Podczas snu zrezygnuj z przyjmowania pozycji na wznak – wtedy brzuch uciska duże naczynia krwionośne, a utrudniony przepływ krwi powoduje obniżenie jej ciśnienia. Efektem tego spadku ciśnienia są poranne zawroty głowy. Kiedy śpisz na plecach, powiększona macica naciska przede wszystkim na żyłę główną dolną, która prowadzi krew z dolnej części ciała z powrotem do serca. Może to spowodować niskie ciśnienie krwi, nasilić istniejące problemy z nerkami i nadciśnieniem oraz przyczynić się do powstawania hemoroidów, żylaków i obrzęku.
Powyższe problemy w czasie ciąży mogą jednak przytrafić się dopiero na zaawansowanym etapie (3. trymestr). Niektórzy lekarze nie zalecają spania na plecach już od ok. 16 tygodnia, ale w rzeczywistości macica jest wówczas jeszcze zbyt mała, by znacząco ograniczać przepływ krwi. Jeśli najwygodniej jest Ci przybrać właśnie taką pozycję do spania w ciąży i nie czujesz żadnego pogorszenia samopoczucia, czasem możesz przyjąć tę pozycję do spania w ciąży.
Spanie na plecach w ciąży można też nieco zmodyfikować. Lepszą niż pozycja na wznak jest dla przyszłej mamy pozycja półleżąca. Aby ją przyjąć, podłóż pod plecy dodatkową poduszkę. Pamiętaj tylko, że lędźwie również muszą mieć podparcie, nie tylko odcinek piersiowy. Oczywiście nie każdej kobiecie takie spanie w ciąży na plecach będzie odpowiadać, mimo wszystko warto spróbować.