Opalanie blizn

Czy opalanie blizn jest bezpieczne? Odpowiadamy!

Z reguły zakrywamy blizny pod ubraniem, jednak w okresie letnim, kiedy odkrywamy więcej ciała, jest to utrudnione. Jaki wpływ ma słońce na blizny i czy ich opalanie jest bezpieczne? Sprawdź, czy można opalać blizny i jaki wpływ na nie ma promieniowanie UV.

Opalanie blizn – co musisz wiedzieć?

Blizna jest bliźnie nierówna – są one różnej wielkości, w różnych miejscach ciała, jedne są starsze, inne świeższe. Ale zdecydowana większość lekarzy jest zgodna – opalanie jakichkolwiek blizn nie niesie ze sobą nic dobrego.

Co to są blizny?

Blizny powstają w miejscach urazów i zastępują uszkodzoną skórę. Tworzy je tkanka łączna włóknista. Proces bliznowacenia dzieli się na etapy, świeże blizny są czerwone, z czasem ich kolor zmienia się na perłowy. Dla lepszego zrozumienia tematu, blizny możemy dalej podzielić na przerostowe i zanikowe. W bliznach przerostowych dochodzi do nadmiernej produkcji włókien kolagenowych, przez co blizny te są wypukłe i skóra w tych miejscach nie wraca do dawnego wyglądu. Blizny zanikowe są cienkie, płaskie lub lekko wklęsłe, powstają np. po trądziku. Jeśli uraz nastąpił powierzchownie, proces gojenia kończy się bez śladu, skóra wraca do normalnego wyglądu. Jeśli uraz objął głębsze warstwy skóry, nie może ona w pełni się zregenerować, więc tkanka łączna włóknista pozostaje w niej na stałe.

Blizna przede wszystkim ma nieco inną strukturę niż reszta skóry, stąd wymagają też odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Inaczej ułożone są w niej włókna kolagenowe, odpowiadające za jędrność i napięcie. Obszar blizny pozbawiony jest także melanocytów, komórek produkujących melaninę, a których zadaniem jest naturalna ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. O tym, co dokładnie to oznacza przeczytasz niżej.

Opalenie blizn

Opalanie blizny – dlaczego to zły pomysł?

Melanocyty odpowiedzialne są za produkcje melaniny, składnika, który sprawia, że nasza skóra się opala. Ale to nie jest główna funkcja melanocytów, a raczej „skutek uboczny”. Uwalniana pod wpływem promieni słonecznych melanina ma za zadanie ochronę głębokich warstw skóry przed promieniowaniem UV, które potrafi zaszkodzić skórze – piszemy o tym szerzej w naszym tekście o tym, jak promieniowanie UV wpływa na skórę.

Co to oznacza dla osób, które zastanawiają się, czy można opalać blizny? To, że blizna nie ma jak się chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV! Promienie UV z łatwością mogą przenikać do głębokich warstw skóry, doprowadzając między innymi do hiperpigmentacji, a więc powstawania przebarwień skórnych. Opalanie blizn jest niewskazane nie tylko ze zdrowotnego punktu widzenia, ale także estetycznego - może do powstawania trwałych zmian skórnych (sprawdź, jak uniknąć przebarwień skóry i jak z nimi walczyć. Warto też wiedzieć, że tkance blizn brakuje elastyczności, przez co w tych miejscach dużo łatwiej o uszkodzenia skóry.

Opalenie blizn

Opalanie świeżych blizn

Opalanie świeżych blizn jest absolutnie niewskazane. Tkanka będąca w stanie gojenia się nie tylko nie powinna być opalana, ale przede wszystkim powinna być szczelnie chroniona przed słońcem i pielęgnowana za pomocą odpowiednich produktów. Świeżą bliznę po operacji najlepiej osłoń warstwą ubrania. Problem pojawia się jednak w przypadku wyjścia na plażę. Jeśli jest to blizna, którą jest w stanie zakryć kostium kąpielowy – jak w przypadku blizny po cesarskim cięciu, która zazwyczaj znajduje się poniżej linii bikini – nie powinno to stanowić problemu. Jednak jeśli Twoja blizna jest widoczna, najlepiej zrezygnuj we wstępnym stadium gojenia się blizny z wizyty na plaży. Pamiętaj też, że opalanie blizny po cesarce nie sprawi, że stanie się ona mniej widoczna.

Opalanie a blizny pooperacyjne

Kobiety najczęściej pytają o opalanie blizn po cięciu cesarskim, jednak także po innych operacjach na skórze mogą pozostać blizny po cięciu skalpela. Bliznę po cesarce łatwo ukryć pod strojem kąpielowym, trudniej już np. po operacji wyrostka (jeśli nosisz bikini) czy tarczycy. Takie blizny należy chronić kosmetykami do opalania.

Opalanie starych blizn

Także opalanie blizn pooperacyjnych, które są nieco starsze i zdążyły się już zagoić, nie jest wskazane, bowiem wewnątrz tkanek wciąż trwają procesy naprawcze, na które promieniowanie UV może wpłynąć. Opalanie nawet starych blizn może prowadzić do wystąpienia procesu bliznowacenia.

Blizny po trądziku a opalanie

W tym przypadku również nie ma zaskoczenia, że opalanie blizn potrądzikowych to błąd. Niektórzy sądzą, że opalanie blizny po trądziku zmniejszy ich widoczność, uznaje się bowiem, że słońce leczy skórę z trądzikiem. Należy jednak pamiętać, że blizny są inaczej zbudowane i promienie słoneczne nie mają szansy ich spłycić czy ukryć.

Opalanie blizn na solarium

Opalanie blizn w solarium przez niektóre osoby uważane jest za bezpieczniejsze od opalania ich w sposób naturalny. To nieprawda. Emisja promieni UV z lamp w salarium działa na skórę tak, jak promieniowanie UV emitowane przez słońce i przynosi takie same negatywne konsekwencje dla blizn. Jeśli chodzisz do solarium, powinnaś zabezpieczać blizny balsamem do opalania o wysokim faktorze. Dobrze sprawdzają się tu balsamy do opalania SPF50.

Opalenie blizn

Opalanie natryskowe a blizny

Inną alternatywą dla opalania się na słońcu jest opalanie natryskowe. Opalanie natryskowe blizny nie powinno jej zaszkodzić. Aplikowany w ten sposób samoopalacz działa jedynie powierzchownie i nie ma nic wspólnego z opalaniem się skóry pod wpływem promieni słonecznych.

Opalanie blizny po oparzeniu

Kolejną problematyczną kwestią jest opalanie blizn po oparzeniu. Miejsca na skórze pokryte takimi barwami są często przebarwione. Długotrwałe opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skutkować może nie tylko kolejnym poparzeniem – tym razem słonecznym – ale także pogłębieniem się przebarwień oraz zaognieniem zmian. 

Przeczytaj także: Oparzenia słoneczne – jak zapobiegać, a jak leczyć?

Jak chronić blizny przed promieniowaniem UV?

Blizna po operacji, poparzeniu czy nawet głębszym skaleczeniu jest jeszcze bardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Czy znaczy to, że osoby z bliznami w widocznych miejscach muszą całkowicie zrezygnować z opalania? Nie – kluczem jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.

Od razu zaznaczmy, że do całkowitej rezygnacji z ekspozycji na słońce powinno dojść w przypadku osób ze świeżymi urazami, u których ciągle trwa proces bliznowacenia i proces naprawczy. Jeśli należysz do tej grupy, zasłoń bliznę materiałem, spędzaj czas w cieniu i nie wystawiaj jej na działanie słońca. Promienie słoneczne (dokładniej UVA) mają zdolność przenikania przez chmury i szkło, działają więc nawet w pochmurny czy umiarkowanie słoneczny dzień.

Jak więc powinna wyglądać odpowiednia ochrona przed słońcem? Oprócz niespędzania zbyt wiele czasu na słońcu, nawadniania się czy noszenia ubrania ochronnego, jest to także stosowanie dedykowanych produktów. Najpopularniejszym jest oczywiście balsam do opalania, który w zależności od naszych potrzeb, może mieć filtr na niskim, średnim lub wysokim poziomie. Osobom z bliznami i zmianami skórnymi polecamy przede wszystkim balsam do opalania SPF 50, który pozwoli chronić narażone na promieniowanie blizny – idealnym wyborem będzie NIVEA SUN Protect & Moisture Nawilżający balsam ochronny SPF 50+.

Jednakże mimo wysokiego SPF, warto wiedzieć jeszcze, jak stosować balsam do opalania i jak długo chroni filtr przeciwsłoneczny. Kosmetyk należy nałożyć odpowiednio wcześniej przed wyjściem – najlepiej jakieś 30 minut. Nakładanie produktu należy powtarzać co 2 godziny, a w razie potrzeby częściej – na przykład po wytarciu się ręcznikiem lub po wyjściu z wody, jeśli produkt nie jest wodoodporny.



Czy można opalać blizny

Oczywiście, balsam do opalania to nie jedyna możliwość. Jeśli preferujesz inną formę, sięgnij po spray do opalania, który szybko i wygodnie rozpylisz na całym ciele – z naszej strony proponujemy NIVEA SUN Protect & Moisture Nawilżający balsam ochronny w sprayu SPF 30.

Nie zapomnij także o ochronie twarzy, do której nie powinno stosować się balsamu, a krem z filtrem do twarzy, najlepiej dość wysokim, jak UV FACE BB CREAM Nawilżający krem do twarzy BB SPF 50+  czy przeciwzmarszczkowy UV FACE ANTI-AGE Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy z wysoką ochroną SPF 50.

Pamiętaj także o najmłodszych, których delikatna skóra potrzebuje odpowiedniego wsparcia – balsamy do opalania dla dzieci warto nakładać nawet częściej niż co dwie godziny. Sięgaj po produkty z wysokim SPF, jak wodoodporny NIVEA SUN Kids Swim & Play Balsam ochronny na słońce dla dzieci SPF 50+ czy Balsam ochronny na słońce dla dzieci KIDS Protect&Moisture SPF 50+ w niewielkim opakowaniu idealnym do podróżnej walizki czy torby na plażę.

Nie zapomnij o pielęgnacji skóry po opalaniu, która często potrzebuje nawilżenia i ukojenia – zapewnią jej go balsamy po opalaniu, jak kojący krem-żel po opalaniu NIVEA SUN After Sun Sensitive, który łagodzi podrażnienia, zmniejsza czerwienia i nawilża oraz chroni skórę do 48 godzin.

Gojenie i leczenie blizn oraz opalanie nie idą w parze. Nie znaczy to jednak, że jeśli masz jakąkolwiek bliznę, to skazana jesteś na wieczną ucieczkę przed słońcem. Pamiętaj jedynie, aby zachować umiar i stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Opalenie blizn