Dotyczą przede wszystkim kwestii lepszego odbierania bodźców, obserwacji środowiska i wyciąganiu z tego informacji (np. zauważanie związków przyczynowo-skutkowych), ale także kwestii motorycznych. Skoki rozwojowe u rocznego dziecka dotyczą takich kwestii jak raczkowanie, siadanie, czy chwytanie przedmiotów. Skoki rozwojowe w 1. roku życia odpowiedzialne są także za budowanie autonomii maluszka – obserwuje swoje odbicie w lustrze i uczy mówić się "nie". Rozwijający się aparat mowy to kolejny aspekt skoków rozwojowych rocznego dziecka – maluch uczy się wymawiać samogłoski oraz spółgłoski, także te trudne, jak „r”, „s” czy „z”.
Niżej w tekście prezentujemy poszczególne skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka z widełkami czasowymi oraz umiejętnościami, które powinno w tym okresie nabyć. Przypominamy jednak, że skoki rozwojowe do 1. roku życia to sprawa dość indywidualna. Niektóre maluchy opanują pewne umiejętności szybciej, a inne później.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.