Nauka pływania dla niemowląt. Kiedy na basen z niemowlakiem?

Nauka pływania dla niemowląt. Kiedy na basen z niemowlakiem?

Większość dzieci czuje się w wodzie jak ryby – uwielbia ją. Zapisanie się na lekcje pływania przyniesie korzyści Wam obojgu. To zabawny i wesoły sposób na budowanie więzi, który wzmacnia zaufanie między Tobą a Twoim dzieckiem.

Nauka pływania dla niemowląt – doskonałe ćwiczenie dla rodzica i dziecka

Zajęcia pływania dla dzieci polegają głównie na zabawie i swobodnym ruchu. Zanurzenie w wodzie przypomina wrażenie podobne do tego w łonie, w którym nie tak dawno temu Twoje dziecko radośnie unosiło się w płynie owodniowym. Ono wciąż pamięta przytulne poczucie bezpieczeństwa i ochrony.

Nauka pływania dla niemowląt – doskonałe ćwiczenie dla rodzica i dziecka

Pływanie wywiera pozytywny wpływ na zdolności motoryczne Twojego maleństwa oraz na jego ogólny rozwój. Wyostrza też zmysły dziecka i sprawia, że staje się ono dużo bardziej otwarte na świat. Pływanie wzmacnia oddychanie i krążenie dziecka. Przyzwyczajenie się do kontrolowania własnego oddechu oraz do obecności wody na własnej twarzy ułatwi dziecku naukę pływania w późniejszym okresie.

Kiedy nadchodzi więc najlepszy moment na odkrycie tego ekscytującego placu zabaw w postaci basenu?



Od kiedy z niemowlakiem na basen?

Wiele zajęć pływania dla niemowląt rozpoczyna się dla dzieci w wieku od 6 miesięcy, natomiast inne oferują lekcje już dla trzymiesięcznych dzieci. Twoja położna lub lekarz będą w stanie udzielić Ci wskazówek dotyczących najlepszego rozwiązania dla Ciebie i Twojego dziecka. Kiedy dziecko jest już w stanie utrzymać swoją główkę (zwykle w wieku 6 miesięcy), jest ono również gotowe na wyprawę na basen.

Czasem rodzice pytają "kiedy z noworodkiem na basen?". Niestety, noworodek nie nadaje się jeszcze do takiej aktywności, jak wizyta na pływalni. Jeśli chcesz bezpiecznie zacząć przygodę z pływaniem dziecka, zaczekaj do momentu, aż maluch zacznie sam kontrolować główkę. Poza tym noworodek ma jeszcze bardzo niedoskonały system termoregulacji, więc mógłby się przeziębić.


Od kiedy z dzieckiem na basen, jeśli maluch jest starszy?

Nie wszyscy rodzice decydują się na zajęcia na basenie na wczesnym etapie życia dziecka. Powody są różne, ale przecież nie można powiedzieć, że niemowlak na basenie to jakiś obowiązek. Jak zatem podejść do sprawy, gdy dziecko na basenie ma się pojawić po raz pierwszy w wieku 2, 3, a nawet więcej lat? Czy starsze dziecko nie będzie się bało wody? Czy to nie stracona szansa, by pływanie dla dzieci uczynić dla nich czymś naturalnym?

Od kiedy z niemowlakiem na basen?

Gdzie na basen z niemowlakiem?

Pierwszy raz na basenie nie powinien mieć miejsca w dużym, zatłoczonym aquaparku. Odrzućcie też mniejsze baseny, jeśli jeśli ich standard higieniczny nie jest wzorcowy. Najlepiej jest najpierw udać się na basen, gdzie oferowane są zajęcia dla niemowląt. Nauka wpływania dla niemowląt odbywa się w niedużych grupach, w płytkich, bezpiecznych basenach. Na co konkretnie zwracać uwagę, szukając lekcji?

  • W grupie powinno być nie więcej niż dziesięcioro niemowląt przypadających na jednego dyplomowanego instruktora.
  • Obiekt powinien być czysty, a opiekę nad nim powinien sprawować ratownik.
  • Łazienki i szatnie powinny mieć przewijaki.
  • Temperatura wody powinna wynosić pomiędzy 32 a 33 stopni C.
Instruktor nauki pływania powinien koncentrować się na zabawie i bezpieczeństwie, a nie na nauce pływania niemowląt (one jeszcze nie umieją uczyć się pływać!). Podczas kursu spotykacie się na basenie 1-2 razy w tygodniu. Całość trwa zwykle kilka miesięcy (ok. 6). Czemu nie dłużej? Bo dzieci intensywnie się rozwijają i różnica 6 miesięcy między dziećmi to dwa różne etapy. Po 6 miesiącach pływania na zajęciach dla danej grupy wiekowej może się okazać, że maluch powinien przejść do grupy wyższej.

Gdzie na basen z niemowlakiem?

Czego uczy się niemowlę na basenie?

Oprócz nauki piosenek i gier zajęcia przyniosą także szereg innych korzyści:

  • Jak siedzieć na skraju basenu, wślizgiwać się do wody, a następnie sięgać rączką do występu, aby się przytrzymać (bardzo istotna umiejętność, gdyby dziecko kiedyś przez przypadek wpadło do wody).
  • Jak pływać pieskiem (z Twoją pomocą).
  • Jak robić bąbelki z powietrza na powierzchni wody.

Oczywiście te umiejętności nabędzie nieco starsze dziecko. Dla niemowlaka istotniejszy będzie sam kontakt z wodą, wspomnienia życia płodowego, odprężenie, możliwość zabawy z rodzicem.

Jakie są jeszcze korzyści nauki pływania?

  • W trakcie pływania na klatkę piersiową dziecka działa ciśnienie wody. Wymusza to głębsze oddychanie. Pływania rozwija więc układ oddechowy dziecka.
  • Pływanie poprawia krążenie, również dzięki ciśnieniu wody.
  • Udział w zajęciach pozwala zdiagnozować, a następnie leczyć nieprawidłowości w rozwoju szkieletu oraz mięśni dziecka. Oczywiście jeśli się okaże, niemowlę ma jakieś zaburzenia, raczej nie powinno już korzystać z zajęć ogólnych. Dobrze jest je wówczas zapisać na indywidualne zajęcia z intruktorem-rehabilitantem.
  • Bardzo pomocne jest pływanie dla niemowląt ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Woda zmniejsza niepotrzebne napięcia.
  • Dziecko ma szansę inaczej niż na lądzie trenować koordynację ruchową.
  • Koordynację ręka-oko dzieci mogą ćwiczyć w wodzie także dzięki włączeniu do zabawy kolorowych zabawek.
  • I wreszcie: odwiedzanie pływalni od najmłodszych lat buduje przyzwyczajenie do aktywności fizycznej!

Kiedy podczas nauki pływania dziecko może nauczyć się pływać samodzielnie?

Ćwiczenie czyni mistrza, więc im szybciej zaczniecie chodzić na zajęcia, tym szybciej maluch opanuje tę umiejętność. Nauka pływania dla niemowląt podjęta w wieku 3-6 miesięcy może zaowocować samodzielnym pływaniem już w wieku 2 lat. Jeśli jednak pływanie dla niemowląt Was nie przekonuje i zaczniecie chodzić na basen np. właśnie dopiero około 2. urodzin, nauka pływania potrwa odpowiednio dłużej. Samo nabycie zdolności do pływania (czyli wystarczającego rozwoju ciała, mózgu, układu nerwowego) nie wystarcza do tego, by pływać. Potrzebny jest trening, co potwierdzi każdy dorosły, który nie nauczył się pływać w dzieciństwie.

U najmłodszych dzieci przepływane samodzielnie dystanse nie będą długie, dużo zmieni się ok. 4 roku życia.
Czego uczy się niemowlę na basenie?



Bezpieczny basen dla niemowlaka

Mimo iż w lekcji będzie uczestniczyć instruktor, dobrze jest wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku. W którymś momencie będziesz po prostu chciała sama wybrać się ze swoim dzieckiem na pływalnię:

  • Cały czas utrzymuj dziecko w zasięgu ręki.
  • Nigdy nie polegaj na przyrządach do pływania.
  • Nie zanurzaj dziecka pod wodę (noworodki instynktownie wstrzymują pod wodą oddech, ale odruch ten zanika w trakcie rozwoju dziecka).


Basen z niemowlakiem – korzyści dla rodzica

Pływanie z maleństwem przynosi również korzyści rodzicom. Jeśli zapiszesz się na lekcje, poznasz również innych rodziców i ich dzieci, co stanowi doskonałą okazję, aby nawiązać nowe przyjaźnie i wymienić się doświadczeniami. No i w końcu, co wcale nie mniej ważne, ćwiczenia w wodzie są dobre również dla Ciebie.

Basen z niemowlakiem – korzyści dla rodzica

Jak Ci się podoba pływanie niemowląt? Czy Twoje dzieci uczą się już pływać, czy jeszcze nie zdecydowałeś się zabrać je na basen? Korzyści dla maluchów, i tych najmłodszych, i tych starszych, przemawiają za tym, by dłużej nie zwlekać z zapisem na basen! Poznaj także nasze kosmetyki dla niemowląt i kosmetyki dla dzieci. Po basenie trzeba przecież zawsze wykąpać dziecko, by na jego skórze i włosach nie pozostawały agresywne pozostałości chloru!