Jak biegać w ciąży i przede wszystkim czy można uprawiać ten sport przez całe 9 miesięcy? Lekarze i specjaliści zgodnie twierdzą, że jeśli kobieta ma doświadczenie w bieganiu i regularnej aktywności fizycznej oraz nie ma żadnych przeciwwskazań, biegać w ciąży może aż do końca drugiego trymestru. Natomiast równie ważne jest to, jak w ciąży się biega. Na pewno nie powinnaś trenować równie intensywnie, jak przed ciążą. Tempo biegu powinno być dopasowane do Twojej kondycji i możliwości. Biegnąc, powinnaś być w stanie nadal swobodnie rozmawiać, a twoje tętno nie powinno przekraczać 70% tętna maksymalnego.
Nawet jeśli przed ciążą biegałaś dalej i dłużej, staraj się dopasować nowe treningi do swojego stanu. Jeśli tylko poczujesz, że coś jest nie tak i np. wystąpi plamienie w ciąży po wysiłku czy ból brzucha przy bieganiu - przerwij trening i skonsultuj się ze swoim lekarzem. Uważaj również na rozciąganie, nieodłączny element przygotowania do biegu.
W ciąży Twoje stawy i więzadła są zdecydowanie bardziej elastyczne, łatwo więc przesadzić i nabawić się kontuzji. Maraton w ciąży też odradzamy - nawet dla profesjonalnej biegaczki jest to zbyt duży wysiłek.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.