Pękające pięty – jak sobie z nimi poradzić?

Pękające pięty – jak sobie z nimi poradzić?

Masz problem z pękającymi piętami? Może to wynikać z przesuszenia skóry, braku witamin, a nawet różnych chorób. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, musisz nauczyć się radzić sobie z tą przypadłością. Sprawdź nasze skuteczne sposoby na pękające pięty!

Pękające pięty – co warto wiedzieć?

Suche, pękające pięty i podeszwy stóp chropowate jak tarka – znasz ten problem? Zwykle przypadłość ta nasila się zimą, gdy jesteśmy grubo ubrani, a klimatyzacja mocno wysusza skórę, oraz latem, gdy często chodzimy na boso lub w sandałach. Do objawów pękających pięt należą m.in. suchość skóry, swędzenie, pieczenie, a nawet ból i tworzenie się ranek na podeszwach stóp. Jako że dolegliwość ta powodować może spory dyskomfort, warto dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić.

Popękane pięty to problem nie tylko natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Oprócz tego, że mogą wskazywać na poważne choroby lub niedobory, często powodują także tworzenie się ranek i mikrouszkodzeń skóry. To z kolei prowadzić może do zakażeń. Jeśli oprócz pękających pięt zmagasz się także z suchością całego ciała, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak dbać o skórę, by zachwycała gładkością.

Pękające pięty – co warto wiedzieć?

Pękające pięty – przyczyny

Przyczyny pękających pięt mogą być bardzo różne – od błahych aż do poważnych chorób całego organizmu. Często problem ten wynika z nadmiernej suchości skóry. Może to być spowodowane zarówno niewłaściwą pielęgnacją, jak i niezdrową dietą lub piciem zbyt małych ilości wody. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, stosuj regularnie nawilżające kosmetyki do ciała – żele pod prysznic, mydła, balsamy czy też kremy.

Pękające pięty szczególnie doskwierają nam zimą i latem. W pierwszym przypadku winowajcą zwykle jest klimatyzacja, która mocno wysusza skórę. Dodatkowo w chłodne miesiące często chodzimy w grubych skarpetach i kozakach i nie zdejmujemy ich w pracy. Nie wpływa to dobrze na zdrowie naszych stóp i może powodować nie tylko pękające pięty, ale i grzybicę. Latem natomiast pięty pękają od wysokich temperatur, potu oraz częstego kontaktu z ziemią i piaskiem, gdy chodzimy w sandałkach lub na boso.

Popękane pięty mogą być spowodowane także noszeniem niewygodnego, nieprzewiewnego obuwia, niezdrową dietą lub niedoborami witamin i minerałów. Czasem winna jest otyłość, gdyż sprawia ona, że na stopy wywierany jest znacznie większy nacisk przy chodzeniu. Przyczyną dolegliwości mogą być także poważniejsze choroby. Jak wygląda związek między pękającymi piętami a tarczycą? Zwykle pękanie pięt występuje przy niedoczynności tarczycy. Do objawów tego schorzenia należą suchość i rogowacenie skóry, a także spowolnienie krążenia. Często występują także pękające pięty u cukrzyka. Oczywiście za rogowacenie i pękanie skóry na stopach mogą odpowiadać również choroby skórne, takie jak łuszczyca i AZS.

Pękające pięty – przyczyny

Dlaczego pięty pękają – suche pięty

Suche i pękające pięty mogą występować u osób bez żadnych chorób skóry czy organizmu. Czasem winowajcą jest picie zbyt małych ilości wody lub niezdrowa dieta. Problem ten dotykać może także osoby noszące nieprzewiewne buty. Gdy stopa mocno się poci, skóra wysycha na skutek działania soli, dodatkowo nietrudno wtedy o rozwój grzybicy. Często jednak odpowiedź na pytanie, dlaczego pięty pękają, jest bardzo prosta – winna jest niewłaściwa pielęgnacja, a czasem nawet jej brak. O stopy trzeba dbać jak o każdą inną część ciała. Należy więc stosować peelingi, kremy oraz inne produkty, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym myć przesuszone ciało, przeczytaj artykuł: Jakie kosmetyki do mycia suchej skóry?

Pękające pięty a witaminy

Niewłaściwa dieta oraz niedobory również mogą powodować pękające pięty. Brak jakiej witaminy przyczynia się do powstawania tego problemu? Najczęstszą przyczyną jest niedobór witaminy A. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie skóry, a także chroni ją przed wysuszeniem, zakażeniami i działaniem drobnoustrojów. Jeśli chcesz brać witaminę A na pękające pięty w postaci suplementu lub leku, najpierw skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz także włączyć do swojej diety produkty bogate w tę witaminę. Należą do nich np. tran, wątróbka, marchewka czy też dynia.

Jakie witaminy na pękające pięty oprócz witaminy A warto przyjmować? Czasem do powstania problemu przyczyniać się mogą niedobory witaminy E i witamin z grupy B, które również są niezbędne do zachowania zdrowia naszej skóry. Nie radzimy jednak przyjmować suplementów diety bez konsultacji ze specjalistą. Możesz skonsultować się z lekarzem, który powie Ci, czy brak witamin może być powodem pękających pięt. Bezpieczną opcją jest wzbogacenie swojej diety o duże ilości świeżych warzyw, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste węglowodany.

Jak dbać o pękające pięty?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o pękające pięty, zacznij od regularnego złuszczania stóp. Przyda Ci się pumeks, tarka lub elektryczna frezarka. Doskonale sprawdzą się również domowej roboty peelingi, o tym, jak je zrobić przeczytasz w artykule: Domowy peeling do ciała – jak go zrobić?. Wykonuj peeling stóp w wannie lub pod prysznicem 1-2 razy w tygodniu.

Kolejnym zabiegiem kosmetycznym na pękające pięty są kąpiele stóp z dodatkiem sody oczyszczonej, która zmiękcza naskórek. Łatwiej Ci będzie potem usunąć martwe komórki naskórka za pomocą pumeksu lub peelingu. Pamiętaj również o używaniu pielęgnujących kosmetyków do mycia ciała, które nie wysuszają skóry. Może to być zarówno żel pod prysznic, jak i mydło w kostce. Po umyciu ciała natomiast doskonale sprawdzi się NIVEA Odżywczy balsam do ciała pod prysznic z olejkiem migdałowym. Kosmetyk dogłębnie nawilża skórę, dzięki czemu nie musisz używać klasycznego balsamu po wyjściu spod prysznica! To idealny sposób na zaoszczędzenie czasu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyleczyć pękające pięty, zapoznaj się z artykułem: Pękająca skóra – jak o nią dbać?

Dlaczego pięty pękają – suche pięty

Krem na pękające pięty

Dobry krem na pękające pięty to podstawa pielęgnacji! Kosmetyk ten zawiera zwykle oleje i masła o działaniu natłuszczającym. Może mieć w składzie także substancje zmiękczające naskórek, takie jak kwasy oraz mocznik. Kremy na pękające pięty często zawierają również prowitaminę B5 (pantenol) o właściwościach kojących, witaminę A czy też witaminę E.

Jaki krem do pękających pięt wybrać? Świetną opcją jest NIVEA Urea + Care Krem do ciała, rąk i stóp. Bogata formuła z mocznikiem i dexapantenolem zapewnia intensywne nawilżenie skóry przez 72 godziny. Kosmetyk wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka, ma działanie łagodzące i kojące.

Pękające pięty a witaminy

Na pękające pięty sprawdzą się także kremy do ciała o nawilżającej formule, a także maści na pękające pięty z apteki oraz balsamy nawilżające. Wypróbuj np. NIVEA Regeneracyjny balsam do ciała, którego wysoce efektywna formuła z głęboko nawilżającym serum koi skórę, niweluje jej napięcie oraz szorstkość.

Pękające pięty – domowe sposoby leczenia

Do domowych sposobów na pękanie pięt należą peelingi, kąpiele oraz nacieranie olejami. W czym moczyć pękające pięty? Możesz wypróbować kąpiele ziołowe, np. z dodatkiem naparu z  rumianku czy lawendy. Niektórzy polecają również maczanie stóp w occie, jednak jego zapach może zniechęcać do wypróbowania tego sposobu. Domowym sposobem leczenia pękających pięt są także kąpiele w ciepłej oliwie lub parafinie, która zmiękcza i nawilża skórę. Pamiętaj jednak, że żaden domowy sposób nie dorówna skuteczności dobremu kremowi do stóp bogatemu w składniki aktywne.

Jak dbać o pękające pięty?

Pękające pięty – profilaktyka

Gdy już uporasz się z problemem pękających pięt, skup się na profilaktyce, aby zapobiec nawrotom tej dolegliwości w przyszłości. Pij codziennie odpowiednie ilości wody i noś wygodne, przewiewne buty. Jeśli przyczyną pękających pięt jest niedobór witamin, koniecznie zmień dietę na zdrowszą, wprowadzając do niej świeże warzywa, dobre tłuszcze i produkty pełnoziarniste.

Koniecznie postaw na systematyczną pielęgnację. Co stosować na pękające pięty? Wykonuj peeling stóp lub ścieraj martwy naskórek pumeksem 1-2 razy w tygodniu. Przynajmniej raz na kilka dni smaruj pięty natłuszczającym i zmiękczającym kremem. Dodatkowo tak, jak zawsze bierzesz ze sobą w podróż krem do rąk, tak samo pakuj do torby ulubiony krem do stóp. W sytuacji awaryjnej doskonale sprawdzi się NIVEA Creme Uniwersalny krem do twarzy i ciała. Ten kultowy kosmetyk z pewnością przyniesie ulgę Twoim pękającym piętom.

Krem na pękające pięty