TESTUJ NOWE PRODUKTY NIVEA! Dzięki newsletterowi NIVEA dowiesz się o najnowszych testowaniach, konkursach i promocjach!

Trądzik Header

Trądzik − pierwsza pomoc

Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami!

Niedoskonałości skóry występują nie tylko podczas dojrzewania. Również dorośli mogą cierpieć z powodu uciążliwych wyprysków, stanów zapalnych skóry i zaskórników. Pokażemy Ci, jak pokonać niedoskonałości skóry.

Jakie są rodzaje trądziku?

Aby odpowiednio leczyć trądzik, należy wiedzieć, na jaki jego rodzaj cierpimy. Istnieją różne rodzaje tej przypadłości: trądzik o łagodnym przebiegu objawia się w postaci zaskórników i pryszczy. W niektórych przypadkach wystąpić mogą bolesne stany zapalne i ropne krosty.

Skąd bierze się trądzik?

Dlaczego trądzik

• Predyspozycje genetyczne.
• Czynniki środowiskowe, na przykład promieniowanie UV.
• Nawyki żywieniowe i dietetyczne.
• Zmiany hormonalne.

Trądzik pospolity

Około 70-95% dojrzewających nastolatków cierpi z powodu trądziku pospolitego. Skóra wytwarza za dużo łoju, który przy nadmiernym rogowaceniu naskórka, nie może odpłynąć. W rezultacie pory się zatykają. Tworzą się otwarte i zamknięte zaskórniki oraz pryszcze. Wyróżniamy trzy odmiany takiego rodzaju trądziku: 
  • Trądzik zaskórnikowy ma najłagodniejszy przebieg i charakteryzuje się występowaniem niezaczerwienionych zaskórników. 
  • Postać o przebiegu od łagodnego do ostrego, trądzik grudkowo-krostkowy, wnika do głębszych warstw skóry i wywołuje drażniące pryszcze, a w niektórych przypadkach stany zapalne.
  • Trądzik skupiony to najgroźniejsza postać trądziku pospolitego – powoduje występowanie grudek, ropni, wrzodów i może po nim wystąpić zauważalne bliznowacenie. 
Trądzik pospolity znika zazwyczaj po okresie dojrzewania. Jeśli trądzik występuje po skończeniu 25 roku życia, mówimy o trądziku wieku dojrzałego.

Trądzik odwrócony 

Ten przewlekły rodzaj trądziku często występuje etapowo. Objawy są dużo groźniejsze i można je zaobserwować na wielu obszarach ciała, takich jak ramiona czy pachwiny. Przy tej odmianie pod skórą tworzą się małe grudki, które rozwijają się do postaci ropni lub krost. 

Trądzik letni 

Na skórze pojawiają się małe pryszcze kilka dni po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych. Tego rodzaju reakcje skórne występują z powodu interakcji promieni UV z tłustymi produktami ochrony przed słońcem. Rezultatem jest stan zapalny w mieszkach włosowych spowodowany działaniem wolnych rodników.

Trądzik – jak można go pokonać?

Trądzik powstaje z kilku różnych powodów: Predyspozycje genetyczne, stres albo zmiany hormonalne też mogą przyczyniać się do powstawania dolegliwości skórnych. Pielęgnacja skóry jest szczególnie ważna w wypadku skóry z niedoskonałościami.

Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami

Codzienny rytuał pielęgnacyjny powinien obejmować oczyszczanie twarzy żelem antybakteryjnym. Raz w tygodniu stosuj łagodny peeling oraz maseczkę, aby uspokoić skórę. Tutaj dowiesz się więcej o pielęgnacji tłustej skóry z niedoskonałościami.

Poproś o poradę dermatologa!

Nie licząc codziennej pielęgnacji skóry, groźne formy trądziku należy leczyć medycznie. Istnieje wiele metod terapii i leczenia w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości oraz rodzaju skóry. Porozmawiaj z dermatologiem i poproś, abyście wspólnie ustalili metodę leczenia najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Rodzaje terapii przeciwtrądzikowej
  • Leczenie miejscowe: objęte obszary skóry smaruj balsamami, maściami, żelami albo piankami.
  • Farmakoterapia: jeśli leczenie miejscowe nie przyniesie skutków, rozważ leki doustne.
  • Medycyna alternatywna: Pokonać trądzik pomogą ajurweda, kinezjologia, terapia kwiatowa Bacha, tradycyjna medycyna chińska oraz biorezonans.

Mniej czasem znaczy więcej

Mniej czasem znaczy więcej

Unikaj zbyt intensywnego mycia, ponieważ skóra cierpiąca z powodu niedoskonałości jest bardzo wrażliwa. Nadmierne mycie lub nawet peeling sprawia, że stan zapalny się pogarsza.

Czysta skóra – bądź aktywna!

Leczenie trądziku jest często długotrwałym procesem, a pryszcze mogą wywoływać stres psychologiczny. Ale to ty masz kontrolę: przeanalizuj swój styl życia. Również on może wywoływać niedoskonałości skórne.

Jedzenie dobre dla Twojej skóry

Właściwa dieta przy trądziku

Poza regularną i zindywidualizowaną pielęgnacją skóry duży wpływ na jej wygląd ma również Twoja dieta. Witaminy i przeciwutleniacze obecne w owocach i warzywach wspaniale wpływają na Twoją skórę. Również poziom cukru we krwi decyduje o powstawaniu trądziku. Badania wykazały, że dieta w połączeniu z niskim ładunkiem glikemicznym pozwala utrzymać pod kontrolą poziom cukru i złagodzić występowanie trądziku. Pod względem odżywiania „ładunek glikemiczny” oznacza ilość węglowodanów, które łatwo można wchłonąć przez krew. Ludzie cierpiący z powodu trądziku powinni zwracać uwagę na codzienną dietę, aby upewnić się, że jest na możliwie najniższym poziomie.

Nie stresuj się!

Stres lub negatywne emocje wpływają na nasze zdrowie fizyczne. Stres często wywołuje bóle głowy i problemy skórne. Aby zapobiec występowaniu pryszczy, staraj się unikać niepokoju i napięcia. Zarezerwuj trochę czasu dla siebie! Biegaj trzy razy w tygodniu, a będziesz mniej odczuwać codzienny stres. 

Odprężająca kąpiel nie tylko łagodzi psychologiczne i fizyczne napięcie, ale i wspaniale oddziałuje na skórę. Również medytacja oraz trening autogeniczny wywierają pozytywny wpływ na stan umysłu. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak osiągnąć wewnętrzną równowagę, korzystając z różnych metod.