Jak przygotować skórę do opalania? 15 rad

Jak przygotować skórę do opalania? 15 rad

Czekasz już na lato? Wykorzystaj czas pozostały do wakacji na przygotowanie skóry do opalania! Kiedy zrobić peeling i depilację? Jaki krem z filtrem kupić? Wyjaśniamy!

Krem z filtrem do twarzy – działaj, nim nadejdzie lato

Zwrot „krem z filtrem” można rozumieć dwojako. Z jednej strony może to być krem przeciwsłoneczny do opalania, którym smarujesz się latem przed wyjściem np. na plażę. Jest to zwykle osobny krem do ciała i twarzy. Z drugiej strony krem z filtrem to krem do codziennej pielęgnacji, który uzupełniony został o filtry przeciwsłoneczne. Kremem z filtrem do twarzy może być każdy rodzaj kremu na dzień, zarówno krem nawilżający, jak i matujący i przeciwzmarszczkowy. Jest to krem do codziennego stosowania, przez cały rok.

Czy powinno się stosować krem z filtrem na co dzień? To zależy. Promieniowanie UVA obecne jest przez cały rok, także zimą i w pochmurne dni. To właśnie ono jest w głównej mierze odpowiedzialne za fotostarzenie się skory, natomiast twarz jest stale narażona na kontakt ze słońcem (to najbardziej nieosłonięta część naszego ciała). W tym kontekście filtr do twarzy w kremie na dzień wydaje się bardzo ważnym dodatkiem.

Na filtry przeciwsłoneczne warto spojrzeć przez pryzmat wskaźnika SPF. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SFP informuje nas o tym, o ile zastosowanie kremu z danym filtrem przedłuża czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Skóra nieposmarowana żadnym filtrem ulega poparzeniu po około 15 minutach ekspozycji na słońce. Kiedy zastosujemy krem z filtrem SPF 30, czas ten wydłuża się 30 razy. Krem z filtrem 30 pozwala więc cieszyć się słońcem bez poparzeń przez 7,5 godziny (w idealnej sytuacji – jest to jedynie modelowe założenie, w rzeczywistości czas może być krótszy).

Dlaczego o tym mówimy? Otóż dni w ciągu roku, w których Twoja twarz jest wystawiona na działanie słońca przez 7,5 godziny, jest bardzo mało. Dni te w największej mierze przypadają na okres lata i wakacji. Jeśli na co dzień nie przebywasz na świeżym powietrzu jednym ciągiem więcej niż 1-2 godziny, nie musisz bezwzględnie stosować kremu z filtrem do twarzy na co dzień, albo filtr w Twoim kremie może mieć niższą wartość (do 15 SPF). Zwłaszcza, jeśli stosujesz kosmetyki do makijażu z filtrami słonecznymi.

Inaczej, jeśli np. wykonujesz pracę zawodową na otwartym terenie i promienie słońca docierają do Twojej skóry nieprzerwanie przez kilka godzin. O wyższą wartość filtra powinnaś zadbać także wtedy, gdy na co dzień się nie malujesz, bądź Twoje kosmetyki nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Krem do twarzy z filtrem – jaki wybrać?

Krem do twarzy z filtrem można jak najbardziej traktować jako przygotowanie skóry na kontakt ze słońcem, jednak nie jest to działanie do wykonania bezpośrednio przed latem i wakacjami. To element pielęgnacji, o który (jeżeli się na niego zdecydujesz) należy dbać codziennie, cały rok. Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?

Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie krem z filtrem wysokości SPF 15. W ofercie NIVEA do pielęgnacji twarzy znajdziesz kremy z takim filtrem dla każdego typu cery:

Krem z filtrem do twarzy – działaj, nim nadejdzie lato

Jak przygotować skórę do opalania?

Przygotowanie skóry do lata i opalania zawarliśmy w trzech krokach: peeling, depilacja i nawilżanie.  W jakiej kolejności je zastosować i z jak dużym wyprzedzeniem, by osiągnąć najlepsze efekty podczas opalania?  
Krem do twarzy z filtrem – jaki wybrać?
Zaczynamy zawsze od oczyszczania. Na Twojej skórze przez cały czas zalega grubsza bądź cieńsza warstwa martwego naskórka, który utrudnia równomierne opalanie. Jeśli go wcześniej nie usuniesz, Twoja opalenizna będzie mniej trwała (szybko się złuszczy wraz z owym martwym naskórkiem). Peeling przed opalaniem  najlepiej wykonywać regularnie na miesiąc przed wakacjami, np. 2 razy w tygodniu. Peeling twarzy możesz robić raz w tygodniu. Ani peeling u ciała , ani peelingu twarzy nie wykonuj w dniu, w którym wychodzisz się opalać, bo słońce spotęguje lekkie podrażnienia, które mogą wystąpić na skutek zabiegu złuszczania. 

Depilacja przed opalaniem – krok 2

Jaki jest związek między depilacją a opalaniem? Głównie estetyczny! Skoro zamierzasz odsłonić ciało, powinnaś pozbyć się zbędnych włosków. Przy tym zabiegu zwróć uwagę przede wszystkim na właściwy odstęp miedzy depilacją a wyjściem na słońce. Powinny je dzielić mniej więcej 2-3 dni! To jeszcze ważniejsze niż w przypadku peelingu, bo depilacja wiąże się w większą ilością podrażnień. Dodatkowo, pod wpływem słońca na świeżo wydepilowanej skórze mogą stworzyć się trwałe przebarwienia w postaci czerwonych plam.

Przeczytaj także nasz artykuł: Czerwone plamy na ciele – przyczyny


Jak przygotować skórę do opalania?

Nawilżanie skóry przed opalaniem – krok 3

Po peelingu i depilacji potrzebujesz oczywiście nawilżania skóry. Najlepiej jednak nie ograniczać się do stosowania balsamów nawilżających po samym zabiegu. Nawilżenie skóry traktuj jako długoterminową inwestycję. Im lepiej nawilżona skóra, tym trwalsza będzie opalenizna.

Być może zainteresuje Cię także: Jak przedłużyć trwałość opalenizny?

Jak nawilżyć skórę? Po prostu regularnie stosuj balsam nawilżający. A jak nawilżyć twarz? Najlepiej byłoby stosować nawilżające kremy na dzień i na noc, jednak jeśli czujesz, że Twoje na co dzień wykorzystywane kosmetyki radzą sobie z tym zadaniem zbyt słabo, latem uzupełniaj swoją pielęgnację o serum nawilżające. Używaj go pod krem na noc, a nawet pod krem do opalania twarzy!

Jak przygotować skórę bezpośrednio przed wyjściem na słońce?

Kończą się długoterminowe działania przygotowujące skórę na lato i w końcu przychodzi ten dzień: wyjeżdżasz na wakacje! Teraz powinnaś się zastanowić, jak przygotowywać swoją skórę każdorazowo przed wyjściem na słońce.

Pierwsza kwestia to oczywiście krem do twarzy. Swój zwykle stosowany krem na dzień powinnaś teraz zamienić na krem z linii do opalania. Preparaty do opalania twarzy to przede wszystkim krem z filtrem 50, ale w sprzedaży znajdziesz też kremy z niższym faktorem SPF 30. Taki filtr zawiera np. Matujący krem do twarzy NIVEA SUN.

Wśród kremów NIVEA SUN znajdziesz też krem z filtrem 50 do twarzykrem przeciwzmarszczkowy Anti-Age & Anti-Pigments. Krem ten zapobiega pojawianiu się posłonecznych przebarwień. Krem do twarzy SPF 50+ to z kolei NIVEA SUN UV Face nawilżający krem do twarzy BB.

Osobny rzut oka należy się kremowi z filtrem dla dzieci. Najmłodsi potrzebują najszczególniejszej ochrony przed słońcem, bo wyjątkowo łatwo ulegają poparzeniom (i mają wyjątkowo mało samoświadomości na temat zagrożeń wynikających z braku zabezpieczenia przed słońcem). Dla najmłodszych polecamy Krem ochronny na słońce SPF 50 NIVEA Baby Sun.

Peeling twarzy i ciała – krok 1

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Zastanawiasz się, jak opalić twarz, a jednocześnie ochronić ją przed promieniowaniem? Nie martw się, żaden krem przeciwsłoneczny nie zabezpiecza skóry przed słońcem w stu procentach. Nie jest więc tak, że smarując twarz kremem, w ogóle jej nie opalisz. Lepiej, by lekka opalenizna była skutkiem ubocznym plażowania z twarzą starannie zabezpieczaną filtrami, niż żebyś opaliła twarz bez żadnej ochrony, za skutek uboczny mając poparzenie i szybsze starzenie się skóry! 

Jak nakładać krem z filtrem na twarz? Jeszcze przed wyjściem z domu! Posmaruj twarz na pół godziny przed ekspozycją. Powinnaś zastosować większą ilość kremu, niż robisz to w przypadku standardowo stosowanego kremu na dzień. Użyj takiej ilości, by pokryć twarz grubą warstwą, ale by całość zdołała się wchłonąć. Jeśli chcesz założyć na siebie coś przez głowę, poczekaj, aż krem zupełnie wyschnie. Dzięki temu ustrzeżesz się przypadkowego wytarcia kosmetyku o ubranie. Podczas przebywania na słońcu regularnie powtarzaj aplikację, bo krem stopniowo znika z Twojej twarzy wraz z potem czy kąpielami w morzu. Oczywiście przed nałożeniem nowej warstwy kremu przetrzyj skórę chusteczką!

Kremy z filtrem do ciała – jak stosować?

Po kremach do twarzy przychodzi czas na kremy z filtrem do ciała. Abyś mogła powiedzieć, że przygotowałaś swoją skórę do opalania, powinnaś posmarować ciało balsamem również na około 30 minut przed wyjściem z domu. Moment przyjścia na plażę to trochę za późno – składniki kremu muszą mieć czas, by zacząć działać.

Nie pomijaj żadnej części ciała, zwróć uwagę na stopy i palce stóp, szyję oraz uszy. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy wybierasz się na pieszą wędrówkę i przez dłuższy czas możesz nie mieć możliwości, by schować się w cień. Ponownie ilość balsamu do opalania ma ogromne znaczenie. Ciało ma być pokryte szczelną, grubą i dobrze wtartą warstwą kosmetyku. Jeśli używasz ochrony przeciwsłonecznej opartej na filtrach mineralnych, kosmetyki te pozostawią na Twojej skórze biały nalot. Jeśli udaje Ci się zupełnie go rozetrzeć, to znak, że użyłaś za mało kosmetyku. Jeśli nie akceptujesz białego zabarwienia skóry, zamień balsam mineralny na taki, który zawiera filtry chemiczne bądź mieszankę mineralnych z chemicznymi.

Depilacja przed opalaniem – krok 2

Co do opalania polecamy z oferty NIVEA SUN?

Jak długo działa krem z filtrem?

To, jak długo działa krem z filtrem, uzależnione jest od wysokości faktora SPF. Kwestię tę wyjaśniliśmy na początku artykułu. Jeśli chcesz zatem zapewnić sobie czy swojej rodzinie jak najdłuższą ochronę, wybieraj kosmetyki z wyższą liczbą podaną na opakowaniu. Pamiętaj też, że rzeczywista długość działania kremu i balsamu zależy od tego, czy nałożyłaś odpowiednio grubą warstwę i czy przypadkiem częściowo go nie starłaś/zmyłaś ze skóry. Wodoodporny balsam chroni Cię w tracie kąpieli, ale gdy wyjdziesz z wody i wytrzesz się ręcznikiem, usuniesz znaczną część kosmetyku i stracisz dalszą ochronę!

Jak często nakładać krem z filtrem?

Zaznaczmy to jeszcze raz.  Kosmetyki z filtrami słonecznymi należy nakładać kilkukrotnie w ciągu dnia.  Częstotliwość zależy od kilku czynników, np. tego, jak intensywnie się pocisz i jak wygląda Twoja aktywność. J ak cz ę sto nak ł ada ć  krem z filtrem ? Średnio co 2 godziny, po każdej kąpieli w wodzie  i  po wytarciu ciała ręcznikiem
Nawilżanie skóry przed opalaniem – krok 3

Co wspomaga opalanie? Działania długoterminowe

Co jeszcze wspomaga opalanie? Jeśli chcesz zdrowo przyspieszyć efekty przebywania na słońcu, zrezygnuj z podejrzanych metod związanych ze smarowaniem ciała olejami jadalnymi albo wzmacnianiem opalenizny w solarium.

Domowe sposoby na przyspieszenie opalenizny to… właściwe podejście do tematu. Zamiast opalać się krótko i intensywnie, lepiej wychodź na słońce częściej, ale na krótsze, np. półgodzinne sesje. To ważne szczególnie na początku lata, gdy jesteś jeszcze blada. Długoterminowym działaniem jest także picie dużych ilości wody. Nawodniona od wewnątrz skóra będzie się opalać lepiej i na dłużej! Wszelkie zabiegi kosmetyczne i te wymagające używania kosmetyków fotouczulających zaplanuj na jesień i zimę.

Ładna opalenizna – jak uzyskać dzięki diecie?

Nie od dziś wiadomo, że na jakość i tempo opalania się skóry wpływ ma codzienna dieta. Jak uzyskać ładną opaleniznę poprzez odpowiednie komponowanie menu? Z pewnością umieszczając w nim sporo  produktów z beta-karotenem, czyli marchwi, dyni, suszonych  moreli, mango, czerwonej papryki, pietruszki i szpinaku.  Na dietę na opalanie warto jednak spojrzeć z szerszej perspektywy.  Ważne, by znalazły się w niej  przeciwutleniacze , które pomogą zwalczać powstające w trakcie kontaktu ze słońcem wolne rodniki. Niezbędne będą też zdrowe tłuszcze, które wzmocnią skórę kwasami omega-3 (jajka, tran, orzechy, oliwa, olej lniany). Bo zdrowa skóra opala się ładniej i dłużej utrzymuje ten efekt. 
Jak przygotować skórę bezpośrednio przed wyjściem na słońce?

Jak przyciemnić skórę bez opalania?

Podstawowy sposób na to, jak przyciemnić skórę bez opalania, to samoopalacz. Daje on natychmiastowe i zdecydowanie zauważalne efekty, jednak musi być umiejętne stosowany. Działanie samoopalaczy opiera się najczęściej na dihydroksyacetonie (DHA), substancji, która reaguje z aminokwasami z naskórka, powodując ich przyciemnienie. DHA ma nieprzyjemny zapach, który dla wielu osób jest całkowicie nieznośny. Za jego pomocą łatwo uzyskać smugi lub przerysowany efekt.

Bardzo popularną dziś alternatywą dla samoopalacza jest balsam brązujący. Jak działa balsam brązujący? To kosmetyk wykorzystujący inne, delikatniejsze substancje brązujące, np. erytrulozę, lawson z henny i juglon z łupin orzecha włoskiego. Niektóre balsamy brązujące opierają się też na DHA, ale zawierają go w znacznie mniejszych ilościach.  Jak przyciemnić skórę za pomocą takiego kosmetyku? Bardzo prosto – wystarczy smarować się nim przez regularnie przez około 10 dni dla uzyskania efektu muśniętej słońcem skóry, lub codziennie dla mocniejszej, utrzymującej się na stałym poziomie opalenizny. Z każdym dniem Twoja skóra będzie coraz ciemniejsza! Wypróbuj zatem Balsam brązujący NIVEA Sun Kissed dla karnacji od jasnej do średniej oraz Balsam brązujący NIVEA Sun Kissed dla karnacji od średniej do ciemnej. Wśród balsamów do ciała NIVEA znajdziesz też balsam delikatnie brązujący, który jednocześnie ujędrnia – Ujędrniający balsam do ciała NIVEA Q10 z efektem brązującym.

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Pamiętaj jednak, że żaden kosmetyk brązujący i samoopalający sam w sobie nie ma właściwości ochronnych przeciwko promieniowaniu słonecznemu, dopóki nie uzupełni się go o filtry UVA/UVB. Opalenizna uzyskana za pomocą kosmetyków nie ma nic wspólnego z naturalną opalenizną, bo nie powoduje zwiększenia produkcji melaniny, a jedynie wybarwia skórę na jej powierzchni. O ile naturalna opalenizna działa jak lekki filtr (kiedy już się opalisz, to tak jak byś miała na sobie filtr wysokości 4 SPF), to już skóra przyciemniona samoopalaczem nie jest w żaden sposób chroniona. Płynie stąd wniosek, że nawet jeśli używasz balsamu brązującego, przed wyjściem na słońce musisz stosować krem do opalania! 

Jaka będzie Twoja skóra tego lata? Jeśli tylko wdrożysz w życie oparty na naszych zaleceniach plan przygotowania na słońce, to z pewnością zdrowa, promienna i atrakcyjnie opalona! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej o zdrowym i bezpiecznym opalaniu, przeczytaj także inne nasze artykuły: Jak zapewnić sobie idealną opaleniznę, Sposoby na oparzenie słoneczne oraz Dowiedz się, jak działają kremy i balsamy przeciwsłoneczne.