Regeneracja top

Regeneracja dłoni po zimie w 6 krokach!

Zima to wyjątkowo ciężki okres dla Twoich dłoni. Negatywny wpływ na ich kondycję mają zarówno nieko-rzystne warunki atmosferyczne, jak niskie temperatury oraz chłodny wiatr, jak i panujące w ogrzewanych po-mieszczeniach suche powietrze. Jak powinna wyglądać regeneracja dłoni po zimie? Podpowiadamy!

Skóra po zimie — jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni?

Skóra dłoni po zimie bardzo często jest przesuszona, spierzchnięta, szorstka, zaczerwieniona i popękana.

Związane jest to zarówno z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz, jak i suchym powietrzem, z jakim do czynienia masz w pomieszczeniach zamkniętych. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci w pierwszych miesiącach roku? Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na szybką regenerację dłoni. Omówimy różne sposoby na to, jak zabrać się za to zadanie: od regeneracji skóry dłoni z pomocą kremów do rąk NIVEA, po domowe sposoby na regenerację dłoni pod postacią naturalnych maseczek, peelingów, kąpieli czy kompresów.

Skóra po zimie — jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni

Do regeneracji dłoni po zimie przydadzą się również delikatne mydła o neutralnym pH, z dodatkiem olejów roślinnych. Domowa regeneracja dłoni to także noszenie rękawiczek — zarówno podczas przebywania na świeżym powietrzu, jak i w trakcie domowych porządków. Aby zregenerować zniszczoną skórę dłoni, wybrać możesz się również do gabinetu kosmetycznego na zabieg z wykorzystaniem parafiny. Substancja ta skutecznie nawilża skórę sprawiając, że ręce stają się gładkie, miękkie, pozbawione przesuszonych miejsc i podrażnień oraz zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jak wygląda taki zabieg? Polega on na kilkukrotnym zamoczeniu dłoni w uprzednio podgrzanej parafinie, aż do uzyskania efektu grubej powłoki. Następnie na ręce nakłada się specjalne rękawice, zostawia na około 15 minut, a następnie usuwa resztki parafiny.

Sucha skóra na dłoniach — najczęstszy problem wpływu zimy

Pielęgnacja dłoni w sezonie zimowym nie należy do najłatwiejszych. Jako że na powierzchni rąk znajduje się niewielka liczba gruczołów łojowych, tłuszczowy płaszcz ochrony na skórze rąk jest niezwykle delikatny i jest łatwo wypłukiwany i uszkadzany przy myciu z silnymi detergentami. Z drugiej strony, na dłoniach znajduje się sporo gruczołów potowych, w konsekwencji czego pokrywająca je skóra bardzo szybko się odwadnia. Z problem suchych dłoni najczęściej borykasz się wówczas, gdy za oknem panuje niska temperatura, czego konsekwencją jest spadek wilgotności powietrza. Negatywny wpływ na suchą skórę na dłoniach może mieć również wysoka temperatura w domu czy biurze. Na skutek pozbawienia warstwy ochronnej, do czynienia mamy z bardzo suchymi dłońmi, które dodatkowo są spierzchnięte, szorstkie i czerwone. Aby pozbyć się suchej skóry na rękach, sięgnąć powinnaś po dobry krem do rąk suchych, który skutecznie nawilży je, zahamuje proces parowania wody z zewnętrznych warstw naskórka, ochroni ręce przed utratą ciepła i nawilży je. Do regeneracji suchych dłoni bardzo dobrze sprawdzać będą się kosmetyki z gliceryną, która posiada właściwości higroskopijne, zatrzymując wodę w naskórku. Dodatkowo, nawilża ona i natłuszcza popękane dłonie. Warto, aby w jego składzie znajdował się także D-panthenol, który regeneruje i nawilża skórę.

Sucha skóra na dłoniach
Kolejny cenny składnik dobrych kremów do rąk suchych to olej parafinowy. Tworzy on na powierzchni dłoni ochronny film, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli suche dłonie towarzyszą Ci nie tylko w sezonie zimowym, zapraszamy do lektury naszego artykułu: Bardzo suche dłonie – jak o nie dbać?

Popękane dłonie — co robić?

Popękane dłonie to popularny problem, z którym boryka się wiele osób. Suche i popękane nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim szczypią i pieką, wprawiając nas w dyskomfort. To zazwyczaj efekt działania niskich temperatury oraz zimnego wiatru, jednak niekorzystny wpływ na ich kondycję może mieć także niska wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach. Na skutek tego, skóra Twoich dłoni traci wodę i zaczyna pękać. Aby uniknąć tego typu nieestetycznych zmian, przed każdym wyjściem na zewnątrz w sezonie jesienno-zimowym, pamiętaj o założeniu rękawiczek. Sprawdzonym sposobem na popękane dłonie jest mycie ich w ciepłej, nie gorącej wodzie. Po umyciu dłoni, osusz je delikatnie przy pomocy miękkiego ręcznika, unikając mocnego pocierania.

Więcej o tym, jak radzić sobie z popękanymi dłońmi piszemy w dedykowanym artykule na ten temat: Pękająca skóra – jak o nią dbać? Zajrzyj tam, aby odkryć pomocne kosmetyki i domowe sposoby na pękające dłonie!

Popękane dłonie — co robić

Czerwone dłonie po zimie — o czym mogą świadczyć?


Jakie są przyczyny czerwonych dłoni? Czerwone, piekące dłonie to efekt negatywnego oddziaływania warunków atmosferycznych, takich jak mróz oraz wiatr. Odmrożone dłonie są czerwone, piekące i bolesne. Dodatkowo, mogą również drętwieć i blednąć. Czerwone dłonie od wewnątrz są jednym z objawów ich podrażnienia, na przykład przez detergenty używane podczas sprzątania czy mydła o właściwościach wysuszających. Aby uniknąć tego problemu, wszelkiego rodzaju prace — czy to w domu, czy w ogródku, wykonywać powinnaś w rękawiczkach. Czerwone, piekące dłonie to świadczyć mogą także o poparzeniu — czy to promieniowaniem słonecznym, czy na skutek kontaktu z gorącym przedmiotem. Zaczynają one wówczas piec, a na ich powierzchni pojawiają się bolesne pęcherze.

Jakie są domowe sposoby na czerwone dłonie? Bardzo pomocna okazać może się tutaj maseczka z 1 ugotowanego ziemniaka, 1 surowego jajka i 2 łyżek mleka. Wymieszaj ze sobą składniki do uzyskania jednolitej konsystencji, nałóż na dłonie, owiń je folią, zostaw na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Maseczka skutecznie usunie zaczerwienienia dłoni i doskonale nawilży skórę.

Dobry krem do rąk — jaki wybrać?

Dobry krem do rąk, czyli jaki? Odpowiedzi może być tu dużo – przede wszystkim zwróć uwagę na to, czego potrzebują Twoje dłonie:

Jeśli są bardzo suche i pękające, sięgaj po kojące i regenerujące formuły, np. krem do rąk NIVEA 3w1 Repair Care. Ten kojący kosmetyk z dekspantenolem przynosi natychmiastową ulgę suchej skórze, głęboko odbudowuje i zapewnia długotrwałą ochronę przed wysuszeniem. Na bardzo suchą i wrażliwą skórę dłoni sprawdzi się także krem NIVEA Urea + Care, który możesz stosować zarówno na dłonie jak i stopy czy inne partie ciała. Ten intensywnie regenerujący krem z mocznikiem został stworzony z myślą o przesuszonej skórze na dłoniach, łokciach czy piętach, aby przywrócić jej miękkość i zdrowy wygląd.

Dla osób, które oprócz pielęgnacji dłoni chciałyby zadbać także o ich młody wygląd, polecamy przeciwzmarszczkowy krem do rąk NIVEA 3w1 Anti-age care. Formuła zapewnia 24-godzinną ochronę dla normalnej i suchej skóry dłoni oraz redukuje widoczność zmarszczek i chroni. Dzięki zawartości filtrów UV zapobiega powstawaniu przebarwień na skutek promieniowania słonecznego.

Jeśli wolisz formuły o wyjątkowych, kobiecych zapachach, strzałem w dziesiątkę będzie dla Ciebie krem do rąk Kwiat Wiśni i Olejek Jojoba. Formuła zapewnia dłoniom 24h nawilżenia oraz delikatny, zmysłowy zapach kwiatu wiśni.

Możesz także wybierać spośród innych, nawilżających kremów do rąk od NIVEA. Godne uwagi są na przykład krem Soothing Care z aloesem, błyskawicznie nawilżający krem do rąk Express Hydration oraz wygładzająco-odżywczy krem do rąk Smooth.


Pielęgnacja dłoni po zimie domowymi sposobami


Domowa pielęgnacja dłoni — czemu nie? Proponowane przez nas poniżej mikstury są nie tylko szybkie i łatwe w przygotowaniu, lecz również niezwykle skuteczne. W kilka chwil z łatwością wykonasz je przy pomocy produktów znajdujących się w Twoim domu.

  • Pielęgnację dłoni w domu rozpocząć możesz od zrobienia peelingu do rąk. To najlepszy sposób na pozbycie się martwego naskórka oraz wygładzenie rąk. Jak zrobić taki peeling? Do tego celu potrzebować będziesz 1 łyżki oleju kokosowego, 1 łyżki cukru oraz kilku kropli soku cytryny. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą, a następnie wcieraj je w dłonie kolistymi ruchami przez kilkanaście sekund, nie zapominając o przestrzeniach między palcami oraz nadgarstkach. Na koniec, spłucz peeling ciepłą wodą i wytrzyj dokładnie ręce ręcznikiem.
Pielęgnacja dłoni po zimie domowymi sposobami
  • Dobrym domowym sposobem pielęgnacji dłoni jest również odżywcza kąpiel z 2 szklanek uprzednio podgrzanej w garnku oliwy z oliwek. Stanowi ona doskonałe źródło witaminy E oraz kwasów tłuszczowych. Zabieg ten skutecznie zmiękcza i nawilża skórę, przyspiesza regenerację czerwonych dłoni oraz łuszczącego się i pękającego naskórka, a także łagodzi podrażnienia. Kąpiel bez obaw wykonywać możesz 2 razy w tygodniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś dodała do niej odrobinę olejku rycynowego, soku z cytryny czy miodu. Jak powinien wyglądać taki zabieg? Wystarczy, że zanurzysz dłonie w oliwie i wetrzesz ją w skórę. Po upływie około 20 minut osusz ręce ręcznikiem papierowym.

 

  • Do domowej pielęgnacji dłoni wykorzystać możesz także siemię lniane, które jest źródłem kwasów Omega- 3 i Omega-6 oraz witaminy E. Posiada ono cały szereg cennych właściwości — zmiękcza i nawilża ręce, przyspiesza gojenie się ran oraz pokrywa skórę cienkim filmem, który pozwala na zatrzymanie wilgoci w skórze. Taka kąpiel gwarantuje również ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak niskie temperatury czy chłodny wiatr. W jaki sposób ją przygotować? 2 łyżki siemienia lnianego zalej 1 szklanką wody i gotuj przez 5 minut. Zostaw do ostygnięcia, a następnie zanurz w wywarze dłonie na 15 minut. Na koniec, osusz je ręcznikiem i nałóż na nie ulubiony krem do rąk.
jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni
  • Jeżeli skóra Twoich dłoni jest przesuszona i popękana po zimie, przygotuj maseczkę z oliwy z oliwek oraz żółtka. Pierwszy ze składników to znakomite źródło witaminy E, która znana jest ze swoich właściwości łagodzących oraz chroniących przed działaniem wolnych rodników. Żółtko jajka zawiera natomiast witaminę A oraz cynk, które skutecznie regenerują skórę. Aby wykonać taką maseczkę, zmieszaj ze sobą 3 łyżki uprzednio podgrzanej oliwy z oliwek oraz 1 żółtka. Przygotowaną w ten sposób miksturę nałóż na dłonie, owiń folią, okryj ręcznikiem, zostaw na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

 

Aby pielęgnacja dłoni po zimie przyniosła oczekiwane rezultaty, już dziś zaopatrz się w krem do rąk NIVEA. Warto go nosić blisko siebie – w torebce czy trzymać przy stanowisku pracy, aby nawilżenie zawsze było w zasięgu ręki! Do regeneracji skóry dłoni z powodzeniem wykorzystać możesz również jeden z zaproponowanych przez nas domowych sposobów – powodzenia!