Pierwsza a druga ciąża – jakich różnic się spodziewać? Właśnie dowiedziałaś się, że znów spodziewa

Pierwsza a druga ciąża – jakich różnic się spodziewać?

Właśnie dowiedziałaś się, że znów spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czym różni się pierwsza ciąża od drugiej? A może planujesz rodzeństwo dla swojej pociechy i chciałabyś wiedzieć, czy druga ciąża jest łatwiejsza? Sprawdź, czego się spodziewać!

Pierwsza a druga ciąża – różnice

Panuje powszechne przekonanie, że druga ciąża przebiega łagodniej, a poród jest łatwiejszy. Czy są to jedynie powielane z pokolenia na pokolenie, niewiele znaczące legendy na temat ciąży czy faktycznie możesz na to liczyć?



Nudności i wymioty – czego się spodziewać?

Zarówno w pierwszej, drugiej, jak i każdej kolejnej ciąży trudno o jakiekolwiek reguły. Zwykle bywa jednak tak, że przebieg drugiej ciąży jest łagodniejszy niż pierwszej. Dolegliwości, takie jak nudności, mdłości, senność i nadwrażliwość piersi, często są mniej dokuczliwe, a niekiedy nawet nie występują. Oczywiście w tym przypadku nie bez znaczenia jest doświadczenie – wiele ciążowych przypadłości będziesz w stanie szybko rozpoznać i zniwelować ich efekty na wczesnym etapie. Niestety, bywa i tak, że w pierwszej ciąży czujesz się całkiem nieźle, a w drugiej ciąży nieoczekiwanie dopadają Cię mdłości, osłabienie czy inne nieprzyjemne odczucia. Nigdy nie ma gwarancji, że dolegliwości w pierwszym trymestrze pojawią się bądź nie!

W drugiej ciąży powinno również łatwiej Ci się oddychać. Jest to spowodowane faktem, że mięśnie brzucha są już rozciągnięte, a przez to nieco słabsze. W związku z tym dziecko układa się nieco niżej, co sprawia, że możesz swobodniej oddychać, a ewentualna zgaga jest mniej dotkliwa. Z drugiej strony, niższe położenie dziecka wywołuje większy ucisk na pęcherz, więc konieczne będą częstsze wizyty w toalecie.



Czy ciąża na USG jest widoczna wcześniej?

Druga ciąża a mięśnie dna miednicy

Niestety, każda kolejna ciąża coraz bardziej osłabia mięśnie Kegla. Oznacza to, że powinnaś z większą starannością przygotować je do drugiego porodu, a także dać im więcej czasu na regenerację po porodzie. Ma to też związek z powrotem do aktywności fizycznej. Po drugiej ciąży lepiej jest dłużej wstrzymać się z aktywnościami takimi, jak intensywne bieganie, skakanie (np. na trampolinach) i ćwiczenia stricte na mięśnie proste brzucha.



Czy ciąża na USG jest widoczna wcześniej?

Nie. Początki ciąży są dokładnie takie same za każdym razem i piszemy o tym w artykule Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Co innego tempo uwidaczniania się brzuszka. Jako że masz słabsze mięśnie, drugą ciążę będzie dało się dostrzec gołym okiem szybciej niż pierwszą.

Pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży

Kolejną różnicą między pierwszą a drugą ciążą jest to, że kobiety oczekujące drugiego dziecka zazwyczaj są bardziej wyczulone na sygnały, jakie wysyła ich organizm. W praktyce oznacza to, że pierwsze ruchy w drugiej ciąży możesz zacząć odczuwać nawet 4 tygodnie wcześniej. W pierwszej ciąży zapewne podejrzewałaś, że przyczyną tego bulgotania w brzuchu jest ciężkostrawne jedzenie. Teraz, jako doświadczona mama, wiesz już, że to harce Twojego maleństwa.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Kiedy pierwsze ruchy dziecka? Jak je liczyć?

W drugiej ciąży możesz także bardziej odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Z reguły pojawiają się około 20. tygodnia ciąży, a polegają na napinaniu się mięśnia macicy, co ma na celu przygotowanie się do prawdziwych skurczów porodowych. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Skurcze Braxtona-Hicksa – co musisz o nich wiedzieć?. Dzięki znajomości odczuć, jakie towarzyszą skurczom przepowiadającym, wiesz lepiej, kiedy jechać do szpitala.





Nudności i wymioty – czego się spodziewać?

Drugi poród – wcześniej czy później?

O drugiej ciąży często się mówi, że mija kobiecie szybciej. Czy rzeczywiście? Nie ma reguły co do tego, czy drugie dziecko urodzi się wcześniej niż pierwsze. Jeśli pierwsze urodziło się przed terminem lub po nim i było to uwarunkowane genetycznie, z drugim może być podobnie. Jeśli jednak np. przedwczesny poród wynikał z Twojej nadmiernej aktywności (wywołałaś go np. zbyt intensywnymi masażami krocza i nadmiernym uprawianiem sportu), za drugim razem sytuacja nie musi się powtórzyć. Wiele zależy od tego, jaki tryb życia będziesz prowadzić.

Czy drugi poród jest szybszy?

Skoro o porodzie mowa – drugi zwykle jest trwa krócej niż pierwszy. Czym jest to spowodowane? Przy drugim dziecku szyjka macicy szybciej się rozszerza, a do jej skrócenia i rozszerzenia często dochodzi nawet przed rozpoczęciem akcji porodowej. Bezcenne okazuje się też doświadczenie nabyte podczas pierwszego porodu. Kobiety wiedzą już, jaką pozycję przybrać, jak przeć czy na co zwrócić uwagę. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Pierwszy poród trwa przeciętnie od 12 do 14 godzin, a drugi – nie więcej niż 8. W związku z tym na pewno znasz już odpowiedź na pytanie, czy drugi poród jest lżejszy.

Druga ciąża a mięśnie dna miednicy
Pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży

Druga ciąża gorsza od pierwszej?

Powyższe informacje mogą pozwalać na wysnucie wniosku, że druga ciąża jest łatwiejsza i przebiega lepiej niż pierwsza. Niemniej powinnaś pamiętać, że każda kobieta jest inna, więc o tym, jak będziesz znosić kolejną ciążę, ostatecznie przekonasz się dopiero w jej trakcie.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak stwierdzić, że w trakcie drugiej ciąży będziesz bardziej zmęczona. Jako pierworódka masz w sobie wiele niepewności, jak będzie wyglądał poród i opieka nad dzieckiem, w drugiej ciąży już to wszystko wiesz. Jednak jesteś już mamą, a wychowywanie dziecka jest obciążające. Twoje starsze dziecko wymaga opieki i zainteresowania, co zajmuje większość Twojego czasu, który w pierwszej ciąży mogłaś przeznaczyć dla siebie.

By poprawić swoje samopoczucie, pamiętaj o odpowiedniej diecie. Jeśli niezbyt dobrze pamiętasz, co należy jeść w trakcie ciąży, sprawdź poradnik Dieta w ciąży - co powinna jeść przyszła mama?.

Warto również wykorzystywać każdą okazję do odpoczynku. Jeśli to możliwe, pozwól sobie na krótką drzemkę, przykładowo z dzieckiem, dzięki której odzyskasz siły i złagodzisz ewentualne objawy stresu. Gdy uda Ci się wygospodarować trochę czasu dla siebie, zrób sobie mały domowy seans SPA. Prysznic czy kąpiel z użyciem pięknie pachnących żeli pod prysznic, peeling i nasmarowanie się ulubionym balsamem do ciała mogą zdziałać cuda. Nie wspominając o tym, że pielęgnacja mamy przed porodem jest bardzo istotna i nie należy jej bagatelizować.

Druga cesarka ­­­­- czym różni się od pierwszej?

Dawniej pierwszy poród przez cesarskie cięcie determinował również drugą cesarkę. Dziś to, że raz rodziłaś przez cc, nie oznacza w stu procentach, że nie będziesz mogła urodzić drugiego dziecka naturalnie. Są jednak sytuacje, gdy możesz rodzić tylko przez cc, więc z góry wiesz, że drugi poród będzie wyglądał dokładnie tak samo. No właśnie - czy aby na pewno? Czym różni się pierwsza w życiu cesarka od tej drugiej?

Na pewno już w ciąży trzeba kontrolować, jak gruba jest blizna macicy po poprzednim cięciu. Nie ma odgórnie przyjętej maksymalnej liczby porodów przez cc, jednak lekarze nie zalecają, by po 3-4 porodzie tym sposobem nie zachodzić już w kolejne ciąże.

Przy drugiej cesarce istnieje większe ryzyko uszkodzeń i zakażeń układu moczowego. Dotyczy to tak naprawdę każdej operacji w obrębie jamie brzucha. Nie ma badań, które potwierdzałyby tezę, że ból do drugim cięciu jest większy albo że dochodzenie do siebie trwa dłużej. Może tak być, ale nie musi, tak samo jak drugi poród naturalny może być krótszy i lżejszy od pierwszego, ale też nie musi.

Kiedy czas na drugie dziecko?

Pierwsza a druga ciąża – różnice

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, jaki jest Twój scenariusz na życie i jakiej różnicy wieku chciałabyś dla swoich dzieci. Być może słyszysz czasem pytania, kiedy drugie dziecko (zwłaszcza, gdy starszy maluch ma już kilka lat), ale decyzja powinna być podyktowana jedynie odczuciami Twoimi i Twojego partnera. A z medycznego punktu widzenia? Kiedy najlepiej zajść w ciążę po raz drugi? Najwcześniej powinnaś postarać się o drugą ciążę rok po pierwszym porodzie. Optymalny czas to jednak 18 miesięcy. Dopiero wtedy organizm w pełni się regeneruje.

Ile po porodzie można zajść w ciążę?

Możliwość ponownego zajścia w ciążę istnieje w momencie, w którym u kobiety dochodzi do pierwszego cyklu, czyli gdy wystąpi pierwszy po ciąży okres (możesz być płodna już przed okresem). U każdej kobiety następuje to w innym czasie. Jeśli nie karmisz piersią, może się to zdarzyć już kilka miesięcy po porodzie. Czy łatwo zajść w ciążę po porodzie? To również zależy od organizmu kobiety. Może być tak, że fizjologicznie będziesz gotowa, ale psychicznie zupełnie zablokowana, więc wczesne starania się o kolejne dziecko mogą się nie powieść.

Ile po cesarce można zajść w ciążę?

Kolejna ciąża po cesarce jest bezpieczna po 18 miesiącach od porodu, ale lepiej wstrzymać się przynajmniej dwa lata. Najlepiej jest skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem.

Problemy z zajściem w drugą ciążę

Niekiedy lekarze w gabinetach ginekologicznych słyszą pełne zmartwienia słowa "nie mogę zajść w drugą ciążę". Czym jest podyktowany problem z zajściem w drugą ciążę? Przyczyny mogą być przeróżne. Być może w międzyczasie doszło u Ciebie do zaburzeń, np. na tle endokrynologicznych albo ginekologicznych (np. endometrioza). Czasami pierwsza ciąża wyzwala w organizmie ukryte zaburzenia (np. niedoczynność tarczycy). Czasami problem leży po stronie partnera, np. osłabiła się jakość jego nasienia. Bywa, że winny jest Wasz wiek (gdy o drugie dziecko staracie się po wielu latach od pierwszego porodu i jesteście już w wieku powyżej 30-35 lat). Być może winna jest też psychika. Jeśli nadmiernie koncentrujesz się na tym, kiedy można zajść w ciążę po porodzie, stres może działać blokująco.

 

Druga ciąża zazwyczaj jest spokojniejsza. Choć często bardziej zmęczona, mama wie, jak odczytywać sygnały wysyłane przez jej ciało oraz czego się spodziewać. Co więcej, przy kolejnej ciąży czas z reguły płynie szybciej, więc nim się obejrzysz, druga pociecha będzie już na świecie.

Drugi poród – wcześniej czy później?