Wypadające rzęsy. Skąd ten problem?

Wypadające rzęsy. Skąd ten problem?

Wypadanie rzęs zaczyna być problemem, jeśli tracisz ich więcej niż 2-3 dziennie. Powodem mogą być stany chorobowe lub po prostu niewłaściwa pielęgnacja oczu. Jakie są przyczyny wypadania rzęs oraz sposoby na uporanie się z tym problemem?

Wypadanie rzęs – co oznacza?

Wypadanie rzęs to całkowicie naturalny proces – każdego dnia gubimy ok. 1-2, maksymalnie 3 włoski, które następnie odrastają. Problem pojawia się, jeżeli zaczynasz tracić ich więcej. Nadmierne wypadanie rzęs może wynikać zarówno z niewłaściwej pielęgnacji, jak i z niezdrowej diety, braków witamin, a nawet chorób ogólnoustrojowych. Dlatego nie jest to problem jedynie natury estetycznej. Jeśli zauważysz, że rzęsy zaczynają wypadać Ci z powiek w zbyt dużej ilości, zastanów się, jakie mogą być przyczyny. Wtedy zaś możesz przejść do stosowania skutecznych sposobów na wypadające rzęsy.

Wypadanie rzęs – przyczyny

Wypadanie rzęs może mieć wiele przyczyn. Problem ten może wynikać z niedoborów witamin lub innych ważnych składników, np. witaminy A, E bądź cynku. Inną powszechną przyczyną wypadania rzęs jest nieprawidłowa pielęgnacja. Niepoprawnie wykonany demakijaż lub, o zgrozo, kładzenie się spać z pomalowanymi oczami, to urodowy grzeszek wielu z nas. Gdy kładziesz się do łóżka z rzęsami wciąż pokrytymi tuszem, w czasie snu mogą one się powyginać, połamać, a w efekcie wypaść. Dlatego zawsze wieczorem stosuj odpowiednie kosmetyki do demakijażu, delikatnie i dokładnie zmywając z oczu tusz, pozostałości cieni i innych produktów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego demakijażu? Przeczytaj artykuł: Demakijaż oczu – jak wykonać?.

Wypadanie rzęs – co oznacza?

Aby Twoje rzęsy były mocne i zdrowe, koniecznie zadbaj o prawidłowy, staranny demakijaż. Szczególnie istotne jest dokładne zmywanie wodoodpornego tuszu do rzęs. Jeśli używasz wodoodpornej maskary, postaw na sprawdzony płyn do demakijażu oczu. Najlepiej sprawdzi się płyn dwufazowy, np. NIVEA MicellAIR® Profesjonalny Dwufazowy Płyn do demakijażu oczu. Niezwykle skuteczna formuła z kompleksem MicellAIR®, ekstraktem z czarnej herbaty i suchym olejkiem przyciąga zanieczyszczenia i resztki makijażu niczym magnes. Nie wymaga intensywnego tarcia, chroniąc i pielęgnując rzęsy.

Dlaczego rzęsy wypadają?

Przyczyną wypadania rzęs może być też alergia– zarówno na pyłki, kurz i roztocza, jak i np. na kosmetyki do makijażu. Kolejny powód to choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek lub mieszków włosowych. Rzęsy wypadają także od nadmiernego i zbyt agresywnego używania zalotki, częstego przedłużania i malowania włosków wieloma warstwami maskary.

Wypadanie rzęs może wynikać również z problemów hormonalnych, np. chorób tarczycy, a także podczas ciąży lub menopauzy. Czasem do osłabienia organizmu i wypadania włosków przyczynia się długotrwały stres. Do poważniejszych przyczyn wypadania rzęs należą choroby ogólnoustrojowe, np. łuszczyca, łysienie plackowate, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, a także przyjmowana chemioterapia. Jeśli zauważysz, że wypadaniu rzęs towarzyszą inne objawy, takie jak ból oczu, pogorszenie widzenia, wypadanie włosów z głowy, osłabienie lub inne niepokojące symptomy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Dlaczego rzęsy wypadają?

Wypadanie rzęs może wynikać z braku witamin, choroby, niewłaściwej pielęgnacji lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Na skutek działania pewnych czynników włoski ulegają osłabieniu, zaczynają się łamać, a następnie wypadać z powiek. Dlatego też najpierw musisz zorientować się, co jest powodem takiego stanu rzeczy w Twoim przypadku. Być może nie do końca prawidłowo wykonujesz makijaż oka, co przyczynia się do osłabienia włosków. Jeśli chcesz poprawić swój warsztat i nauczyć się, jak w idealny sposób malować rzęsy i powieki, zapoznaj się z artykułem: Makijaż oka – błędy, których powinnaś się wystrzegać.

Zmagasz się z problemem wypadających rzęs po olejku rycynowym? Choć uważa się, że składnik ten poprawia kondycję włosków, nie wszystkim służy jednakowo. Może on nadmiernie obciążać rzęsy, co prowadzi do efektu odwrotnego od zamierzonego.

Wypadanie rzęs po odżywce występuje zwykle w sytuacji, gdy mamy uczulenie na któryś ze składników kosmetyku. Osobną kwestią jest wypadanie rzęs u mężczyzn. Jako że panowie zwykle nie wykonują makijażu, często przyczyną problemu są choroby oczu, schorzenia organizmu bądź nieodpowiednia dieta.

Wypadanie rzęs po przedłużaniu

Wypadanie rzęs po przedłużaniu to rzecz normalna – sztuczne włoski nigdy nie utrzymają się w oku na stałe. Czasami niestety wypadają one wraz z naszymi rzęsami. Czasem przyczyną jest nieprawidłowo przeprowadzony zabieg. Kosmetyczka powinna używać dobrej jakości kleju oraz włosków. Nie każda z nas wie o tym, że wypadanie sztucznych rzęs po przedłużaniu może być spowodowane hormonami. Dlatego też nie powinno się umawiać na zabieg w pierwszych dniach miesiączki. Rzęsy mogą słabiej trzymać się w oku również w trakcie ciąży. Natomiast wypadanie sztucznych rzęs z jednego oka może być efektem... spania na jednym boku.

Wypadanie rzęs po liftingu wiąże się często z niewłaściwą ich pielęgnacją. Jeśli masz sztuczne włoski, przy używaniu silnych płynów dwufazowych, które mogą rozpuszczać klej. Doskonale sprawdzi się łagodniejszy płyn micelarny.

Wypadanie rzęs – przyczyny

Wypadanie rzęs u dzieci – co warto wiedzieć?

Wypadanie rzęs u dzieci może wynikać m.in. ze słabej odporności lub chorób oka, np. zapalenia spojówek czy też jęczmienia. Maluchy często pocierają oczy brudnymi rączkami, co może sprzyjać rozwojowi infekcji. Bardzo rzadko przyczyną wypadania rzęs u dziecka jest zakażenie nużeńcem, pasożytem żyjącym w mieszkach włosowych.

Wypadanie rzęs i brwi u dziecka może wynikać także z poważniejszych chorób. Jedną z nich jest łysienie plackowate. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha zaczęła tracić rzęsy oraz brwi, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania.

Wypadanie rzęs po przedłużaniu

Wypadanie rzęs a hormony

Wypadanie rzęs a hormony to skomplikowany temat. Nadmierna utrata włosków może być wynikiem schorzeń tarczycy, np. niedoczynności lub nadczynności. Rzęsy mogą wypadać także w trakcie menopauzy oraz, oczywiście, w czasie ciąży.

Wypadające rzęsy w ciąży są wynikiem burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie przyszłej mamy. Niektóre kobiety natomiast w trakcie ciąży cieszą się doskonałą kondycją włosów na głowie i rzęs, natomiast pogorszenie ich stanu obserwują po porodzie. Może być więc różnie. Jeśli Twoje rzęsy są osłabione w trakcie ciąży, zadbaj o zdrową dietę pełną witamin i odpowiednią pielęgnację włosków. Do zmywania maskary i cieni do powiek możesz wykorzystać np. delikatne mleczko do demakijażu.

Wypadanie rzęs u dzieci – co warto wiedzieć?

Sposób na wypadające rzęsy – 6 porad

Jeśli dotknął Cię problem wypadających rzęs, być może zastanawiasz się: co robić? Spokojnie, to nie koniec świata. Istnieje wiele skutecznych kosmetyków i domowych sposobów na wypadające rzęsy. Poniżej znajdziesz 6 sprawdzonych porad!

  • Zadbaj o zdrową dietę pełną witamin i minerałów. Jeśli odkryjesz, że cierpisz na jakieś niedobory, możesz wspomóc się suplementacją. Na włosy i rzęsy świetnie działa skrzyp polny – doskonale sprawdzą się herbatki lub suplementy zawierające ten składnik.
  • Zawsze przed pójściem spać dokładnie zmywaj makijaż! Nie pocieraj powiek, żeby nie uszkodzić rzęs (wystarczy na kilkanaście sekund przyłożyć do oka nasączony płynem wacik – rozpuści produkt bez tarcia). Zastanawiasz się, jaki produkt do demakijażu wybrać? Zapoznaj się z artykułem: Mleczko czy płyn do demakijażu? Wybieramy z Tobą!
  • Używaj kosmetyków do pielęgnacji, mycia i demakijażu dostosowanych do potrzeb Twojej cery. Oto nasze wskazówki:


cera sucha i wrażliwa – świetnie sprawdzi się NIVEA Łagodne Mleczko Oczyszczające do cery suchej i wrażliwej z naturalnym olejkiem migdałowym, które skutecznie usuwa makijaż, jednocześnie nawilżając i pielęgnując skórę,

cera mieszana i normalna – wypróbuj NIVEA MicellAIR® SKIN BREATHE Odświeżający Płyn Micelarny do cery normalnej i mieszanej, który oczyszcza, odświeża i nawilża skórę, nie pozostawiając na niej tłustego filmu,

dla miłośniczek ekologii – doskonałą opcją będzie NIVEA Naturally Good Micelarny Żel z Organicznym Aloesem. Stosując kosmetyk nie musisz używać wacików. Żelowa formuła z aloesem jest niezwykle przyjemna dla skóry, pielęgnuje ją i skutecznie zmywa makijaż.



Wypadanie rzęs a hormony
  • Stosuj regenerującą odżywkę do rzęs, zawierającą np. witaminy A i E, kwas hialuronowy, naturalne olejki, cynk. To skuteczny sposób na wypadające rzęsy, które spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją lub przedłużaniem.
  • Wypróbuj kurację olejkiem rycynowym. Smaruj nim rzęsy za pomocą spiralki codziennie przez kilka tygodni, aby zobaczyć efekty.
  • Zrezygnuj z częstego stosowania zalotki i mocnego tuszowania rzęs. Praktyki te osłabiają włoski i mogą prowadzić do ich łamania i wypadania.

Prawidłowy makijaż i demakijaż oraz przestrzeganie innych zebranych wyżej zasad mogą sprawić, że Twoje rzęsy będą naturalnie piękne – bez doklejania sztucznych rzęs czy intensywnego tuszowania!