Grupa ludzi, uśmiechnięta

Złuszczanie skóry – porady od NIVEA, jak robić to dobrze

Wszystko, co musisz wiedzieć o złuszczaniu skóry i o tym, jak złuszczać twarz i ciało, aby uzyskać gładką, promienną skórę.

Złuszczanie skóry – porady od NIVEA, jak robić to dobrze

Skóra jest największym organem naszego ciała, dlatego wiedza o tym, jak odpowiednio o nią dbać jest niezwykle ważna. Większość z nas regularnie oczyszcza i nawilża swoją skórę, ale co jej złuszczaniem? Złuszczanie skóry to jedna z rutyn pielęgnacyjnych, która sprawia, że skóra staje się m.in. gładsza i delikatniejsza. 
 
Jeśli przymierzasz się do złuszczania skóry i zastanawiasz się nad efektami peelingu, jesteś we właściwym miejscu. Kontynuuj czytanie i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o złuszczaniu. Odkryj peelingi odpowiednie  dla Twojego rodzaju skóry i poznaj sposoby na bezpieczne złuszczanie skóry twarzy.

Czym dokładnie jest złuszczanie?

Złuszczanie, czyli inaczej eksfoliacja, wywodzi się od łacińskiego słowa "exfoliare", oznaczającego... obieranie liści. Złuszczanie naszego ciała to w zasadzie takie "obieranie"skóry. Mniej więcej co 30 dni naturalnie zrzucamy martwe komórki skóry, aby umożliwić tworzenie się nowych komórek na wierzchniej warstwie naszej skóry, czyli na naskórku.

Dlaczego powinno się złuszczać skórę?

Czasami, jeśli te martwe komórki nie znikną, mogą przerodzić się w matowe, suche, łuszczące się obszary i spowodować zatkanie porów. Głębokie złuszczanie skóry twarzy może temu zapobiec – odpowiedni peeling po prostu przyspiesza proces usuwania z powierzchni skóry nagromadzonych tam martwych komórek. Co więcej, peeling pomoże usunąć zanieczyszczenia i bakterie, dzięki czemu Twoja skóra stanie się gładka, miękka i pełna blasku.

Regularne złuszczanie skóry w domu czy w salonie kosmetycznym przynosi wiele korzyści:

  • Usuwa martwe komórki naskórka
  • Stymuluje przepływ krwi, co przyspiesza wypłukiwanie toksyn
  • Rozjaśnia i poprawia wygląd skóry
  • Pobudza odnowę skóry, nadając jej jaśniejszy kolor
  • Przyspiesza wchłanianie środków nawilżających i serum dla nawilżonej skóry
  • Pomaga zapobiegać zatkaniu porów, które mogą być przyczyną przebarwień i zmian trądzikowych
  • Długofalowe złuszczanie skóry może pobudzić produkcję kolagenu, a tym samym zwiększyć elastyczność skóry

Sposoby złuszczania skóry

Złuszczanie skóry twarzy w domu można wykonywać na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to peelingi, kremy, maski i serum. Istnieją też specjalne akcesoria do złuszczania, takie jak pumeks, rękawiczki złuszczające, gąbki pod prysznic i elektryczne szczoteczki do oczyszczania/złuszczania skóry.
 
W zależności od Twoich potrzeb pielęgnacyjnych możesz również sięgnąć po profesjonalne metody złuszczania, takie jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja i dermaplaning. W przypadku tych metod porozmawiaj wcześniej z dermatologiem lub lekarzem, który pomoże Ci rozważyć najlepsze opcje.
 
Możemy i powinniśmy złuszczać wszystkie części naszego ciała, trzeba jednak pamiętać, że delikatne obszary, takie jak twarz, wymagają specjalnego podejścia.
kręcone włosy kobieta złuszczająca jej skórę

Jak złuszczać skórę na twarzy?

Łatwo jest zacząć przygodę ze złuszczaniem skóry, a stąd już tylko o krok do regularności. Włączenie złuszczania do codziennej rutyny pielęgnacyjnej może pomóc w uzyskaniu zdrowej, promiennej skóry. Ponieważ twarz jest jednym z naszych najbardziej wrażliwych obszarów, ważne jest, aby używać naprawdę delikatnych peelingów złuszczających i zobaczyć, jak reaguje na nie skóra.
 
Na dobry początek polecamy nasz peeling ryżowy NIVEA Purify Rice Scrub, przeznaczony dla wszystkich rodzajów skóry. Dokładnie oczyszcza skórę i skutecznie złuszcza martwy naskórek. Udoskonala i wygładza powierzchnię skóry, pomagając jej przywrócić jednolity koloryt.

Jak stosować peeling do twarzy

Podczas stosowania peelingów do twarzy pamiętaj, by ostrożnie i delikatnie obchodzić się ze skórą. Oto kilka wskazówek, jak powinno się robić głębokie złuszczanie skóry twarzy w domu:
  1. Palcami nałóż peeling do twarzy na czoło, nos i podbródek.
  2. Wykonuj ruchy od środka czoła do skroni.
  3. Delikatnie pocieraj skóę palcami od grzbietu nosa w kierunku czubka.
  4. Wykonuj bardziej intensywne ruchy okrężne w okolicy kącików nosa i bardzo delikatne ruchy na policzkach.
  5. Masuj skórę wzdłuż szczęki do podbródka.
  6. Na sam koniec zmierzaj z brody w kierunku szyi.
  7. Zawsze omijaj okolice oczu i ust robiąc głębokie złuszczanie skóry twarzy w domu.

Rodzaje złuszczania ze względu na typ skóry

Twój typ skóry wskaże Ci odpowiedni sposób złuszczania – najlepiej dopasowany do konkretnych problemów skóry.

Skóra normalna

eśli Twoja skóra nie jest podatna na problemy trądzikowe, suchość, nadmiar sebum lub podrażnienia, prawdopodobnie masz skórę normalną. W przypadku tego typu skóry sprawdza się wikęszość peelingów. Dobrym pomysłem może być eksperymentowanie z różnymi metodami, aby znaleźć tę najlepszą dla siebie. Pamiętaj tylko, by stosować jedną metodę na raz, aby zobaczyć, jak na nią reaguje Twoja skóra.

Skóra sucha

Jeśli Twoja skóra jest wysuszona, łuszcząca się lub szorstka, najpewniej masz skórę suchą, dlatego tym ważniejsze jest, aby usunąć martwe komórki skóry i pozwolić, aby pojawiły się nowe. Poszukaj formuł nawilżających, które mogą przeniknąć przez wierzchnią warstwę skóry, co umożliwi Twojemu kremowi nawilżającemu odpowiednio nawilżyć nowe komórki skóry.

Skóra tłusta

Jeśli Twoja skóra wydaje się błyszcząca i tłusta, masz zapewne cerę tłustą. Oznacza to, że robiąc głębokie złuszczanie skóry twarzy w domu możesz użyć nieco mocniejszych peelingów złuszczających, aby usunąć ze skóry nadmiar nagromadzonej warstwy komórek. Mogą Ci w tym pomóc specjalne szczotki złuszczające.

Skóra wrażliwa

Jeśli nowe kosmetyki zwykle podrażniają Twoją skórę, możesz mieć skórę wrażliwą. Zachowaj więc podczas złuszczania ostrożność i wybieraj kosmetyki odpowiednie dla skóry wrażliwej. Unikaj też szorowania, które może podrażniać skórę. Zamiast tego ostrożnie nakładaj peelingi np. delikatną szmatką do twarzy.
 
Czasami wrażliwa skóra może być objawem jakiejś choroby, np. trądzika różowatego. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem lub dermatologiem przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych kosmetyków.

Skóra mieszana

Skóra mieszana jest połączeniem cery tłustej i suchej, co przejawia się tym, że w określonych partiach twarzy przetłuszcza się, a w pozostałych przesusza. Możesz spróbować na przemian peelingu i szczotki, robiąc peeling na tych bardziej przesuszonych obszarach, ale nie stosuj nigdy tych dwóch metod jednocześnie.

Odkryj naszą gamę produktów do mycia twarzy NIVEA.


Jak złuszczać skórę na ciele?

Złuszczanie skóry nie dotyczy tylko naszej twarzy. Na całym ciele znajdują się martwe komórki skóry, które należy usunąć. Złuszczanie ciała nie tylko wygładza skórę na rękach czy nogach, ale może również pomóc złagodzić inne problemy, takie jak trądzik i cellulit.
 
Oto kilka wskazówek, jak złuszczać różne obszary ciała.

1. Ręce i nogi

Używanie szczotki, gąbki lub rękawiczki to najprostszy sposób na usunięcie martwych komórek skóry. Wystarczy wykonać krótkie, lekkie pociągnięcia pod prysznicem przez około 30 sekund. To nie tylko usuwa martwe komórki skóry, ale także stymuluje krążenie. Możesz także spróbować szczotkowania na sucho. Użyj suchej szczotki do ciała i wykonuj okrężne ruchy na rękach i nogach. Oprócz usuwania martwych komórek skóry, może to pomóć zapobiec pojawieniu się cellulitu i wzmocnić drenaż limfatyczny.

2. Stopy i ręce

Istnieje wiele rodzajów peelingów przeznaczonych do tego, by pozbyć się martwych komórek na naszych suchych dłoniach i stopach. Pumeks w kamieniu to naturalny peeling, który świetnie sprawdza się tam, gdzie sucha skóra jest grubsza – na stopach, a nawet kolanach czy łokciach. Najpierw namocz stopy w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć skórę, pamiętaj też, aby najpierw zmoczyć pumeks.

3. Okolice bikini

Przed goleniem lub depilacją okolic bikini peeling jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Złuszczanie zmiękczy skórę, co może zapobiec wszelkim problemom spowodowanym depilacją, takim jak podrażnienie brzytwą, wrastające włoski i swędzenie. Użyj naprawdę delikatnego peelingu, naturalnej gąbki loofah lub szczotki do ciała i weź ciepły prysznic, aby najpierw zmiękczyć skórę.

Jak często robić peeling twarzy i ciała?

Jeśli nie wiesz, jak często robić peeling twarzy i ciała, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Najważniejsze, żeby nie robić tego zbyt intensywnie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w robieniu peelingów. Za każdym razem, gdy złuszczasz skórę, uruchamiany jest proces regeneracji, a to może powodować dla skóry stres. Musisz wybadać, czego potrzebuje Twoja skóra i obchodzić się z nią delikatnie.
 
Zgodnie z ogólną zasadą, złuszczanie twarzy dwa razy w tygodniu w ramach cotygodniowych rutyn pielęgnacyjnych wystarczy, aby pożegnać suchą, matową skórę bez nadmiernego usuwania z niej cenncyh naturalnych olejków. Trzeba jednak pamiętać, że tłusta skóra często potrzebuje bardziej regularnego złuszczania.

 

Pamiętaj też, że zbyt częste złuszczanie wrażliwych obszarów ciała, takich jak twarz, może mieć odwrotny skutek i prowadzić do niepożądanego wysuszenia, zaczerwienienia i swędzenia skóry.

 

Ważnym czynnikiem określającym, jak często robić peeling twarzy, jest też wiek. U osób młodszych pełny cykl odnowy komórkowej zwykle trwa około 28 dni. Jednak proces ten spowalnia się wraz z wiekiem i trwa coraz dłużej, około 45 dni. Tak więc w miarę dojrzewania, nawet jeśli nadal potrzebujemy stosować peelingi, możemy spokojnie robić to tylko raz w tygodniu.

Uśmiechnięta kobieta

Jakie godziny są najlepsze do robienia peelingu?

Zabieg złuszczający na twarz dobrze jest wykonać w określonych porach. Są też takie momenty, kiedy peelingu w ogóle najlepiej unikać.

Wieczorem: TAK

Za każdym razem, gdy złuszczamy skórę, odsłaniamy jej świeżą warstwę, co czyni naszą skórę bardziej wrażliwą i delikatną. Wieczorne złuszczanie  jest bezpieczniejsze, ponieważmniej naraża skórę na uszkodzenia słoneczne i wolne rodniki, a skóra spokojnie może goić się podczas snu. Po złuszczeniu skóra będzie bardziej niż zwykle wrażliwa na szkodliwe promienie UV, dlatego po peelingu szczególnie ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem SPF.

Po zabiegach: NIE

Po każdym zabiegu na twarz pozostaw skórę w spokoju na około tydzień, zanim zastosujesz peeling, ponieważ złuszczanie może mieć szkodliwy wpływ na skórę. Złuszczanie skóry to dobry pomysł przed depilacją woskiem lub goleniem, ale pamiętaj, że po depilacji czy goleniu skóra również musi kilka dni odpocząć, zanim ponownie ją złuszczysz.


Kilka słów podsumowania

Teraz już wiesz, że prawidłowo wykonane złuszczanie skóry może przynieść wiele korzyści i pomóc uzyskać gładką, promienną skórę. Oto kilka ostatnich wskazówek, co robić i czego unikać, gdy wykonujesz zabieg złuszczający na twarz.
Kobieta złuszczająca

 

  • stosować kosmetyki złuszczające odpowiednie dla Twojego rodzaju skóry
  • złuszczać skórę wieczorem
  • stosować krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF po złuszczaniu
  • zastosować odżywczy balsam po złuszczaniu
  • złuszczać zarówno twarz, jak i ciało
     

  • złuszczać skóry zbyt intensywnie 
  • złuszczać skóry parę dni po zabiegu na twarz
  • złuszczać skóry, która jest podrażniona
  • złuszczać skóry, jeśli masz jakiekolwiek skaleczenia, otwarte rany lub oparzenia słoneczne
  • zbyt mocno szorować skóry