Linea nigre

Linea negra – co to takiego?

W czasie ciąży w Twoim ciele dochodzi do bardzo wielu zmian. Jedną z nich może być pojawienie się na brzuchu ciemnej smugi, ciągnącej się od pępka aż do wzgórka łonowego (a czasem także od pępka w górę). Co oznacza kreska na brzuchu w ciąży, inaczej też linea negra?

Linea negra – kiedy się pojawia kreska na brzuchu ciężarnej?

Linea negra (negra linea, kresa czarna, linea nigra) w ciąży zazwyczaj pojawia się dość późno – najczęściej w drugim trymestrze ciąży lub nawet trzecim. Wówczas skóra na brzuchu jest już na tyle rozciągnięta i cienka, że widać na niej każde przebarwienie. Ciemna linia na brzuchu może jednak być widoczna również na sam koniec ciąży. U niektórych kobiet z kolei występuje już w pierwszych tygodniach. Ciekawy może być również fakt, że w niektórych przypadkach linea negra pojawia się u kobiety przy jednej ciąży, a przy kolejnej już nie. Nie można jednak uznawać, że linea negra jest jednoznacznym objawem ciąży. Zdarza się bowiem, że występuje u kobiet, które w ciąży nie są. Jeśli więc starasz się o dziecko i pojawiła się u Ciebie ciemna ciemna linia od pępka aż do spojenia łonowego – wykonaj test ciążowy, aby mieć całkowitą pewność że to symbol ciąży.

Czarna linia na brzuchu – jak powstaje?

Co to jest linea negra? To ściemnienie kresy białej (linea alba), czyli pasma ścięgien łączącego pionowo mięśnie brzucha. Dlaczego robi się kresa na brzuchu w ciąży? Odpowiedzialna gospodarka hormonalna w ciąży. Zwiększenie wydzielania estrogenu i progesteronu oraz melanoropiny powoduje zwiększenie wydzielania melaniny (barwnika skóry), która koncentruje się w określonych miejscach. Są to np. brodawki sutkowe, a także skóra powyżej kresy białej. To w tych miejscach skóra staje się ciemniejsza.

Jak wygląda kreska na brzuchu w ciąży?

Linea negra to przebarwienie przebiegające wzdłuż całego pasma ścięgien na środku brzucha. Skóra zmienia kolor na wysokości od samego mostka (dokładniej wyrostka mieczykowatego) aż do łona (miejsca, w którym kończą się mięśnie brzucha). U przyszłej mamy kresa czarna zwykle ma szerokość jednego palca i jest prostą linią, czasem może być też skrzywiona.

Czym jest linea negra i dlaczego nie ma wiele wspólnego z rozstępami?

Kresa czarna wygląda trochę tak, jak pęknięcie silne naciągniętej skóry brzucha ciężarnej. Jako że rozstępy są także częstym problemem kobiet w ciąży, niektóre z nich myślą, że te kreski na skórze i linea negra są tym samym. Już wiesz, że przebarwienia skóry takie jak linea negra to efekt zmian hormonalnych i zwiększonej produkcji melaniny, które nasilają się w drugim trymestrze. Rozstępy to z kolei efekt rozciągania się włókien skóry.

Więcej o rozstępach i innych zmianach na skórze w czasie ciąży przeczytasz w naszym artykule: Zmiany skórne i rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?

Linea nigre

Jest jednak pewien związek przebarwień brzucha z rozstępami. Gdy brzuch rośnie i skóra silnie się rozciąga, kresa czarna może zmieniać kształt, może się też poszerzać. Najczęściej dzieje się to w okolicach pępka - przebarwienia skóry mogą tu wyglądać, jakby były nieco rozlane.

Kreska na brzuchu w ciąży – co oznacza?

Dawniej wierzono, że linea negra pozwala na określenie płci dziecka lub wskazuje mu drogę na świat podczas porodu. Żaden z podobnych przesądów nie został jednak potwierdzony, między linea negra a płcią dziecka nie ma żadnego związku. Także dla Ciebie, jako mamy maluszka, linea negra nie ma tak naprawdę żadnej istotnej funkcji.


Linia na brzuchu w ciężarnej – czy linea negra zawsze się pojawia?

Dlaczego nie mam linea negra?

Nie u każdej kobiety ciężarnej pojawi się linea negra, bo nie każda z nas ma taką samą zdolność do produkcji melaniny. Melanocyty skóry blondynek wydzielają mniej melaniny, więc w ciąży, nawet pomimo wzrostu syntezy tego pigmentu, różnica w zabarwieniu skóry może być niezauważalna.

Linea nigre

Kresa na brzuchu nie zawsze się pojawia. Brak takiej linii w ciąży nie jest jednak powodem do zmartwień – linea nigra częściej występuje u kobiet o ciemniejszej karnacji czy kolorze włosów. Jeśli więc jesteś jasną blondynką, istnieje szansa, że smuga na brzuchu będzie u ciebie na tyle jasna, iż niemal jej nie zauważysz. Powodem pojawienia się w ciąży kreski na brzuchu jest wzrost ilości progesteronu w organizmie kobiety. Prowadzi to do produkcji melaniny (melanina odpowiada za pigmentację skóry), co właśnie przyczynia się do występowania ciemnej smugi. Z tego samego powodu w czasie ciąży wielu kobietom ciemnieją brodawki czy wargi sromowe, pojawiają się ciemne piegi, a także bardziej widoczne są blizny czy bliznowce.

Kiedy znika linea negra?

Kreska ciążowa na brzuchu – czy powinnaś się martwić?

Kreska ciążowa na brzuchu nie jest żadnym powodem do zmartwień. Nie wpływa na przebieg ciąży i nie musisz w związku z nią konsultować się z lekarzem. Warto jednak, byś zadbała o skórę brzucha i chroniła ją przed promieniami UV – wystarczy, że będziesz unikać długiego przebywania w nasłonecznionych miejscach oraz stosować kremy z filtrem.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne zwiększy produkcję melaniny, a tym samym przyczyni się do większym zmian skórnych. Linea nigra, czyli charakterystyczna linia w ciąży, to nic złego ani strasznego.

Linea nigre

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy linea nigra znika po porodzie. Nic dziwnego – ciemna smuga na brzuchu nie zawsze wygląda atrakcyjne. Nie da się jednak przyspieszyć jej zniknięcia. Aby kresa mogła zniknąć, hormony muszą wrócić do normalnych poziomów. Linea negra po narodzinach malca może zejść w ciągu kilku do kilkunastu tygodni, ale może też utrzymać się na Twoim brzuchu nawet do 10-12 miesięcy – wszystko zależy od tego, kiedy Twoje hormony się uspokoją. Nie powinnaś się tym martwić – to zupełnie naturalny proces. To, kiedy schodzi linea negra, uzależnione jest także od indywidualnego tempa odnowy skóry. Naskórek ulega ciągłym przemianom, starsze jego warstwy kierują się na zewnątrz, by w końcu ulec złuszczeniu. Kiedy warstwy z nagromadzoną melaniną już się złuszczą, widoczna kresa czarna znika. Na szczęście linea negra po porodzie rozjaśnia się dość szybko, w ciągu kilku tygodni po porodzie i nawet jeśli utrzymuje się przez kolejny rok, to nie jest to już tak widoczna linia.

Linea negra – jak usunąć?

Masz wrażenie, że ciemna kreska nigdy nie zniknie z Twojego brzucha? Nie martw się, tego typu przebarwień nie traktuje się jako powodu do zabiegów plastycznych czy zabiegów kosmetycznych. Możesz za to często peelingować brzuch, by przyspieszać przemieszczanie się niechcianych komórek do zewnątrz.

Jeśli jednak oprócz uciążliwego przebarwienia skóry obserwujesz u siebie poszerzenie przestrzeni między mięśniami, może to świadczyć o poporodowym rozejściu się mięśni brzucha. Jeśli jesteś już po porodzie i podczas leżenia na plecach z lekkim napięciem brzucha pomiędzy mięśnie proste możesz włożyć poziomo dwa palce, skonsultuj się z fizjoterapeutą.


Rozejście się mięśni brzucha jest niebezpieczną dla zdrowia przypadłością po ciąży, inaczej niż linea negra. Dlatego też jeśli nie masz problemu z rozejściem, za to wciąż masz czarną linię wzdłuż brzucha, potraktuj ją jako pamiątkę tego pięknego okresu, jakim jest ciąża. Zanim się obejrzysz, ciemna kreska zniknie, a ty będziesz zbyt zajęta opieką nad maluchem, by to zauważyć.

Linea nigre

Ciesz się więc ostatnimi chwilami spokoju – oraz tym, że Twoje ciało przygotowuje się do wydania na świat nowego życia. Czas wolny możesz zawsze wykorzystać na edukację w temacie prawidłowej pielęgnacji malucha - o tym, jakich kosmetyków dla niemowląt używać, jaki żel do kąpieli dla niemowlaka wybrać, a także kiedy przydadzą Ci się emolienty.