Jak biegać w ciąży i przede wszystkim czy można uprawiać ten sport przez całe 9 miesięcy? Lekarze i specjaliści zgodnie twierdzą, że jeśli kobieta ma doświadczenie w bieganiu i regularnej aktywności fizycznej oraz nie ma żadnych przeciwwskazań, biegać w ciąży może aż do końca drugiego trymestru. Natomiast równie ważne jest to, jak w ciąży się biega. Na pewno nie powinnaś trenować równie intensywnie, jak przed ciążą. Tempo biegu powinno być dopasowane do Twojej kondycji i możliwości. Biegnąc, powinnaś być w stanie nadal swobodnie rozmawiać, a twoje tętno nie powinno przekraczać 70% tętna maksymalnego.
Nawet jeśli przed ciążą biegałaś dalej i dłużej, staraj się dopasować nowe treningi do swojego stanu. Jeśli tylko poczujesz, że coś jest nie tak i np. wystąpi plamienie w ciąży po wysiłku czy ból brzucha przy bieganiu - przerwij trening i skonsultuj się ze swoim lekarzem. Uważaj również na rozciąganie, nieodłączny element przygotowania do biegu.
W ciąży Twoje stawy i więzadła są zdecydowanie bardziej elastyczne, łatwo więc przesadzić i nabawić się kontuzji. Maraton w ciąży też odradzamy - nawet dla profesjonalnej biegaczki jest to zbyt duży wysiłek.