Swędzenie oczu – wina makijażu czy demakijażu?

Swędzenie oczu – wina makijażu czy demakijażu?

Zaczerwienione, opuchnięte, uporczywie swędzące oczy nie tylko powodują dyskomfort, ale mogą wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Co może być tego przyczyną i jakie sposoby na swędzące oczy przyniosą ukojenie? Podpowiadamy!

Swędzenie oczu – co ono oznacza?

Wbrew pozorom, swędzenie oczu może mieć wiele przyczyn. Mogą nimi być poważne choroby, nasilone objawy dolegliwości, z którymi borykasz się na co dzień (np. alergii) albo po prostu nieprawidłowe używanie kosmetyków do demakijażu lub makijażu twarzy.

Zanim przystąpisz do szukania sposobu na ukojenie swędzenia i pieczenia oczu, spróbuj zidentyfikować źródło problemu. Dzięki temu przedsięwzięte środki będą miały większą skuteczność, a szanse na ewentualne pogorszenie obecnego stanu zmaleją. Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny swędzenia oczu – zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Swędzenie oczu – co ono oznacza?

Swędzenie oczu a alergia

Jeśli jesteś alergikiem, wyjaśnienie pieczenia i swędzenia oczu może być bardzo proste: to z powodu nasilenia alergii. Alergiczne swędzenie oczu łatwo rozpoznasz po objawach towarzyszących, takich jak:

  • łzawienie,
  • katar,
  • kichanie,
  • swędzenie skóry,
  • drapanie w gardle, uszach i nosie.

Swędzenie oczu w kącikach, katar i występowanie choć jeszcze jednego symptomu z powyższej listy daje Ci w zasadzie pewność, że jest to reakcja alergiczna. Jeśli wiesz, co Cię uczula, usuń ten czynnik ze swojego otoczenia i zastosuj lek przeciwhistaminowy, a już w krótkim czasie poczujesz poprawę.

Sytuacja komplikuje się w sytuacji, gdy nie wiesz, co mogło wywołać u Ciebie taką reakcję. Jak złagodzić alergiczne swędzenie oczu, jeśli nie wiesz, co Cię uczula? Konieczny jest kontakt z alergologiem i wykonanie testów, które ustalą możliwą przyczynę problemu.

Swędzenie oczu a alergia

Swędzenie oczu – przyczyny

Przyczyn swędzenia oczu można upatrywać również w tym, jak na co dzień dbasz o swoją cerę. Drobne błędy pielęgnacyjne lub podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych mogą doprowadzić do poważnych problemów, które objawiają się właśnie świądem w okolic powiek. O jakie błędy chodzi? Zobacz, co oznacza swędzenie oczu i jak sobie z nim poradzić.

Swędzenie oczu po przedłużaniu rzęs lub regulacji brwi

Wróciłaś od kosmetyczki i nie zdążyłaś się nawet nacieszyć nowymi, świeżo przedłużonymi rzęsami, a już poczułaś swędzenie i pieczenie w okolicy oczu, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest alergia na klej, który został użyty do ich aplikacji. Koniecznie poproś kosmetyczkę o zdjęcie rzęs i skonsultuj się z lekarzem.

Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, zawsze wykonuj próbę alergiczną na małym fragmencie przed zastosowaniem kleju na całej powiece. Nawet jeśli klej nie uczulił Cię wcześniej, może to zrobić teraz – takie testy należy więc wykonywać za każdym razem, gdy przedłużasz rzęsy u kosmetyczki.

Jeśli swędzenie oczu pojawiło się krótko po regulacji brwi, przyczyną może być… miniwłosek, który wpadł do oka. Takie obce ciało wbite w wewnętrzną część powieki może powodować uczucie świądu, pieczenia i kłucia. Jego wyjęcie przyniesie natychmiastową ulgę, o ile wcześniej nie będziesz trzeć powieki i jej nie podrażnisz. Przeczytaj, jak regulować brwi, by uniknąć takich wypadków.

Swędzenie oczu – przyczyny

Swędzenie oczu – przyczyna po stronie techniki wykonywania peelingu

Podobnie może się stać przy używaniu kosmetyków do oczyszczania twarzy, chociażby wtedy, gdy wykonujesz peeling twarzy i znajdujące się w nim drobinki znajdą się pod powieką. Przy aplikacji produktów obfitujących w mikrogranulki, np. peelingu ryżowego do twarzy, zawsze uważaj, by nie wykonywać zamaszystych ruchów, które mogłyby skutkować wprowadzeniem kosmetyku do oka.

Uczulenie oczu na kosmetyki do makijażu i pielęgnacji

Wypracuj sobie nawyk przeprowadzania próby alergicznej za każdym razem, gdy kupujesz nowy kosmetyk – niezależnie, czy jest to podkład, maskara, mleczko do demakijażu, płyn micelarny, tonik czy żel do mycia. Zanim zaaplikujesz go na duży fragment skóry, przetestuj na jej niewielkim fragmencie w mało widocznym miejscu i obserwuj, czy wystąpią niepokojące objawy. Będziesz narażona na o wiele mniejsze ryzyko występowania reakcji alergicznej na kosmetyki, jeśli będziesz sięgać jedynie po przebadane pod kątem okulistycznym kosmetyki do oczyszczania twarzy, jak mleczko do demakijażu czy płyn micelarny NIVEA. 

Nawet jeśli produkt nie ma bezpośredniego kontaktu z okiem, reakcja na alergen może być silna i objąć duży obszar. Choć mogłoby się wydawać, że swędzenie oka nie ma nic wspólnego z uczulającym kosmetykiem zastosowanym w innej części twarzy, jest to możliwe.

Swędzenie oczu – przyczyna po stronie techniki wykonywania peelingu

Swędzenie oczu – przyczyny wśród przeterminowanych kosmetyków

O ile w przypadku produktów spożywczych na pewno pilnujesz dat umieszczonych przez producenta na etykiecie, o tyle pewnie nie zwracasz na nie aż takiej uwagi w przypadku kosmetyków. A aplikacja tych z przekroczonym terminem przydatności do użycia może skutkować reakcją alergiczną lub infekcją, które objawią się właśnie swędzeniem oczu.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk nadaje się jeszcze do stosowania? Znajdź etykiecie konkretną datę, a jeśli jej brak, poszukaj na niej ikonki przypominającej opakowanie, na której znajdują się cyfry. Oznaczają one liczbę miesięcy, przez które produkt jest zdatny do użytku – licząc od dnia jego otwarcia.

Makijaż oczu bez podrażnień

Podoba Ci się wyrazista kreska tuż przy linii rzęs, mocno zaakcentowana dolna linia wodna czy brokatowy cień na powiece? Te trendy makijażowe być może są modne i doskonale podkreślają piękno spojrzenia, jednak wymagają ogromnej precyzji podczas aplikacji kosmetyku. Wystarczy tylko, że zadrży Ci ręka i produkt wpadnie pod powiekę, stając się przyczyną swędzenia i pieczenia oka.

Dowiedz się również, jaki błędów powinnaś się wystrzegać podczas wykonywania makijażu oka.

Nieprawidłowa technika demakijażu

Największym błędem demakijażowym, który może prowadzić do swędzenia oczu, jest… jego brak. Podczas spania w pełnym makijażu kosmetyki rozpuszczają się i wnikają pod powiekę, stając się przyczyną pieczenia i zaczerwienienia, a nawet prowadząc do poważnych chorób.

Czym zmywać makijaż, by uniknąć swędzenia i pieczenia oczu? Wszystko zależy od Twoich preferencji, gdyż do dyspozycji masz całą gamę produktów – 1- lub 2-fazowe płyny do demakijażu oczu, olejki do demakijażu, a nawet rozwiązanie idealne na podróż, czyli chusteczki do demakijażu.

Istotne jest również to, w jaki sposób ich używasz. Przede wszystkim nie przesadzaj z ilością kosmetyku myjącego, nie trzyj powiek i nie oszczędzaj na wacikach, tylko zmywaj makijaż tak długo, aż pozbędziesz się go skutecznie. Więcej wskazówek dotyczących prawidłowych technik demakijażu zebraliśmy w tym artykule: Demakijaż oczu – jak wykonać?

Swędzenie oczu po przedłużaniu rzęs lub regulacji brwi

Swędzenie oczu w kącikach

Jeśli odczuwasz swędzenie jedynie w kąciku oka, może to oznaczać stan zapalny wywołany przez:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • pasożyty,
  • alergeny,
  • inne czynniki zewnętrzne.

Niezależnie od tego, co spowodowało wystąpienie infekcji, najlepiej skonsultować ją z lekarzem, który dobierze odpowiednie środki. Pamiętaj, że nieleczona infekcja może się przenieść na drugie oko, więc warto zasięgnąć porady lekarskiej jak najszybciej.

Co na swędzące oczy?

Ulgę w przypadku uporczywego świądu w okolicy oczu przyniesie przede wszystkim wyeliminowanie czynnika, który je podrażnił – czyli np. nieprawidłowego demakijażu czy stosowania kosmetyków po terminie przydatności do użycia. Możesz też wypróbować domowe sposoby na swędzenie oczu, takie jak:

  • chłodne kompresy przykładane do powiek na ok. 10 minut, kilka razy w ciągu dnia. Taki zabieg pomoże pozbyć się tylko świądu, lecz również ewentualnej opuchlizny i zaczerwienienia;
  • okłady z wystudzonej torebki z herbatą, która wykazuje właściwości ściągające. Wybierz czarną herbatę, a nie używany w tym celu od lat rumianek, gdyż ten ma potencjał uczuleniowy. Zaaplikowany na swędzące oczy może wywołać reakcję alergiczną i dodatkowo podrażnić gałkę oczną;
  • odpoczynek z dala od ekranu telewizora czy komputera. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran może potęgować uczucie swędzenia, pieczenia i „piasku pod powieką”. Jeśli czujesz dyskomfort w okolicy oczu, najlepiej zrobi Ci odizolowanie ich od tych czynników, które mogą jedynie pogorszyć problem.

Ulgą dla swędzących oczu może być również aplikacja kropli. Sztuczne łzy nawilżą gałkę oczną, a tym samym pomogą jej uporać się z podrażnieniem.

 

Wykluczenie czynnika, który wywołał swędzenie oczu, oraz powyższe sposoby na ukojenie zaognionej i piekącej skóry powinny przynieść ulgę w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, bo może to oznaczać chorobę wymagającą profesjonalnego leczenia.

Uczulenie oczu na kosmetyki do makijażu i pielęgnacji