skad-biora-sie-zmarszczki

Skąd biorą się zmarszczki?

  

                                                                        

skad-biora-sie-zmarszczki

Według najnowszych danych naukowych przyczyny starzenia się skóry można podzielić na:

wewnętrzne – to uwarunkowania genetyczne oraz naturalne spowolnienie procesów fizjologicznych wraz z upływającym czasem (skóra z biegiem lat stopniowo przechodzi na emeryturę :))
zewnętrzne – to nadmiar słońca, przede wszystkim UVA, stres, nieodpowiednia dieta, nadmiar używek itp.

W zależności od predyspozycji genetycznych, typu skóry, mimiki twarzy i wpływu wymienionych czynników zewnętrznych w 2. - 3. dekadzie życia dochodzi do stopniowego spadku produkcji substancji odpowiedzialnych za napięcie i jędrność skóry. Komórki skóry właściwej – fibroblasty – produkują coraz mniej kolagenu, włókien sprężystych i kwasu hialuronowego. Struktury te są także dodatkowo niszczone przez nadmiar słońca i wolne rodniki.


Czynniki te wpływają również na nasilającą się wraz z upływem lat suchość skóry; naskórek produkuje coraz mniej lipidów i substancji wiążących wodę, a nadmierne korzystanie ze słońca bardzo pogłębia ten stan. Efekt wszystkich tych procesów staje się widoczny po kilku latach – coraz bardziej zaznaczone zmarszczki…

Proces tworzenia się zmarszczek toczy się przez kolejne dekady życia i rozpoczyna się już kiedy mamy 20 – 25 lat! Początkowo są to zmiany niewidoczne gołym okiem, ale zanim zauważymy w lustrze pierwsze zmarszczki, musimy mieć świadomość, że ten proces już trwa…:
 
Po 20-stce skóra stopniowo traci zdolności efektywnego nawilżania.


Od 30-stki skóra wytwarza coraz mniej lipidów, pojawiają się pierwsze powierzchowne zmarszczki, najczęściej w okolicach oczu i czoła.


Od 40-stki skóra stopniowo traci jędrność i elastyczność; znacznie spada aktywność i witalność komórek, a z tego wynika mniejsza produkcja składników ujędrniających skórę np. kolagenu. Pogłębiają się zmarszczki mimiczne – wokół oczu i na czole, rozpoczyna się starzenie grawitacyjne. Mogą pojawiać się pierwsze zaburzenia barwnikowe, czyli przebarwienia.


Po 50-tce najbardziej nasilają się procesy starzenia się skóry. Jest to czas, kiedy Polki najczęściej wchodzą w okres menopauzy. Skóra drastycznie odczuwa obniżenie się poziomu estrogenów, bo od nich uzależniona jest produkcja składników ujędrniających i nawilżających. Pogłębiają się zmarszczki mimiczne (wokół oczu, ust, na czole) oraz grawitacyjne (opadnięcie policzków, powiek, podbródka)


Po 60-tce skóra wyraźnie traci napięcie i jędrność, staje się bardzo cienka, wręcz „papierowa”. Nasilają się przebarwienia i plamy barwnikowe.

CO ZATEM ROBIĆ, BY SKÓRA JAK NAJDŁUŻEJ POZOSTAŁA MŁODA?

Przede wszystkim trzeba być świadomym czynników, które nasilają naturalne procesy starzenia się skóry i starć się ich unikać!


Po pierwsze – zrezygnuj z nadmiernego opalania się i stosuj filtry przeciwsłoneczne przez cały rok. Zwracaj uwagę, aby w kremach na dzień zawarty był filtr przeciwsłoneczny, chroniący przed UVB i UVA.


Po drugie – dbaj o higienę swojego życia; zwracaj uwagę co jesz, co pijesz, staraj się unikać używek i walczyć ze stresem.


Po trzecie – codziennie, systematycznie dbaj o swoją skórę; tylko wtedy zobaczysz efekt swojej pielęgnacji.


Po czwarte – miej świadomość, że tworzenie się zmarszczek to długoletni proces – wyprzedzaj ich pojawienie się na wiele lat wcześniej przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji!

skad-biora-sie-zmarszczki