10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

Dłonie to Twoja wizytówka! Pewnie nie musimy Cię do tego przekonywać, warto by było za to wesprzeć Cię kilkoma poradami w zakresie tego, jak dbać o dłonie każdego dnia, by zawsze wyglądały tak samo pięknie. Wystarczy, byś na stałe wdrożyła tych 10 prostych praktyk pielęgnacyjnych!

Jak dbać o dłonie? Używaj łagodnych mydeł pielęgnujących!

Mydło wysusza dłonie! Pewnie nie raz słyszałaś ten zarzut pod adresem tradycyjnych mydeł w kostkach. Owszem, mydło może mieć takie działanie, bo jego odczyn jest silnie zasadowy (podczas gdy naturalne pH skóry jest lekko kwasowe). Oznacza to, że mydło doskonale radzi sobie ze zmywaniem wszelkich zanieczyszczeń ze skóry, ale przy okazji usuwa też warstwę zabezpieczającego skórę sebum i przyjazną mikroflorę bakteryjną, która naturalnie zasiedla ludzką skórę. Ze względu na swoje pH, tradycyjne mydło zmienia też odczyn skóry na dłoniach na bardziej zasadowy, co sprzyja rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów. Mydło więc myje, ale czy w ostatecznym rozrachunku aż tak bardzo sprzyja idealnej czystości dłoni? Czy w związku z tym mydło powinno zniknąć z naszych łazienek?

Oczywiście, że nie! O ile wymienimy je na pielęgnacyjne mydło. Od zwykłego różni się pod wieloma względami. Jego formuła jest wzbogacona o szereg substancji, dzięki którym skóra na skutek mycia nie ulega przesuszeniu. Mydło pielęgnacyjne pozostawia dłonie nawilżone, skórę elastyczną i miękką. Jego pH jest przyjazne skórze, zatem nie odziera Cię z dobrych bakterii. Skóra zachowuje lekko kwaśny, fizjologiczny odczyn. Jakie mydła mają takie właściwości?

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

A mydło w płynie? Czy ono także może działać pozytywnie na skórę dłoni? Jak najbardziej! Różnica w konsystencji tych dwóch rodzajów mydła wynika z zawartości wody (mydło w kostce ma jej mniej) oraz z zastosowania konkretnych olejów i substancji do procesu zmydlania, czyli wytwarzania mydła (mydło w płynie wykorzystuje do zmydlania wodorotlenek potasu, który pozwala uzyskać miększe mydło). Mydło w płynie może być więc równie wysuszające, co mydło w kostce bądź równie nawilżające i pielęgnujące, co ono. Wszystko zależy od szczegółowej formuły obu rodzajów mydeł. Mydło w płynie z oferty NIVEA również ma formuły pielęgnacyjne, które nie wysuszają dłoni nawet przy wielokrotnym użyciu w ciągu dnia.

Domowe sposoby na suche dłonie od żelu antybakteryjnego

Stosowanie żeli antybakteryjnych jest dziś już całkowicie powszechne i chcąc nie chcąc, nie uciekniemy od tego. Pewnie znasz przepis na domowy żel antybakteryjny o w miarę przyjaznym dla skóry składzie i być może go wykorzystujesz, jednak na to, jakie żele i płyny do dezynfekcji wystawione są w sklepach, placówkach publicznych czy środkach transportu, wpływu już nie masz. Gdy dezynfekujesz dłonie wielokrotnie w ciągu dnia, Twoja skóra ma nieustanny kontakt z nie do końca pożądanymi substancjami chemicznymi. Oprócz oczywistego i niezbędnego składnika, jakim jest alkohol (to on odpowiada za efekt dezynfekujący), płyny zawierają często substancje szkodliwe, w dodatku wcale nie konieczne z punktu widzenia przeznaczenia tego produktu. Jednym z nich jest triclosan, konserwant przenikający do organizmu, o prawdopodobnie negatywnym wpływie na wątrobę.

Nie chodzi o to, byś zrezygnowała z żeli antybakteryjnych. Chodzi raczej o to, byś nauczyła się wybierać te właściwe oraz łagodzić skutki uboczne, które one powodują. Jakie proste, domowe sposoby na suche dłonie pomogą Ci w regeneracji naskórka?

Rozwiązanie jest prostsze niż myślisz – miej zawsze przy sobie krem do rąk! Oczywiście nie tylko miej, ale też go używaj, tyle że nie pierwszego lepszego. Wiadomym jest, że jeśli krem trudno się wchłania i zostawia tłuste ślady na wszystkim, czego tylko dotkniesz, to szybko wrzucisz go na dno szuflady i zupełnie o nim zapomnisz. Dlatego potrzebujesz kremu o odpowiednio lekkiej, błyskawicznie wchłaniającej się formule. Używaj go w odpowiednich momentach w ciągu dnia. Oczywiście nie zaraz po zastosowaniu żelu antybakteryjnego, bo takie działanie mija się z celem (nawet do lekko lepkich od kremu dłoni bakterie i wirusy będą przyczepiać się ze zdwojoną mocą), tylko np. już po dotarciu do pracy czy powrocie do domu z zakupów. Masz wtedy wówczas możliwość, by dokładnie umyć i osuszyć dłonie i dopiero wtedy zaaplikować krem. Na ponowną aplikację wykorzystuj przeróżne sprzyjające temu momenty w ciągu dnia, gdy np. w pracy siadasz do biurka, by zając się papierkową robotą czy gdy siedzisz w kawiarni z przyjaciółką. Najlepiej sprawdzi się wówczas Błyskawicznie nawilżający krem do rąk NIVEA. Pamiętaj, że zniszczone dłonie (tzn. bardzo przesuszone, z łuszczącym się i pękającym naskórkiem) bardzo źle znoszą stosowanie preparatów do dezynfekcji (uniemożliwiają wręcz zregenerowanie się skóry),  

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia
więc jeśli nie dopuścisz do takiego stanu poprzez regularne stosowanie kremu, żele i płyny do dezynfekcji nie powinny wyrządzać Ci wiele zła.

Raz w tygodniu maska na dłonie

Na maseczki często brakuje Ci czasu? Jeśli już je nakładasz, to z pewnością są to maseczki do twarzy. Tym razem chcemy Cię przekonać, że dłoniom tez należy się taki „luksus”! Myślisz, że maska na dłonie aż raz w tygodniu to dużo? Trzymaj się zatem takiej częstotliwości przez pewien czas, np. 2 miesiące, a potem rób maseczki zgodnie z potrzebami, np. gdy przesuszysz dłonie podczas wielkich domowych porządków albo podczas ferii na stoku narciarskim.

Maseczka na dłonie może przybrać przeróżne formy, od maseczek z pogranicza zabiegów kosmetycznych, które wykorzystują ciekłą parafinę, po maski z ogólnie dostępnych w każdym domu produktów. Jako że nasze dobre praktyki zakładają proste, szybkie do wdrożenia dla każdego rozwiązania, zaproponujmy Ci maski z tej drugiej kategorii.

Najprostsze rozwiązanie? Rozgnieciony banan z dodatkiem wybranego oleju, np. z pestek winogron lub lnianego. Taka maska zawiera dużo kwasów omega-3, które odpowiadają za ciągłość i elastyczność skóry, mnóstwo wzmacniającej witaminy K, odmładzającej witaminy E oraz nawilżającego potasu.

Jeśli używasz czasem oleju rycynowego dla wzmacniania rzęs albo brwi, możesz wykorzystać go także do maski do dłoni. Działa on nawilżająco i odmładzająco, a do tego łagodzi wszelkie podrażnienia. Aby osiągnąć właściwą konsystencję maseczki, zmieszaj łyżeczkę oleju rycynowego z taką samą ilością oliwy z oliwek i łyżką jogurtu naturalnego. Zarówno tę, jak i maskę z banana możesz nałożyć nawet na całą noc, tylko zabezpiecz dłonie bawełnianymi rękawiczkami.

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

Peeling na suche ręce

Skoro dłonie tak jak twarz potrzebują maseczek, to z pewnością potrzebują także peelingu. Możesz wprawdzie peelingować dłonie podczas kąpieli, gdy zabieg wykonujesz na całym ciele, jednak warto, byś od czasu do czasu poświęciła dłoniom osobną uwagę.

Jak zrobić peeling na suche ręce? Nie potrzebujesz osobnego produktu, wystarczy, jeśli do swojego ulubionego żelu pod prysznic (szczególnie dobrze sprawdzają się żele pod prysznic z olejkiem, które działają na skórę odżywczo i nawilżająco) dodasz trochę cukru. Jeśli natomiast użyjesz np. oliwy z oliwek, to peeling możesz też potraktować jako maseczkę. Wymasuj dłonie tak, by wszystkie drobinki się rozpuściły i załóż rękawiczki na 15-30 minut.

Zniszczone dłonie – domowe sposoby na szybką ulgę

 

Kiedy Twoje dłonie są popękane, musisz zrezygnować z peelingu. Daj im czas na regenerację i wróć do peelingu dopiero, gdy znikną wszelkie ranki. Domowe sposoby na zniszczone dłonie to np. kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek. Wystarczy podgrzać nieco oliwę, wlać ją do płaskiej i szerokiej miseczki i zanurzyć w niej dłonie. Da Ci to niesamowitą ulgę! Po skończonym zabiegu, jeśli tylko masz taką możliwość, osusz dłonie ręcznikiem papierowym, bez pocierania, bez mycia ich mydłem. Kąpiel w oliwie najlepiej jest robić wieczorem, gdy za chwilę kładziesz się spać. Spośród domowych sposobów na zniszczone dłonie warto też wymienić okład z miodu. Miód znany jest ze swojego prozdrowotnego składu, zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a także substancji antyseptycznych. Maseczka na dłonie z miodem działa więc nie tylko nawilżająco, ale też antybakteryjnie! Sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Dobrą praktyką na co dzień jest więc smarowanie dłoni miodem zawsze wtedy, gdy tylko zauważysz podrażnienie. Być może często zdarza Ci się piekące zaczerwienienie na kostkach, np. w mroźną pogodę albo kontakcie z detergentami. W takich sytuacjach delikatnie rozgrzej łyżkę wybranego miodu i nałóż go grubą warstwą na podrażnione miejsca. Już po kilkunastu minutach zobaczysz i poczujesz znaczną różnicę!  

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia
W kolejnych dniach smaruj dłonie Kremem do rąk NIVEA Soothing Care z łagodzącym aloesem. Możesz też sięgnąć po krem z dodatkiem miodu, np. Krem do rąk NIVEA Protective Care.

A propos kontaktu z detergentami – kolejną dobrą praktyką dla dłoni na co dzień jest zakładanie lateksowych rękawiczek do codziennych prac domowych, przede wszystkim tych, które długo trwają. Mycie okien, ręczne pranie, prace w kuchni, które wymagają długotrwałego kontaktu z wodą… Pękanie skóry na dłoniach jest wówczas bardzo prawdopodobne. Negatywnie działa już sama woda, jednak najgorszy jest kontakt z detergentami. Nie musisz zawsze zmywać naczyń w rękawiczkach, ale już np. do sprzątania łazienki warto je zakładać.

Jak odmłodzić dłonie? Zapobiegaj przebarwieniom

Dłonie są jedną z tych części ciała, które w największym stopniu zdradzają oznaki starzenia się skóry. Na ich zewnętrznej stronie wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej tzw. plam wątrobowych oraz innego rodzaju przebarwień. Są one wynikiem ekspozycji na słońce. Jednak nie tej z minionego urlopu, ale tej z całego Twojego życia. Co możesz zrobić? Oczywiście trudno jest chronić się w stu procentach przed słońcem, bo dłoni z reguły nie chowamy pod ubraniem. Możesz jednak zadbać o skrupulatne smarowanie ich kosmetykami do opalania podczas wakacji. Na plaży czy w górach pewnie smarujesz nimi twarz, ramiona czy plecy, ale czy pamiętasz o dłoniach? Od teraz więcej ich nie pomijaj! Poza tym na co dzień używaj Przeciwzmarszczkowego kremu do rąk 3w1 NIVEA Anti-Age Care, który redukuje widoczność zmarszczek i dzięki zawartości filtrów UV zabezpiecza dłonie przez wpływem słońca.

10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

Jak odmłodzić dłonie, gdy pojawiają się na nich przebarwienia? Proste domowe sposoby mogą nie wystarczyć, dlatego tak ważne jest, by zapobiegać powstawaniu przebarwień. Możesz zgłosić się do kosmetyczki, która na przebarwienia może podziałać kwasami – glikolowym i azelainowym.

Twarde skórki wokół paznokci? Wcieraj w nie krem!

Twarde skórki wokół paznokci są z reguły wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych: niewłaściwie wykonywanego manicure’u, obgryzania paznokci i skórek ale też częstego kontaktu z chemią zmywaczy do paznokci. Zwykle też jeśli masz wysuszone dłonie, to masz także suche skórki. Wśród Twoich codziennych dobrych praktyk dla dłoni powinny wiec znaleźć się: powstrzymywanie się od obgryzania i używanie kremu do rąk.

Co do manicure’u – napraw błędy, które popełniasz przy tej okazji. Nie wycinaj skórek wokół paznokci, a jedynie odsuwaj je przeznaczonym do tego celu radełkiem. Zawsze po użyciu zmywacza umyj ręce, tak by zmyć resztki kosmetyku. Kiedy smarujesz dłonie kremem, zwróć szczególną uwagę na przestrzenie wokół paznokci. Po posmarowaniu całych dłoni warto nabrać na opuszki palców jeszcze troszeczkę kremu i wetrzeć go dokładnie w skórki i całą płytkę paznokci. Zadbane dłonie to przecież także zadbane paznokcie! Kiedy wyczujesz suchą skórkę, o którą haczy się np. ubranie, w pierwszej kolejności zawsze wetrzyj w nią porządną porcję kremu. Wycinanie suchej skórki może jeszcze bardziej pogłębić problem!

Pękające paznokcie? Domowe sposoby

Pozostańmy jeszcze w temacie pielęgnacji paznokci u rąk. W myśleniu o dobrych praktykach dla dłoni nie można ich przecież pomijać!

Jak zadbać o paznokcie? Zanim zaczniesz stosować kuracje naprawcze, maseczki i wcierki, zadbaj o kwestie techniczne, czyli właściwe podejście do obcinania i piłowania paznokci. Jeśli nie chcesz, by płytka się rozdwajała, piłuj ją tylko papierowymi lub szklanymi pilniczkami i zawsze tylko w jednym kierunku. Nie obcinaj nożyczkami czy cążkami bardzo długich paznokci, ryzyko złamania ich w wzdłuż płytki jest wówczas wysokie. Dobrodziejstwem dla paznokci jest także używanie rękawiczek ochronnych podczas prac domowych. Ponadto staraj się nie moczyć zbyt długo paznokci w wodzie, zwłaszcza gorącej, bo to rozmiękcza płytkę. Kiedy bierzesz kąpiel relaksacyjną, trzymaj dłonie na krawędziach wanny.

Jakie są natomiast domowe sposoby na pękające paznokcie? Do działań zapobiegawczych możesz dołożyć poprawę jakości diety. Wprowadź do niej więcej wapnia, żelaza, witaminy A i C oraz niacyny i biotyny. Codziennie jedz produkty bogate w siarkę, np. paprykę, cebulę, czosnek, groch, chrzan, rzodkiewkę, rzepę oraz warzywa z rodziny krzyżowych (kapustę, kalafior, brokuły, brukselkę). Ze względu na biotynę, spożywaj także produkty owsiane, banany, podroby oraz grzyby. Do pielęgnacji paznokci u rąk warto wykorzystywać witaminę E w płynie i aplikować ją na pęknięcia. Leczniczo podziała także oliwa. Oliwę z oliwek na paznokcie najlepiej jest stosować w formie wcześniej już wspominanej ciepłej kąpieli.
10 praktyk dla pięknych dłoni każdego dnia

Co poza tym? Jeśli zdarzają Ci się pęknięcia płytki, staraj się nosić raczej krótko przypiłowane paznokcie, przynajmniej do czasu ustąpienia problemu. Ryzyko uszkodzenia dłuższych paznokci jest zawsze większe niż krótko obciętych płytek!

Pielęgnacja paznokci: regularne skracanie

Przy okazji tematu obcinania i piłowania – prawidłowa pielęgnacja paznokci zakłada także regularność w tym zakresie. Czy zdarza Ci się czasem zmyć lakier do paznokci i odkryć, że płytki są o wiele za długie? Nie powinno tak być. Powinnaś na tyle regularnie opiłowywać płytki, by utrzymywać je na mniej więcej stałym poziomie. Dobrą praktyką dla zdrowych paznokci jest więc sięganie po pilniczek raz w tygodniu i sprawdzenie, czy paznokcie nie wymagają delikatnego skrócenia.

Piękne paznokcie? Nie zrywaj nadłamanych fragmentów!

W środku dnia połamał Ci się paznokieć i akurat nie masz możliwości, by wyrównać go nożyczkami i pilniczkiem? Na pewno kusi Cię, by zerwać to, co się nadłamało, a płytkę wyrównać – o zgrozo! – zębami… Cóż, choć pokusa jest silna, powinnaś się jej oprzeć. Zrywanie i obgryzanie płytki paznokcia silnie ją uszkadza. Najprawdopodobniej będziesz musiała obciąć potem nożyczkami o wiele więcej, niż byłyby to konieczne bezpośrednio po „wypadku”.

Czy droga do pięknych paznokci jest trudna? Naszych 10 punktów na liście dobrych praktyk w pielęgnacji paznokci pokazuje, że nie. Jak dbać o paznokcie na co dzień? Korzystając z prostych rozwiązań, łatwo dostępnych produktów i będąc w swoich działaniach skrupulatną, regularną!

Porady dla Ciebie