Kiedy pierwsze ruchy dziecka? Jak je liczyć

Kiedy pierwsze ruchy dziecka? Jak je liczyć?

Kiedy spodziewasz się dziecka i widzisz, że rośnie w Twoim brzuszku, zwykle nie możesz się doczekać, gdy zacznie „kopać”. Pierwsze ruchy dziecka zazwyczaj są wielkim przeżyciem i radością. Jak rozpoznawać i liczyć ruchy płodu?

Kiedy czuć ruchy dziecka?


Chyba nie ma kobiety, która nie zapytałaby swojego lekarza, kiedy poczuje pierwsze ruchy dziecka. To nie tylko kwestia ciekawości, ale przede wszystkim moment ostatecznego potwierdzenia obecności dziecka w brzuchu. Wprawdzie to, że ciąża jest żywa, lekarz potwierdza podczas każdego badania (na obrazie USG oraz przez monitoring pracy serca), jednak od kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, przyszła mama może niejako monitorować rozwój maluszka na własną rękę, nawet 24 godziny na dobę.

Kiedy czuć ruchy dziecka

Kiedy można wyczuć ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy płodu kobiety mogą czuć już około 17. tygodnia ciąży, szczególnie jeśli już rodziły i wiedzą, czego wyczekiwać. Regularnie ruchy dziecka pojawiają się jednak około 20. tygodnia.

Pierwsze ruchy dziecka – jakie to uczucie?


Wyczucie pierwszych ruchów nie jest takie proste, zwłaszcza, kiedy jesteś w ciąży po raz pierwszy i gdy jedynie wyobrażasz sobie, jakie to uczucie. Najłatwiej jest to zrobić w pozycji leżącej na plecach, w zupełnym bezruchu. Wówczas nie skupiasz się na żadnych czynnościach i łatwiej jest Ci rejestrować sygnały docierające z Twojego ciała.

Jak rozpoznać ruchy dziecka?


Najpierw są one delikatne, przypominają bulgotanie, łaskotanie. Początkowo możesz je odczuwać zupełnie tak, jak ruchy jelit podczas trawienia pokarmów. Stopniowo, kiedy dziecko rośnie i ma coraz mniej miejsca, ruchy przypominają szturchnięcia czy kopnięcia.

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha?

Delikatnych pierwszych ruchów nie sposób określić precyzyjnie. Dla przyszłej mamy jest to uczucie z wnętrza brzucha, ale trudne do jednoznacznego zlokalizowania. Dopiero gdy czuć ruchy dziecka jako kopnięcia, da się dokładniej określić, z której strony one następują.

Kiedy dziecko zaczyna kopać?

Te pierwsze ruchy dziecka są wyczekiwane i zwykle przyjmowane z rozrzewnieniem. Kolejne ruchy w brzuchu mamy mogą być już mniej przyjemne, niejednokrotnie nawet bolesne. Na bardziej zaawansowanym etapie ciąży kopnięcia i wiercenie się maluszka mama odczuwa o każdej porze w ciągu dnia i w nocy. Kobieta, kiedy poczuje ruchy dziecka, nierzadko nagle się wybudza i ma trudności z ponownym zaśnięciem.

W którym miesiącu czuć ruchy dziecka jako kopniaki?

Aby dziecko mogło Cię kopnąć czy napierać na ścianki macicy, musi być już większe niż jest w okolicach 20. tygodnia i silniejsze. Pierwsze ruchy w formie kopniaków pojawią się pewnie nie wcześniej niż po 26. tygodniu, a więc w końcówce 6. miesiąca. Przyszła mama może czuć intensywną aktywność dziecka i wówczas czuć ogólny dyskomfort, może też spodziewać się pojedynczych pchnięć, które wywołują uczucie napięcia w konkretnej części brzucha lub nawet napięcie całej macicy. Przy takich pojedynczych pchnięciach maluch może pokazać... swoją dłoń lub stopę! To wcale nierzadkie zjawisko, gdy rączka bądź stópka odznaczają się pod skórą na brzuchu. Zaobserwowanie tego zjawiska po raz pierwszy jest zwykle wielkim przeżyciem dla rodziców!

Pod koniec ciąży przyszłe mamy odczuwają najwięcej dolegliwości w związku z ruchami dziecka. Nic dziwnego - w brzuchu mamy robi się już naprawdę ciasno, więc ruchy dziecka w 9. miesiącu - nawet delikatne - są przez mamę doskonale odczuwalne.

Kiedy można wyczuć ruchy dziecka

Do kiedy muszę czuć pierwsze ruchy dziecka?

Jeśli pierwsze ruchy dziecka w brzuchu nie pojawiają się po 22. tygodniu ciąży, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza.


20. tydzień ciąży – ruchy dziecka


Dlaczego okolice 20. tygodnia to moment przełomowy ze względu na ruchy płodu? Odpowiedź jest całkiem prosta. W tym czasie maluch silnie rozwija zmysły wzroku, smaku i dotyku. W związku z tym jest w stanie rozpoznać więcej niż do tej pory bodźców i reaguje na nie właśnie poprzez wzmożoną aktywność.

Przeczytaj także: Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?.



Ruchy dziecka w 12. tygodniu – czy to możliwe?

12 tydzień ciąży i ruchy dziecka? Między 12. a 20. tygodniem jest ogromna różnica, nie jest więc prawdopodobne, być czuła już w tym czasie swojego malucha. Kobiety, które wcześniej już rodziły, mogą rozpoznać delikatne ruchy wcześniej, nawet w okolicach 15 tygodnia. Także panie szczuplejsze, nawet będące pierwszy raz w ciąży, mogą wyczuć ruchy trochę wcześniej, np. w 17., 18. i 19. tygodniu.

Pierwsze ruchy dziecka – jak często?


Te w okolicach 20. tygodnia trudno jest liczyć i doszukiwać się w nich regularności. Z każdym tygodniu ich intensywność będzie coraz większa, jednak tak naprawdę częstotliwość staje się istotna dopiero od 30. tygodnia ciąży. Wówczas powinnaś spodziewać się nie mniej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin.

Liczenie ruchu płodu

Od kiedy pojawią się pierwsze ruchy dziecka, przyszłe mamy mogą monitorować rozwój swoich maluszków. Odpowiednia siła i częstotliwość ruchów świadczy o prawidłowym rozwoju płodu. Obiektywnym badaniem ruchu płodu jest badanie USG, natomiast do subiektywnych metod należy właśnie liczenie przez mamę ruchów dziecka. Można to robić na dwa sposoby:

  • liczenie ruchów płodu na godzinę;
  • liczenie ruchów płodu metodą Cardiff.
Kiedy dziecko zaczyna kopać

Karta ruchów płodu według Cardiff

Jak liczyć ruchy dziecka?

Ruchy dziecka metodą Cardiff powinnaś liczyć od 30. tygodnia ciąży, między godziną 9. a 21. Powinno ich być nie mniej niż 10, a każdy z nich zaznaczasz w karcie ruchów płodu. Jeśli wymagane 10 ruchów pojawi się wcześniej niż o 21, przestajesz liczyć. Z kolei jeśli nie wyczujesz 10 ruchów, bądź szczególnie uważna następnego dnia. Jeśli znów nie wyczujesz 10 ruchów, udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Pamiętaj, że kiedy jesteś w ruchu, kołyszesz maluszka, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że wówczas śpi. Dopiero gdy zwolnisz tempo, będziesz odpoczywać, dziecko przebudzi się i da o sobie znać. Z tego samego powodu ruchy dziecka będą najbardziej wyczuwalne rano i wieczorem, kiedy leżysz. Oczywiście każde dziecko jest inne i może zachowywać się inaczej, a Ty ok. 30. tygodnia ciąży będziesz już znała tryb życia swojego maluszka.

Jak rozpoznać ruchy dziecka

Metoda Cardiff do badania ruchu płodu polega na tym, że musisz zwracać uwagę na ilość ruchów płodu w ciągu doby i zaznaczać je w tabeli. Nie jest to skomplikowane, a może być bardzo przydatne w ocenie kondycji dziecka.

Aby policzyć ruchy płodu na godzinę, przyszła mama nie musi skupiać się na nich przez całą dobę. Wystarczy wygospodarować godzinkę w ciągu dnia, w czasie której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Połóż się wygodnie z zegarkiem i obserwuj ruchy dziecka. Powinnaś ich naliczyć 10. Jeśli doliczysz do 10, możesz zakończyć test. Jeśli nie, licz przez kolejną godzinę. Analogicznie – doliczenie do 10 kończy test. Jeśli jednak znów liczba ruchów dziecka wyniesie mniej niż 10 na godzinę, skonsultuj się z lekarzem.

Karta ruchu płodu – jak wypełniać?

Karta ruchów płodu jest bardzo intuicyjna. Na górze tabeli masz rozpisane tygodnie i dni tygodnia ciąży począwszy od 30., a z boku godziny. Jeśli w 30. tygodniu ciąży w poniedziałek odczuwasz ruch dziecka o 10.30, w stosownym miejscu zaznaczasz X. Takich „X” powinnaś zaznaczyć 10 dziennie. Z kartą ruchów płodu udajesz się każdorazowo na wizytę kontrolną do ginekologa. Pamięta, że jeśli nie naliczysz 10 ruchów dziennie jednego i kolejnego dnia, powinnaś jechać do lekarza natychmiast.

Karta ciąży a karta ruchów płodu

Karta ruchu płodu wg Cardiff nie jest tym samym, co karta ciąży. Karta ciąży zakładana jest w momencie stwierdzenia ciąży i prowadzona do jej rozwiązania. To ważny dokument informujący o stanie zdrowia Twojego oraz dziecka i powinnaś mieć go zawsze przy sobie (na przykład na wypadek zasłabnięcia czy utraty przytomności w miejscu publicznym). Są tam między innymi wyniki badań, informacje o chorobach itp.

Nie zawsze lekarz zaleca badanie ruchu płodu metodą Cardiff. Czasem, przy ciąży niskiego ryzyka rozwijającej się prawidłowo, nie widzi konieczności takiej obserwacji aktywności dziecka. Jeśli jednak masz się dzięki temu poczuć pewnie, powiedz lekarzowi, że chciałabyś założyć kartę ruchów.

Do kiedy muszę czuć pierwsze ruchy dziecka

Kiedy dziecko kopie?

Dlaczego metoda Cardiff jest najłatwiejsza to stosowania wieczorem, w nocy i rano? Bo jak już wspomnieliśmy, dzienna aktywność kobiety działa na dziecko wyciszająco i usypiająco. Kiedy przychodzi wieczór i kobieta zwalnia tempo, a następnie kładzie się do łóżka, dziecko "budzi się do życia". Nie odczuwa już usypiającego kołysania, więc staje się bardziej pobudzone. To swoisty paradoks, bo Ty ten czas chcesz poświęcić na wyciszenie i odpoczynek.

Dlaczego jeszcze nocą możesz spodziewać się wzmożonych ruchów dziecka? Dziecko da Ci znać, kiedy Twoja pozycja sprawia, że jest mu niewygodnie. Czasem gdy leżysz na wznak bądź na prawym boku, do łożyska wolniej dopływa krew, a tym samym dziecko otrzymuje mniej tlenu. Istnieje teoria, zgodnie z którą dziecko w takiej sytuacji daje znać mamie kopniakami o tym, by zmieniła pozycję i ułatwiła przepływ krwi przez żyłę główną.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym artykule: Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać w ciąży?.



Jak widzisz, możesz np. czuć ruchy dziecka w 19. tygodniu ciąży, ale ich monitorowanie ma sens dopiero od tygodnia 30. To dobra metoda oceny aktywności dziecka i jego rozwoju, pod warunkiem jednak, że nie stajesz się przewrażliwiona i interpretujesz sygnały z brzucha zgodnie z rzeczywistością!

Myślisz już o tym, jak to będzie po narodzinach dziecka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Pierwsze dni z noworodkiem - co powinnaś wiedzieć?. Zapoznaj się też z ofertą kosmetyków dla niemowląt NIVEA BABY, m.in. żeli do kąpieli dla niemowląt i emolientów dla niemowląt!