pisaliśmy o tym w artykule Alergia na słońce – przyczyny i sposoby łagodzenia. Jeśli to w okresie letnim swędzenie dłoni daje Ci się szczególnie we znaki, ulgę przyniesie regularne stosowanie balsamu do opalania SPF 50.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku swędzących dłoni w ciąży. Ciąża to okres dużych, szybkich i gwałtownych zmian hormonalnych. Swędzenie dłoni i całego ciała w ciąży wiąże się ze zwiększeniem ilości wody oraz łoju wydzielanych z organizmu. W tej sytuacji najlepiej nawilżać dłonie kremami o jak największej liczbie składników pochodzenia naturalnego. W czasie ciąży skóra staje się wrażliwsza, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni dobór kosmetyków. Wiele kobiet w tym czasie wybiera NIVEA® Naturally Good Krem do ciała, twarzy i rąk z organicznym aloesem, którego skład zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego. Jest lekki, dzięki czemu po aplikacji nie pozostawia uczucia lepkości, a ponadto nawilża i odświeża skórę.

Dość niepokojące są te sytuacje, kiedy świądowi towarzyszą inne objawy, na szczególnie opuchlizna. Jakie są przyczyny swędzenia dłoni i opuchlizny? Najczęstszym powodem są alergie pokarmowe lub wspomniane wcześniej uczulenia na środki chemiczne. Przyczyną swędzenia dłoni i opuchlizny może być także silna reakcja na leki, np. sterydy.

Swędzenie dłoni – inne przyczyny

Swędzenie dłoni po zewnętrznej stronie

Swędzenie dłoni po zewnętrznej stronie oraz swędzenie dłoni między palcami najczęściej wynikają z niedostatecznego nawilżenia skóry. Zauważ, że objawy te występują najsilniej w okresie zimowym. Niska temperatura, wiatr i śnieg przesuszają skórę, przez co mocniej odczuwamy świąd i uczucie ściągnięcia. Chcąc złagodzić swędzenie dłoni między palcami i po zewnętrznej stronie, wypróbuj Regenerujący krem do rąk 3w1 Repair Care. Dzięki niezwykle odżywczej formule przynosi natychmiastową ulgę suchej skórze, głęboko ją odbudowuje i zapewnia długotrwałą ochronę.

Swędzenie dłoni po zewnętrznej stronie

Swędzenie dłoni bez wysypki – objaw choroby?

Czasem swędzenie dłoni nie wiąże się z alergią, czy niedostatecznym nawilżeniem skóry, a jest oznaką większych problemów zdrowotnych. Jeśli mimo stosowania bezpiecznych, przebadanych dermatologicznie kremów nawilżających zauważasz u siebie uporczywa swędzenie dłoni bez wysypki, warto skonsultować się z lekarzem.

Liczne zmiany skórne, w tym świąd, są jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca i swędzenie dłoni oraz całego ciała to objaw bardzo niepokojący, który może świadczyć już o zaawansowaniu choroby, przede wszystkim cukrzycowym uszkodzeniu nerek. Chociaż zupełnie nieoczywista, to również może zaistnieć: relacja swędzenie dłoni a trzustka. Skórne objawy chorej trzustki przyjmują różną postać, od plamicy, poprzez rumień wędrujący, aż do świądu. Jeśli obawiasz się, że swędzenie dłoni to jeden z sygnałów ostrzegawczych, jaki wysyła Twoja trzustka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Kolejna zależność to swędzenie dłoni a wątroba. Ten organ wewnętrzny także daje o sobie znać poprzez skórę. Świąd najczęściej towarzyszy kamicy dróg żółciowych.

Swędzenie dłoni - domowe sposoby

W większości przypadków na swędzenie dłoni wystarczą domowe sposoby. Ulgę może przynieść kąpiel z sodą oczyszczoną lub miętowym olejkiem. Korzystne dla suchej, swędzącej skóry dłoni będzie odpowiednie mydło do rąk o działaniu nawilżającym. Dopełnieniem wieczornej pielęgnacji swędzącej skóry, powinno być regularne stosowanie balsamów nawilżających oraz kremów do rąk. W tym przypadku szczególnie polecany jest Krem do rąk NIVEA® Intensywne Nawilżenie.

Swędzenie dłoni bez wysypki – objaw choroby?

Swędzenie dłoni u dzieci

Jeśli chodzi o domowe sposoby na swędzące dłonie u dzieci, podstawowym i najskuteczniejszym działaniem jest dobór odpowiednich kosmetyków dla dzieci. Wybieraj produkty o prostym składzie, przebadane dermatologicznie i bez dodatku mydła, które często przesusza skórę. Składnikiem, niezwykle pożądanym w produktach dla dzieci z wrażliwą skórą, ze względu na działanie nawilżające, jest aloes. Znajdziesz go m.in. Musie do kąpieli NIVEA KIDS. Jeśli uporczywe swędzenie dłoni u dziecka nie mija, konieczna będzie wizyta u pediatry. 30% dzieci choruje na atopowe zapalenie skóry. Wykluczenie tej choroby może być pierwszym krokiem do skierowania ta testy alergologiczne. Szybkie wykrycie uczuleń pozwoli z kolei na wyeliminowanie czynników, które wywołują świąd. A to najważniejszy krok do zdrowej, nawilżonej skóry.