Zbyt szybkie tempo przybierania na wadze w ciąży można zaobserwować dość łatwo. Niepokojące tycie zaczyna się zwykle już w pierwszym trymestrze, w którym przecież wzrost wagi powinien być raczej symboliczny. Co zrobić, gdy zwiększasz wagę zbyt szybko? Na pewno od razu przyjrzyj się swojej diecie i poziomowi aktywności fizycznej. Nie przechodź na dietę odchudzającą ani nie wdrażaj treningów spalających tkankę tłuszczową. Postaraj się raczej podliczyć średnią liczbę kalorii, jaką zjadasz w ciągu dnia i rozważ, czy przypadkiem nie spędzasz większej części dnia na kanapie lub za biurkiem (jeśli jesteś jeszcze aktywna zawodowo). Jeśli dotąd w czasie ciąży jadłaś za dużo, staraj się dostarczać swojemu organizmowi mniej kalorii. Jeśli nie spacerujesz i nie wykonujesz nawet lekkich treningów typu joga, pilates i stretching, znajdź najlepszą aktywność dla siebie i zacznij się ruszać.
Równolegle udaj się do swojego lekarza. Zbyt szybkie tempo tycia może też świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach zdrowotnych, które należy leczyć w ciąży, np. cukrzycy ciążowej.
Dlaczego to ważne, żeby nie przybierać za dużo kilogramów w ciąży? Nadwaga matki sprzyja wykształceniu się u dziecka tendencji do tycia. Poza tym jeśli kobieta mocno tyje w ciąży, jej dziecko również rośnie większe. Duża masa urodzeniowa maluszka niestety nie jest zbyt korzystna, bo utrudnia poród i zwiększa ryzyko komplikacji okołoporodowych.