Kobieta na plaży

Filtry przeciwsłoneczne – jak, kiedy i w jakiej ilości je stosować

Zadbaj o ochronę przed promieniami UV, ucząc się, ile kremu przeciwsłonecznego należy użyć, kiedy i jak go nakładać, czy należy stosować go przed czy po kremie nawilżającym, i nie tylko.

FILTRY PRZECIWSŁONECZNE – JAK, KIEDY I W JAKIEJ ILOŚCI JE STOSOWAĆ

Aplikując kremy przeciwsłoneczne z filtrem, warto zwrócić uwagę na stopień pokrycia skóry. Upewnij się, że na każdy odsłonięty fragment skóry została nałożona odpowiednia warstwa kremu z filtrem. Skóra niechroniona będzie narażona na działanie promieniowania UV, co może prowadzić do uszkodzeń związanych z działaniem słońca i dalszych komplikacji.

Jak więc uzyskać maksymalną skuteczność ochrony przeciwsłonecznej? Zacznijmy od tego, jak prawidłowo nakładać krem z filtrem.

JAK NAKŁADAĆ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE

Kobieta stosująca ochronę przeciwsłoneczną Nivea

1. Najpierw przed użyciem dokładnie wstrząśnij butelkę z kremem do opalania. Pozwoli to rozbić ewentualne grudki, powstałe przy dłuższym przechowywaniu kosmetyku.

2. Dokładnie pokryj wszystkie partie odsłoniętej skóry nie zapominając o uszach, szyi czy grzbietach rąk – te miejsca są często przez nas pomijane. Zamiast wyciskać krem na dłoń jednym ruchem, nakładaj mniejsze, równomierne kropki, aby krem dobrze i skutecznie się rozprowadził.

3. Nakładając krem na twarz, zamiast pocierać delikatnie wklepuj go w skórę, co zapobiegnie podrażnieniom i zapewni bardziej równomierną aplikację.

4. Zachowaj szczególną ostrożność podczas aplikacji wokół oczu. Jeśli możesz, wybierz filtr przeciwsłoneczny do twarzy, który umożliwi Ci nałożenie cienkiej warstwy, minimalizując ryzyko podrażnienia oczu.

5. Jeśli aplikujesz krem z filtrem na co dzień, wybieraj kremy do opalania twarzy, ponieważ są one opracowane tak, żeby nie powodować podrażnień. Zwykle są też lżejsze, dzięki czemu ich widoczność jest minimalna.


ILE KREMU NA TWARZ NALEŻY STOSOWAĆ?

Zalecane jest użycie przynajmniej ok. 30 ml na całe ciało – to nieco więcej niż zawartość kieliszka.

Pewnie zastanawiasz się też, ile kremu przeciwsłonecznego należy nałożyć na twarz. Dobrą zasadą jest nakładanie porcji wielkości pół łyżeczki do herbaty i, jak już wspomnieliśmy, wklepywanie jej, a nie rozsmarowywanie. 

Skoro już wiesz, ile kremu przeciwsłonecznego należy nałożyć, pewnie zastanawiasz się, kiedy i jak często należy go stosować.
Rudowłosa kobieta stosująca ochronę przeciwsłoneczną Nivea

JAK CZĘSTO NALEŻY STOSOWAĆ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE?

Minimum to stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym raz dziennie, nawet gdy jest pochmurno. Z tego powodu do codziennej pielęgnacji skóry warto włączyć krem nawilżający z filtrem SPF. Nawyk ten sprawi, że Twoja skóra będzie zawsze zabezpieczona warstwą ochronną.

Jednak jedna aplikacja na początku dnia to za mało – jak często powinnaś więc powtarzać aplikację kremu z filtrem?

Staraj się nakładać go co najmniej co dwie godziny, jak również zaraz po pływaniu lub spoceniu się, ponieważ obie te okoliczności osłabiają działanie nałożonego wcześniej kremu przeciwsłonecznego.

Należy pamiętać, że choć pamiętamy o nakładaniu kremu przed wyjściem z domu, większość uszkodzeń spowodowanych przez słońce pojawia się później, gdy pierwsza aplikacja już osłabnie. Upewnij się więc, że stosujesz krem przez cały dzień.


DLACZEGO NALEŻY NAKŁADAĆ KREM Z FILTREM POD MAKIJAŻ?

Jako że makijaż tworzy na skórze barierę, filtr przeciwsłoneczny może mieć trudności z odpowiednio dokładnym wchłonięciem, aby był skuteczny. Z tego samego powodu, dla którego nakładasz krem nawilżający przed makijażem, pragniesz, aby składniki odżywiające skórę znalazły się jak najbliżej jej powierzchni.
Kobieta z zamkniętymi oczami

Nakładając krem z filtrem SPF pod makijaż, daj skórze przynajmniej 5 minut na wyschnięcie, co zapewni maksymalne wchłonięcie.

Oczywiście, ponowne nakładanie kremu z filtrem w ciągu dnia może wpłynąć na makijaż. Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu jest zanurzenie gąbki do makijażu w niewielkiej ilości kremu z filtrem i naniesienie jej na twarz.

Wklepując, a nie pocierając, unikniesz rozmazania makijażu. Dodatkowo, użycie lżejszego kremu z filtrem również pomoże uniknąć smug, ale jak zawsze, najlepiej zdecydować się na krem z filtrem, który zapewni Ci największą ochronę.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ FILTRY PRZECIWSŁONECZNE JAKO KREM NAWILŻAJĄCY?

Owszem, ale najlepiej nie używać ich zamiast. Kremy nawilżające są przeznaczone do nawilżania skóry, natomiast w przypadku filtrów przeciwsłonecznych jest to funkcja dodatkowa, ale nie podstawowa. W efekcie Twoja skóra może nie otrzymać takiego nawilżenia, jakiego potrzebuje. 

Wszystko zależy również od tego, czy dany filtr przeciwsłoneczny został stworzony z myślą o konkretnym typie skóry, czy też nie. Na przykład, krem z filtrem przeciwsłonecznym przeznaczony do skóry tłustej będzie miał lżejszą formułę, należy więc stosować również krem nawilżający, w przeciwnym razie skóra może nie być wystarczająco nawilżona.


JAK NAKŁADAĆ KREM PRZECIWSŁONECZNY NA SWOJE PLECY?

Najprościej byłoby zlecić to komuś innemu, ale przecież nie zawsze jest to możliwe. Co więc zrobić w tej sytuacji?

Nie ma prostego sposobu, aby samodzielnie wykonać to zadanie z tradycyjnym filtrem przeciwsłonecznym, ale oto możliwe rozwiązanie:

Wykorzystując flanelę lub szmatkę, owiń ją wokół długiej łyżki (jeśli jesteś na plaży, możesz użyć małej łopatki!), wklep krem przeciwsłoneczny w tkaninę, a następnie wetrzyj ją w plecy.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się nałożyć krem z filtrem, pamiętaj, aby nakładać go obficie, zwłaszcza jeśli nie możesz monitorować efektów swojej pracy w lustrze.

Mężczyzna aplikuje odświeżającą mgiełkę Nivea Sun Protect & Dry Touch

Jeśli nie jesteś pewna, co znaczy "nakładać obficie", spróbuj wyobrazić sobie absolutne minimum potrzebne do pokrycia widoczną warstwą filtra SPF wszystkich partii odsłoniętej skóry.

CZY KREMÓW Z FILTREM TRZEBA UŻYWAĆ CODZIENNIE?

Ze względu na to, że często każdego dnia przez długie godziny wystawiamy naszą skórę na działanie promieniowania UV, w wyniku tej ekspozycji może ona ulec uszkodzeniu.

Idealnym wyborem jest NIVEA SUN Alpin Krem Do Twarzy z Wysoką Ochroną SPF 50, który nie dość, że zapewnia ochronę SPF 50, to jeszcze nawilża skórę i chroni przed wiatrem i zimnem.

Nadal masz wątpliwości? Odkryj gamę NIVEA SUN, by znaleźć właściwą dla siebie ochronę.