Dolegliwości związane z osłabieniem i zawrotami głowy są nieprzyjemne, ale w większości zupełnie normalne - cierpi na nie ok. 75% ciężarnych. Jednak czy są sytuacje, w których zawroty głowy w ciąży to tak samo niepokojące objawy w ciąży, jak słabo wyczuwalne ruchy płodu albo przedwczesne skurcze? Przede wszystkim wtedy, gdy zawroty są zbyt częste i na tyle silne, że prowadzą do omdlenia. Omdlenie w ciąży może być niebezpieczne, bo tracąc przytomność, możesz zrobić krzywdę sobie i dziecku. Lekkie, pojedyncze omdlenie to jeszcze nie powód do natychmiastowej wizyty u lekarza, ale jeśli niedługo potem zdarzy Ci się ono kolejny raz, zadzwoń do swojego lekarza prowadzącego ciążę. Podobnie, gdy często przytrafia Ci się zasłabnięcie w ciąży. Prawdopodobnie lekarz umówi Cię na wcześniejszą wizytę w celu skontrolowania Twojego ciśnienia. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, bo grozi stanem przedrzucawkowym (zbyt słabym dotlenieniem łożyska, a tym samym i dziecka). Wymaga leczenia. Jeśli już przed ciążą cierpiałaś na wysokie ciśnienie krwi, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem o opracowaniu odpowiedniego dla Ciebie planu leczenia. Podczas regularnych wizyt u lekarza nie wahaj się zadawać pytań i zgłaszaj się do niego, ilekroć wystąpią u Ciebie jakiekolwiek objawy pomiędzy wizytami.
Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy masz mroczki przed oczami, bardzo silne bóle głowy i wywoływane przez nie wymioty (2. i 3. trymestr).
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.