Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Czy niepewność wynikająca z niewiedzy doprowadza Cię do szaleństwa? A może wolisz zaczekać do ostatniego momentu i dopiero wtedy dowiedzieć się, czy Twoje dziecko to chłopiec czy dziewczynka? Sprawdź, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG!

Kiedy widać płeć dziecka?

To, w którym miesiącu widać płeć dziecka, jest kwestią indywidualną, jednak jak najbardziej da się wskazać tu średni czas, kiedy o płci płodu dowiaduje się większość matek. Płeć dziecka na USG dostrzegalna jest w połowie ciąży, czyli w 5. miesiącu. Zastanawiasz się dokładnie w którym tygodniu płeć dziecka jest widoczna? Niektórym mamom udaje się otrzymać taką informację już w okolicach 13 tygodnia, jednak może być to dość niepewne stwierdzenie. Raczej w okolicach 20. tygodnia ciąży płeć dziecka jest możliwa do stwierdzenia z maym prawdopodobieństwem błędu. 

Od czego zależy płeć dziecka?

Powinniśmy raczej zapytać: od kogo zależy płeć dziecka, bo przede wszystkim płeć dziecka zależy od genów ojca. Płeć człowieka zależy od zestawu chromosomów płci. Dziewczynka i chłopiec różnią się chromosomami płciowymi – para żeńska to XX, męska XY. Komórka jajowa to zawsze chromosomy XX, natomiast plemniki mogą być albo XX, albo XY. Jeśli komórkę zapłodni plemnik z chromosomem Y, to urodzi się chłopiec, jeśli z X, to dziewczynka. Obecność chromosomu Y warunkuje płeć męską.

Chłopiec czy dziewczynka? USG daje odpowiedź w różnym czasie

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka bywa bardzo trudna do określenia, nawet dla doświadczonego lekarza. Wynika to z faktu, że płód jest malutki, a rozpoznanie płci płodu odbywa się na podstawie wyglądu zewnętrznego narządów płciowych, które są przecież jeszcze mniejsze.

Płeć męska i płeć żeńska do pewnego etapu (do 7. tygodnia ciąży) wykształcają się w taki sam sposób. W trakcie niemal całego pierwszego trymestru ciąży narządy płciowe żeńskie i męskie wyglądają identycznie, następnie przez pewien czas są do siebie niezwykle podobne.

Aby móc z całą pewnością powiedzieć "to dziecko dziewczynka!", trzeba poczekać zdecydowanie dłużej. Płeć damską rozpoznaje się na zasadzie... "nie widać penisa, więc to prawdopodobnie dziewczyna". Kiedy wykonuje się badania połówkowe, płeć męską widać już bardzo dobrze, natomiast żeńska wciąż pozostaje nie do końca wyraźna. Można ją stwierdzić bardziej jednoznacznie dopiero pod koniec drugiego trymestru! Narządy płciowe wyglądają wówczas jak równolegle położone pasma, które zwężają się ku dołowi.

Czy w 11 tygodniu widać płeć dziecka?

W świetle powyższych informacji sytuacja przedstawia się dość jasno. Pierwszy trymestr trwa do końca 13. tygodnia i na tym etapie płci nie można jeszcze skutecznie odróżnić. Mimo to kobiety często w 11-12. tygodniu ciąży pytają podczas USG o płeć malucha. Być może wynika to z faktu, że 12. tydzień ciąży to czas na USG 3D w ramach pierwszych badań prenatalnych. Nawet USG 3D dziewczynki podczas drugich badań prenatalnych w 20. tygodniu wciąż może nie potwierdzić w stu procentach tej płci!

Trudności w jednoznacznym określeniu płci nie są wiec zależne od niedoskonałości USG. One wynikają z natury! Niech zaświadczy o tym choćby fakt, że zdarzają się nawet pomyłki płci na USG 4D, a więc przestrzennym badaniu rejestrującym także ruchy dziecka. Obraz tego, czy jesteś w ciąży z chłopcem czy dziewczynką, może zaburzać także wysoki poziom płynu owodniowego albo gruba ściana brzucha.

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

USG dziecka – kiedy maluch nie chce zdradzić płci

W oczekiwaniu na wynik USG wskazujący na płeć Twojego dziecka, pamiętaj, że maluchy nie zawsze chcą współpracować. Wiele razy ułożenie dziecka nie jest optymalne, aby zobaczyć genitalia i  płeć dziecka pozostaje tajemnicą. Bywa i tak, że ułożenie płodu jest niefortunne za każdym razem, gdy przychodzi pora badania. Wówczas mimo, że narządy płciowe są już dawno wykształcone i badanie USG mogłoby je bez problemu pokazać, płeć dziecka pozostaje dla przyszłej mamy ukryta. Nietrudno znaleźć przypadki mam, które znają płeć w 13. tygodniu ciąży (choć jest to bardzo niepewne wskazanie), podczas gdy u innych kończy się 16. tydzień ciąży, a na USG wciąż nie widać, czy to chłopiec, czy dziewczynka.

Jak rozpoznać płeć dziecka? Domowe sposoby

https://www.instagram.com/robertmaklowicz_official/

Istnieją sposoby, choć nie tak poważne i sprawdzone jak USG, pozwalające przewidzieć, czy oczekujesz chłopca czy dziewczynki. Oto kilka domowych sposobów na rozpoznanie płci dziecka, jednak nie zalecamy brać sobie ich mocno do serca!

Kształt brzucha a płeć dziecka

Jeśli Twój brzuch znajduje się wysoko, bardzo możliwe, że będzie to dziewczynka. Jeśli natomiast masz nisko położony brzuch w ciąży, będziesz miała chłopca.

Tętno płodu a płeć

Następnym razem, gdy położna będzie słuchała bicia serca Twojego dziecka, zapytaj o częstość akcji serca. Zgodnie z legendą, ponad 140 uderzeń na minutę oznacza, że to dziewczynka, natomiast poniżej 140 – chłopiec.

Ochota na kwaśne w ciąży a płeć dziecka

Czy smaki w ciąży a płeć dziecka mają jakiś związek? Zgodnie z wierzeniami, ochota na kwaśne i słone zwiastuje narodziny chłopca, podczas gdy pociąg do słodkiego oznacza dziewczynkę.

Brak wymiotów w ciąży a płeć dziecka

Cieszysz się, że nie dręczą Cię poranne mdłości? Bardzo możliwe, że spodziewasz się chłopca! Jeśli natomiast Twoje dziecko zapędza Cię co rano do łazienki, to bardzo prawdopodobne, że urodzisz dziewczynkę.

Chłopiec czy dziewczynka – objawy gastryczne

Masz problem ze zgagą? Niektórzy uważają, że z niej także można wyczytać płeć dziecka. Jeśli zgaga nie daje Ci w ciąży spokoju, ma być to oznaką, że zostaniesz mamą chłopca. Brak zgagi lub jej łagodna postać ma zwiastować dziewczynkę.

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Jak sprawdzić płeć dziecka? Spójrz na dłonie!

Suche dłonie w ciąży? Możesz usłyszeć, że mają je kobiety, które w ciąży spodziewają się chłopca. Jeśli twoje dłonie są piękne, gładkie i miłe w dotyku, to powitasz na świecie dziewczynkę.

Włosy na brzuchu w ciąży a płeć dziecka

Nadmierne owłosienie na ciele do typowe objawy na chłopca. Przynajmniej jeśli wierzyć opiniom naszych babć.

Trądzik w ciąży a płeć dziecka

Kolejna często powtarzana zależność: pryszcze w ciąży a płeć dziecka. Rzekomo córka odbiera mamie urodę, dlatego pojawiają się u niej wypryski. O ile więc owłosienie zwiastuje narodziny chłopca, to pryszcze to objawy na dziewczynkę.

Chłopiec czy dziewczynka? Tabela Majów

Zgodnie z legendą Majowie określali płeć dziecka na podstawie wieku matki w momencie poczęcia oraz roku poczęcia. Jeśli obie liczby są parzyste lub obie są nieparzyste, urodzi się dziewczynka. Jeśli jedna liczba jest parzysta, a druga nieparzysta, na świat przyjdzie chłopiec.

Test na płeć dziecka

W internecie można też natrafić na rozmaite quizy, na podstawie których możesz poznać płeć genetyczną mającego Ci się urodzić dziecka. Należy je jednak traktować jako zabawę, bo opierają się na tych samych niepotwierdzonych zasadach, o których pisaliśmy wyżej. Test na płeć dziecka zwykle każe Ci zaobserwować kształt brzucha w ciąży czy apetyt na konkretne smaki.

Test na płeć dziecka. Kiedy jest ważne, by dowiedzieć się o płci dziecka?

Badania USG są najpowszechniej stosowanym sposobem na poznanie płci, mimo, że metoda nie jest do końca doskonała. Z medycznego punktu widzenia znajomość płci dziecka w ciąży nie jest nikomu specjalnie potrzebna. Są tu jednak pewne wyjątki.

Kiedy istnieje podejrzenie, że u dziecka wykształcają się pewne wady, wówczas potrzebne są inwazyjne badania prenatalne, które można też traktować jako testy na płeć dziecka. Istnieją wady genetyczne, które pojawiają się tylko u danej płci i aby prawidłowo je zdiagnozować, trzeba wiedzieć, czy mamy do czynienia z chłopcem, czy dziewczynką. Wiedza o płci ważna jest także przy ciąży mnogiej, bo pewne wady wykształcają się tylko u bliźniąt jednojajowych, a więc tej samej płci.

Płeć dziecka - test z krwi

Warto dodać, że istnieje także test nieinwazyjny z krwi matki, jednak nie jest to badanie, które wykonuje się stricte w celu poznania płci. Zaleca się je kobietom, u których istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadami takimi, jak zespół Downa.

Ciąża – chłopiec czy dziewczynka? Sprawdź, czy możesz zaplanować płeć dziecka

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?

Niektórzy rodzice chcą poznać płeć swojego dziecka bardziej niż inni. Niektórzy próbują wręcz zaplanować płeć maluszka, o którego się starają (bo np. mają już 3 córki i chcieliby mieć syna). Czy to możliwe?

Jedną z metod planowania płci jest tzw. kalendarz płci dziecka, określany czasem także jako kalkulator albo tabela. Brzmi bezdusznie? Metoda nie ma jednak zbyt wiele wspólnego ze ścisłą matematyką i badaniami naukowymi. Choć opiera się na obliczeniach z wykorzystaniem wieku matki i miesiąca poczęcia, to z drugiej strony jej podstawą jest... kalendarz księżycowy. Kalendarz płci dziecka pochodzi z dawnych Chin, a jego historia nie jest do końca poznana. Badania potwierdzają, że kalendarz jest równie pewny, co... rzucanie monetą.

 

Kiedy chłopiec, a kiedy dziewczynka? Odporność plemników na trudne warunki

Niemniej moment poczęcia może mieć znaczenie dla determinacji płci u człowieka. W drogach rodnych kobiety panują różne warunki w zależności od etapu cyklu. Plemniki przenoszące cechy żeńskie znoszą lepiej inne warunki niż plemniki żeńskie. Męskie są szybsze i zwinniejsze, ale dość szybko giną. Żeńskie natomiast nie są tak sprawne, ale dłużej są w stanie wytrzymać w kwaśnym środowisku i lepiej pokonują gęstszy śluz. W wyniku stosunku na dwa dni przed owulacją może dojść do poczęcia dziewczynki, natomiast w dniu owulacji bądź po niej – chłopca. Oczywiście w żadnym wypadku nie można tego uznać za regułę!

A co ma wpływ na płeć dziecka, jeśli chodzi o Twój tryb życia? Cóż, można przypuszczać, że np. stres czy intensywny wysiłek fizyczny sprawiają, że plemniki mają trudniejsze warunki do przetrwania, więc przy wymagającym trybie Twojego życia lepiej poradzą sobie plemniki z chromosomem X, a Ty masz większe szanse urodzić dziewczynkę. To by sugerowało, że jeśli chcesz urodzić chłopca, powinnaś bardzo się oszczędzać. Naszym zdaniem to jednak niezbyt poparta naukowo teoria.

Kiedy wiadomo, jaka płeć – czy ogłaszać to bliskim?

Na pewno nie warto spieszyć się z powiadamianiem rodziny o płci dziecka. Lepiej poczekać z tym do momentu, gdy lekarz jest już jej pewny. Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane Gender Reveal Party, a więc przyjęcie, podczas którego rodzice oznajmiają zebranym gościom płeć oczekiwanego malca. Płeć dziecka możemy także trzymać w tajemnicy – co więcej, możemy poprosić lekarza, aby nam jej nie ujawniał. W końcu czy fakt, że czekamy na dziewczynkę lub na chłopca zmienia cokolwiek w naszej miłości do maluszka? Jedno jest pewne – dopiero lekarz poda Ci dokładną płeć dziecka (oczywiście jeśli tego chcesz!).

Dziewczynka czy chłopiec? Teraz z pewnością już wiesz, kto odpowiada za płeć dziecka oraz kiedy możesz dowiedzieć się o rzeczywistej płci swojego maluszka. Jako że w całym tym temacie jest wiele niewiadomych, nie warto przykładać bardzo dużej wagi do jak najwcześniejszego poznania płci. Unikniesz w ten sposób rozczarowań, gdy na późniejszym etapie ciąży płeć okaże się inna!

Bez względu na to, czy będziesz mieć chłopca, czy dziewczynkę, przygotuj dla dziecka wyprawkę jeszcze w czasie ciąży. Na pewno przydadzą Ci się kosmetyki dla niemowląt, a z ubrankami możesz poczekać na potwierdzenie płci dziecka. Zapoznaj się także z naszą ofertą kremów dla niemowląt i chusteczek nawilżanych dla dzieci i niemowląt.

Jak i kiedy można poznać płeć dziecka?