Krem do opalania – jaki wybrać? 11 porad

Krem do opalania – jaki wybrać? 11 rad

Wystawiając na słońce twarz i ciało pamiętaj o tym, że promienie UV mają podwójną naturę. Nie tylko przyjemnie grzeją i wytwarzają witaminę D, ale też odpowiadają za fotostarzenie się skóry. Radzimy Ci więc, jakich kremów do opalania powinnaś używać Ty i Twoja rodzina!

Jak działa krem do opalania?

Na pewno znasz typowe dla kosmetyków do opalana oznaczenia „SPF”, przy których stoją określone liczby, np. 10, 30 czy 50. SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jest to liczbowe oznaczenie mocy filtra w kremie do opalania. Wartość ta informuje, o ile razy dłużej skóra człowieka może być wystawiona na działanie promieni słonecznych bez efektu poparzenia, w porównaniu do ekspozycji bez żadnego zabezpieczenia. Dla przykładu: jeśli niechroniona skóra ulega poparzeniu po 20 minutach opalania, to posmarowanie jej kremem do opalania 30 wydłuży czas bez poparzenia aż 30 razy (co daje 10 godzin ochrony). Analogicznie krem do opalania 50 wydłuża bezpieczeństwo skóry 50 razy, więc po zastosowaniu takiego kremu możesz pozostawać bezpiecznie na słońcu ponad 16 godzin.

Uwaga! Musimy w tym miejscu wyraźnie coś zaznaczyć. Powyższe wyliczenia dotyczą idealnej sytuacji i obrazują skuteczność kremów, której właściwie nie sposób osiągnąć w rzeczywistych warunkach. Aby filtry przeciwsłoneczne działały z zadeklarowaną mocą, należy nakładać na skórę ściśle określoną ilość kosmetyków i regularnie powtarzać aplikację (co 2-3 godziny, wiele zależy od dodatkowych czynników, jak rodzaj aktywności). Jeśli nakładasz zbyt cienką warstwę kremu, będzie on działał tak, jakby miał niższy niż podany na opakowaniu faktor. Podobnie zadzieje się w momencie, gdy np. po godzinie od nałożenia część balsamu spłynie ze skóry wraz z potem bądź zmyje się podczas kąpieli w morzu. Jaki płynie stąd wniosek?

Jak działa krem do opalania?

Jak działa krem do opalania?

Kremy z filtrami są skuteczne i ich stosowanie jest koniecznością, jednak musisz być przy tym skrupulatna! Zawsze stosuj się do zaleceń producenta w zakresie prawidłowego użytkowania kosmetyków przeciwsłonecznych. To nasza rada nr 1.

Jak działa krem do opalania? Warto przyjrzeć się bliżej samym filtrom. Filtry przeciwsłoneczne dzielimy na mineralne (fizyczne) i chemiczne. Filtry mineralne działają jak fizyczna bariera, nie przepuszczająca promieniowania UV, natomiast filtry chemiczne działają poprzez pochłonięcie promieniowania i rozłożenie go do nieszkodliwej energii cieplnej. Kremy do opalania mogą zawierać wyłącznie filtry fizyczne, wyłącznie filtry chemiczne bądź oba ich rodzaje jednocześnie.

Rada nr 2. SPF to nie wszystko. Przy wyborze kremu do opalania zwracaj uwagę, czy na jego opakowaniu jest też wzmianka o ochronie przed promieniowaniem UVA. Skrót SPF wskazuje bowiem tylko na ochronę przed promieniowaniem UVB, czyli tym odpowiedzialnym za opaleniznę oraz oparzenia. Na promieniowanie słoneczne składają się także inne rodzaje promieniowania, w tym bardzo szkodliwe promieniowanie UVA. Ten rodzaj promieniowania dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w pochmurne dni i nie możemy go wprost poczuć na skórze. Jest bardzo niebezpieczne, bo w niewidoczny sposób niszczy komórki naszej skóry i przyspiesza jej starzenie. Wybieraj zatem krem z filtrem do opalania, który chroni przed obydwoma rodzajami szkodliwego promieniowania słonecznego. 

Krem do opalania – jaki wybrać?

Przy wyborze kremów do opalania, twarz i resztę ciała należy traktować osobno. Twarz jest bowiem o wiele bardziej wrażliwa, a dodatkowo wystawiona na działanie słońca właściwie każdego dnia roku. O ile ramiona czy nogi możemy osłonić ubraniem, tak twarzy na co dzień raczej nie zasłaniamy. Na co dzień powinnaś więc stosować krem na dzień z filtrem przeciwsłonecznym (wysokość filtra uzależniona m.in. od regionu świata, który zamieszkujesz), natomiast latem, na wakacjach – kremu do opalania do twarzy.

Rada nr 3. W wakacje każdy z nas powinien mieć w swojej kosmetyczce kilka kosmetyków o różnej wysokości ochrony przeciwsłonecznej. Promienie słoneczne docierają do nas nawet w pochmurne dni (chmury są barierą jedynie dla 10 procent promieniowania!), więc kiedy większość dnia spędzasz na świeżym powietrzu, jesteś bardzo narażona na szkodliwe działanie słońca.

Jak wybrać krem do opalania, by skutecznie chronić się w każdych warunkach? Najlepiej byłoby mieć i stosować po jednym kremie ze wszystkich czterech poziomów ochrony przeciwsłonecznej:

  • Niska ochrona (SPF 6-10). Na całkowicie pochmurne dni.
  • Średnia ochrona (SPF 15-25). Na częściowo słoneczne dni i średnie temperatury powietrza.
  • Wysoka ochrona (SPF 30-50). Gdy świeci pełne słońce i jest gorąco.
  • Bardzo wysoka ochrona (SPF 50+). Gdy wyjeżdżasz w egzotyczne kraje o gorącym, tropikalnym klimacie.

Możesz kierować się rankingiem kremów do opalania, jednak pamiętaj, że zapach, kolor czy konsystencja to drugorzędne cechy produktów do opalania. Zwracaj uwagę na twarde dane dotyczące konkretnych propozycji. Z drugiej strony jeśli dokładnie przestudiujesz nasz przewodnik po kosmetykach do opalania, powinnaś umieć samodzielnie wybrać wartościowe, a odrzucić kiepskiej jakości produkty.

Krem z filtrem a karnacja

Kolejny ważny czynnik podczas dobierania kremu z filtrem. Nie każdy z nas musi używać jednakowo wysokich filtrów przeciwsłonecznych – jaśniejsza karnacja wymaga silniejszej ochrony nawet w mniej słoneczne dni, a ciemna dobrze znosi nawet mocne słońce z kremem o średniej wysokości faktora.

Rada nr 4. Jaki krem do opalania dla jasnej karnacji? Według klasyfikacji Thomasa B. Fitzpatricka, jasna karnacja to typy 1-3, czyli typ celtycki, nordycki i mieszany. Typy te powinny stosować kolejno filtry 50+ (celtycki, cera bardzo jasna, naczynkowa, niebieskie oczy, rude włosy), 30-50+ (nordycki, chłodna, różowa cera, włosy blond) i 30 (mieszany, skóra jasna, złotawa, włosy od średniego blondu do średniego brązu; to typ właściwy w naszej szerokości geograficznej).

Rada nr 5. Jaki filtr w kremie do opalania dla ciemniejszych karnacji? W klasyfikacji Fitzpatricka ciemna karnacja to typy 4-6: śródziemnomorski, brązowy i ciemnobrązowy. Typ śródziemnomorski (śniada, oliwkowa cera, ciemnobrązowe lub czarne włosy, piwne oczy) powinien stosować krem do opalania 20-30. Typ brązowy (właściwy dla rasy żółtej i Półwyspu Arabskiego) – 15-30, a ciemnobrązowy (właściwy dla rasy czarnej) 10-30.Krem do opalania dla dzieci

Osobny temat stanowią kremy do opalania dla dzieci. Najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie promieniowania słonecznego – i to z kilku względów. Po pierwsze, ich skóra jest o wiele delikatniejsza i wrażliwsza niż skóra dorosłego. Po drugie, dzieci z reguły spędzają na słońcu więcej czasu niż dorośli. Po trzecie – maluchy nie mają świadomości zagrożenia, jakie niesie ze sobą przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia. To na nas, rodzicach, ciąży obowiązek pilnowania, by dzieci nigdy nie bawiły się na słońcu bez kremu z filtrem i by regularnie nakładać na ich skórę kolejne warstwy kosmetyku.

Krem do opalania dla dzieci musi mieć wysoki faktor – taki, jak dla osoby dorosłej o bardzo jasnej karnacji (typu 1). Najczęściej poleca się przynajmniej krem z filtrem 50, a nawet wyższym. Najbardziej wrażliwe na słońce są oczywiście niemowlęta. Tak właściwie krem do opalania dla niemowląt nie jest wymagany, bo… niemowlęta w ogólnie nie powinny przebywać na słońcu! Najmłodsze dzieci należy chronić w cieniu. Niemniej zdarzają się sytuacje, w których dziecko może być narażone na kontakt ze słońcem. Wówczas należy chronić je kremem z filtrem dla dzieci odpowiednim od pierwszego dnia życia (krem SPF 50 i więcej).

Rada nr 6. Podczas zabaw na słońcu miej swoje dziecko stale pod kontrolą. Smaruj je kremem do opalania z filtrem 50+ (lub 30, jeśli przebywacie na wakacjach w Polsce i pogoda nie jest upalna). Wypróbujcie następujące kosmetyki:

Krem do opalania dla dzieci

Krem do opalania twarzy

Krem do opalania twarzy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, twarz wymaga nieco innej ochrony niż reszta ciała. Balsam do opalania jest za ciężki dla twarzy i mógłby powodować problemy skórne (np. zaskórniki). Rada nr 7. Podczas wakacji powinnaś więc sięgać po krem do opalania twarzy, który w dużej mierze spełnia także zadania kremu na dzień. Dobrze, by krem z filtrem do twarzy matowił skórę, nawilżał i nie pozostawiał tłustego filmu. Oto polecane przez nas kremy do opalania twarzy:

Przegląd kosmetyków do opalania

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym propozycjom kremów i balsamów do opalania ciała dla osób dorosłych. Możesz oczywiście wybierać spośród filtrów różnej wysokości, ale również spośród różnych form kosmetyku. Olejek czy krem do opalania? To zależy od Twoich preferencji! Olejek do opalania jest rozwiązaniem np. dla osób, które nie przepadają za długim wcieraniem balsamu i widocznymi białymi smugami, które może pozostawiać balsam przy pospiesznej aplikacji. Jeśli chodzi o kosmetyki z atomizerem, to do wyboru masz także krem do opalania w spray’u (bezbarwny preparat nie zostawiający śladów i wygodny w nakładaniu). Osobom, które lubią wyraźną opaleniznę, ale ze względu na szkodliwe działanie słońca nie chcą opalać się zbyt długo, polecamy brązujący krem do opalania. Jest to kosmetyk ze składnikami przyspieszającymi opalanie się skóry, zapewaniającymi właściwy kolor opalenizny i przedłużającymi jej trwałość.

Krem z filtrem – używaj bezpiecznie!

Chyba nie ma takiej osoby, która choć raz nie opalała się bez jakiejkolwiek ochrony w postaci kremu do opalania. Nie ma pewnie też takiej, która zawsze nakłada odpowiednio grubą warstwę kosmetyku i która zawsze używa danej butelki balsamu wyłącznie przez jeden sezon. Każdy z nas ma prawo do różnego rodzaju błędów, jednak te dotyczące opalania i stosowania kremów z filtrami powinny zdarzać się jak najrzadziej.

Pamiętaj, że nawet 90 procent nowotworów skóry spowodowanych jest ekspozycją na promieniowanie UV, a 80 procent zmarszczek to wynik promieniowania UVA. Właściwe podejście do opalania należy kształtować już u najmłodszych dzieci (jeśli w dzieciństwie doświadczy się poparzenia słonecznego więcej niż 5 razy, ryzyko zachorowana na czerniaka wzrasta dwukrotnie).

Jesteś zwolenniczką życia w zgodzie z naturą, naturalnej żywności, lekarstw i kosmetyków? Być może zapytasz więc, co zamiast kremu do opalania. Nie podążaj tą drogą! Przynajmniej jeśli chodzi o opalanie. Rada nr 9. Kremy z filtrami traktuj jako podstawę ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Kremu z filtrem nie zastąpi żaden naturalny olejek czy inna substancja!

Krem z filtrem – używaj bezpiecznie!

Ile ważny jest krem do opalania? Kosmetyki fabrycznie zamknięte mają dłuższy termin przydatności. Termin ten ulega znacznemu skróceniu w momencie otwarcia opakowania. Na każdej butelce powinnaś znaleźć informację odnośnie tego, przez ile miesięcy od otwarcia kosmetyk nadaje się do użytku. Zawsze stosuj się o wytycznych producenta. Krem z filtrem do specyficzny rodzaj kosmetyku, filtry w nim zawarte z biegiem czasu mogą zmieniać swoje właściwości (najczęściej chodzi o osłabienie działania) i nie zabezpieczać Cię w wystarczającym stopniu. Każdego lata powinnaś zaopatrywać się w nowe kremy z filtrami!

Rada nr 10. Skąd wiedzieć, czy nałożyłaś wystarczającą ilość kosmetyku? Przeciętnie osoba dorosła potrzebuje jednorazowo 30 ml balsamu. Mówiąc bardziej obrazowo, są to ok. 2-3 łyżki. Nasmarowanie się taką ilością balsamu wystarczy na ok. 2 godziny, chyba, że w międzyczasie zażyjesz kąpieli albo wytrzesz ciało ręcznikiem.Co po opalaniu?

Jeśli się opalać, to tylko z kosmetykami z filtrem. Musisz jednak wiedzieć, że równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry po opalaniu. Chodzi nie tylko o przedłużenie opalenizny, ale też o ukojenie podrażnionej słońcem skóry, uzupełnienie utraconego nawilżenia i elastyczności skóry. Balsam po opalaniu zapobiega łuszczeniu się naskórka i zapewnia zdrowy wygląd opalonej skóry. Produkt, który zapewnia wszystkie te efekty, to Balsam przedłużający opaleniznę After Sun Bronze od NIVEA SUN.

Rada nr 11. Na koniec dnia pełnego kąpieli słonecznych zawsze używaj łagodzącego balsamu do pielęgnacji skóry po opalaniu.

Czy teraz już wiesz, jak działają kosmetyki z filtrami do opalania oraz jak prawidłowo i skutecznie ich używać? Wiedza ta pozwoli Ci zamienić strach przed słońcem (bądź jego lekceważenie) na podejście pełne równowagi między zdrowiem a radością opalania!

Chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznym opalaniu? Koniecznie przeczytaj: Krem z filtrem najskuteczniejszą ochroną dla skóry skąpanej w słońcu oraz Jak zapewnić sobie idealną opaleniznę.

Co po opalaniu?