Chroniczne zmęczenie? Domowe sposoby na odzyskanie energii

Chroniczne zmęczenie? Domowe sposoby na odzyskanie energii

Jeśli nieustannie odczuwasz wyczerpanie, które nie ustępuje mimo wypoczynku, czas poszukać przyczyn tego stanu. Być może to nie tylko zwyczajne zmęczenie, a coś znacznie poważniejszego. Sprawdź, czym jest chroniczne zmęczenie i jak z nim walczyć.

Chroniczne zmęczenie – co to takiego?

Zespół chronicznego zmęczenia to coś więcej niż zmęczenie, które można pokonać, ucinając sobie popołudniową drzemkę. To poważne zaburzenie znane jako zespół przewlekłego zmęczenia. A dokładniej, co to jest chroniczne zmęczenie? Czym się różni od zwykłego osłabienia? Osoby chore odczuwają krańcowe wycieńczenie trwające przynajmniej 6 miesięcy. Wiąże się ono z frustracją i poczuciem rezygnacji. Ulgi nie przynosi nawet przespana noc czy różne formy relaksu. Wszelkie próby wypoczynku nie dają oczekiwanych rezultatów. Zwykle dotyka ono kobiety w wieku 30-40 lat. Z kolei w przedziale wiekowym 40-50 lat pojawia się również u mężczyzn.

Chroniczne zmęczenie – objawy

Chroniczne zmęczenie – objawy

Chorzy najczęściej skarżą się na przewlekłe zmęczenie i senność, która nigdy nie ustępuje i skutecznie zaburza normalne funkcjonowanie. Jednak poza ciągłym, wyniszczającym wyczerpaniem, zespół chronicznego zmęczenia ma osiem innych objawów. Potwierdzenie czterech z nich może świadczyć o chorobie. Wśród nich wymienia się:

  • Zaburzenia koncentracji i pamięci. Czasami dochodzi nawet do utraty pamięci.
  • Ból głowy różniący się od tego występującego do tej pory.
  • Bóle gardła lub utrzymująca się chrypka.
  • Bóle mięśni nieznanego pochodzenia.
  • Ból, który dotyczy różnych stawów i przemieszcza się samoistnie. Nie towarzyszą mu obrzęki czy zaczerwienienia.
  • Powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pach lub szyi.
  • Sen, który nie czyni chorego wypoczętym.
  • Ogromne wyczerpanie trwające powyżej 24 godzin po dowolnej aktywności fizycznej lub wysiłku psychicznym.

Nierzadko chroniczne zmęczenie i osłabienie organizmu odbijają się na wyglądzie chorego. Cera staje się ziemista, pojawiają się podkrążone oczy… Wygląd skóry mogą poprawić kremy do twarzy, jak np. Przeciwzmarszczkowy krem na dzień Q10 Energy Zdrowy Blask lub Lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1 Promienna Cera. Istotna jest też dieta, o której wspominamy w dalszej części artykułu. Musisz jednak pamiętać, że dopóki nie wyeliminujesz powodów, dla których odczuwasz przewlekłe zmęczenie, pielęgnacja od zewnątrz i drobne zmiany w diecie niewiele zmienią.

Więcej informacji na temat pielęgnacji zmęczonej, ziemistej cery znajdziesz tutaj: Jak odświeżyć cerę po zimie? 20 pomocnych kosmetyków.

Chroniczne zmęczenie – co to takiego?

Chroniczne zmęczenie – przyczyny

Niestety, przyczyny chronicznego zmęczenia do dziś nie są w pełni poznane. Podejrzewa się, że mogą za nie odpowiadać czynniki autoimmunologiczne. Wśród nich wymienia się alergie oraz zakażenia infekcyjne. Zdarza się, że rozwój przewlekłego zmęczenia obserwuje się po przebyciu infekcji grypopodobnej. Potencjalną przyczyną może być również przebycie mononukleozy o ciężkim przebiegu. Podejrzewa się także wirus EBV aktywujący się po bezobjawowym przejściu choroby. Inne dopuszczane przyczyny to zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach, niedobory składników odżywczych oraz zaburzenia hormonalne. Istnieje też podejrzenie, że to schorzenie dziedziczne. Wywiady medyczne niektórych pacjentów wskazywały, że podobne objawy występowały już w ich rodzinach.

Objawy zespołu chronicznego zmęczenia wzmagają się również wskutek depresji lub zaburzeń wpływających na jakość oraz głębokość snu. Ponadto mogą być bardziej odczuwalne w zespole obniżonego ciśnienia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że czasami przyczyny przewlekłego zmęczenia jakby wcale nie istniały. Mogłoby się zdawać, że chorzy odczuwają zmęczenie bez powodu.

Chroniczne zmęczenie – leczenie

Trudno wskazać jeden sposób na leczenie zespołu chronicznego zmęczenia. Wiele zależy od konkretnego przypadku. Co na chroniczne zmęczenie stosuje się najczęściej? Wielu pacjentów korzysta z pomocy psychiatry lub psychologa. Odpowiednio poprowadzone konsultacje czy psychoterapia mogą wiele zdziałać. Zwykle wykorzystywana w tym wypadku metoda leczenia to terapia poznawczo-behawioralna. Podczas spotkań dąży się do zmiany sposobu myślenia pacjenta, a także ograniczenia jego wpływu na życie i samopoczucie. Poza tym specjalista może wdrożyć leczenie farmakologiczne, np. z wykorzystaniem antydepresantów. W przypadku zaburzeń snu niezbędne jest przyjmowanie  przez pewien czas odpowiednich środków.

Jak leczyć chroniczne zmęczenie w inny sposób? Zazwyczaj stosuje się terapię chorób współistniejących, które rzutują na samopoczucie chorego. A co, gdy nie ma takich chorób? Jak pokonać chroniczne zmęczenie w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Lek na chroniczne zmęczenie – niekoniecznie z apteki

Wielu specjalistów uważa, że między nieodpowiednią dietą a zmęczeniem i sennością istnieje duża zależność. Z tego względu zmiana żywienia to ważny krok w drodze do zdrowia. To oczywiste zwłaszcza w sytuacji, w której zły stan organizmu wiąże się z niedoborami składników mineralnych i witamin. Odpowiednia dieta powinna być lekkostrawna, pełna warzyw i owoców. Najlepiej spożywać nieprzetworzone produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, cynk, żelazo, tryptofan, koenzym Q10 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Trzeba za to unikać fast foodów oraz słodyczy, które dają złudne uczucie nasycenia oraz krótki zastrzyk energii. Czasami warto sięgnąć po dodatkowe suplementy. Inne naturalne leki na chroniczne zmęczenie? Nieoceniona bywa moc ziół. Za godne uwagi uznaje się ziele buzdyganka, które zaparza się podobnie jak herbatę. Przy regularnym piciu napar ten poprawia samopoczucie i redukuje zmęczenie. Ponadto wskazane jest odstawienie wszelkich używek.

Chroniczne zmęczenie – przyczyny

W walce z zespołem chronicznego zmęczenia zaleca się unikanie stresogennych sytuacji, które mogą wzmagać problemy z zasypianiem. To z kolei przekłada się na uczucie ciągłego zmęczenia i różnego rodzaju bóle – zwłaszcza głowy. Poza tym bardzo ważna jest nauka sztuki relaksu. Choć wydaje się to naturalne, osoby zmagające się z zespołem przewlekłego zmęczenia nie są w stanie osiągnąć stanu rozluźnienia. Warto zatem wspomóc się odpowiednimi technikami oddechowymi, masażem czy hydroterapią. Spróbuj wprowadzić je do swojej codziennej rutyny.

Automasaż manualny może być trudny (zwłaszcza, jeśli chodzi o plecy), jednak już rolowanie jak najbardziej powinno się udać. To ciekawa technika głębokiego masowania mięśni, która sprzyja ich rozluźnieniu. Automasaż początkowo bywa bolesny, lecz z czasem przynosi dużą ulgę. Z kolei elementy hydroterapii lub aromaterapii możesz zastosować w zaciszu własnej łazienki. W jaki sposób? Jeśli chcesz zainwestować w swoje dobre samopoczucie nieco większe środki, pokuś się o zakup panelu do hydromasażu. Masaż wodny rozluźnia ciało, zmniejsza napięcie mięśni, pomaga w walce z bólem głowy i sprzyja zasypianiu. Choć nawet bez masażu woda ma dobry wpływ na samopoczucie. Aby tak było, warto przygotować świeczki lub kadzidełka o przyjemnym zapachu i oczywiście ulubione kosmetyki. Żele pod prysznic oraz płyny do kąpieli o przyjemnych konsystencjach i aromatach znacznie podwyższą komfort kąpieli. Żel pod prysznic NIVEA Apricot & Apricot Seed Oil rozpieszcza zmysły zapachem moreli, z kolei Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic 2w1 NIVEA Care & Relax pachnie hibiskusem i w połączeniu z wodą tworzy otulającą ciało pianę.

Chroniczne zmęczenie – leczenie

Chroniczne zmęczenie a ćwiczenia

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, nie należy z niej rezygnować. Choć, jak wspomnieliśmy, większy wysiłek fizyczny okazuje się niezwykle wyczerpujący dla chorych, to umiarkowane działania są jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza te na świeżym powietrzu! Spacer czy jazda na rowerze to dobry wybór. Z kolei w domu można z powodzeniem praktykować jogę. To wspaniała aktywność sprzyjająca odzyskaniu wewnętrznej równowagi i spokoju. Poziom ćwiczeń dopasuj do własnych umiejętności oraz sił. Nieco bardziej wymagający jest pilates angażujący mięśnie głębokie. Z czasem jednak daje on wyjątkowe rozluźnienie oraz ulgę.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem. Wizyta u specjalisty, leczenie rozpoznanych przyczyn, samodzielna praca z technikami relaksacyjnymi, umiarkowany ruch i zdrowa dieta mogą wiele zmienić. Weź też pod uwagę, że np. zmęczenie i zawroty głowy w ciąży to dość naturalne dolegliwości, które nie muszą sygnalizować poważnej choroby.