Łamliwe paznokcie – skąd ten problem?

Łamliwe paznokcie – skąd ten problem?

Mówi się, że piękne i zadbane dłonie to nasza wizytówka… Ale co zrobić, gdy paznokcie łamią się i kruszą? Powodem mogą być m.in. urazy mechaniczne, braki witamin i niektóre choroby. Jakie są inne przyczyny tego problemu oraz sposoby na łamliwe paznokcie?

Łamliwe paznokcie – co oznaczają?

Kruche i łamliwe paznokcie to bolączka wielu z nas. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każdego dnia wykorzystujemy nasze dłonie do pracy, gotowania czy też sprzątania. Dlatego też warto odpowiednio je pielęgnować. Cienkie i łamliwe paznokcie wcale jednak nie muszą być oznaką zaniedbania. Często problem ten wynika z braków witamin, urazów mechanicznych, a nawet chorób ogólnoustrojowych. Wiele kobiet cierpi również z powodu łamliwych paznokci w ciąży. Najpierw więc musisz się dowiedzieć, jaka jest przyczyna w Twoim przypadku. Gdy już poznasz odpowiedź, koniecznie zajmij się pielęgnacją swoich rąk i paznokci! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Pielęgnacja pięknych dłoni.

Nasze paznokcie zbudowane są w większości z keratyny – specjalnego białka, z którego składają się również włosy. Może ona ulec uszkodzeniom na skutek działania różnych czynników fizycznych czy chemicznych. Często przyczyną łamliwych paznokci są urazy mechaniczne lub działanie detergentów, dlatego wszelkie prace porządkowe w domu najlepiej jest wykonywać w rękawiczkach. Poza tym tak samo, jak stosujesz kosmetyki do ciała, aby mieć piękną i zdrową skórę, powinnaś sięgać po kremy i olejki do rąk i paznokci, aby cieszyć się ich dobrą kondycją!

Sposoby na łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn łamliwych paznokci. Jedną z najczęstszych są mechaniczne urazy. Pod tym pojęciem kryje się jednak wiele rzeczy. Płytka może złamać się np., gdy zahaczysz o coś paznokciem, będziesz je obgryzać, zdrapywać coś lub zaginać. Częstym problemem są także osłabione, łamliwe paznokcie po hybrydzie. Zabieg ten negatywnie wpływa na stan paznokci. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak je wzmocnić i odżywić, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?. Płytkę osłabia również nadmiernie piłowanie lub szlifowanie, zwłaszcza przy użyciu metalowego pilniczka, a także częste stosowanie zmywacza do paznokci z acetonem. Natomiast łamliwe paznokcie u nóg mogą być następstwem grzybicy, a także urazów mechanicznych (np. spowodowanych za małymi butami).

Przyczyną łamliwych, rozdwajających się paznokci mogą być również detergenty. Jeśli myjesz naczynia, czyścisz wannę czy toaletę bez rękawiczek, płytka może niszczyć się i łamać. Dodatkowo woda powoduje, że paznokcie stają się bardzo miękkie, a wtedy łatwo o urazy mechaniczne. Aby temu zapobiec, zawsze wykonuj prace domowe w rękawiczkach. Ponadto do mycia rąk stosuj delikatne mydło w płynie o właściwościach pielęgnujących. Doskonale sprawdzi się Kremowe mydło w płynie NIVEA Creme Soft. Jego łagodna formuła z olejkiem migdałowym chroni dłonie i paznokcie przed wysuszaniem i odżywia je. Kolejna świetna opcja to Mydło w płynie NIVEA Creme Care o wyjątkowym zapachu kultowego kremu NIVEA. Formuła z olejkami i prowitaminą B5 doskonale wpływa na stan dłoni i paznokci.

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Wolisz mydła w kostce? Wypróbuj np. Pielęgnujące mydło w kostce NIVEA Blueberry & Milk z jagodami i proteinami mleka. Kosmetyk skutecznie myje i pielęgnuje dłonie i paznokcie. Jego przepiękny, jagodowy zapach na pewno Ci się spodoba. Jeśli natomiast jesteś fanką bardziej klasycznych aromatów, postaw na Mydło w kostce NIVEA Milk z proteinami mleka o właściwościach oczyszczających i pielęgnujących.

Do przyczyn łamliwych paznokci należą również rozmaite choroby, takie jak cukrzyca, łuszczyca czy też anemia. Zastanawiasz się, czy jest związek między łamliwymi paznokciami a tarczycą? Objaw ten, w połączeniu z innymi symptomami charakterystycznymi dla tego schorzenia, może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że łamliwość paznokci może wynikać z jakichkolwiek chorób, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Łamliwe paznokcie a niedobór witamin

Podejrzewasz, że przyczyną łamliwych paznokci może być brak witamin? To możliwe. Warto pamiętać że to, co jemy, wpływa nie tylko na naszą wagę, samopoczucie i zdrowie układu pokarmowego, lecz także na działanie całego organizmu oraz piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Jeżeli dodatkowo zauważasz u siebie inne niepokojące objawy, takie jak osłabienie, ciągła senność, częste bóle głowy, wypadanie włosów czy bladość skóry, winne mogą być niedobory witamin. Możesz skonsultować się z lekarzem, który zaleci Ci odpowiednie badania, a także spróbować zmienić swoją dietę na zdrowszą i bardziej pełnowartościową.

Jakich witamin brak, gdy łamliwe paznokcie dają Ci się we znaki? Być może cierpisz na niedobory witamin z grupy B. Do tego grona należą witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy, pantenol), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina). Sporo, prawda? Być może ich nazwy obiły Ci się wcześniej o uszy. Każda  z nich jest ważna dla zdrowia naszych włosów i paznokci. Witaminy B na łamliwe paznokcie znajdziesz m.in. w fasoli, drożdżach, wątróbce, orzechach, produktach pełnoziarnistych, zielonych warzywach i grzybach.

Czasem łamliwe paznokcie wskazują na niedobór witaminy A. Znajdziesz ją w wątróbce, szpinaku, marchewce, dyni. Niezwykle ważna jest też witamina E, której źródłem są orzechy, oleje roślinne, pomidory. Czego jeszcze brakuje, gdy paznokcie są łamliwe? Czasem przyczyną problemu są niedobory witaminy C (znajdziesz ją w aceroli, natce pietruszki, papryce, cytrusach) lub witaminy D.

Łamliwe paznokcie – co oznaczają?

Łamliwe paznokcie a dieta

W diecie na łamliwe paznokcie muszą znaleźć się także zdrowe tłuszcze. Zrezygnuj z tłustych mięs, stawiaj natomiast na produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodawaj do potraw i sałatek oleje roślinne (np. lniany, rzepakowy, oliwę) i posypuj je zdrowymi nasionami lub orzechami. Jedz również produkty bogate w pełnowartościowe białko, np. chude mięso, ryby oraz warzywa strączkowe. Pamiętaj, że stan paznokci łamliwych i rozdwajających się z powodu diety nie poprawi się z dnia na dzień. Twój organizm może potrzebować kilku tygodni lub nawet miesięcy, by się zregenerować. Warto jednak spróbować, bo dobra dieta z pewnością wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Łamliwe paznokcie a dieta

Nieodpowiednia dieta i niedobory ważnych składników to częste przyczyny słabych, łamliwych paznokci. Aby poradzić sobie z tym problemem, powinnaś zmodyfikować swój codzienny jadłospis. Płytkę trzeba wzmacniać nie tylko od zewnątrz, ale również od środka! Co jeść na łamliwe paznokcie? Przede wszystkim dużo świeżych warzyw i owoców. Na Twoim talerzu powinno znaleźć się jak najwięcej kolorów, tak aby dostarczać sobie codziennie różnych witamin, makro- i mikroelementów. Dla zdrowia i pięknego wyglądu paznokci, oprócz wyżej wymienionych witamin, niezbędne są także cynk, wapń, krzem. Wapń znajduje się w produktach mlecznych, np. serach, jogurtach i twarożkach. Natomiast źródłem krzemu są takie rośliny, jak skrzyp polny, czosnek i otręby.

Łamliwe paznokcie a niedobór witamin

Łamliwe paznokcie u dzieci – co warto wiedzieć?

Łamliwe paznokcie u dziecka wynikać mogą z niedoborów witamin i minerałów, np. witamin z grupy B, cynku, krzemu czy wapnia. Rzadziej winne są choroby ogólnoustrojowe, takie jak schorzenia tarczycy czy infekcje. Przyczyną łamliwych paznokci nóg u dzieci bywają natomiast przyciasne buciki. Nie zapominaj jednak o tym, że kilkuletnie pociechy często biegają, bawią się w szkole, przedszkolu czy na podwórku. Podczas zabaw ruchowych łatwo o uszkodzenie paznokci. Wybierz się do lekarza, jeżeli łamliwości towarzyszą inne symptomy, takie jak ból, zmiana koloru płytki lub objawy ogólnoustrojowe (np. osłabienie, bóle głowy itp.).

Łamliwe paznokcie u niemowlaka także mogą wynikać z niedoborów, schorzeń lub osłabienia organizmu. W tym przypadku również jednak przyczyny mogą być prozaiczne. Do uszkodzenia płytki może dojść, gdy maluch raczkuje lub próbuje siadać czy wstawać. Jeśli jednak masz wątpliwości co do stanu zdrowia swojej pociechy, skonsultuj się z pediatrą.

Łamliwe paznokcie u dzieci – co warto wiedzieć?

Sposoby na łamliwe paznokcie

Gdy już odkryjesz, jaka są przyczyny łamliwych i kruchych paznokci w Twoim przypadku, przede wszystkim postaraj się je wyeliminować. Zawsze sprzątaj i zmywaj naczynia w rękawiczkach. Nie zdrapuj paznokciami np. zabrudzeń podczas zmywania naczyń i absolutnie nie obgryzaj płytek. Jeśli jesteś fanką hybryd, co jakiś czas rób sobie przerwę od lakieru i postaw na mocne odżywienie paznokci, stosując np. specjalną odżywkę, dobre kremy i olejki. Wiesz już, jakie witaminy powodują łamliwe paznokcie. Aby je wzmocnić, jedz mnóstwo warzyw i produktów bogatych w te witaminy, a także pełnowartościowe białko i zdrowe tłuszcze. Jeżeli natomiast podejrzewasz u siebie niedobory witamin, skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci Ci odpowiednią suplementację.

Jeśli masz rozdwajające się i łamliwe paznokcie, możesz smarować je oliwą lub olejami roślinnymi. Świetnie sprawdzi się olejek rycynowy, który bardzo dobrze wpływa na kondycję płytki. Dobrą opcją są także kąpiele w ciepłej oliwie lub parafinie. Kolejnym ważnym produktem jest odżywka na łamliwe paznokcie. Powinna zawierać składniki o działaniu pielęgnującym, wzmacniającym i utwardzającym płytkę. Natomiast ciekawym domowym sposobem na łamliwe paznokcie jest maczanie ich w occie jabłkowym. Więcej pomysłów na zabiegi na ręce i paznokcie znajdziesz w artykule: 16 domowych zabiegów na ręce i paznokcie.

Prostym sposobem na łamliwe paznokcie, o którym warto pamiętać codziennie po użyciu mydła, jest stosowanie kosmetyków do dłoni o działaniu pielęgnującym i odżywiającym. Zaopatrz się w dobre kremy do rąk i smaruj dłonie i paznokcie po każdym myciu. Świetnie sprawdzi się NIVEA PROTECTIVE CARE Krem do rąk z woskiem pszczelim, który chroni dłonie i paznokcie przed wysychaniem, dzięki czemu stają się zdrowe i piękne. Jeżeli oprócz łamliwych paznokci masz problem z bardzo suchą skórą dłoni, sięgnij po Intensywnie pielęgnujący krem do rąk NIVEA Intensive Care. Kosmetyk zawiera kompleks „Care Complex”, w którego skład wchodzą m.in. gliceryna i masło shea. Krem gwarantuje odżywienie i długotrwałe nawilżenie. Jeśli natomiast jesteś miłośniczką naturalnej pielęgnacji, sięgnij po Krem do rąk NIVEA Refreshing Care z ekstraktem z aloesu i olejkiem jojoba. Kosmetyk odświeża i nawilża skórę, a także pielęgnuje paznokcie. Regularnie stosowane kremy sprawiają, że dłonie i paznokcie stają się zdrowe, piękne i zadbane.

Przeczytaj także: