Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Czy kiedy posiedzisz dłużej lub wstajesz, robi Ci się niedobrze i doświadczasz zawrotów głowy w ciąży? Dowiedz się, czy to normalne na różnych jej etapach. Jak pokonać ten problem?

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny

W organizmie przyszłej mamy zachodzi mnóstwo zmian. W pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do intensywnych zmian hormonalnych i to one mogą powodować zawroty głowy. Do tego mogą dojść problemy z ciśnieniem. W drugim i trzecim trymestrze ciąży dziecko staje się już na tyle duże, że zaczyna uciskać ściany naczyń krwionośnych w okolicy macicy, przez co przepływ krwi staje się wolniejszy. Czasem zawrotom towarzyszy uczucie gorąca w ciąży, tzw. uderzenia gorąca. Zobacz, co jeszcze jest odpowiedzialne za zawroty głowy w ciąży w każdym z trymestrów.


Zawroty głowy w ciąży – od kiedy występują?

Z zawrotami głowy w ciąży wiele kobiet boryka się już od pierwszego trymestru. Winowajców jest dwóch: wysoki poziom progesteronu oraz to, jaka ilość krwi krąży w organizmie przyszłej mamy. Progesteron rozluźnia ścianki naczyń krwionośnych, co prowadzi do spadków ciśnienia, natomiast większe niż normalnie ilości krwi powodują szybszą akcję serca. Nie każda kobieta doświadczy zawrotów już na tym etapie - wszystko zależy od organizmu.
Zawroty głowy w ciąży – kiedy powinny niepokoić?

Zawroty głowy na początku ciąży

W pierwszym trymestrze kobiety doświadczają wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Ogólne osłabienie w ciąży w pierwszym trymestrze to nie tylko niskie ciśnienie, ale także różne niedobory żywieniowe. Jeśli na co dzień czujesz się kiepsko, masz mdłości, odczuwasz duszności na początku ciąży, brakuje Ci energii, często skutkuje to gorszym odżywianiem. Niektóre kobiety na skutek mdłości, wymiotów i braku apetytu na początku ciąży wręcz tracą na wadze, zamiast ją przybierać. Jeśli jesz mało, a do tego Twoje posiłki są mało odżywcze (bo np. tolerujesz tylko kilka produktów i najchętniej funkcjonowałabyś na kromce suchego chleba dziennie), masz prawo czuć się osłabiona, co będzie się manifestować poprzez zawroty.

Przeczytaj także: Dieta w ciąży - co powinna jeść przyszła mama?

Zawroty głowy w ciąży w 2. trymestrze

Pierwszy trymestr to zdecydowanie najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o złe samopoczucie w ciąży. 2. trymestr z reguły przynosi znaczną poprawę. Jeśli jednak odczuwasz osłabienie w ciąży w 2. trymestrze, prawdopodobnie jest to wina zwiększenia objętości krwi, które na tym etapie jest dużo bardziej odczuwalne niż w pierwszym trymestrze. Wprawdzie największy wzrost ilości krwi następuje w okolicach 7.-8. miesiąca (aż o 40-45%!), jednak na tym etapie jesteś już względnie przyzwyczajona do tego stanu.

Zawroty głowy w ciąży w 3. trymestrze

Osłabienie w ciąży w 3. trymestrze najczęściej powoduje ucisk dużej macicy na żyłę główną. Żyła główna to duża żyła płynąca za Twoją macicą to żyła główna. Jest ona odpowiedzialna za dostarczanie krwi z dolnej części Twojego ciała do Twojego serca. To właśnie ona może również być powodem nudności i zawrotów głowy.

Żyła główna znajduje się po prawej stronie Twojego ciała i Twojej macicy. To prowadzi do lekkiego zatłoczenia po tej stronie Twojego ciała w okresie ciąży. Kiedy położysz się na plecach lub siedząc odchylisz zbytnio do tyłu, możesz doprowadzić do zbytniego ucisku na żyłę główną. Zawroty głowy podczas leżenia na lewym boku zdarzają się wówczas bardzo często. Zawroty głowy i mroczki przed oczami w ciąży mogą się zdarzać także wtedy, gdy gwałtownie podniesiesz się z leżenia lub siedzenia do pozycji stojącej.

Miewasz duszności w ciąży w 8. miesiącu? Od tego czasu powinnaś zwracać większą uwagę na płynność ruchów. Nie spiesz się, podnosząc się z leżenia, najpierw chwilę posiedź, a dopiero potem powoli stań na nogi.

Przyczyny zawrotów głowy obejmują także niewłaściwą pozycję do zasypiania i przesypiania nocy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?.

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie radzić?

Zawroty głowy w ciąży – kiedy powinny niepokoić?

Dolegliwości związane z osłabieniem i zawrotami głowy są nieprzyjemne, ale w większości zupełnie normalne - cierpi na nie ok. 75% ciężarnych. Jednak czy są sytuacje, w których zawroty głowy w ciąży to tak samo niepokojące objawy w ciąży, jak słabo wyczuwalne ruchy płodu albo przedwczesne skurcze? Przede wszystkim wtedy, gdy zawroty są zbyt częste i na tyle silne, że prowadzą do omdlenia. Omdlenie w ciąży może być niebezpieczne, bo tracąc przytomność, możesz zrobić krzywdę sobie i dziecku. Lekkie, pojedyncze omdlenie to jeszcze nie powód do natychmiastowej wizyty u lekarza, ale jeśli niedługo potem zdarzy Ci się ono kolejny raz, zadzwoń do swojego lekarza prowadzącego ciążę. Podobnie, gdy często przytrafia Ci się zasłabnięcie w ciąży. Prawdopodobnie lekarz umówi Cię na wcześniejszą wizytę w celu skontrolowania Twojego ciśnienia. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, bo grozi stanem przedrzucawkowym (zbyt słabym dotlenieniem łożyska, a tym samym i dziecka). Wymaga leczenia. Jeśli już przed ciążą cierpiałaś na wysokie ciśnienie krwi, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o opracowaniu odpowiedniego dla Ciebie planu leczenia. Podczas regularnych wizyt u lekarza nie wahaj się zadawać pytań i zgłaszaj się do niego, ilekroć wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy pomiędzy wizytami.

Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy masz mroczki przed oczami, bardzo silne bóle głowy i wywoływane przez nie wymioty (2. i 3. trymestr). 
Zawroty głowy na początku ciąży

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie radzić?

Aby uniknąć nudności lub zawrotów głowy przy poruszaniu się, spróbuj zastosować się do porad zawartych w naszej liście kontrolnej:

  1. Siedź wyprostowana.
  2. Kładź się na lewym boku.
  3. Często zmieniaj pozycje.
  4. Nie wykonuj gwałtownych zmian pozycji.
Jeśli odczuwasz dolegliwości po zmianie pozycji ciała, np. po wstaniu z łóżka, po prostu daj sobie chwilę na wytchnienie. Usiądź, poczekaj, aż zawroty ustąpią. Potem otwórz okno, weź kilka głębokich wdechów. Poza tym staraj się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Bądź aktywna, na tyle, na ile pozwala ciąża. Przeciwko zawrotom głowy dobrze działa też właściwa dieta. Jeśli zawrotom towarzyszą bóle głowy, unikaj w diecie produktów bogatych w glutaminian sodu i histaminę, czyli żółtych serów, czekolady, produktów wędzonych i wysoko przetworzonych, a nawet bananów i awokado! 
Zawroty głowy w ciąży – przyczyny

Anemia przyczyną zawrotów

Nawet jeśli w ciąży zawroty głowy nie są Twoim problemem, Twój lekarz będzie Cię regularnie badał pod kątem anemii. Aby zapobiec jej wystąpieniu, regularnie zażywaj witaminy prenatalne.

Dbaj o właściwy poziom cukru we krwi

Jedzenie częstych niewielkich posiłków w ciągu dnia pomoże Ci kontrolować głód, zrównoważyć metabolizm i zapobiegać niskiemu poziomowi cukru we krwi.

Nie przemęczaj się

Słuchaj swojego ciała. Kiedy tylko możesz, urządzaj sobie krótkie drzemki, a jeśli czujesz zawroty głowy lub zmęczenie, zwolnij tempo.
Zawroty głowy po porodzie

Zwolnij tempo

Hormony ciążowe, intensywniejsze krążenie krwi i dodatkowe nakłady energii, jakie wkładasz w poruszanie się w związku z dodatkową wagą Twojego dziecka mogą spowodować, że szybko będzie robiło Ci się gorąco. Ubieraj się warstwowo, żebyś mogła ubrać lub zdjąć jedną warstwę odzieży w zależności od potrzeb.


Zawroty głowy po porodzie

Wiesz już, że zawroty głowy i ciąża idą ze sobą w parze. Musisz się jednak przygotować na to, że zawroty mogą występować także po porodzie. Tym razem znów odpowiedzialna jest za to hormonalna burza. Podczas gdy uderzenia gorąca nie były typowym objawem ciąży, to po porodzie stają się już bardzo typowe. Jeśli jednak opisywane dolegliwości są dla Ciebie bardzo uciążliwe, poradź się lekarza. Po porodzie powinnaś bowiem skontrolować tarczycę i poziom glukozy we krwi, zwłaszcza, jeśli w ciąży leczyłaś się endokrynologicznie albo na cukrzycę ciążową.

Myślisz, że mogą Cię dotknąć zawroty głowy po porodzie naturalnym, a po cesarskim cięciu nie? Zawroty pojawiają się najczęściej krótko po operacji, gdy odczuwasz jeszcze skutki znieczulenia. Mogą wystąpić podczas pierwszych prób wstania z łóżka i poruszania się na własnych nogach. Na późniejszym etapie też mogą się zdarzyć - przecież przechodzisz połóg tak samo, jak po porodzie naturalnym.

Zawroty głowy w ciąży – od kiedy występują?

Sporadyczne zawroty głowy, uderzenia gorąca i uczucie osłabienia nie muszą Cię martwić w ciąży. W pierwszej kolejności staraj się zwalczać je zaproponowanymi przez nas prostymi metodami. Życzymy Tobie i maluszkowi dużo zdrowia!

Zachęcamy Cię także do zapoznania się z ofertą produktów dla dzieci i niemowląt NIVEA BABY: kremów dla niemowląt, żeli do mycia dla dzieci i chusteczek nawilżanych.