Pani uśmiechnięta z zamkniętymi oczami i piegami

Skąd się biorą piegi?

Piegowata skóra jest powszechna, ale czym są i skąd się biorą piegi? Niewiele osób wie, co powoduje powstawanie tych małych brązowych plamek i jak o nie dbać.

Skąd się biorą piegi na twarzy?

Czym są piegi i jak powstają?

Piegi to małe obszary dodatkowej pigmentacji na skórze, wynikające z nagromadzenia melaniny - barwnika, który ma wpływ na kolor skóry. Płaskie, brązowe lub jasnobrązowe, piegi pojawiają się jako pojedyncze plamki lub występują w grupie. Najczęściej piegi pojawiają się na twarzy, jednak również na ramionach, barkach, klatce piersiowej i plecach. Piegi na twarzy, czy też w innych miejscach są wrażliwe na światło słoneczne i zwykle przygasają w zimie.

Ale skąd biorą się piegi, czym są i czy można zatrzymać ich powstawanie?

Dowiedz się, co sprawia, że skóra łatwo pokrywa się piegami i kto jest bardziej narażony na posiadanie tych niezwykłych znamion.

Skąd się biorą piegi na twarzy?

Co powoduje powstawanie piegów?

kobieta z zamkniętymi oczami w słońcu
Co powoduje powstawanie piegów?

Słońce

Piegi od słońca to brązowe plamki znajdujące się na skórze regularnie wystawianej na działanie promieni słonecznych - są gładkie w dotyku. Kolor piegów jest spowodowany pigmentem zwanym melaniną. Im więcej czasu spędzamy na słońcu, tym więcej melaniny jest wytwarzane, dlatego po dłuższym pobycie na zewnątrz w słoneczny dzień możemy zaobserwować większą ilość piegów od słońca.

rodzina na plaży
Co powoduje powstawanie piegów?

Geny

Genetyka również odgrywa dużą rolę w powstawaniu piegów. Jeśli niektórzy członkowie rodziny mają skłonność do piegów, to bardzo prawdopodobne, że pozostali też będą je mieć. Nikt nie rodzi się z piegami (nie zobaczysz noworodka z piegami), ale zwykle zaczynają się one rozwijać w dzieciństwie, a czasem znikają w wieku dorosłym. Nie przejmuj się, jeśli Twoje piegi bledną zimą, a ciemnieją latem - to zupełnie normalne.

Dlaczego i jak powstają piegi?

Każdy może mieć piegi na twarzy lub w innych miejscach, ale kolor plamek może być jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od koloru włosów i skóry. Osoby o rudych włosach i jasnej skórze częściej mają piegi, ale to tylko jeden z wielu czynników wpływających na to, czy skóra jest piegowata.

Gen MC1R, który decyduje o tym, dlaczego niektórzy ludzie mają piegi, jest jednym z genów, który odpowiada za rudy kolor włosów. Osoby o rudych włosach mogą mieć i rozwijać piegi, ponieważ często mają też jaśniejszą skórę, która jest bardziej wrażliwa na słońce.

Piegi pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie lub wieku nastoletnim, ale mogą zanikać z upływem czasu.
pani uśmiechnięta w kapeluszu

Jak dbać o piegi na twarzy

Twoje piegi są tym, co czyni Cię tak wyjątkową - dowiedz się, jak w pełni wykorzystać wspaniałą piegowatą skórę.
Jak dbać o piegi na twarzy

Jak uniknąć piegów na twarzy i jak sprawić, by nie ciemniały?

Skóra, na której łatwo pojawiają się piegi, powinna być otoczona wyjątkową uwagą. Najlepszym sposobem jest dokładna pielęgnacja, która zapewni skórze dokładnie to, czego potrzebuje. Ponieważ skóra z piegami jest zazwyczaj jaśniejsza, może być podatna na uszkodzenia spowodowane promieniami UVA i UVB. Poparzenie słoneczne jest uszkodzeniem naskórka i może mieć długotrwałe skutki dla Twojej skóry oraz zdrowia. Gama NIVEA Sun oferuje ochronę dla całej rodziny i zawiera filtry przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie do stosowania na twarz, idealne do ochrony piegów na cerze. Wypróbuj NIVEA Anti-Age Face Sun Cream, aby chronić swoją twarz przed szkodliwym działaniem promieni UV. 

Krem przeciwsłoneczny należy stosować często, nawet w pochmurne dni. Należy pamiętać o ponownym nałożeniu kremu po pływaniu lub wysiłku fizycznym. W chłodniejsze dni warto wybrać krem nawilżający z filtrem SPF, który nie tylko zapewni ochronę, ale także będzie stanowić doskonałą bazę.

kobieta z komórkowymi świecącymi produktami nivea
Jak dbać o piegi na twarzy

6 przydatnych wskazówek, jak dbać o piegi na twarzy

 1. Nie wychodź na słońce - w najgorętszych porach dnia, aby chronić delikatną skórę.
 2. W najgorętsze dni noś kapelusze z dużym rondem i odzież ochronną, aby chronić skórę przed promieniami UV.
 3. Zawsze stosuj nawilżający krem na piegi po przebywaniu na słońcu, aby skóra z piegami na twarzy była gładka i elastyczna.
 4. Nie zakrywaj piegów na twarzy mocnym podkładem - naucz się kochać swoje wyjątkowe znamiona.
 5. Produkty z filtrem SPF chronią twarz przed promieniowaniem UVA i UVB
 6. włączaj filtry przeciwsłoneczne do twarzy do swojej codziennej rutyny.

Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku

Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku

1. OCZYSZCZANIE

Zawsze pamiętaj o usuwaniu makijażu i zanieczyszczeń poprzez codzienne oczyszczanie skóry na początku i pod koniec dnia. Używaj skutecznego i nawilżającego środka oczyszczającego, który jest delikatny dla Twojej pięknej skóry z piegami - pozostawiając cerę świeżo wyglądającą i odsłaniając gładszą i bardziej świeżą skórę.
 
Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku

2. ZŁUSZCZANIE

Złuszczanie jest istotne dla usuwania martwego naskórka i odblokowywania porów. Złuszczanie rozjaśnia skórę i wygładza piegi na twarzy. Złuszczanie pomaga także wyrównać koloryt skóry, dzięki czemu zmniejsza widoczność plam soczewicowatych lub starczych.

Nie należy jednak złuszczać skóry zbyt często, ponieważ może to ją podrażnić - przeczytaj nasz przewodnik o złuszczaniu, w którym można znaleźć więcej wskazówek.

Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku

3. TONIZOWANIE

Tonizowanie przywraca odpowiedni poziom pH skórze oraz usuwa nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia oraz odświeża skórę, przygotowując ją do nawilżenia. Znajdź tonik odpowiadający potrzebom Twojej skóry, który pomoże Ci zwalczyć piegi na twarzy i sprawi, że skóra pokryta piegami będzie odżywiona.
Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku

4.NAWILŻANIE

Podobnie jak wszystkie inne typy skóry, skóra, na której łatwo pojawiają się piegi na twarzy, również potrzebuje nawilżenia, aby pozostać promienna i piękna. 
Pielęgnacja twarzy z piegami krok po kroku
SKĄD SIĘ BIORĄ PIEGI NA TWARZY?

Jak zatrzymać powstawanie piegów

Rozproszone piegi na mostku nosa, ramionach lub policzkach bywają urocze, ale choć piękne, warto je kontrolować, ponieważ mogą być pierwszą oznaką uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem słońca. Chociaż piegi na ogół nie są szkodliwe to wiedza jak powstrzymać ich powstawanie powinna iść w parze z ochroną przeciwsłoneczną.

Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać powstawanie piegów na twarzy, musisz pamiętać, że są one podziwiane przez osoby nieposiadające piegów, ale filtr przeciwsłoneczny powstrzyma piegi przed rozprzestrzenianiem się i zlepianiem, co może być sygnałem, że zbyt długo przebywasz na słońcu.

Oto kilka wskazówek, jak powstrzymać powstawanie piegów i zachować bezpieczeństwo przed słońcem:

 1. Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF (współczynniku ochrony przeciwsłonecznej) 30 lub wyższym. Nakładaj krem z filtrem co 2 godziny, gdy przebywasz na słońcu.
 2. Unikaj wychodzenia na zewnątrz, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne (od 10.00 do 16.00).
 3. Noś odzież i kapelusze chroniące przed słońcem.

Chociaż nie da się powstrzymać powstawania piegów na twarz, przebywanie na słońcu i stosowanie kremów przeciwsłonecznych sprawi, że skóra będzie lepiej chroniona, co oznacza, że będzie produkować mniej melaniny, a na Twojej skórze może pojawiać się mniej piegów na twarzy. Ze względu na zwiększoną produkcję melaniny spowodowaną działaniem słońca, osoby posiadające skórę wrażliwą powinny bardziej uważać, ponieważ zwiększa się u nich prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Jeśli masz piegi, powinieneś zwracać uwagę na wszelkie piegi, które zmieniają kształt lub kolor, a w razie niepokojących objawów zasięgnąć porady lekarza.

Ciepło może sprawić, że piegi na twarzy staną się ciemniejsze, więc jeśli po wyjściu ze słońca czujesz zarumienienie, przyłóż do twarzy chłodną flanelę lub spryskaj skórę zimną wodą.

SKĄD SIĘ BIORĄ PIEGI NA TWARZY?

Lentigo (Plamy soczewicowate)

Co to jest lentigo (plama soczewicowata)?

Niektórzy ludzie mylą lentigo z piegami, ale w przeciwieństwie do piegów, znamiona te zachowują pigmentację przez cały rok. Nie zmieniają koloru pod wpływem światła słonecznego i zazwyczaj nie występują w skupiskach, jak w przypadku piegów.

Plamy soczewicowate mogą występować u mężczyzn i kobiet w każdym wieku i o każdym kolorze skóry. Jasna karnacja, ekspozycja na słońce lub powtarzające się uszkodzenia słoneczne mogą powodować powstawanie plam soczewicowatych, szczególnie w przypadku skóry dojrzałej.

Co może powodować plamy soczewicowate?

1. Uszkodzenia słoneczne
2. Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV podczas korzystania z solarium
3. Oparzenia słoneczne
4. Starzenie się 

 
 pani z piegami i kremem przeciwsłonecznym
Lentigo

Jak wyglądają plamy soczewicowate?

Plamy soczewicowate dzielą się na różne rodzaje w zależności od wyglądu, miejsca występowania na ciele, przyczyn ich powstania i ewentualnego powiązania z innymi chorobami lub stanami zapalnymi.

Znamiona soczewicowate mogą występować pojedynczo lub w grupie (częściej) i mogą być postrzępione lub gładkie. Zazwyczaj są one okrągłe i mają średnicę od 3 do 15 mm.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie znamiona na skórze, które budzą niepokój.

Zasady ABCD-Easy to dobry sposób na śledzenie zmian, które mogą wskazywać na czerniaka.

A - Asymetry - Asymetria: Normalne znamiona są symetryczne. Jego kształt powinien być owalny lub kolisty. W przeciwnym razie może to być coś bardziej złowrogiego i warto skontaktować się z lekarzem.

B- Border - Granica: Znamiona, które mogą powodować raka, często mają nierówne, wyboiste lub poszarpane granice.

C- Colour - Kolor: posiadanie piegów lub pieprzyków w kolorze czerwonym czy też granatowym może być oznaką czegoś rakowego. Groźne zmiany mają też często niejednolity kolor.

D- Diameter - Średnica: Zmiana większa niż 6 mm powinna zostać zbadana przez lekarza.

E- Evolving - Ewolucja: Wszelkie zmiany w rozmiarze, wysokości lub kolorze znamienia powinny być skonsultowane z lekarzem

Skąd się biorą piegi na twarzy?

Trzymaj się z dala od słońca

Najlepszym sposobem na zatrzymanie piegów jest zapobieganie im w pierwszej kolejności.

 • Trzymaj się z dala od słońca, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (11.00-16.00), szukaj cienia i przebywaj w pomieszczeniach, kiedy tylko możesz.
 • Używaj odzieży chroniącej przed słońcem - dostępne są ubrania chroniące przed promieniami UV, takie jak koszule z długim rękawem, spodnie i kapelusze.
 • Jeśli już musisz wyjść na słońce, używaj kremu z filtrem SPF 50, aby chronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce i nakładaj go ponownie co kilka godzin. Sprawdź naszą linię kosmetyków NIVEA Sun, aby chronić swoją skórę.
   
kobieta trzymająca krem ​​​​przeciwsłoneczny nivea
Najlepsze kremy na piegi

Jak usunąć piegi na twarzy i ciele

Jeśli szukasz informacji o tym, jak usunąć piegi z twarzy i ciała, przede wszystkim pamiętaj, że wyglądają one niezwykle oryginalnie! Odpowiednie kremy i zabiegi mogą pomóc chronić, rozjaśniać i wspierać Twoją skórę i same piegi.

Krem przeciwsłoneczny UV do twarzy - Ten krem przeciwsłoneczny do twarzy zapewnia natychmiastową i skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, pozostawiając skórę lekką i nietłustą. Krem przeciwsłoneczny powstrzyma powstawanie, a nie usunięcie piegów na twarzy, w nadmiernej ilości. Piegi są doskonałym wyznacznikiem czasu ekspozycji na słońce - o ile niewielka ilość słońca spowoduje pojawienie się ładnych piegów na twarzy, o tyle zbyt duża ich liczba może być oznaką uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV.

Kremy - balsamy przeznaczone do leczenia przebarwień mogą pomóc wyrównać koloryt skóry i poprawić jej blask, dzięki czemu zwalczą plamy posłoneczne i zaczerwienienia, stanowiąc doskonałe tło dla piegów.

pani trzymająca krem ​​​​przeciwsłoneczny nivea uv

Porady dla Ciebie